Ide Schelling wygrał w miasteczku Leitza drugi etap Wyścigu Dookoła Kraju Basków – Itzulia Basque Country.
Holender po szalonym finiszu na zjeździe pokonał Matteo Sobrero (Team Jayco AlUla). Trzecie miejsce zajął David Gaudu (Groupama-FDJ).
Kolarz Bora-hansgrohe został nowym liderem klasyfikacji generalnej.
Drugiego dnia Itzulia Basque Country peleton zawitał do Nawarry, regionu autonomicznego będącego siedzibą Movistar Team. Zawodnicy wystartowali z Viany, kierując się do Leitzy. Na trasie liczącej 194 kilometry leżało pięć górskich premii, kolejno: Etxauri (74 km; 11,3 km; 3,3%), Uitzi (123 km; 5,6 km; 4,2%), Arkiskil (123 km; 4,5 km; 5,1%), Saldias (148 km; 2,3 km; 9,2%) oraz przełęcz Arkiskil (11 km; 3,2%), za którą pozostawało 5 kilometrów zjazdu prosto na metę.
Listy obecności dzisiejszego dnia nie podpisał przeziębiony Pello Bilbao (Bahrain Victorious).
Ucieczkę dnia zaraz po starcie zawiązali: Javier Romo (Astana Qazaqstan), Jesus Ezquerra (Burgos-BH), Jon Barrenetxea (Caja Rural), Carlos Garcia Piernam (Equipo Kern Pharma), Txomin Juaristi (Euskaltel-Euskadi) i Alan Jousseaume (TotalEnergies), wyrabiając sobie sześć minut zapasu nad dużą grupą.
W połowie dystansu przewaga prowadzącej szóstki wynosiła cztery minuty. Natomiast przy przejeździe przez linię mety w odwrotnym kierunku, 65 kilometrów przed metą, już tylko 2:30. W pogoni aktywny był lider generalki Ethan Hayter (Ineos Grenadiers), który tego dnia poświęcił się pracy dla zespołowych kolegów.
Na ściance Salidas rozpoczęły się harce faworytów. U podnóża spróbował mistrz Ekwadoru Richard Carapaz (EF Education-EasyPost). Konkretniejszy okazał się zaciąg Mikela Landy (Bahrain Victorious), który równy tempem zyskał 30 sekund przewagi nad rozciągniętą grupą. Natomiast z przodu utrzymali się Romo, król gór Barrenetxea i Jousseaume.
40 kilometrów przed metą Bask przeskoczył do prowadzącej trójki, wygrywając po drodze lotną premię w miejscowości Doneztebe.
Peleton potrzebował trochę czasu, żeby zorganizować pogoń, więc przewaga atakującego Landy wzrosła do 50 sekund. Jednak ostatecznie akcja kolarza Bahrain Victorious zakończyła się tuż przed rozpoczęciem ostatniej wspinaczki dnia, Arkiskil.
Zaraz po złapaniu Landy do ataku ruszyli poobijany we wcześniejszej kraksie Lilian Calmejane (Intermarche-Circus-Wanty) i Abel Balderstone (Caja Rural-Seguros RGA). 9 kilometrów przed metą przeskoczył do nich jeszcze David De La Cruz (Astana Qazaqstan Team), ale ich akcja nie przyniosła etapowego zwycięstwa.
W peletonie kolarze walczyli o jak najlepszą pozycję na zjeździe. Tuż przed szczytem Arkiskil problemy sprzętowe miał Daniel Martinez (Ineos Grenadies), który musiał pożyczyć rower od mistrza Australii Luke’a Plappa. Chwilę później na jednym z ostrych zakrętów upadł Marc Soler (UAE Team Emirates).
Znajomość lokalnych dróg próbował wykorzystać Alex Aranburu (Movistar Team), ale nieskutecznie.
Schelling objął prowadzenie jakieś 500 metrów przed metą, biorąc sprawy w swoje ręce. Z wysoką prędkością pokonał ostatnie trudności techniczne, zakręty i szykany. Na ostatniej prostej rywale nie znaleźli odpowiedzi na jego sprint.
