Anglik Adam Yates triumfował w Bilbao na mecie pierwszego etapu Tour de France i został pierwszym liderem wyścigu.
Kolarz UAE Team Emirates, po dwójkowej akcji, wyprzedził swojego brata bliźniaka Simona Yatesa (Jayco AlUla). Grupę pościgową przyprowadził lider UAE Team Emirates, Tadej Pogacar.
Rafał Majka (UAE Team Emirates) przyjechał na 41. miejscu, a Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) uplasował się na 74. pozycji.
Baskijskie miasto Bilbao podejmowało otwarcie Tour de France. Organizatorzy zafundowali zawodnikom pagórkowaty odcinek, trudną przeprawę przez serię ośmiu krótkich i miejscami wspinaczek. Pięć z nich otrzymało miano premii górskich: w pierwszej części trasy Laukiz (kat. 3; 14 km; 2,2 km; 6,9%) i San Juan de Gaztelugatxe (kat. 3; 68 km; 3,5 km; 7,6%), w drugiej Morga (kat. 4; 41 km przed metą; 3,9 km; 4,1%) oraz dwie stromizny Vivero (kat. 2; 27 km przed metą; 4,2 km; 7,3%) i Pike (kat. 3; 9,6 km przed metą; 2 km; 10%). Dodatkowo ostatnie 1000 metrów szło do góry o nachyleniu ponad 4%.
Etap posiadał ogromny potencjał, jednak nie było pewności jak w pierwszym dniu rywalizacji podejdą do zadania zespoły. Ucieczka zawiązała się na 2. kilometrze, w składzie Pascal Eenkhoorn (Lotto-Dstny), Lilian Calmejane (Intermarche-Circus-Wanty), Simon Guglielmi (Arkea Samsic), Jonas Gregaard (Uno-X) i Valentin Ferron (TotalEnergies). Chwilę trzeba było poczekać zanim ekipy usadowiły się na czele peletonu. Zrobili to zawodnicy Alpecin-Deceuninck, Soudal-Quick-Step i Jumbo-Visma, co podpowiadało, którzy kolarze planowali położyć się do snu z maillot jaune.
Czołowa piątka na pierwszej górskiej premii Laukiz (14 km) jechała z przewagą 2:38 i jak się później okazało to była największa różnica na całym etapie. Drugi podjazd, San Juan de Gaztelugatxe (kat. 3; 68 km), zaliczyli z zapasem 1:45, a na lotnej premii w Gernice (88 km) stoper pokazywał 1:10.
75 kilometrów przed metą uciekinierzy byli już na widoku peletonu. Powtórny zryw pozwolił im przetrwać na czele jeszcze przez następne 25 kilometrów. Na czoło peletonu zaczęły się przepychać nowe ekipy, na Morga (41 km przed metą), z przodu pokazali się Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Sprinterzy zaczęli tu odpadać od stawki.
Wyścig dojechał do Vivero (27 km przed metą). Wysokie tempo narzucił tam Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates), następnie Duńczyka zastąpił mistrz Holandii Dylan van Baarle (Jumbo-Visma). Premię zdobył Neilson Powless (EF Education-EasyPost), gwarantując sobie koszulkę w grochy, po pierwszym dniu rywalizacji.
Na zjeździe rozbili się liderzy Movistar Team oraz EF Education-EasyPost: Enric Mas i Richard Carapaz. Obaj nie wyglądali dobrze i już tu pożegnali się z szansami na podium w wyścigu. Co więcej, Hiszpan nie wznowił dalszej jazdy.
Mocno zredukowany peleton nie oglądał się na pechowców, zmierzając ku 10-procentowej ściance Pike (9,6 km przed metą). Jumbo-Visma napędzała grupę, a na samej wspinaczce tempo ponownie nadał zespół UAE Emirates.
W tłumie baskijskich kibiców za Adamem Yates utrzymali się tylko Pogacar, Vinegegaard i Victor Lafay (Cofidis). Ten ostatni przejął prowadzenie, pozostawiając z tyłu Yatesa. Peleton podzielił się na grupki, grupeczki.
