Tour de France 2014: etap 14: RAFAŁ MAJKA!

Rafał Majka z grupy Tinkoff-Saxo wygrał po wspinaczce do stacji narciarskiej Risoul czternasty etap Tour de France.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował drugi na mecie Włoch Vincenzo Nibali (Astana).

Walka na drugim z alpejskich odcinków rozgorzała tuż po starcie. Szybo wyłoniła się czołówka, w której jechał Rafał Majka oraz Joaquim Rodriguez (Katusha), Mikel Nieve i Geraint Thomas (obaj Sky), Jesus Herrada (Movistar), Nicolas Roche (Tinkoff), Peter Sagan i Alessandro De Marchi (obaj Cannondale), Steven Kruijswijk (Belkin), Christophe Riblon (Ag2r), Albert Timmer (Giant), José Serpa (Lampre), Amaël Moinard (BMC), Cyril Gautier (Europcar), Nicolas Edet i Rein Taaramäe (obaj Cofidis), Simon Yates (Orica).

Przewaga 17-stki rosła leniwie, tak jak leniwie kolarze podjeżdżali pod bardzo długą, acz łagodną przełęcz Lautaret (kat. 1; 82 km; 2 058 m n.p.m.; 34 km; 3,9%). Osiągnięte maksimum wyniosło 5:15.

Na zjazdach Astanę zluzowali na prowadzeniu w peletonie zawodnicy NetApp. Efekt był natychmiastowy. Ucieczka u stóp dachu tegorocznego wyścigu, Col d’Izoard (kat. HC; 132,5 km; 2 360 m n.p.m. – Souvenir Henri Desgrange; 19 km; 6%), pojawiła się z zapasem 2:22.

Tempo w końcu wzrosło. W ucieczce głównie pracował Thomas, z tyłu nie zamierzał odpuścić zespół NetApp, a pod koniec wspinaczki dołączył Ag2r. Powoli zaczął spływać Michał Kwiatkowski (Omega Pharma). Różnica utrzymywała się w granicach 2:30-3:00. Na premii jadący w dot-polka Rodriguez po raz drugi zameldował się przed Majką.

Jean-Christophe Peraud i Romain Bardet (obaj Ag2r) na długich zjazdach spróbowali rozerwać zasadniczą grupę. Z czołówki wyścigu zagubili się Tejay Van Garderen (BMC), Jurgen Van Den Broeck (Lotto), Rui Costa (Lampre) i Leopold Konig (NetApp), jednak przerwę udało im się dość łatwo zespawać.

Przyspieszenie sprawiło, że 25 km przed metą uciekinierom pozostało w zapasie 1:47, natomiast do finału pod
Montée de Risoul (kat. 1; 1 855 m n.p.m.; 12,6 km; 6,9%) dojechali z przewagą niespełna minuty.

Kolarze Ag2r zawzięcie kontynuowali pościg. Szybko zostali z tyłu Richie Porte (Sky) i Costa. Z przodu zaatakowali De Marchi i Serpa.

Niespełna 10 km przed metą zaatakował Majka. Kilometr dalej Polak dojechał do De Marchiego. Za dwójką pojawił się Rodriquez, ale Purito brakowało sił by ponownie znaleźć się w czołówce.

Majka długo nie czekał, obejmując samotne prowadzenie. 8 km przed kreską utrzymywał 35 sekund nad grupą lidera, z której spłynął Van Den Broeck.

24-letni Polak powiększył przewagę do 1:13, gdy do celu pozostało 4,6 km.

Z tyłu zaczął rozrabiać Pierre Rolland (Europcar), w końcu 4 km przed metą ruszył Nibali. Do Włocha dojechał Peraud.

Majka zaczął tracić, ale różnica spadała powoli, końcowe 2 km rozpoczął z zapasem 34 sekund nad ścigającą dwójką.

Zmęczony całodniową ucieczką kolarz Tinkoff-Saxo utrzymał znakomite tempo do samego końca, bezpiecznie dowożąc polskie zwycięstwo w Tour de France!

fot. ASO/Presse Sports

Wyniki 14. etapu Tour de France 2014 (GT), Grenoble - Risoul (177 km):

1. Rafał Majka
46. Michał Kwiatkowski + 10:57
74. Bartosz Huzarski + 17:30
82. Michał Gołaś + 21:41
119. Maciej Bodnar + 25:24

po etapie

17. Michał Kwiatkowski + 19:24
42. Michał Gołaś + 1:25:19
58. Rafał Majka + 1:48:40
92. Bartosz Huzarski + 2:22:51
111. Maciej Bodnar + 2:33:02

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                             5:08:27
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        00:24
  3 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                00:26
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:50
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:54
  7 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      01:01
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     01:07
  9 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       01:20
 10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              01:24
 11 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 12 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 13 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   02:18
 14 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            02:34
 15 John Gadret (Fra) Movistar Team                              02:37
 16 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       02:40
 17 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          02:44
 18 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               03:09
 19 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                03:20
 21 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                            03:25
 22 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   03:31
 23 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            03:57
 24 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      04:46
 25 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                            04:59
 26 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol
 27 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  05:16
 28 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                06:17
 29 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                06:37
 30 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 31 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         06:52
 32 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                        06:55
 33 José Serpa (Col) Lampre - Merida                             07:08
 34 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 35 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     07:30
 36 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                           08:55
 37 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            09:07
 38 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        10:13
 39 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           10:18
 40 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 41 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 42 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 43 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 44 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      10:27
 45 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  10:57
 46 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 47 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 48 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          11:36
 49 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   12:48
 50 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 12:59
 51 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          13:18
 52 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
 53 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           13:22
 54 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         13:34
 55 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     13:39
 56 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             13:47
 57 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 58 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
 59 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 60 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
 61 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
 62 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 63 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
 64 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 65 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                     14:28
 66 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement          15:22
 67 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp
 68 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 69 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo            15:32
 70 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 71 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                        16:11
 72 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            16:52
 73 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                    17:30
 75 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          17:38
 76 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                           18:25
 77 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      18:51
 78 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
 79 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 21:41
 80 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 81 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 82 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
 83 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                            21:54
 84 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 85 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 86 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 87 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 88 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
 89 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 90 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 91 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            22:07
 92 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 93 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                           22:40
 94 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 95 Marco Marcato (Ita) Cannondale                               25:24
 96 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
 97 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 98 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
 99 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
100 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
101 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
102 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
103 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
104 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
105 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
106 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
107 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
108 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
109 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
110 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
111 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
112 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
113 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
114 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
115 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
116 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
117 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
118 Danny Pate (USA) Team Sky
119 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
120 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
121 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
122 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
123 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
124 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
125 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
126 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
127 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
128 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
129 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
130 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
131 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
132 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
133 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
134 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
135 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                  25:33
136 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                              26:45
137 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                 27:07
138 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                27:40
139 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
140 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
141 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
142 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
143 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
144 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
145 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
146 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
147 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
148 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
149 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
150 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
151 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
152 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
153 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
154 Elia Viviani (Ita) Cannondale
155 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
156 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
157 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
158 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
159 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
160 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano
161 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
162 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
163 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
164 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
165 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
166 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
167 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
168 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling
169 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
170 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
171 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp

Lotna premia

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                    20 pkt
  2 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           17
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                   15
  4 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                      13
  5 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                               11
  6 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             10
  7 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          9
  8 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    8
  9 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                           7
 10 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         6
 11 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                5
 12 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   4
 13 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 3
 14 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                 2
 15 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits                   1

Punkty

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  20 pkt
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           17
  3 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   15
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      13
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            11
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        10
  7 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          9
  8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                         8
  9 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                           7
 10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  6
 11 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 5
 12 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               4
 13 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       3
 14 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                2
 15 John Gadret (Fra) Movistar Team                                  1

Premie górskie

kat. 1. - Col du Lautaret, 82km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            10 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   8
  3 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 6
  4 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                 4
  5 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            2
  6 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         1

kat. HC - Col d'Izoard, 132.5km

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            25 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  20
  3 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                            16
  4 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                         14
  5 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                               12
  6 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                   10
  7 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            8
  8 José Serpa (Col) Lampre - Merida                                 6
  9 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                       4
 10 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              2

kat. 1 - Montée de Risoul, 177km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  20 pkt
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           16
  3 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   12
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       8
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             4
  6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                         2

