Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) triumfował w ostatnim dniu Itzulia Basque Country, Wyścigu Dookoła Kraju Basków.
Na mecie w Eibarze Duńczyk zameldował się przed Jamesem Knoxem (Soudal-Quick-Step) i Ionem Izagirre (Cofidis).
Przy okazji trzeciego zwycięstwa etapowego Vingegaard potwierdził też wygraną w klasyfikacji generalnej 62. edycji baskijskich zmagań. To jego pierwsza wygrana tygodniówka w cyklu WorldTour.
Ostatni odcinek Itzulia Basque Country był najkrótszym w programie tegorocznej edycji Wyścigu Dookoła Kraju Basków. Liczył zaledwie 134 kilometry, ale jednocześnie był tym najtrudniejszym.
Organizatorzy na trasie upchnęli siedem przełęczy. Kolarze na początek wjechali na Elkorretia (14 km; 2,6 km; 6,7%), Azurki (25 km; 5,1 km; 7,4%) i Gorla (45 km; 9,6 km; 5,7%). W połowie trasy zafundowano im ścianę Krabelin (70 km; 5 km; 9,6%), której nachylenie przez 2,5 km dochodziło do 17%. Na koniec obszernej rundy wokół Eibaru pozostały Trabakua (93 km; 3,3 km; 7,1%), Izua (111 km; 4,1 km; 9,2%, maks. 13%) oraz umiejscowiona 12 kilometrów przed metą Urkaregi (5 km; 4,8%).
Na otwierającej etap kombinacji podjazdów Elkorretia – Azurki zawiązała się 12-osobowa ucieczka. W jej skład weszli: Daniel Felipe Martinez (Ineos Grenadiers), Valentin Paret-Peintre (AG2R Citroën), Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe), Harm Vanhoucke (Team DSM), Esteban Chaves (EF Education-EasyPost), Bruno Armirail (Groupama-FDJ), Rein Taaramäe (Intermarche-Circus-Wanty), Eddie Dunbar (Team Jayco AlUla) Ruben Guerreiro (Movistar Team), Steven Kruijswijk, Attila Valter (Jumbo-Visma) oraz Marc Hirschi (UAE Team Emirates).
Najwyżej klasyfikowani w generalce byli kolejno Buchmann, Valter i Chaves. Dlatego ekipa lidera Jonasa Vingegaarda, uszczuplona wycofaniem Lennarda Hofstede, nie specjalnie kwapiła się do pogoni grupy z ich dwoma kolegami. Przewaga dwunastki urosła do 2:16.
Peleton, na wspinaczce Gorla, a potem w dolinie, rozpędzali kolarze Bahrain Victorious przy okazjonalnym wsparciu Cofidisu. U podnóża ściany Krabelin, 72 kilometry przed metą, ekipy w czerwonych strojach zredukowały różnicę poniżej minut.
Na stromych fragmentach podjazdu ucieczka podzieliła się na kilka podgrupek. Z przodu pozostali trzej najmocniejsi wspinacze: Chaves, Guerreiro i Kruijswijk. Trójka przez cały Krabelin utrzymywała około 50 sekund przewagi nad coraz mniejszym peletonem.
Już na zjeździe odnalazł się jadący swoim rytmem Valter, który wrócił do czołówki. W tym czasie pozostali harcownicy zostali wchłonięci przez grupę faworytów, cały czas prowadzoną przez Hermanna Pernsteinera.
Po mocnym zwolnieniu w peletonie i dojechaniu do niego grupki maruderów, wymknęła się trójka w składzie: Mauro Schmid (Soudal- Quick-Step), Igor Arrieta (Equipo Kern Pharma) oraz Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies). Tylko Szwajcar Schmid zdołał przeskoczyć do czołówki, już za szczytem Trabakua.
35 kilometrów przed metą Schmid, widząc problemy ze zorganizowaniem współpracy, pomknął samotnie w kierunku podnóża wspinaczki Izua. W tym czasie na czele peletonu pojawili się kolarze Groupama-FDJ, liczący na Davida Gaudu.
Przewaga Szwajcara zaczęła topnieć po wyjściu na prowadzenie Sama Oomena na pierwszym kilometrze podjazdu. Chwilę później przyspieszył Ion Izagirre (Cofidis). Na krótko. Zaciąg Baska poprawił lider wyścigu, Jonas Vingegaard.
W tym momencie przydały się stacje przekaźnikowe Jumbo-Visma. Najpierw pociągnął Valter, potem Kruijswijk, po którym Duńczyk przeprowadził kolejny atak, zrywając Enrica Masa i mijając Schmida z Chavesem.