Z przodu zabrakło współpracy, dlatego czołówka zaczęła się powiększać. Na zjeździe zaatakował Adam Yates, z bratem bliźniakiem Simonem Yatesem (Jayco AlUla). Pościg uruchomiła ekipa Jumbo-Visma.
3 kilometry przed metą różnica wynosiła 15 sekund i nie zamierzała maleć. Bracia z bezpiecznym zapasem wjechali na finiszowe metry. Adam na trudnej końcówce zachował więcej sił, odnosząc zasłużone zwycięstwo.
Wyniki 1. etapu Tour de France 2023 (2.UWT): Bilbao – Bilbao (182 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Adam Yates | UAE Team Emirates | 4:22:49 |
2. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 0:04 |
3. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 0:12 |
4. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
5. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | |
6. | Victor Lafay | Cofidis | |
7. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
8. | Mattias Skjelmose | Lidl-Trek | |
9. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
10. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
11. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | |
12. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
13. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
14. | Wilco Kelderman | Jumbo-Visma | |
15. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 0:33 |
16. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
17. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | |
18. | Dylan Teuns | Israel-Premier Tech | |
19. | Steff Cras | TotalEnergies | |
20. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | |
21. | Louis Meintjes | Intermarche-Circus-Wanty | |
22. | Romain Bardet | Team dsm-firmenich | |
23. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
24. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
25. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | |
26. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | |
27. | Guillaume Martin | Cofidis | |
28. | Matthew Dinham | Team dsm-firmenich | |
29. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | |
30. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | |
31. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
32. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
33. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
34. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
35. | Giulio Ciccone | Lidl-Trek | |
36. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
37. | Mathieu van der Poel | Alpecin-Deceuninck | |
38. | Luis León Sanchez | Astana Qazaqstan Team | |
39. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
40. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
41. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
42. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 0:48 |
43. | Juan Pedro Lopez | Lidl-Trek | 0:52 |
44. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | 1:19 |
45. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | 1:21 |
46. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 1:32 |
47. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | 2:06 |
48. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 2:15 |
49. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | 2:38 |
50. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | |
51. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | |
52. | Anthony Turgis | TotalEnergies | 3:13 |
53. | Ion Izagirre | Cofidis | |
54. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
55. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | |
56. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
57. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 3:37 |
58. | Matej Mohoric | Bahrain Victorious | |
59. | Bob Jungels | Bora-hansgrohe | |
60. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 4:59 |
61. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
62. | Simon Geschke | Cofidis | |
63. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
64. | Tony Gallopin | Lidl-Trek | |
65. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | |
66. | Kasper Asgreen | Soudal-Quick Step | 5:36 |
67. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich | |
68. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
69. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | |
70. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
71. | Marc Soler | UAE Team Emirates | |
72. | Victor Campenaerts | Lotto Dstny | |
73. | Dylan van Baarle | Jumbo-Visma | 7:03 |
74. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | |
75. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | |
76. | Pierre Latour | TotalEnergies | |
77. | Biniam Girmay | Intermarche-Circus-Wanty | |
78. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | |
79. | Nathan van Hooydonck | Jumbo-Visma | 7:29 |
80. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | 8:36 |
81. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | |
82. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 9:42 |
83. | Edvald Boasson Hagen | TotalEnergies | |
84. | Kevin Vermaerke | Team dsm-firmenich | |
85. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | |
86. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
87. | James Shaw | EF Education-EasyPost | |
88. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
89. | Wout Poels | Bahrain Victorious | |
90. | Hugo Houle | Israel-Premier Tech | |
91. | Alexey Lutsenko | Astana Qazaqstan Team | |
92. | Nils Politt | Bora-hansgrohe | 11:03 |
93. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | |
94. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
95. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
96. | Daniel Oss | TotalEnergies | |
97. | Krists Neilands | Israel-Premier Tech | |
98. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | |
99. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | |
100. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | |
101. | Fred Wright | Bahrain Victorious | |
102. | Anthony Perez | Cofidis | |
103. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | |
104. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
105. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
106. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | 11:45 |
107. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 11:50 |
108. | Tim Declercq | Soudal-Quick Step | 13:53 |
109. | Jonas Rickaert | Alpecin-Deceuninck | |
110. | Yves Lampaert | Soudal-Quick Step | |
111. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | |
112. | Florian Vermeersch | Lotto Dstny | |
113. | Axel Zingle | Cofidis | |
114. | Jenthe Biermans | Team Arkea Samsic | |
115. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | |
116. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | |
117. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | |
118. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | |
119. | Bryan Coquard | Cofidis | |
120. | John Degenkolb | Team dsm-firmenich | |
121. | Quinn Simmons | Lidl-Trek | |
122. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | |
123. | Nils Eekhoff | Team dsm-firmenich | |
124. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | |
125. | Jasper Stuyven | Lidl-Trek | |
126. | Adrien Petit | Intermarche-Circus-Wanty | |
127. | Benoit Cosnefroy | AG2R Citroën Team | |
128. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | |
129. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | |
130. | Alex Kirsch | Lidl-Trek | |
131. | Jasper Philipsen | Alpecin-Deceuninck | |
132. | Ramon Sinkeldam | Alpecin-Deceuninck | |
133. | Mike Teunissen | Intermarche-Circus-Wanty | |
134. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
135. | Luka Mezgec | Team Jayco AlUla | |
136. | Søren Kragh Andersen | Alpecin-Deceuninck | |
137. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
138. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | |
139. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Pro Cycling Team | |
140. | Rasmus Tiller | Uno-X Pro Cycling Team | |
141. | Søren Waerenskjold | Uno-X Pro Cycling Team | |
142. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | 14:06 |
143. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | 15:04 |
144. | Fabio Jakobsen | Soudal-Quick Step | 15:14 |
145. | Michael Morkov | Soudal-Quick Step | |
146. | Elmar Reinders | Team Jayco AlUla | |
147. | Dylan Groenewegen | Team Jayco AlUla | |
148. | Peter Sagan | TotalEnergies | |
149. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
150. | Caleb Ewan | Lotto Dstny | |
151. | Magnus Cort | EF Education-EasyPost | |
152. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | 15:18 |
153. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | 15:24 |
154. | Silvan Dillier | Alpecin-Deceuninck | 16:51 |
155. | Alex Edmondson | Team dsm-firmenich | |
156. | Frederik Frison | Lotto Dstny | |
157. | Sam Welsford | Team dsm-firmenich | |
158. | Mads Pedersen | Lidl-Trek | |
159. | Jasper de Buyst | Lotto Dstny | |
160. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
161. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | |
162. | Laurent Pichon | Team Arkea Samsic | |
163. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
164. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | |
165. | Alexander Kristoff | Uno-X Pro Cycling Team | |
166. | Luca Mozzato | Team Arkea Samsic | 17:26 |
167. | Valentin Ferron | TotalEnergies | 20:51 |
168. | Alexis Renard | Cofidis | |
169. | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team | 21:22 |
170. | Mark Cavendish | Astana Qazaqstan Team | |
171. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | |
172. | Cees Bol | Astana Qazaqstan Team | |
173. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | |
174. | Yevgeniy Fedorov | Astana Qazaqstan Team | |
175. | Jacopo Guarnieri | Lotto Dstny | |
DNF | Enric Mas | Movistar Team |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Adam Yates | UAE Team Emirates | 4:22:39 |
2. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 0:08 |
3. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 0:18 |
4. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | 0:22 |
5. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | |
6. | Victor Lafay | Cofidis | |
7. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
8. | Mattias Skjelmose | Lidl-Trek | |
9. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
10. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
11. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | |
12. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
13. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
14. | Wilco Kelderman | Jumbo-Visma | |
15. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 0:43 |
16. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
17. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | |
18. | Dylan Teuns | Israel-Premier Tech | |
19. | Steff Cras | TotalEnergies | |
20. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | |
21. | Louis Meintjes | Intermarche-Circus-Wanty | |
22. | Romain Bardet | Team dsm-firmenich | |
23. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
24. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
25. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | |
26. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | |
27. | Guillaume Martin | Cofidis | |
28. | Matthew Dinham | Team dsm-firmenich | |
29. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | |
30. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | |
31. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
32. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
33. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
34. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
35. | Giulio Ciccone | Lidl-Trek | |
36. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
37. | Mathieu van der Poel | Alpecin-Deceuninck | |
38. | Luis León Sanchez | Astana Qazaqstan Team | |
39. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
40. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
41. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
42. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 0:58 |
43. | Juan Pedro Lopez | Lidl-Trek | 1:02 |
44. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | 1:29 |
45. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | 1:31 |
46. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 1:42 |
47. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | 2:16 |
48. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 2:25 |
49. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | 2:48 |
50. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | |
51. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | |
52. | Anthony Turgis | TotalEnergies | 3:23 |
53. | Ion Izagirre | Cofidis | |
54. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
55. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | |
56. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
57. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 3:47 |
58. | Matej Mohoric | Bahrain Victorious | |
59. | Bob Jungels | Bora-hansgrohe | |
60. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 5:09 |
61. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
62. | Simon Geschke | Cofidis | |
63. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
64. | Tony Gallopin | Lidl-Trek | |
65. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | |
66. | Kasper Asgreen | Soudal-Quick Step | 5:46 |
67. | Chris Hamilton | Team dsm-firmenich | |
68. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
69. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | |
70. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
71. | Marc Soler | UAE Team Emirates | |
72. | Victor Campenaerts | Lotto Dstny | |
73. | Dylan van Baarle | Jumbo-Visma | 7:13 |
74. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | |
75. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | |
76. | Pierre Latour | TotalEnergies | |
77. | Biniam Girmay | Intermarche-Circus-Wanty | |
78. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | |
79. | Nathan van Hooydonck | Jumbo-Visma | 7:39 |
80. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | 8:46 |
81. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | |
82. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 9:52 |
83. | Edvald Boasson Hagen | TotalEnergies | |
84. | Kevin Vermaerke | Team dsm-firmenich | |
85. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | |
86. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
87. | James Shaw | EF Education-EasyPost | |
88. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
89. | Wout Poels | Bahrain Victorious | |
90. | Hugo Houle | Israel-Premier Tech | |
91. | Alexey Lutsenko | Astana Qazaqstan Team | |
92. | Nils Politt | Bora-hansgrohe | 11:13 |
93. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | |
94. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
95. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
96. | Daniel Oss | TotalEnergies | |
97. | Krists Neilands | Israel-Premier Tech | |
98. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | |
99. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | |
100. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | |
101. | Fred Wright | Bahrain Victorious | |
102. | Anthony Perez | Cofidis | |
103. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | |
104. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
105. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
106. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | 11:55 |
107. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 12:00 |
108. | Tim Declercq | Soudal-Quick Step | 14:03 |
109. | Jonas Rickaert | Alpecin-Deceuninck | |
110. | Yves Lampaert | Soudal-Quick Step | |
111. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | |
112. | Florian Vermeersch | Lotto Dstny | |
113. | Axel Zingle | Cofidis | |
114. | Jenthe Biermans | Team Arkea Samsic | |
115. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | |
116. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | |
117. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | |
118. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | |
119. | Bryan Coquard | Cofidis | |
120. | John Degenkolb | Team dsm-firmenich | |
121. | Quinn Simmons | Lidl-Trek | |
122. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | |
123. | Nils Eekhoff | Team dsm-firmenich | |
124. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | |
125. | Jasper Stuyven | Lidl-Trek | |
126. | Adrien Petit | Intermarche-Circus-Wanty | |
127. | Benoit Cosnefroy | AG2R Citroën Team | |
128. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | |
129. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | |
130. | Alex Kirsch | Lidl-Trek | |
131. | Jasper Philipsen | Alpecin-Deceuninck | |
132. | Ramon Sinkeldam | Alpecin-Deceuninck | |
133. | Mike Teunissen | Intermarche-Circus-Wanty | |
134. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
135. | Luka Mezgec | Team Jayco AlUla | |
136. | Søren Kragh Andersen | Alpecin-Deceuninck | |
137. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
138. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | |
139. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Pro Cycling Team | |
140. | Rasmus Tiller | Uno-X Pro Cycling Team | |
141. | Søren Waerenskjold | Uno-X Pro Cycling Team | |
142. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | 14:16 |
143. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | 15:14 |
144. | Fabio Jakobsen | Soudal-Quick Step | 15:24 |
145. | Michael Morkov | Soudal-Quick Step | |
146. | Elmar Reinders | Team Jayco AlUla | |
147. | Dylan Groenewegen | Team Jayco AlUla | |
148. | Peter Sagan | TotalEnergies | |
149. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
150. | Caleb Ewan | Lotto Dstny | |
151. | Magnus Cort | EF Education-EasyPost | |
152. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | 15:28 |
153. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | 15:34 |
154. | Silvan Dillier | Alpecin-Deceuninck | 17:01 |
155. | Alex Edmondson | Team dsm-firmenich | |
156. | Frederik Frison | Lotto Dstny | |
157. | Sam Welsford | Team dsm-firmenich | |
158. | Mads Pedersen | Lidl-Trek | |
159. | Jasper de Buyst | Lotto Dstny | |
160. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
161. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | |
162. | Laurent Pichon | Team Arkea Samsic | |
163. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
164. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | |
165. | Alexander Kristoff | Uno-X Pro Cycling Team | |
166. | Luca Mozzato | Team Arkea Samsic | 17:36 |
167. | Valentin Ferron | TotalEnergies | 21:01 |
168. | Alexis Renard | Cofidis | |
169. | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team | 21:32 |
170. | Mark Cavendish | Astana Qazaqstan Team | |
171. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | |
172. | Cees Bol | Astana Qazaqstan Team | |
173. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | |
174. | Yevgeniy Fedorov | Astana Qazaqstan Team | |
175. | Jacopo Guarnieri | Lotto Dstny |
Klasyfikacja punktowa | punkty | ||
---|---|---|---|
1. | Adam Yates | UAE Team Emirates | 30 |
2. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 25 |
3. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 22 |
4. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | 20 |
5. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | 19 |
6. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | 17 |
7. | Michael Woods | Israel-Premier Tech | 17 |
8. | Victor Lafay | Cofidis | 15 |
9. | Valentin Ferron | TotalEnergies | 15 |
10. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | 13 |
Klasyfikacja górska | punkty | ||
1. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 5 |
2. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | 3 |
3. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | 3 |
4. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 2 |
5. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 2 |
6. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 2 |
7. | Jonas Abrahamsen | Uno-X Pro Cycling Team | 1 |
8. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 1 |
9. | Dylan van Baarle | Jumbo-Visma | 1 |
10. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | 1 |
Klasyfikacja młodzieżowa | czas | ||
1. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 4:22:57 |
2. | Mattias Skjelmose | Lidl-Trek | 0:04 |
3. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
4. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 0:25 |
5. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | |
6. | Matthew Dinham | Team dsm-firmenich | |
7. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | |
8. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | |
9. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
10. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | 2:30 |
11. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | |
12. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | |
13. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 3:29 |
Klasyfikacja drużynowa | czas | ||
1. | Jumbo-Visma | 13:09:03 | |
2. | UAE Team Emirates | 00:09 | |
3. | Groupama-FDJ | 00:21 | |
4. | Israel-Premier Tech | 00:42 | |
5. | Ineos Grenadiers | ||
6. | Bahrain Victorious | ||
7. | Lidl-Trek | 01:01 | |
8. | AG2R Citroën Team | 01:03 | |
9. | Astana Qazaqstan Team | 02:45 | |
10. | Cofidis | 03:22 | |
11. | Bora-hansgrohe | 03:46 | |
12. | Movistar Team | 05:48 | |
13. | TotalEnergies | ||
14. | Team dsm-firmenich | 06:06 | |
15. | EF Education-EasyPost | 08:01 | |
16. | Intermarche-Circus-Wanty | 08:21 | |
17. | Uno-X Pro Cycling Team | 08:33 | |
18. | Soudal-Quick Step | 11:09 | |
19. | Team Jayco AlUla | 13:54 | |
20. | Alpecin-Deceuninck | 18:03 | |
21. | Lotto Dstny | 19:26 | |
22. | Team Arkea Samsic | 20:20 |
Kuba
1 lipca 2023, 18:25 o 18:25
Pogaczar to fajnie jeździ pod kibiców, bawi się kolarstwem, ale jest naiwny jak dzieciak (biała koszulka zobowiązuje 😛 ). Chce żeby Vinigo dał mu zmianę i szarpał się o sekundy, a Duńczyk już na Paryż-Nicea pokazywał co myśli o tych skokach Słoweńca. Także taktycznie nic się nie zmieniło i będzie raczej bez niespodzianek: Tadek będzie się szarpał na hopkach a Jonas robił zaciągi na dłuższych podjazdach. Ciekawe jak wtedy zareaguje Słoweniec.
Pierwszy etap i 2 faworytów do TOP 10 out. Szkoda Masa i Carapaza…
A z rzeczy mniej istotnych – ta “nowa” maillot vert dla mnie paskudna. Odcień trochę nawiązuje do czasów tej sprzed 2005 roku.
Aleksander
1 lipca 2023, 20:39 o 20:39
Dodam ze Daniel Felipe Martinez z walki o top 10 tez juz raczej wypadł, ponad 3min straty
Łukasz Owsian Fanclub Samozwańczy eksperckie analizy
1 lipca 2023, 21:16 o 21:16
No i Kwiatkowski odpadł z walki o cokolwiek – 7 minut straty
Sumek
1 lipca 2023, 22:17 o 22:17
Wielka szkoda Masa i Carapaza. Ale wyścig zapowiada się wybornie:)
szczebelek
1 lipca 2023, 22:51 o 22:51
Pogacar wie, że Vingegaard będzie go pilnować, więc wysłał Yatesa po etap coś jak Landa podczas Giro 2015 gdy Contador pilnował Aru. Pierwszy etap i już dwóch liderów się wycofało, a trzeci potencjalny ma trzy minuty straty. Mimo wszystko uwielbiam TDF za takie historie jak dzisiaj w sensie o akcji bliźniaków
Kuba
2 lipca 2023, 00:04 o 00:04
Ja tam specjalnie w Danielu Felipe Martinezie nie pokładałem szczególnych nadziei. Bardziej w Bernala (choć on też wielką niewiadomą). Ale to jest GT i te 3 minuty można spokojnie odrobić idąc w jakiś dobry odjazd. Także nawet teoretyczna szansa jest. A Carapaz i Mas out z wyścigu niestety 🙁
A z Kwiatkowskim dziwna logika kolegi. Wiadomo od paru lat, że nie walczy w generalce TdF. A jak złapał minuty, to jest szansa na ucieczki i walkę o etap/y? Chyba dobry scenariusz jak na obecny sezon? 😉
Łukasz Owsian Fanclub Samozwańczy eksperckie analizy
2 lipca 2023, 08:08 o 08:08
Z tą ogórkową ekipą Kwiatkowski powinien walczyć o koszule w grochy i ogolić kilka etapów. W generalce stawiam na Gaudu.
Gżdyl
2 lipca 2023, 11:55 o 11:55
Ktoś serio myślał że Martinez leci po GC?