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                             5:08:27
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:50
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  4 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   02:18
  5 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                            03:25
  6 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                           08:55
  7 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        10:18
  8 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      10:27
  9 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             10:57
 10 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 12:59
 11 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 21:41
 12 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement       25:24
 13 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 15 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
 16 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 17 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 18 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
 19 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                 27:07
 20 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                      27:40
 21 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 22 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 23 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 24 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 25 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida

Najbardziej waleczny

  1 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale

Drużynowo

  1 Ag2R La Mondiale                                          15:29:21
  2 Movistar Team                                                02:19
  3 Belkin Pro Cycling                                           03:18
  4 Trek Factory Racing                                          12:53
  5 Tinkoff-Saxo                                                 14:06
  6 Team Sky                                                     14:30
  7 Astana Pro Team                                              16:50
  8 BMC Racing Team                                              17:30
  9 FDJ.Fr                                                       18:50
 10 Lotto-Belisol                                                19:45
 11 Cofidis, Solutions Credits                                   19:49
 12 Team Europcar                                                20:18
 13 Lampre - Merida                                              21:33
 14 IAM Cycling                                                  26:36
 15 Team Katusha                                                 28:08
 16 Team Netapp-Endura                                           28:37
 17 Bretagne - Seche Environnement                               30:41
 18 Omega Pharma-Quick Step                                      31:41
 19 Orica GreenEdge                                              34:27
 20 Garmin - Sharp                                               45:41
 21 Cannondale                                                   50:00
 22 Team Giant-Shimano                                           53:36

Klasyfikacja po 14. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     61:52:54
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              04:37
  3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         04:50
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   05:06
  5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     05:49
  6 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                06:08
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       08:33
  8 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       09:32
  9 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     10:01
 10 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           10:48
 11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    11:02
 12 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             11:10
 13 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      12:57
 14 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      14:37
 15 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  16:03
 16 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             19:12
 17 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             19:24
 18 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                20:18
 19 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            21:00
 20 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         21:04
 21 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   22:30
 22 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     23:59
 23 John Gadret (Fra) Movistar Team                              32:55
 24 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          39:12
 25 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          41:28
 26 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           45:33
 27 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         48:00
 28 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  49:03
 29 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            50:17
 30 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        52:08
 31 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                            52:10
 32 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            53:05
 33 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit  01:06:28
 34 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                     01:08:30
 35 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                            01:11:33
 36 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:11:34
 37 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                 01:14:09
 38 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                       01:16:59
 39 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                01:19:49
 40 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        01:22:19
 41 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       01:24:26
 42 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                01:25:19
 43 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                     01:25:27
 44 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   01:25:51
 45 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:27:22
 46 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:28:23
 47 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                       01:29:36
 48 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                          01:31:52
 49 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                        01:32:09
 50 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                    01:33:50
 51 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     01:35:04
 52 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:35:12
 53 José Serpa (Col) Lampre - Merida                          01:38:39
 54 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              01:41:03
 55 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                      01:41:06
 56 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:42:38
 57 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        01:48:14
 58 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:48:40
 59 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                           01:49:23
 60 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:52:17
 61 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                           01:52:25
 62 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          01:53:12
 63 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:53:19
 64 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement      01:53:40
 65 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          01:56:31
 66 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                    01:56:32
 67 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                     01:57:13
 68 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                       01:59:17
 69 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                    02:01:52
 70 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                              02:04:01
 71 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing         02:06:23
 72 Marco Marcato (Ita) Cannondale                            02:06:52
 73 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                        02:07:21
 74 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                   02:08:24
 75 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                       02:08:28
 76 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                    02:10:11
 77 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                    02:10:36
 78 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   02:11:30
 79 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                       02:12:51
 80 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                         02:15:05
 81 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              02:16:23
 82 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   02:16:40
 83 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         02:16:49
 84 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                            02:16:58
 85 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                           02:17:28
 86 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                   02:18:00
 87 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo         02:18:11
 88 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                     02:18:21
 89 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                           02:20:03
 90 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   02:20:23
 91 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step               02:20:48
 92 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                 02:22:51
 93 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    02:24:50
 94 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                    02:25:05
 95 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        02:25:30
 96 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                      02:25:56
 97 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:26:21
 98 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       02:27:28
 99 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits            02:28:00
100 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:28:26
101 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    02:29:42
102 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         02:30:08
103 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                      02:30:43
104 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    02:31:17
105 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
106 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                        02:31:19
107 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                    02:31:32
108 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                   02:31:46
109 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       02:31:53
110 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                           02:32:59
111 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            02:33:02
112 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     02:34:01
113 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                      02:34:02
114 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        02:34:24
115 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                      02:34:32
116 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                      02:34:41
117 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         02:34:59
118 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        02:35:32
119 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                  02:36:12
120 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         02:37:00
121 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      02:41:16
122 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                02:41:20
123 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                  02:41:35
124 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement     02:41:43
125 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement       02:44:00
126 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   02:45:51
127 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       02:46:18
128 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                     02:47:08
129 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         02:48:17
130 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     02:49:26
131 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                  02:53:11
132 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                          02:54:20
133 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                           02:55:10
134 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                    02:56:48
135 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                     02:57:30
136 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura        02:59:17
137 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           02:59:54
138 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                          03:00:04
139 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                           03:00:39
140 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                     03:02:57
141 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      03:04:11
142 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement        03:04:37
143 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             03:06:19
144 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                         03:07:30
145 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  03:07:42
146 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                           03:08:00
147 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                        03:11:06
148 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  03:12:36
149 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                03:14:52
150 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                 03:16:09
151 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    03:16:12
152 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                 03:16:14
153 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                      03:16:50
154 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                               03:18:03
155 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                    03:18:07
156 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       03:18:21
157 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement        03:20:37
158 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                      03:21:25
159 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura              03:21:35
160 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step         03:21:58
161 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                         03:22:01
162 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             03:22:40
163 Danny Pate (USA) Team Sky                                 03:23:14
164 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                03:25:33
165 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:26:15
166 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                         03:31:33
167 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             03:33:29
168 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                               03:34:39
169 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                    03:34:57
170 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      03:36:31
171 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                         04:00:57

