Puchar Świata 2013/14 #3: Niels Albert i długo, długo nic

Niels Albert (BKCP-Powerplus) został w belgijskim Koksijde zwycięzcą trzeciego w sezonie przełajowym wyścigu o Puchar Świata. Belg pokonał Francuza Francisa Mourey'a (FDJ.fr) i Niemca Philippa Walslebena (BKCP-Powerplus).

Na trudnej technicznie, widowiskowej trasie, pokrytej długimi odcinkami kopnym piaskiem, początkowo prowadził zwycięzca dwóch pierwszych wyścigów PŚ Holender Lars van der Haar (Rabobank), któremu towarzyszył jego rodak Corne Van Kessel (Telenet-Fidea).

Po drugiej z dziewięciu pętli wszystko się wyrównało, a na trzeciej atak podjął Walsleben. Za Niemcem znalazło się pięciu rywali, ale czołówka szybko się rozsypała. Przewagę zaczął szybko zyskiwać Albert. Mistrz świata na tej samej trasie w 2012 roku, czwartą rundę ukończył 7 sekund przed Tomem Meeusenem (Telenet-Fidea) oraz 23 sekundy przed grupą prowadzoną przez aktualnego mistrza świata Svena Nysa (Crelan KDL). Następne okrążenie zmieniło te różnice do odpowiednio 28 oraz 33 sekund.

Albert bezpiecznie zmierzał po zwycięstwo, natomiast otwartą sprawą pozostały dwa niższe stopnia podium, do których po 2/3 dystansu kandydowało jeszcze 10 kolarzy.

Dobrze widoczne były koszulki mistrzów kraju: Walslebena, Mourey'a i Klaasa Vantornouta (Sunweb-Napoleon). Dwaj pierwsi w końcu oderwali się od rywali, ale finałową pętlę ostatecznie rozpoczęli w towarzystwie Nysa, Meeusena i Kevina Pauwelsa (Sunweb-Napoleon Games).

Nys starał się uciec, ale to nie był dzień Kannibaala Van Baal. Na finiszu znalazł się czwórka, z której rywalizację wygrał Mourey przed Walslebenem.

29. przyjechał Mariusz Gil (Kwadro-Stannah).

Przykrym incydentem rywalizacji był upadek Wietse Bosmansa (BKCP-Powerplus), po którym Belg został z trasy zniesiony na noszach.

W rywalizacji pań zdecydowanie wygrała Amerykanka Katie Compton (Trek Cyclocross Collective), podobnie jak wśród młodzieżowców Holender Mathieu van der Poel.

Wyniki:

  1 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                 1:04:49
  2 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      00:32
  3 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
  4 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team                           00:34
  5 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team           00:37
  6 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                     00:54
  7 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                        01:05
  8 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team        01:13
  9 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                01:14
 10 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team                01:33
 11 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                     01:49
 12 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team                  01:54
 13 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team                     01:56
 14 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
 15 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti                     02:16
 16 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team                  02:52
 17 Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team         02:57
 18 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team                 03:00
 19 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team             03:02
 20 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team              03:05
 21 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                        03:12
 22 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team
 23 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                    03:29
 24 Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                03:37
 25 Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex                   03:55
 26 Nicolas Bazin (Fra) BigMat-Auber 93                              04:09
 27 Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk                  04:35
 28 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                                 04:54
 29 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team                    05:20
 30 Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec                          05:30
 31 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist                 06:03
 32 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                           06:29
 33 Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito                        - 2
34  Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav
35  Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team
36  Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev
37  Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch                         - 3 
38  Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor
39  Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek
40  Milan Barenyi (Svk) Trek KCK Oslany
41  Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav         - 4 
42  Inigo Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio
43  Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut
44  Christian Helmig (Lux) Team Differdange-Losch
45  Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec
46  Angus Edmond (NZl)                                                - 5
47  Fredrik Edin (Swe) Cykloteket Racing Team
48  Jon Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio
49  Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team
50  Michel Vuelta Izquierdo (Spa) Nestor Martin                        - 6
51  Ivan Jovanovic (Srb) DNCS-Pro 2012 Cycling Team

Klasyfikacja Pucharu Świata po 3/7 wyścigów:

1   Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team           202 pkt.
2   Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus                      200
3   Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team      190
4   Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team              170
5   Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team   161
6   Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                   151
7   Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                 130
8   Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team           130
9   Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team             127
10  Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti                124
11  Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                110
12  Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team                108
13  Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                   105
14  Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                100
15  Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team        92
16  Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team             91
17  Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team                      89
18  Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                            88
19  Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                      86
20  Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team            86
21  Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team         86
22  Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team    82
23  Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team               81
24  Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team               80
25  Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea                 76
26  Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team               74
27  Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team        71
28  Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team                          68
29  Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito                  68
30  Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist            61
31  Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec                     60
32  Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team            57
33  Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor                   52
34  Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav  50
35  Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch                   48
36  Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team               47
37  Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev                   41
38  Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk             39
39  Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek                     35
40  Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea Cycling Team            35
41  Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team           32
42  Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav   30
43  Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida                      29
44  Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex              26
45  Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut                     26
46  Nicolas Bazin (Fra) BigMat-Auber 93                         25
47  Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mittelland                     22
48  Milan Barenyi (Svk) Trek KCK Oslany                         22
49  Jordy Luisman (Ned) Team Lemelerveld                        18
50  Inigo Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio      18
51  Lukas Winterberg (Swi) MG Cycling Team                      17
52  Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec               15
53  Joachim Parbo (Den) Cielo-Challenge-Bicyclista              14
54  Marco Bianco (Ita) Carraro Team Trentino                    14
55  Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team                         13
56  Jon Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio        10
57  Angus Edmond (NZl)                                          10
58  Yu Takenouchi (Jpn) Colba-Superano Ham                      8
59  Christian Helmig (Lux) Team Differdange-Losch               7
60  Jan Nesvadba (Cze) Madeta Fitness-Specialized               7
61  Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team                7
62  Filip Adel (Cze) KC Hlinsko                                 6
63  Fredrik Edin (Swe) Cykloteket Racing Team                   4
64  Lukas Batora (Svk) CK Banska Bystrica                       2
65  Michel Vuelta Izquierdo (Spa) Nestor Martin                 1