Oscar Onley (Team dsm-firmenich PostNL) sięgnął na Willunga Hill po zwycięstwo w piątym dniu wyścigu Tour Down Under.
Brytyjczyk uprzedził na kresce Stephena Williamsa (Israel-Premier Tech) i Jhonatana Narvaeza (Ineos Grenadiers).
Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe) przyjechał na 113. pozycji.
Williams objął prowadzenie w wyścigu, z tym samym czasem co drugi Onley.
Królewski etap Tour Down Under prowadził na dystansie 129 kilometrów. Trasa była płaska aż do Willunga Hill (23 km przed metą 3,4 km; 7,3%), za podjazdem następowało dłuższe wypłaszczenie, zjazd oraz dojazd do powtórki na Willunga Hill.
Początkowo uciekali Casper Pedersen (Soudal-Quick-Step), Liam Walsh (Australia), Samuele Battistella (Astana Qazaqstan) i Johan Jacobs (Movistar), uzyskując ponad 3 minuty przewagi. Duńczyk najdłużej pozostał na prowadzeniu, ale i jego doścignięto odpowiednio wcześnie.
Na pierwszej wspinaczce wiele się nie działo, kolarze postanowili czekać na finałowe podejście. Tu zdecydowany atak wyprowadził Simon Yates (Jayco AlUla), lecz za Anglikiem utrzymało się kilku rywali.
W samej końcówce skontrował Julian Alaphilippe (Soudal-Quick Step), chyba nieco za wcześnie, ponieważ na finisz sił Francuz nie znalazł.
To niesamowite. Wiedzieliśmy, że jestem w dobrej formie, ale biorąc pod uwagę klasę rywali, nie byłem pewien, jak to wszystko wyjdzie. Jutro będzie ciężko, ale mamy tu naprawdę dobry skład i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby spróbować ponownie i zobaczyć, czy uda nam się awansować o jedno miejsce. Zespół był przekonany, że mogę tego dokonać, bardzo we mnie wierzył i przez ostatnie kilka dni jechał na mnie. Willunga Hill to kultowa wspinaczka, dlatego umieszczenie mojego nazwiska na liście zwycięzców jest naprawdę fajne
– powiedział Onley.
W niedzielę kolarze zakończą wyścig wspinaczką na Mount Lofty (1,6 km; 6,5%).
Wyniki 5. etapu Santos Tour Down Under 2024 (2.UWT), Christies Beach - Willunga Hill (129,3 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Oscar Onley | Team dsm-firmenich PostNL | 2:52:23 |
2. | Stephen Williams | Israel-Premier Tech | |
3. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | |
4. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | 0:03 |
5. | Bart Lemmen | Team Visma | Lease a Bike | |
6. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
7. | Valentin Paret-Peintre | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:06 |
8. | Isaac Del Toro | UAE Team Emirates | |
9. | Damien Howson | Australia | 0:12 |
10. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | 0:20 |
11. | Axel Mariault | Cofidis | |
12. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
13. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
14. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | 0:27 |
15. | Clement Berthet | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:30 |
16. | Georg Zimmermann | Intermarche-Wanty | |
17. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich PostNL | 0:32 |
18. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
19. | Bauke Mollema | Lidl-Trek | |
20. | Luca Vergallito | Alpecin-Deceuninck | |
21. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
22. | Juan Pedro Lopez | Lidl-Trek | |
23. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
24. | Milan Vader | Team Visma | Lease a Bike | |
25. | Roger Adria | Bora-hansgrohe | 0:37 |
26. | Louis Barre | Arkea-B&B Hotels | |
27. | Michael Storer | Australia | 0:39 |
28. | Bastien Tronchon | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:41 |
29. | Antoine Huby | Soudal-Quick Step | |
30. | James Knox | Soudal-Quick Step | 0:44 |
31. | Lilian Calmejane | Intermarche-Wanty | 0:49 |
32. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | |
33. | Lars Boven | Alpecin-Deceuninck | 0:54 |
34. | George Bennett | Israel-Premier Tech | 1:01 |
35. | Michel Ries | Arkea-B&B Hotels | 1:05 |
36. | Koen Bouwman | Team Visma | Lease a Bike | 1:11 |