Wyniki 2. etapu Itzulia Basque Country 2023 (2.UWT), Viana – Leitza (193,8 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | 4:53:33 |
2. | Matteo Sobrero | Team Jayco AlUla | |
3. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
4. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
5. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
6. | Andrea Bagioli | Soudal-Quick Step | |
7. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
8. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | |
9. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | |
10. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
11. | Mattias Skjelmose | Trek-Segafredo | |
12. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
13. | Eduard Prades | Caja Rural-Seguros RGA | |
14. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | |
15. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
16. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | |
17. | Ion Izagirre | Cofidis | |
18. | Davide Formolo | UAE Team Emirates | |
19. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | |
20. | Remy Rochas | Cofidis | |
21. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
22. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
23. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | |
24. | Victor de La Parte | TotalEnergies | |
25. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | |
26. | James Knox | Soudal-Quick Step | |
27. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | |
28. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
29. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | |
30. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
31. | Jose Manuel Diaz | Burgos-BH | |
32. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | 0:11 |
33. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | |
34. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
35. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
36. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | |
37. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | |
38. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | |
39. | Rein Taaramae | Intermarche-Circus-Wanty | |
40. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | |
41. | Attila Valter | Jumbo-Visma | |
42. | Steff Cras | TotalEnergies | |
43. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
44. | Luis León Sanchez | Astana Qazaqstan Team | |
45. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
46. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
47. | Enric Mas | Movistar Team | |
48. | Jonathan Lastra | Cofidis | |
49. | Gijs Leemreize | Jumbo-Visma | |
50. | Harm Vanhoucke | Team DSM | |
51. | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team | |
52. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | |
53. | Victor Langellotti | Burgos-BH | |
54. | Nicola Conci | Alpecin-Deceuninck | |
55. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
56. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
57. | Odd Christian Eiking | EF Education-EasyPost | |
58. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | |
59. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | |
60. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | |
61. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | |
62. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
63. | Valentin Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 0:20 |
64. | Cristian Rodriguez | Team Arkea Samsic | |
65. | Abel Balderstone | Caja Rural-Seguros RGA | |
66. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
67. | Rainer Kepplinger | Bahrain Victorious | |
68. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | |
69. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | |
70. | Andreas Leknessund | Team DSM | |
71. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | 0:27 |
72. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | |
73. | Michael Storer | Groupama-FDJ | |
74. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | 0:30 |
75. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | 1:05 |
76. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | 1:16 |
77. | Florian Stork | Team DSM | 1:25 |
78. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | 1:35 |
79. | Igor Arrieta | Equipo Kern Pharma | 1:57 |
80. | Romain Gregoire | Groupama-FDJ | 2:29 |
81. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 2:55 |
82. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 4:22 |
83. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
84. | Giovanni Carboni | Equipo Kern Pharma | |
85. | Unai Iribar | Euskaltel-Euskadi | |
86. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | |
87. | Alan Jousseaume | TotalEnergies | 4:49 |
88. | Jesus Ezquerra | Burgos-BH | 6:22 |
89. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
90. | Eddie Dunbar | Team Jayco AlUla | |
91. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | 9:20 |
92. | Andrey Zeits | Astana Qazaqstan Team | |
93. | Martin Svrcek | Soudal-Quick Step | |
94. | Martijn Tusveld | Team DSM | |
95. | Matthew Dinham | Team DSM | |
96. | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | |
97. | Stefano Oldani | Alpecin-Deceuninck | |
98. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | |
99. | Michel Ries | Team Arkea Samsic | |
100. | Andres Camilo Ardila | Burgos-BH | |
101. | Daniel Navarro | Burgos-BH | |
102. | Javier Romo | Astana Qazaqstan Team | |
103. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