Pióropusz baskijskich kibiców na szczycie Izua, 25 kilometrów przed metą, Vingegaard przekroczył z zapasem 40 sekund nad drugą grupą. Lider wyścigu podejmował ryzyko na trudnym zjeździe, więc jeszcze powiększył swoją przewagą.
Duńczyk przemknął przez ostatnią górską premię, Urkaregi, i ruszył w kierunku miasteczka Eibar. Na mecie długo fetował trzecie zwycięstwo etapowe oraz generalkę z fanami.
Za jego plecami cały czas trwała zacięta walka o podium wyścigu, ale żaden z zawodników nie potrafił wyrobić sobie większej przewagi skokiem. Dopiero 2 kilometry przed kreską odskoczył Knox, ale Brytyjczyk zdołał zachować tylko dwie sekundy zapasu. Trzecim miejscem na mecie Izagirre zapewnił sobie także podium generalki.
Wyniki 6. etapu Itzulia Basque Country 2023 (2.UWT), Eibar – Eibar (137,8 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 3:36:42 |
2. | James Knox | Soudal-Quick Step | 0:47 |
3. | Ion Izagirre | Cofidis | 0:49 |
4. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
5. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | |
6. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
7. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | |
8. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
9. | Enric Mas | Movistar Team | |
10. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
11. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
12. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 0:59 |
13. | Attila Valter | Jumbo-Visma | 1:21 |
14. | Cristian Rodriguez | Team Arkea Samsic | |
15. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
16. | Rein Taaramae | Intermarche-Circus-Wanty | |
17. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | 2:45 |
18. | Florian Stork | Team DSM | 3:16 |
19. | Matteo Sobrero | Team Jayco AlUla | |
20. | Andreas Leknessund | Team DSM | |
21. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | |
22. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 4:01 |
23. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | |
24. | Mattias Skjelmose | Trek-Segafredo | |
25. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | |
26. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | 4:03 |
27. | Florian Lipowitz | Bora-hansgrohe | |
28. | Victor de La Parte | TotalEnergies | |
29. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | |
30. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
31. | Luis León Sanchez | Astana Qazaqstan Team | |
32. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
33. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | |
34. | Gijs Leemreize | Jumbo-Visma | |
35. | Igor Arrieta | Equipo Kern Pharma | |
36. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
37. | Txomin Juaristi | Euskaltel-Euskadi | |
38. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
39. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
40. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | 4:10 |
41. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 4:47 |
42. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
43. | Romain Gregoire | Groupama-FDJ | 7:30 |
44. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
45. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 8:29 |
46. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | |
47. | Victor Langellotti | Burgos-BH | |
48. | Michel Ries | Team Arkea Samsic | 11:00 |
49. | Romain Combaud | Team DSM | |
50. | Giovanni Carboni | Equipo Kern Pharma | |
51. | Jeremy Cabot | TotalEnergies | |
52. | Eddie Dunbar | Team Jayco AlUla | |
53. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
54. | Unai Iribar | Euskaltel-Euskadi | |
55. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | |
56. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
57. | Martijn Tusveld | Team DSM | |
58. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | |
59. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
60. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | |
61. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | |
62. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | |
63. | Harm Vanhoucke | Team DSM | |
64. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
65. | Domen Novak | UAE Team Emirates | |
66. | Jonathan Lastra | Cofidis | |
67. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
68. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | |
69. | Alan Jousseaume | TotalEnergies | |
70. | Simon Geschke | Cofidis | |
71. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | |
72. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | |
73. | Odd Christian Eiking | EF Education-EasyPost | 11:55 |
74. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 13:34 |
75. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
76. | Ibon Ruiz | Equipo Kern Pharma | |
77. | Andrey Zeits | Astana Qazaqstan Team | |
78. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
79. | Ander Okamika | Burgos-BH | |
80. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | |
81. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
82. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | |
83. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
84. | Remy Rochas | Cofidis | |
85. | Jon Barrenetxea | Caja Rural-Seguros RGA | |
86. | Abel Balderstone | Caja Rural-Seguros RGA | |
87. | Jose Herrada | Cofidis | |
88. | Michael Vink | UAE Team Emirates | |
89. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | |
90. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
91. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | |
92. | Valentin Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | |
93. | Jordi Lopez | Equipo Kern Pharma | |
94. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | |
95. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
96. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | |
97. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | |
98. | Jimmy Janssens | Alpecin-Deceuninck | 16:24 |
99. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | 19:13 |
100. | Jan Maas | Team Jayco AlUla | |
101. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | |
102. | Matthew Dinham | Team DSM | 21:16 |
OTL | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | 24:52 |
OTL | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | |
OTL | Carlos Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 24:45:24 |
2. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | 1:12 |
3. | Ion Izagirre | Cofidis | 1:29 |
4. | David Gaudu | Groupama-FDJ | 1:31 |
5. | Enric Mas | Movistar Team | 1:36 |
6. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | 1:37 |
7. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 1:38 |
8. | James Knox | Soudal-Quick Step | |
9. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 1:39 |
10. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | 1:50 |
11. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | 2:36 |
12. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 3:01 |
13. | Attila Valter | Jumbo-Visma | 3:13 |
14. | Cristian Rodriguez | Team Arkea Samsic | 3:23 |
15. | Rein Taaramae | Intermarche-Circus-Wanty | 3:39 |
16. | Matteo Sobrero | Team Jayco AlUla | 4:00 |
17. | Mattias Skjelmose | Trek-Segafredo | 4:43 |
18. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | 5:03 |
19. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | 5:50 |
20. | Victor de La Parte | TotalEnergies | 5:58 |
21. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | 6:11 |
22. | Luis León Sanchez | Astana Qazaqstan Team | 6:53 |
23. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | 7:07 |
24. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | 7:12 |
25. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | 7:20 |
26. | Andreas Leknessund | Team DSM | 7:44 |
27. | Igor Arrieta | Equipo Kern Pharma | 7:58 |
28. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 8:13 |
29. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | 9:13 |
30. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | 9:15 |
31. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 11:29 |
32. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | 14:00 |
33. | Nelson Oliveira | Movistar Team | 14:06 |
34. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | 14:32 |
35. | Jonathan Lastra | Cofidis | 15:36 |
36. | Alex Aranburu | Movistar Team | 15:40 |
37. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | 16:00 |
38. | Florian Stork | Team DSM | 16:03 |
39. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | 16:20 |
40. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | 17:31 |
41. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 18:25 |
42. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | 19:42 |
43. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | 24:11 |
44. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 24:28 |
45. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | 25:15 |
46. | Odd Christian Eiking | EF Education-EasyPost | 26:44 |
47. | Remy Rochas | Cofidis | 26:56 |
48. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 27:30 |
49. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | 29:08 |
50. | Romain Gregoire | Groupama-FDJ | 34:11 |
51. | Andrey Zeits | Astana Qazaqstan Team | 34:42 |
52. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | 34:49 |
53. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | 36:52 |
54. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | 37:11 |
55. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 37:15 |
56. | Victor Langellotti | Burgos-BH | 37:25 |
57. | Harm Vanhoucke | Team DSM | 37:33 |
58. | Alan Jousseaume | TotalEnergies | 38:24 |
59. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | 38:25 |
60. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | 38:54 |
61. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 39:15 |
62. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | 39:23 |
63. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | 41:18 |
64. | Unai Iribar | Euskaltel-Euskadi | 41:26 |
65. | Michel Ries | Team Arkea Samsic | 41:53 |
66. | Abel Balderstone | Caja Rural-Seguros RGA | 42:05 |
67. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | 43:28 |
68. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | 46:15 |
69. | Valentin Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 48:59 |
70. | Martijn Tusveld | Team DSM | 49:42 |
71. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | 52:09 |
72. | Eddie Dunbar | Team Jayco AlUla | 52:48 |
73. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 54:29 |
74. | Giovanni Carboni | Equipo Kern Pharma | 55:06 |
75. | Florian Lipowitz | Bora-hansgrohe | 57:27 |
76. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | 57:31 |
77. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | 58:46 |
78. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | 59:05 |
79. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | 59:39 |
80. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | 59:42 |
81. | Txomin Juaristi | Euskaltel-Euskadi | 1:00:17 |
82. | Gijs Leemreize | Jumbo-Visma | 1:00:54 |
83. | Jose Herrada | Cofidis | 1:01:39 |
84. | Matthew Dinham | Team DSM | 1:03:11 |
85. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | 1:04:59 |
86. | Jorge Arcas | Movistar Team | 1:05:16 |
87. | Simon Geschke | Cofidis | 1:07:23 |
88. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | 1:08:00 |
89. | Jan Maas | Team Jayco AlUla | 1:08:21 |
90. | Ander Okamika | Burgos-BH | 1:08:32 |
91. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 1:08:46 |
92. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | 1:10:04 |
93. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | 1:10:28 |
94. | Jeremy Cabot | TotalEnergies | 1:15:16 |
95. | Ibon Ruiz | Equipo Kern Pharma | 1:15:23 |
96. | Jordi Lopez | Equipo Kern Pharma | 1:15:36 |
97. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | 1:18:31 |
98. | Domen Novak | UAE Team Emirates | 1:19:09 |
99. | Jon Barrenetxea | Caja Rural-Seguros RGA | 1:21:50 |
100. | Romain Combaud | Team DSM | 1:25:32 |
101. | Jimmy Janssens | Alpecin-Deceuninck | 1:26:07 |
102. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 1:29:48 |