37. | Jaakko Hanninen | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
38. | Jon Barrenetxea | Movistar Team | |
39. | Archie Ryan | EF Education-EasyPost | 1:18 |
40. | Robert Gesink | Team Visma | Lease a Bike | 1:24 |
41. | Enzo Paleni | Groupama-FDJ | |
42. | Stefan de Bod | EF Education-EasyPost | |
43. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | |
44. | Gianmarco Garofoli | Astana Qazaqstan Team | |
45. | Dion Smith | Intermarche-Wanty | 1:38 |
46. | Max Kanter | Astana Qazaqstan Team | |
47. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | |
48. | Ruben Fernandez | Cofidis | |
49. | Simon Geschke | Cofidis | |
50. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | 1:45 |
51. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
52. | António Morgado | UAE Team Emirates | 2:01 |
53. | Pieter Serry | Soudal-Quick Step | |
54. | Eddy Fine | Cofidis | 2:37 |
55. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
56. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty | |
57. | Franck Bonnamour | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
58. | Natnael Tesfatsion | Lidl-Trek | 2:43 |
59. | Joshua Tarling | Ineos Grenadiers | 2:56 |
60. | Luke Burns | Australia | 3:35 |
61. | Anthony Delaplace | Arkea-B&B Hotels | |
62. | Loe van Belle | Team Visma | Lease a Bike | |
63. | Biniam Girmay | Intermarche-Wanty | |
64. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 4:26 |
65. | Quinn Simmons | Lidl-Trek | 4:37 |
66. | Juri Hollmann | Alpecin-Deceuninck | 5:00 |
67. | Mick van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | |
68. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 5:05 |
69. | Harry Sweeny | EF Education-EasyPost | 5:37 |
70. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | |
71. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | 5:46 |
72. | Pavel Bittner | Team dsm-firmenich PostNL | 6:18 |
73. | Fran Miholjevic | Bahrain Victorious | |
74. | Gil Gelders | Soudal-Quick Step | |
75. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | 6:20 |
76. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | |
77. | Jardi Christiaan van der Lee | EF Education-EasyPost | |
78. | Kevin Ledanois | Arkea-B&B Hotels | 6:54 |
79. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | 7:26 |
80. | Emīls Liepins | Team dsm-firmenich PostNL | 7:30 |
81. | Sean Flynn | Team dsm-firmenich PostNL | |
82. | Johannes Staune-mittet | Team Visma | Lease a Bike | |
83. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
84. | Patrick Bevin | Team dsm-firmenich PostNL | |
85. | Paul Lapeira | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
86. | Nans Peters | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
87. | Dario Cataldo | Lidl-Trek | |
88. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
89. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | |
90. | Jacopo Mosca | Lidl-Trek | |
91. | Mathias Vacek | Lidl-Trek | |
92. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | 7:33 |
93. | Jackson Medway | Australia | 8:04 |
94. | Casper Pedersen | Soudal-Quick Step | |
95. | Madis Mihkels | Intermarche-Wanty | |
96. | Tom Paquot | Intermarche-Wanty | |
97. | Milan Fretin | Cofidis | |
98. | Clement Davy | Groupama-FDJ | |
99. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | |
100. | Kelland O'brien | Team Jayco AlUla | |
101. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 8:24 |
102. | Nicolo Buratti | Bahrain Victorious | 8:46 |
103. | Declan Trezise | Australia | |
104. | Tristan Saunders | Australia | |
105. | Jack Rootkin-gray | EF Education-EasyPost | |
106. | Vinicius Rangel | Movistar Team | |
107. | Manlio Moro | Movistar Team | |
108. | Ivan Garcia Cortina | Movistar Team | |
109. | Elia Viviani | Ineos Grenadiers | |
110. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | 9:13 |
111. | Laurens Huys | Arkea-B&B Hotels | |
112. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | |
113. | Filip Maciejuk | Bora-hansgrohe | |
114. | Ryan Mullen | Bora-hansgrohe | |