104. | Jefferson Alveiro Cepeda | Caja Rural-Seguros RGA | 9:26 |
105. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | |
106. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 11:08 |
107. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | |
108. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 11:32 |
109. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 11:55 |
110. | Luis-Joe Luhrs | Bora-hansgrohe | 12:06 |
111. | Ibon Ruiz | Equipo Kern Pharma | 12:57 |
112. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | |
113. | Jan Maas | Team Jayco AlUla | |
114. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | |
115. | Jose Herrada | Cofidis | |
116. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
117. | Jon Barrenetxea | Caja Rural-Seguros RGA | |
118. | Thomas Champion | Cofidis | |
119. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | |
120. | Antonio Angulo | Burgos-BH | |
121. | Ander Okamika | Burgos-BH | |
122. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | |
123. | Carlos Canal | Euskaltel-Euskadi | |
124. | Jordi Lopez | Equipo Kern Pharma | |
125. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | |
126. | Orluis Aular | Caja Rural-Seguros RGA | |
127. | Florian Lipowitz | Bora-hansgrohe | |
128. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | |
129. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
130. | Txomin Juaristi | Euskaltel-Euskadi | |
131. | Harrison Wood | Cofidis | |
132. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
133. | Henri Vandenabeele | Team DSM | |
134. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
135. | Thibault Guernalec | Team Arkea Samsic | |
136. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | |
137. | Domen Novak | UAE Team Emirates | |
138. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
139. | Pierre Latour | TotalEnergies | 13:06 |
140. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | |
141. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | 18:00 |
142. | Simon Geschke | Cofidis | |
143. | Asier Etxeberria | Euskaltel-Euskadi | |
144. | Jeremy Cabot | TotalEnergies | |
145. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | |
146. | Iñigo Elosegui | Equipo Kern Pharma | |
147. | Alan Riou | Team Arkea Samsic | |
148. | Yukiya Arashiro | Bahrain Victorious | |
149. | Jokin Murguialday | Caja Rural-Seguros RGA | |
150. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | |
151. | Jon Aberasturi | Trek-Segafredo | |
152. | Tom Paquot | Intermarche-Circus-Wanty | |
153. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | |
154. | Carlos Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | |
155. | Jimmy Janssens | Alpecin-Deceuninck | |
156. | Romain Combaud | Team DSM | 20:50 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | 8:54:47 |
2. | Matteo Sobrero | Team Jayco AlUla | 0:04 |
3. | David Gaudu | Groupama-FDJ | 0:06 |
4. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | 0:07 |
5. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 0:08 |
6. | Alex Aranburu | Movistar Team | 0:10 |
7. | Andrea Bagioli | Soudal-Quick Step | |
8. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | |
9. | Mattias Skjelmose | Trek-Segafredo | |
10. | Richard Carapaz | EF Education-EasyPost | |
11. | Ion Izagirre | Cofidis | |
12. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | |
13. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
14. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
15. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | |
16. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | |
17. | Remy Rochas | Cofidis | |
18. | Eduard Prades | Caja Rural-Seguros RGA | |
19. | Georg Zimmermann | Intermarche-Circus-Wanty | |
20. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
21. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | |
22. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
23. | Victor de La Parte | TotalEnergies | |
24. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | |
25. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
26. | Davide Formolo | UAE Team Emirates | |
27. | James Knox | Soudal-Quick Step | |
28. | Jose Manuel Diaz | Burgos-BH | |
29. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
30. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
31. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
32. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | 0:15 |
33. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | 0:21 |
34. | Steff Cras | TotalEnergies | |
35. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
36. | Luis León Sanchez | Astana Qazaqstan Team | |
37. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | |
38. | Jonathan Lastra | Cofidis | |
39. | Enric Mas | Movistar Team | |
40. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | |
41. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | |
42. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
43. | Attila Valter | Jumbo-Visma | |
44. | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team | |
45. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
46. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | |
47. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | |
48. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
49. | Harm Vanhoucke | Team DSM | |
50. | Rein Taaramae | Intermarche-Circus-Wanty | |
51. | Odd Christian Eiking | EF Education-EasyPost | |
52. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | |
53. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
54. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | |
55. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | |
56. | Nicola Conci | Alpecin-Deceuninck | |
57. | Victor Langellotti | Burgos-BH | |
58. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
59. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
60. | Cristian Rodriguez | Team Arkea Samsic | 0:29 |
61. | Valentin Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 0:30 |
62. | Rainer Kepplinger | Bahrain Victorious | |
63. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | |
64. | Abel Balderstone | Caja Rural-Seguros RGA | |
65. | Andreas Leknessund | Team DSM | |
66. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
67. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | 0:37 |
68. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
69. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | 0:55 |
70. | Remi Cavagna | Soudal-Quick Step | 0:58 |
71. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 1:14 |
72. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | 1:15 |
73. | Clement Champoussin | Team Arkea Samsic | 1:26 |
74. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | |
75. | Florian Stork | Team DSM | 1:35 |
76. | Lawson Craddock | Team Jayco AlUla | 1:36 |
77. | Igor Arrieta | Equipo Kern Pharma | 2:07 |
78. | Romain Gregoire | Groupama-FDJ | 2:39 |
79. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 4:32 |
80. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | |
81. | Unai Iribar | Euskaltel-Euskadi | |
82. | Giovanni Carboni | Equipo Kern Pharma | |
83. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 4:52 |
84. | Alan Jousseaume | TotalEnergies | 4:55 |
85. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 5:46 |
86. | Gijs Leemreize | Jumbo-Visma | 6:29 |
87. | Jesus Ezquerra | Burgos-BH | 6:32 |
88. | Eddie Dunbar | Team Jayco AlUla | |
89. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
90. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | 7:53 |
91. | Stefano Oldani | Alpecin-Deceuninck | 9:30 |
92. | Matthew Dinham | Team DSM | |
93. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | |
94. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | |
95. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
96. | Andres Camilo Ardila | Burgos-BH | |
97. | Michel Ries | Team Arkea Samsic | |
98. | Andrey Zeits | Astana Qazaqstan Team | |
99. | Martijn Tusveld | Team DSM | |
100. | Daniel Navarro | Burgos-BH | |
101. | Jefferson Alveiro Cepeda | Caja Rural-Seguros RGA | 9:36 |
102. | Javier Romo | Astana Qazaqstan Team | 9:57 |
103. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | |
104. | Martin Svrcek | Soudal-Quick Step | 10:07 |
105. | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | 10:33 |
106. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | 11:18 |
107. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | |
108. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 11:42 |
109. | Luis-Joe Luhrs | Bora-hansgrohe | 12:53 |
110. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | 13:07 |
111. | Orluis Aular | Caja Rural-Seguros RGA | |
112. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | |
113. | Carlos Canal | Euskaltel-Euskadi | |
114. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | |
115. | Henri Vandenabeele | Team DSM | |
116. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
117. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | |
118. | Jose Herrada | Cofidis | |
119. | Ander Okamika | Burgos-BH | |
120. | Jan Maas | Team Jayco AlUla | |
121. | Antonio Angulo | Burgos-BH | |
122. | Thomas Champion | Cofidis | |
123. | Jordi Lopez | Equipo Kern Pharma | |
124. | Harrison Wood | Cofidis | |
125. | Florian Lipowitz | Bora-hansgrohe | |
126. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | |
127. | Pierre Latour | TotalEnergies | 13:16 |
128. | Tobias Bayer | Alpecin-Deceuninck | 13:35 |
129. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 13:47 |
130. | Thibault Guernalec | Team Arkea Samsic | 13:49 |
131. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | 14:54 |
132. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 16:49 |
133. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 18:00 |
134. | Jon Aberasturi | Trek-Segafredo | 18:06 |
135. | Iñigo Elosegui | Equipo Kern Pharma | 18:10 |
136. | Asier Etxeberria | Euskaltel-Euskadi | |
137. | Simon Geschke | Cofidis | |
138. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | |
139. | Jokin Murguialday | Caja Rural-Seguros RGA | 18:47 |
140. | Jon Barrenetxea | Caja Rural-Seguros RGA | 19:09 |
141. | Txomin Juaristi | Euskaltel-Euskadi | 19:12 |
142. | Ibon Ruiz | Equipo Kern Pharma | 19:15 |
143. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
144. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
145. | Domen Novak | UAE Team Emirates | |
146. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
147. | Andrey Amador | EF Education-EasyPost | |
148. | Jeremy Cabot | TotalEnergies | 19:27 |
149. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | 19:41 |
150. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | 24:18 |
151. | Alan Riou | Team Arkea Samsic | |
152. | Tom Paquot | Intermarche-Circus-Wanty | |
153. | Yukiya Arashiro | Bahrain Victorious | |
154. | Carlos Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | |
155. | Jimmy Janssens | Alpecin-Deceuninck | |
156. | Romain Combaud | Team DSM | 25:44 |