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                   361 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                              191
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          172
  4 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                         167
  5 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                          134
  6 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                     118
  7 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                              117
  8 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        115
  9 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                               87
 10 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                      81
 11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                          80
 12 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       76
 13 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                      74
 14 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                70
 15 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      68
 16 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                       64
 17 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               63
 18 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                          63
 19 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           60
 20 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                             56

Klasyfikacja górska

  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            88 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  88
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           86
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      49
  5 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 40
  6 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           38
  7 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                             34
  8 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                          32
  9 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   29
 10 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                       26
 11 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            24
 12 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        24
 13 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               18
 14 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                               17
 15 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                            16
 16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           14
 17 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                         14
 18 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                        12
 19 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             12
 20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   12

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                      61:57:44
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:16
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             14:34
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        47:18
  5 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                01:22:32
  6 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              01:36:13
  7 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                        01:43:24
  8 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:43:50
  9 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:47:27
 10 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                    01:51:42
 11 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                   02:06:40
 12 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                         02:10:15
 13 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step              02:11:33
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                   02:15:33
 15 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                         02:25:18
 16 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement    02:26:27
 17 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                     02:29:11
 18 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                      02:36:26
 19 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   02:41:01
 20 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      02:59:21
 21 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       03:13:31
 22 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                03:20:43
 23 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:21:25
 24 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             03:28:39
 25 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      03:31:41

Klasyfikacja drużynowa

  1 Ag2R La Mondiale                                         185:56:38
  2 Belkin Pro Cycling                                           12:42
  3 Team Sky                                                     38:16
  4 Astana Pro Team                                              46:10
  5 Movistar Team                                                47:44
  6 BMC Racing Team                                              51:01
  7 Trek Factory Racing                                       01:15:07
  8 Team Europcar                                             01:15:51
  9 Lampre - Merida                                           01:22:13
 10 Omega Pharma-Quick Step                                   01:31:56
 11 Lotto-Belisol                                             01:53:01
 12 FDJ.Fr                                                    01:53:22
 13 Cofidis, Solutions Credits                                01:59:41
 14 IAM Cycling                                               02:07:53
 15 Team Netapp-Endura                                        02:08:51
 16 Tinkoff-Saxo                                              02:08:56
 17 Team Katusha                                              02:15:23
 18 Bretagne - Seche Environnement                            03:31:38
 19 Garmin - Sharp                                            03:54:47
 20 Orica GreenEdge                                           04:05:34
 21 Cannondale                                                04:26:44
 22 Team Giant-Shimano                                        04:31:49