115. | Sam Welsford | Bora-hansgrohe | |
116. | Miles Scotson | Arkea-B&B Hotels | |
117. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | 9:43 |
118. | Caleb Ewan | Team Jayco AlUla | |
119. | Piet Allegaert | Cofidis | |
120. | Stan van Tricht | Alpecin-Deceuninck | |
121. | Maurice Ballerstedt | Alpecin-Deceuninck | 9:56 |
122. | Liam Walsh | Australia | 10:17 |
123. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | 10:56 |
124. | Josef Cerny | Soudal-Quick Step | |
125. | Johan Price-Pejtersen | Bahrain Victorious | |
126. | Michele Gazzoli | Astana Qazaqstan Team | |
127. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | 15:28 |
128. | Daniel Mclay | Arkea-B&B Hotels | |
129. | Alvaro Jose Hodeg | UAE Team Emirates | |
130. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
131. | Patrick Eddy | Team dsm-firmenich PostNL | 15:44 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Stephen Williams | Israel-Premier Tech | 16:08:18 |
2. | Oscar Onley | Team dsm-firmenich PostNL | |
3. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | 0:05 |
4. | Isaac Del Toro | UAE Team Emirates | |
5. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | 0:13 |
6. | Bart Lemmen | Team Visma | Lease a Bike | |
7. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
8. | Valentin Paret-Peintre | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:16 |
9. | Damien Howson | Australia | 0:22 |
10. | Axel Mariault | Cofidis | 0:24 |
11. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | 0:27 |
12. | Jack Haig | Bahrain Victorious | 0:30 |
13. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
14. | Georg Zimmermann | Intermarche-Wanty | 0:37 |
15. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | |
16. | Clement Berthet | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:40 |
17. | Milan Vader | Team Visma | Lease a Bike | 0:42 |
18. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
19. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
20. | Bauke Mollema | Lidl-Trek | |
21. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich PostNL | |
22. | Juan Pedro Lopez | Lidl-Trek | |
23. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
24. | Luca Vergallito | Alpecin-Deceuninck | |
25. | Louis Barre | Arkea-B&B Hotels | 0:45 |
26. | Roger Adria | Bora-hansgrohe | 0:47 |
27. | Michael Storer | Australia | 0:49 |
28. | Antoine Huby | Soudal-Quick Step | 0:51 |
29. | Bastien Tronchon | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
30. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | 0:59 |
31. | Lilian Calmejane | Intermarche-Wanty | |
32. | Lars Boven | Alpecin-Deceuninck | 1:00 |
33. | George Bennett | Israel-Premier Tech | 1:11 |
34. | Michel Ries | Arkea-B&B Hotels | 1:15 |
35. | James Knox | Soudal-Quick Step | 1:19 |
36. | Jon Barrenetxea | Movistar Team | 1:21 |
37. | Koen Bouwman | Team Visma | Lease a Bike | |
38. | Jaakko Hanninen | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
39. | Archie Ryan | EF Education-EasyPost | 1:28 |
40. | Stefan de Bod | EF Education-EasyPost | 1:30 |
41. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | 1:34 |
42. | Gianmarco Garofoli | Astana Qazaqstan Team | |
43. | Enzo Paleni | Groupama-FDJ | |
44. | Max Kanter | Astana Qazaqstan Team | 1:48 |
45. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | |
46. | Ruben Fernandez | Cofidis | |
47. | Dion Smith | Intermarche-Wanty | |
48. | Simon Geschke | Cofidis | |
49. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | 1:55 |
50. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
51. | António Morgado | UAE Team Emirates | 2:11 |
52. | Franck Bonnamour | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 2:47 |
53. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
54. | Eddy Fine | Cofidis | |
55. | Natnael Tesfatsion | Lidl-Trek | 2:53 |
56. | Robert Gesink | Team Visma | Lease a Bike | 3:13 |
57. | Biniam Girmay | Intermarche-Wanty | 3:35 |
58. | Anthony Delaplace | Arkea-B&B Hotels | 3:45 |
59. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty | 3:46 |
60. | Joshua Tarling | Ineos Grenadiers | 4:04 |
61. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 4:36 |
62. | Quinn Simmons | Lidl-Trek | 4:47 |
63. | Pieter Serry | Soudal-Quick Step | 5:03 |
64. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 5:15 |
65. | Harry Sweeny | EF Education-EasyPost | 5:47 |
66. | Mick van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | 6:09 |
67. | Juri Hollmann | Alpecin-Deceuninck | |
68. | Loe van Belle | Team Visma | Lease a Bike | 6:37 |
69. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | 6:55 |
70. | Pavel Bittner | Team dsm-firmenich PostNL | 7:27 |
71. | Mathias Vacek | Lidl-Trek | 7:40 |
72. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
73. | Luke Burns | Australia | 8:02 |
74. | Kevin Ledanois | Arkea-B&B Hotels | 8:03 |
75. | Paul Lapeira | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 8:20 |
76. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | 8:21 |
77. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | 8:39 |
78. | Nans Peters | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
79. | Gil Gelders | Soudal-Quick Step | 8:52 |
80. | Ivan Garcia Cortina | Movistar Team | 8:56 |
81. | Milan Fretin | Cofidis | 9:13 |
82. | Madis Mihkels | Intermarche-Wanty | |
83. | Casper Pedersen | Soudal-Quick Step | |
84. | Jacopo Mosca | Lidl-Trek | 9:17 |
85. | Declan Trezise | Australia | 9:21 |
86. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | 9:23 |
87. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 9:27 |
88. | Dario Cataldo | Lidl-Trek | 9:45 |
89. | Caleb Ewan | Team Jayco AlUla | 9:52 |
90. | Sam Welsford | Bora-hansgrohe | |
91. | Piet Allegaert | Cofidis | 9:53 |
92. | Stan van Tricht | Alpecin-Deceuninck | |
93. | Manlio Moro | Movistar Team | 9:55 |
94. | Miles Scotson | Arkea-B&B Hotels | 10:22 |
95. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | 10:23 |
96. | Kelland O'brien | Team Jayco AlUla | 10:51 |
97. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | 11:06 |
98. | Ryan Mullen | Bora-hansgrohe | 11:14 |
99. | Elia Viviani | Ineos Grenadiers | 11:19 |
100. | Sean Flynn | Team dsm-firmenich PostNL | 11:23 |
101. | Emīls Liepins | Team dsm-firmenich PostNL | 11:36 |
102. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | 12:04 |
103. | Fran Miholjevic | Bahrain Victorious | 12:17 |
104. | Jack Rootkin-gray | EF Education-EasyPost | 12:28 |
105. | Patrick Bevin | Team dsm-firmenich PostNL | 12:30 |
106. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
107. | Filip Maciejuk | Bora-hansgrohe | 13:08 |
108. | Jardi Christiaan van der Lee | EF Education-EasyPost | 13:14 |
109. | Laurens Huys | Arkea-B&B Hotels | 13:19 |
110. | Johannes Staune-mittet | Team Visma | Lease a Bike | 13:27 |
111. | Tristan Saunders | Australia | 14:20 |
112. | Tom Paquot | Intermarche-Wanty | 14:33 |
113. | Maurice Ballerstedt | Alpecin-Deceuninck | 14:56 |
114. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | 15:49 |
115. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | 15:54 |
116. | Liam Walsh | Australia | 16:01 |
117. | Jackson Medway | Australia | 16:51 |
118. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | 18:16 |
119. | Vinicius Rangel | Movistar Team | 19:11 |
120. | Josef Cerny | Soudal-Quick Step | 19:32 |
121. | Alvaro Jose Hodeg | UAE Team Emirates | 20:28 |
122. | Nicolo Buratti | Bahrain Victorious | 21:00 |
123. | Daniel Mclay | Arkea-B&B Hotels | 21:11 |
124. | Michele Gazzoli | Astana Qazaqstan Team | 21:27 |
125. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | 21:35 |
126. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | 22:11 |
127. | Clement Davy | Groupama-FDJ | 22:58 |
128. | Patrick Eddy | Team dsm-firmenich PostNL | 26:18 |
129. | Johan Jacobs | Movistar Team | 28:03 |
130. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | 31:09 |
131. | Johan Price-Pejtersen | Bahrain Victorious | 40:01 |