Tour de Romandie 2015: etap 5

Thibaut Pinot (FDJ) wygrał królewski etap Tour de Romandie z finiszem do Champex-Lac. Francuz na mecie wyprzedził Ilnura Zakarina (Katusha) i Romana Bardeta (Ag2r).

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) zameldował się na 6. miejscu, ze stratą 20 sekund.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Zakarin.

Cztery górskie premie, wszystkie pierwszej kategorii, leżały na trasie przedostatnie odcinka. Po starcie od reszty stawki oderwali się Maxim Belkov (Katusha) i Bryan Naulleau (Europcar), meldując się u podnóża przełęczy Mosses (63,8 km; 13,7 km; 4%, maks. 9%) z zapasem 8 minut.

Peleton przyspieszy dopiero, gdy różnica zbliżyła się do 10 minut (70 km). Po zjeździe z Les Giettes (105,8 km; 9,4 km; 7,6%, maks. 11%) dwójce pozostało 4:15

Pogoń napędzali zawodnicy Astany, do których później dołączył Movistar. Pod La Petite Forclaz (142,1 km; 5,1 km; 9,8%, maks. 13%) do grupetto spadł lider Michael Albasini (Orica-GreenEdge). Zaczęło padać.

Z przodu pozostał Belkov, doścignięty tuż za kreską górskiej premii. W zasadniczej grupie świetną pracę dla Majki wykonywał Paweł Poljański.

Tempo na finale pod Champex-Lac (162,7 km; 14,2 km, 7%, maks. 13%) z winy Movistaru od początku było mocne, tak mocne, że już 10 km przed metą w kłopotach znalazł się zwycięzca dwóch ostatnich edycji Chris Froome (Sky). Brytyjczyk w swoim stylu przesunął się jednak do przodu, za to 9 km przed kreską odpuścił Poljański. W czołówce brakowało Przemysława Niemca (Lampre-Merida).

Nairo Quintana (Movistar), Rigoberto Uran (Etixx) i Vincenzo Nibali (Astana) to kolarze, którzy prowadzili 10-osobową grupę 7 km przed celem. Zaatakował z niej Roman Bardet (Ag2r), dołączył Majka, ale ta akcja nie zyskała napędu.

Bardet ponowił akcję, tym razem w towarzystwie Simona Spilaka (Katusha). Za dwójką ruszył Thibaut Pinot, który wyszedł na prowadzenie. Z tyłu mocniej pociągnął Froome urywając Nibalego i Urana. Brytyjczyk, Quintana, Majka i Ilnur Zakarin, dołączyli do Bardeta i Spilaka.

Pinot utrzymywał kilkunastosekundową przewagę. 3 km przed metą zaatakował Zakarin, jednak rosyjski "wieżowiec" nie potrafił się zbliżyć do Francuza. Za ich plecami grupę ciągnął Froome.

Lider FDJ na mecie wyprzedził o 7 sekund Zakarina i o 20 sekund grupę przyprowadzoną przez Bardeta. Był tam Rafał Majka, który awansował na 11. miejsce w klasyfikacji generalnej.

fot. Tour de Romandie

Wyniki 5. etapu Tour de Romandie 2015 (WT), Fribourg – Champex-Lax (162,7 km):
  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                    4:38:54
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:07
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:20
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  5 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
  7 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  8 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      00:53
  9 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 10 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 11 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       01:07
 12 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 13 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 14 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 15 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     01:27
 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            01:41
 18 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     01:51
 19 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           01:58
 20 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                02:26
 21 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 22 Steve Morabito (Swi) FDJ
 23 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 24 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge                       03:04
 25 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            03:15
 26 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             03:42
 27 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       03:45
 28 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           04:08
 29 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 30 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 31 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     04:34
 32 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 33 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          04:49
 34 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                       06:06
 35 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             06:33
 36 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            07:02
 37 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 38 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 39 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               08:55
 40 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        09:21
 41 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 42 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 43 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 44 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 45 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
 46 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 47 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                10:12
 48 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          10:18
 49 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
 50 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 51 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      10:37
 52 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 53 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 54 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            10:46
 55 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           11:15
 56 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                           11:43
 57 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             11:50
 58 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       12:46
 59 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 60 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                13:11
 61 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     14:02
 62 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 63 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 64 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
 65 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
 66 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              14:16
 67 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                               14:46
 68 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     17:59
 69 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 70 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 71 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 22:30
 72 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 73 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 74 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
 75 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
 76 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 77 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 78 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling
 79 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 80 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 81 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
 82 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 83 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar
 84 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 85 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 86 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 87 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
 88 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
 89 Bryan Naulleau (Fra) Team Europcar
 90 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 91 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 92 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin
 93 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 94 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
 95 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin
 96 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 97 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar
 98 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
 99 Ian Stannard (GBr) Team Sky
100 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team                     25:29
DNF Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
DNF Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
DNF Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
Klasyfikacja generalna po 5. etapie:
  1 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                          18:13:00
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:06
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            00:14
  4 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:19
  5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:54
  6 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      01:01
  7 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
  8 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        01:04
  9 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 10 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             01:06
 11 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               01:09
 12 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 01:20
 13 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              01:25
 14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:32
 15 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       01:56
 16 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     02:25
 17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     02:33
 18 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         02:37
 19 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     02:42
 20 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            02:47
 21 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge                       02:58
 22 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo                        03:15
 23 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            04:16
 24 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         04:17
 25 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       04:19
 26 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           04:42
 27 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                04:43
 28 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          05:01
 29 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           06:43
 30 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                07:04
 31 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             07:08
 32 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                08:18
 33 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     08:54
 34 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               09:13
 35 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         09:22
 36 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           09:35
 37 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            09:42
 38 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     09:55
 39 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                10:11
 40 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         10:17
 41 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           10:31
 42 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    11:17
 43 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      11:26
 44 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           12:15
 45 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        12:18
 46 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         12:39
 47 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        13:04
 48 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            13:20
 49 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            13:58
 50 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                15:47
 51 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                       17:27
 52 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       17:41
 53 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       18:31
 54 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       19:22
 55 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             19:40
 56 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             19:44
 57 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 20:06
 58 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          20:48
 59 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                           21:39
 60 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       22:04
 61 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   22:09
 62 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 63 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          22:41
 64 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     22:48
 65 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        23:48
 66 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                           26:23
 67 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            28:35
 68 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           29:13
 69 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin                          31:05
 70 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        31:11
 71 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           31:33
 72 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                               32:33
 73 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   33:50
 74 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                         34:57
 75 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              35:44
 76 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                       35:53
 77 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   35:54
 78 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                 36:18
 79 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              38:47
 80 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          40:26
 81 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     40:42
 82 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 42:25
 83 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                                  43:35
 84 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        43:52
 85 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                44:06
 86 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar
 87 Bryan Naulleau (Fra) Team Europcar                           44:32
 88 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         45:05
 89 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       45:09
 90 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar                        45:13
 91 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                     47:34
 92 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        49:32
 93 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling                             50:40
 94 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                            53:17
 95 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       54:30
 96 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  54:32
 97 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team                     55:16
 98 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin                        57:05
 99 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                            57:37
100 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  58:21

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: