Giro d'Italia 2014: etap 6 - przekroje/mapki

15 maja: Sassano - Monte Cassino, 247 km **

Maratoński, aczkolwiek nie najdłuższy, odcinek wyścigu, zakończony wspinaczką do klasztoru na Monte Cassino.

Peleton ruszy z Sassano, miasta położonego w Kampanii, w prowincji Salerno. Kolarze po raz pierwszy w historii Giro będą zmierzać ku wzgórzu Monte Cassino, położonego niedaleko miasteczka Cassino w Apeninach. Wznosi się tu opactwo benedyktyńskie z 529 roku. Klasztor był  miejscem krwawych walk podczas II wojny światowej, pomiędzy wojskami alianckimi i niemieckimi. W oblężeniu brał udział II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, zmuszając, niemal dokładnie 70 lat temu, do kapitulacji wojsk niemieckich. Dla uczczenia pamięci poległych pod Monte Cassino wybudowano cmentarze, dla Polaków najważniejszy jest ten, na którym spoczywa 1072 żołnierzy Andersa.

Początkowo etap jest niemal całkowicie płaski, jedynym utrudnieniem będzie premia górska Cava de Tirreni (kat. 4) na 103 kilometrze. Kolarze będą jechali na północny zachód, wzdłuż rzeki Volturno. Prawdziwe ściganie rozpocznie się 8,5 kilometra przed metą, wtedy rozpocznie się finałowa wspinaczka pod Monte Cassino (kat. 2; meta; 8,65 km; 5,1%, max. 10%). Nachylenie nie schodzi poniżej 5 % aż do 500 metrów przed metą. W końcówce teren się wypłaszcza, a o zwycięstwie zadecyduje 40-metrowa prosta.

Finałowa wspinaczka wydaję się odpowiadać Joaquimowi Rodriguezowi, który słynie z ataków na ostatnich kilometrach, choć z drugiej strony doświadczony Katalończyk wolałby o wiele bardziej stromą ściankę. Z kolarzem Katushy mogą powalczyć m.in. Cadel Evans (BMC), Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale) Ivan Santaromita (Orica-GreenEdge) i Diego Ulissi (Lampre-Merida). Do walki z pewnością zechcą dołączyć zawodnicy drugiego szeregu, tacy jak Riccardo Zoidl (Trek Factory Racing), Simone Ponzi (Neri Sottoli), Enrico Battaglin (Bardiani CSF) lub Paolo Tiralongo (Astana).

G12_Template_plan_sopr

Lotna premia: 158,4 km

T15_Fassa_altGórskie premie:
Cava de' Tirreni (kat. 4; 102,8km; 5,4 km; 3,5%)
Monte Cassino (kat. 2; meta; 8,65 km; 5,1%, max 10%)

giro2014-06-finisz

Start do etapu o godz. 11:00, planowany finisz: 16:53-17:30.

Początek transmisji w stacji Eurosport: 14:30.

mapki: RCS Sport

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: