Julian Alaphilippe (Soudal-Quick Step) został w La Chaise-Dieu zwycięzcą drugiego etapu Criterium du Dauphine.
Francuz na finiszu z peletonu wyprzedził mistrza olimpijskiego Richarda Carapaza (EF Education-EasyPost) oraz Natnaela Tesfatsiona (Trek-Segafredo).
Czwarty na mecie Christophe Laporte (Jumbo-Visma) utrzymał prowadzenie w wyścigu.
Rafał Majka (UAE Team Emirates) zameldował się w czasie zwycięzcy, na 40. miejscu.
Profil drugiego etapu przypominał ten pierwszy, ponieważ na koniec zaplanowany dwukrotny przejazd na 35-kilometrowej rundzie, z Cote des Guetes (1 km; 8%), umieszczonej niespełna 10 kilometrów przed metą. Dodatkowo trasa na ostatnich 5 kilometrach szła nieznacznie w górę (średnio około 2,6%). Razem około 2900 metrów przewyższenia na 167 kilometrach.
Po wyruszeniu peletonu z Brassac-les-Mines ucieczka nie zdążyła jeszcze dobrze się ukształtować, a w wyniku kraksy wyścig pożegnali Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma), Steff Cras (Total Energies) i Romain Combaud (Team DSM).
Mniej więcej w tym samym czasie akcję zawiązali Andrea Piccolo (EF Education-EasyPost), Jonas Gregaard (Uno-X), Victor Campeanaerts (Lotto Soudal) i Donavan Grondin (Arkea Samsic), do których najpierw dołączył Nans Peters (AG2R Citroën), a na 23 kilometrze również Pierre Latour (Total Energies) i Kenny Elissonde (Trek Segafredo).
Siódemka z mozołem budowała swoją przewagę. Ta dobiła zaledwie do 2 minut. Na więcej harcownikom nie pozwolono, a 20 kilometrów przed metą różnica wynosiła tylko 8 sekund. Najdłużej bronili się Campeanaerts i Elissonde, doścignięci na ostatnim podjeździe.
Skontrował tam Tobias Bayer (Alpecin Deceuninck). 23-letniemu Austriakowi pozwolono odjechać na kilkanaście sekund i 4 kilometry przed kreską skasowano. Wyskoczył wówczas Harrison Sweeny (Lotto Dstny), jednak na czele utrzymał się na tyle długo, by pokazały go kamery.
Sytuację kontrolowała ekipa Jumbo-Visma, prowadząca Laporte’a. Tak duży peleton dojechał na finiszowe metry. Pierwszy przyspieszył Carapaz. Laporte zareagował na ruch Ekwadorczyka, problem w tym, że nie potrafił nabrać odpowiedniej szybkości. Wprost przeciwnie do Alaphilippe’a, który z wyraźną przewagą przeciął kreskę, dając od razu gestem znać, że forma do dwukrotnego mistrza świata wraca.
Wyniki 2. etapu Criterium du Dauphine 2023 (2.UWT), Brassac-les-Mines – La Chaise-Dieu (167,3 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | 3:54:53 |
2. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | |
3. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | |
4. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | |
5. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | |
6. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | |
7. | Fred Wright | Bahrain Victorious | |
8. | Oscar Onley | Team DSM | |
9. | Marco Brenner | Team DSM | |
10. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | |
11. | Sam Bennett | Bora-hansgrohe | |
12. | Alexis Vuillermoz | TotalEnergies | |
13. | Jon Aberasturi | Trek-Segafredo | |
14. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
15. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | |
16. | Enric Mas | Movistar Team | |
17. | Edvald Boasson Hagen | TotalEnergies | |
18. | Tsgabu Grmay | Team Jayco AlUla | |
19. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
20. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | |
21. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
22. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
23. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
24. | Guillaume Martin | Cofidis | |
25. | Jason Osborne | Alpecin-Deceuninck | |
26. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
27. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | |
28. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | |
29. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
30. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
31. | Adam Yates | UAE Team Emirates | |
32. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
33. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
34. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
35. | Milan Menten | Lotto Dstny | |
36. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
37. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
38. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | |
39. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
40. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
41. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
42. | Louis Meintjes | Intermarche-Circus-Wanty | |
43. | Max Poole | Team DSM | |
44. | Gianmarco Garofoli | Astana Qazaqstan Team | |
45. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | |
46. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
47. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | |
48. | Rudy Porter | Team Jayco AlUla | |
49. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | |
50. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
51. | Fabio van Den Bossche | Alpecin-Deceuninck | |
52. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | |
53. | Nicola Conci | Alpecin-Deceuninck | |
54. | Axel Zingle | Cofidis | |
55. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | |
56. | Rune Herregodts | Intermarche-Circus-Wanty | |
57. | Harrison Wood | Cofidis | |
58. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | |
59. | Andrey Zeits | Astana Qazaqstan Team | |
60. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
61. | Markus Hoelgaard | Trek-Segafredo | |
62. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | |
63. | Eduardo Sepulveda | Lotto Dstny | |
64. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | |
65. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | |
66. | Attila Valter | Jumbo-Visma | |
67. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | |
68. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | |
69. | Joe Dombrowski | Astana Qazaqstan Team | |
70. | Tom Paquot | Intermarche-Circus-Wanty | 0:10 |
71. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 0:15 |
72. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | |
73. | Jimmy Janssens | Alpecin-Deceuninck | 0:17 |
74. | Antonio Nibali | Astana Qazaqstan Team | 0:19 |
75. | Nils Politt | Bora-hansgrohe | |
76. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | |
77. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | 0:23 |
78. | Martin Urianstad | Uno-X Pro Cycling Team | |
79. | Florian Senechal | Soudal-Quick Step | 0:25 |
80. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | |
81. | Ethan Vernon | Soudal-Quick Step | |
82. | Matteo Vercher | TotalEnergies | |
83. | Fredrik Dversnes | Uno-X Pro Cycling Team | 0:28 |
84. | Brent van Moer | Lotto Dstny | 0:36 |
85. | Anthony Perez | Cofidis | |
86. | Eddy Fine | Cofidis | |
87. | James Shaw | EF Education-EasyPost | 0:41 |
88. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | |
89. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
90. | Harry Sweeny | Lotto Dstny | |
91. | Benjamin Thomas | Cofidis | 0:49 |
92. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 0:55 |
93. | Madis Mihkels | Intermarche-Circus-Wanty | 1:07 |
94. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | 1:15 |
95. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis | |
96. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | 1:31 |
97. | Dylan Groenewegen | Team Jayco AlUla | 1:33 |
98. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | 1:42 |
99. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | 1:44 |
100. | Matevz Govekar | Bahrain Victorious | 2:00 |
101. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | 2:22 |
102. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | 2:24 |
103. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
104. | Andrea Bagioli | Soudal-Quick Step | 2:29 |
105. | Mauri Vansevenant | Soudal-Quick Step | 2:31 |
106. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
107. | Elmar Reinders | Team Jayco AlUla | 3:02 |
108. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | 3:03 |
109. | Fabien Grellier | TotalEnergies | 3:32 |
110. | Thomas de Gendt | Lotto Dstny | 5:00 |
111. | Kevin Ledanois | Team Arkea Samsic | 5:28 |
112. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | 5:29 |
113. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | |
114. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | |
115. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
116. | Lorenzo Milesi | Team DSM | |
117. | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | |
118. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
119. | Alexandr Riabushenko | Astana Qazaqstan Team | |
120. | Florian Stork | Team DSM | |
121. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
122. | Andrea Piccolo | EF Education-EasyPost | |
123. | Anders Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | |
124. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
125. | Ryan Mullen | Bora-hansgrohe | |
126. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | |
127. | Rein Taaramae | Intermarche-Circus-Wanty | |
128. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | |
129. | Franck Bonnamour | AG2R Citroën Team | |
130. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
131. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | |
132. | Victor Campenaerts | Lotto Dstny | |
133. | Nathan van Hooydonck | Jumbo-Visma | |
134. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
135. | Leon Heinschke | Team DSM | |
136. | Lionel Taminiaux | Alpecin-Deceuninck | 7:18 |
137. | Dylan van Baarle | Jumbo-Visma | 7:47 |
138. | Pierre Latour | TotalEnergies | 9:54 |
139. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | 13:09 |
140. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 13:22 |
141. | Donavan Grondin | Team Arkea Samsic | 22:48 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | 7:38:13 |
2. | Julian Alaphilippe | Soudal-Quick Step | |
3. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | 0:04 |
4. | Rune Herregodts | Intermarche-Circus-Wanty | 0:06 |
5. | Maxim van Gils | Lotto Dstny | 0:10 |
6. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | |
7. | Fred Wright | Bahrain Victorious | |
8. | Marco Brenner | Team DSM | |
9. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | |
10. | Edvald Boasson Hagen | TotalEnergies | |
11. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | |
12. | Guillaume Martin | Cofidis | |
13. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
14. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
15. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
16. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | |
17. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
18. | Oscar Onley | Team DSM | |
19. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
20. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
21. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
22. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
23. | Adam Yates | UAE Team Emirates | |
24. | Axel Zingle | Cofidis | |
25. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
26. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | |
27. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
28. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | |
29. | Torstein Traeen | Uno-X Pro Cycling Team | |
30. | Max Poole | Team DSM | |
31. | Markus Hoelgaard | Trek-Segafredo | |
32. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
33. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
34. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
35. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | |
36. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | |
37. | Harrison Wood | Cofidis | |
38. | Enric Mas | Movistar Team | 0:25 |
39. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
40. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 0:29 |
41. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | 0:30 |
42. | Alexis Vuillermoz | TotalEnergies | 0:32 |
43. | Jason Osborne | Alpecin-Deceuninck | |
44. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
45. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
46. | Louis Meintjes | Intermarche-Circus-Wanty | |
47. | Rudy Porter | Team Jayco AlUla | |
48. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | |
49. | Andrey Zeits | Astana Qazaqstan Team | |
50. | Nicola Conci | Alpecin-Deceuninck | |
51. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
52. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | |
53. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | |
54. | Attila Valter | Jumbo-Visma | |
55. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | 0:35 |
56. | Florian Senechal | Soudal-Quick Step | |
57. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | 0:45 |
58. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | |
59. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
60. | Lenny Martinez | Groupama-FDJ | |
61. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | 0:46 |
62. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | 0:49 |
63. | James Shaw | EF Education-EasyPost | 0:51 |
64. | Nils Politt | Bora-hansgrohe | |
65. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | 1:04 |
66. | Martin Urianstad | Uno-X Pro Cycling Team | 1:08 |
67. | Antonio Nibali | Astana Qazaqstan Team | 1:22 |
68. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | 1:35 |
69. | Harry Sweeny | Lotto Dstny | 1:48 |
70. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | 1:54 |
71. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | 2:11 |
72. | Andrea Bagioli | Soudal-Quick Step | 2:39 |
73. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
74. | Tsgabu Grmay | Team Jayco AlUla | 5:25 |
75. | Gianmarco Garofoli | Astana Qazaqstan Team | |
76. | Brent van Moer | Lotto Dstny | 5:26 |
77. | Ethan Vernon | Soudal-Quick Step | 5:50 |
78. | Nelson Oliveira | Movistar Team | 6:01 |
79. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
80. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | 6:14 |
81. | Nathan van Hooydonck | Jumbo-Visma | |
82. | Eduardo Sepulveda | Lotto Dstny | 6:20 |
83. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 6:35 |
84. | Anthony Perez | Cofidis | 6:56 |
85. | Eddy Fine | Cofidis | |
86. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 7:15 |
87. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | 7:51 |
88. | Jorge Arcas | Movistar Team | 8:44 |
89. | Mauri Vansevenant | Soudal-Quick Step | 8:51 |
90. | Matteo Vercher | TotalEnergies | 10:11 |
91. | Jon Aberasturi | Trek-Segafredo | 10:34 |
92. | Sam Bennett | Bora-hansgrohe | |
93. | Joe Dombrowski | Astana Qazaqstan Team | |
94. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | |
95. | Tom Paquot | Intermarche-Circus-Wanty | 10:44 |
96. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 10:52 |
97. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | 10:57 |
98. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | 11:01 |
99. | Fredrik Dversnes | Uno-X Pro Cycling Team | 11:02 |
100. | Benjamin Thomas | Cofidis | 11:23 |
101. | Fabio van Den Bossche | Alpecin-Deceuninck | 11:28 |
102. | Milan Menten | Lotto Dstny | 11:30 |
103. | Madis Mihkels | Intermarche-Circus-Wanty | 11:41 |
104. | Jimmy Janssens | Alpecin-Deceuninck | 11:47 |
105. | Lorenzo Milesi | Team DSM | 11:49 |
106. | Andrea Piccolo | EF Education-EasyPost | |
107. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis | |
108. | Franck Bonnamour | AG2R Citroën Team | |
109. | Dylan Groenewegen | Team Jayco AlUla | 12:07 |
110. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | 12:08 |
111. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | 12:16 |
112. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | 12:32 |
113. | Matevz Govekar | Bahrain Victorious | 12:34 |
114. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | 12:58 |
115. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 13:05 |
116. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | 13:27 |
117. | Victor Campenaerts | Lotto Dstny | |
118. | Elmar Reinders | Team Jayco AlUla | 13:36 |
119. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 14:07 |
120. | Fabien Grellier | TotalEnergies | 15:02 |
121. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | 15:15 |
122. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 16:00 |
123. | Kevin Ledanois | Team Arkea Samsic | 16:02 |
124. | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | 16:03 |
125. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | |
126. | Anders Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | |
127. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
128. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
129. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
130. | Rein Taaramae | Intermarche-Circus-Wanty | |
131. | Leon Heinschke | Team DSM | |
132. | Pierre Latour | TotalEnergies | 16:13 |
133. | Thomas de Gendt | Lotto Dstny | 16:30 |
134. | Alexandr Riabushenko | Astana Qazaqstan Team | 16:59 |
135. | Florian Stork | Team DSM | |
136. | Ryan Mullen | Bora-hansgrohe | |
137. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | |
138. | Lionel Taminiaux | Alpecin-Deceuninck | 18:48 |
139. | Dylan van Baarle | Jumbo-Visma | 19:17 |
140. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | 23:43 |
141. | Donavan Grondin | Team Arkea Samsic | 33:22 |