Ilan Van Wilder (Soudal-Quick Step) triumfował na mecie 102. lombardzkiego semiklasyku Tre Valli Varesine.
23-letni Belg finiszował w Varese samotnie, wyprzedzając mistrza olimpijskiego Richarda Carapaza (EF Education-EasyPost) oraz grupę przyprowadzoną przez Aleksandra Vlasova (Bora-hansgrohe).
Peleton zmierzył się z tą samą co przed rokiem, pagórkowatą trasą, o długości 196 kilometrów. Rywalizacja rozpoczęła się w Busto Arsizio. Kolarze najpierw zaliczyli niespełna 40-kilometrowy dojazd do pokonywanej dziewięć razy rundy (13 km) wokół Varese, z podjazdami Montello (1,9 km; 7,7%) i Casabeno (2,5 km; 4,9%). Dwie ostatnie były wydłużone, o Morosolo (1,6 km; 7,8%) i Casciago (1,8 km; 5%).
Na dojeździe do rund, pomimo wielokrotnych o to zabiegów, ucieczka nie dała rady zawiązać się. Dopiero w Varese odjechali Samuele Battistella (Astana Qazaqstan), Remy Rochas (Cofidis), Francesco Busatto (Intermarche-Circus-Wanty), Gonzalo Serrano (Movistar Team), Ewen Costiou (Arkea Samsic), Erik Fetter (EOLO-Kometa), Alessio Martinelli (Green Project Bardiani), Walter Calzoni i Gianluca Brambilla (obaj Q36.5). Po przejechaniu 70 kilometrów peleton prowadzony przez UAE Team Emirates notował stratę 5 minut.
65 kilometrów przed metą zaatakowali Julian Alaphilippe (Soudal-Quick Step) i Pavel Sivakov (Ineos Grenadiers), następnie w akcję włączył się Aleksandr Vlasov. Trójka zyskała kilkanaście sekund, ale szybko jak niepyszna wróciła do głównej grupy.
Na czele pościgu pokazały się koszulki Jumbo-Visma i Ineos Grenadiers. 38 kilometrów przed metą Wilco Kelderman (Jumbo-Visma) i Warren Barguil (Arkea Samsic) doścignęli dwóch ostatnich harcowników, Busatto i Calzoniego. Ten ostatni ambitnie zaczepił się przy kontratakującej parze. Finałową rundę rozpoczęli z przewagą 15 sekund nad wciąż dużym peletonem.
Sytuację nadal starała się kontrolować ekipa UAE Emirates, Adam Yates pilnował czoła grupy. Barguil i Kelderman wkrótce poddali się, natomiast niesamowicie dysponowany Calzoni został wchłonięty dopiero 12 kilometrów przed metą.
Zaatakował wówczas Vlasov, poprawił Tadej Pogacar (UAE Team Emirates). Urodziła się z tego 10-osobowa czołówka, w której zameldowali się również Richard Carapaz (EF Education-EasyPost), Enric Mas (Movistar Team), Michael Woods (Israel-Premier Tech), Ben O’Connor (AG2R Citroen), Carlos Rodriquez (Ineos Grenadiers), Primoz Rolgic (Jumbo-Visma), Ilan Van Wilder i Filippo Zana (Jayco UlUla).
Van Vilder widząc niezdecydowanie u rywali przyspieszył, wychodząc na samotne prowadzenie. Ostatnie 8 kilometrów rozpoczął z przewagą 20 sekund.
W grupie nie było komu pracować, dlatego młody Belg nie oglądając się za siebie niezagrożony wjechał na ostatnią prostą, odnosząc pierwsze belgijskie zwycięstwo w Tre Valli Varesine od czasu Eddy’ego Merckxa w 1968 roku.
Drugie miejsce, atakiem na ostatnim kilometrze, zapewnił sobie Richard Carapaz.
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Ilan van Wilder | Soudal-Quick Step | 4:36:11 |
2. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | 0:16 |
3. | Aleksandr Vlasov | Bora-hansgrohe | 0:18 |
4. | Primoz Roglic | Jumbo-Visma | |
5. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | |
6. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | |
7. | Filippo Zana | Team Jayco AlUla | |
8. | Ion Izagirre | Cofidis | |
9. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
10. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
11. | Enric Mas | Movistar Team | |
12. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | 0:45 |
13. | Romain Gregoire | Groupama-FDJ | |
14. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Deceuninck | |
15. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | |
16. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | |
17. | Wilco Kelderman | Jumbo-Visma | |
18. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | |
19. | Pierre Latour | TotalEnergies | |
20. | Romain Bardet | Team dsm-firmenich | |
21. | Lorenzo Rota | Intermarche-Circus-Wanty | |
22. | Stephen Williams | Israel-Premier Tech | |
23. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | |
24. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | |
25. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | |
26. | Attila Valter | Jumbo-Visma | |
27. | Davide Piganzoli | EOLO-Kometa | |
28. | Jay Vine | UAE Team Emirates | |
29. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | |
30. | Walter Calzoni | Q36.5 Pro Cycling Team | |
31. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
32. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | |
33. | Mauri Vansevenant | Soudal-Quick Step | |
34. | Alex Tolio | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | |
35. | Guillaume Martin | Cofidis | |
36. | Domenico Pozzovivo | Israel-Premier Tech | |
37. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | |
38. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
39. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
40. | Louis Barre | Team Arkea Samsic | 0:51 |
41. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 0:57 |
42. | Diego Pablo Sevilla | EOLO-Kometa | |
43. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | 1:07 |
44. | Andreas Kron | Lotto Dstny | 1:30 |
45. | Alexis Vuillermoz | TotalEnergies | 2:18 |
46. | Alexis Guerin | Bingoal WB | |
47. | Pavel Sivakov | Ineos Grenadiers | |
48. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich | |
49. | Nicola Conci | Alpecin-Deceuninck | |
50. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
51. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
52. | Florian Stork | Team dsm-firmenich | |
53. | Lennert van Eetvelt | Lotto Dstny | |
54. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
55. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | |
56. | Luca Cavallo | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 3:21 |
57. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | |
58. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | 4:20 |
59. | Francjasco Busatto | Intermarche-Circus-Wanty | |
60. | Benoit Cosnefroy | AG2R Citroën Team | |
61. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | 4:45 |
62. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 8:13 |
63. | Adam Yates | UAE Team Emirates | |
64. | Jan Hirt | Soudal-Quick Step | |
65. | Lennert Teugels | Bingoal WB | |
66. | Louka Matthys | Bingoal WB | 9:19 |
67. | Florian Lipowitz | Bora-hansgrohe | |
68. | Mikkel Frølich Honore | EF Education-EasyPost | |
69. | Kevin Vauquelin | Team Arkea Samsic | |
70. | Victor Lafay | Cofidis | |
71. | Jeremy Cabot | TotalEnergies | |
72. | Julien Bernard | Lidl-Trek | |
73. | Jakob Fuglsang | Israel-Premier Tech | |
74. | Ruben Fernandez | Cofidis | |
75. | Alexy Faure Prost | Intermarche-Circus-Wanty | |
76. | Marcel Camprubi | Q36.5 Pro Cycling Team | |
77. | Axel Laurance | Alpecin-Deceuninck | |
78. | Bauke Mollema | Lidl-Trek | |
79. | Jan Tratnik | Jumbo-Visma | |
80. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
81. | Jimmy Janssens | Alpecin-Deceuninck | |
82. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step |