Mistrzyni Europy Lorena Wiebes wygrała w holenderskim Hoogeven zaliczany do cyklu WorldTour klasyk Ronde van Drenthe.
Holenderka z SD Worx na finiszu z głównej grupy wyprzedziła Norweżkę Susanne Andersen (Uno-X) oraz swoją rodaczkę Maike van der Duin (Canyon-SRAM Racing).
Marta Lach (Ceratizit-WNT) zajęła 17. miejsce, na 27. sklasyfikowano Agnieszkę Skalniak-Sójkę (Canyon-SRAM Racing).
Wyścig Donde van Drenthe miał poprowadzić na dystansie 153 kilometrów, ale z powodu opadów śniegu w regionie Drenthe, organizatorzy zdecydowali się na zmianę trasy i skrócenie zmagań. Start z Emmen przeniesiono pod VAM-berg (0,4 km; 3,7%), gdzie zawodniczki miały pokonać sześć rund z podjazdem, a następnie wrócić na finisz do Hoogeveen. Tym samym z programu wypadło 9 sektorów bruku, dołożono trzy rundy na VAM-bergu, a ściganie kończyło się po 94 kilometrach.
Sześć wspinaczek pod wzniesienie trochę poszatkowało peleton, więcej szkód dokonała na początku wielka kraksa, ale koniec końcem 11 kilometrów przed metą, po zaliczeniu ostatniego podjazdu, czołówkę stanowiła grupa kilkudziesięciu zawodniczek. Sytuację kontrolowała ekipa SD Worx, gotowa do zgaszenia w zarodku każdej akcji zaczepnej. Udało się doprowadzić do masowego finiszu, na którym po atomowym przyspieszeniu trzecie z rzędu zwycięstwo w Ronde van Drenthe zapewniła sobie Lorena Wiebes.
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Lorena Wiebes | Team SD Worx | 2:29:13 |
2. | Susanne Andersen | Uno-X Pro Cycling Team | |
3. | Maike van der Duin | Canyon//SRAM Racing | |
4. | Elisa Balsamo | Trek-Segafredo | |
5. | Maria Giulia Confalonieri | Uno-X Pro Cycling Team | |
6. | Lotta Henttala | AG Insurance-Soudal Quick-Step | |
7. | Vittoria Guazzini | FDJ-SUEZ | |
8. | Karlijn Swinkels | Jumbo-Visma | |
9. | Letizia Paternoster | Team Jayco AlUla | |
10. | Anna Henderson | Jumbo-Visma | |
11. | Lonneke Uneken | Team SD Worx | |
12. | Maëlle Grossetete | FDJ-SUEZ | |
13. | Julie de Wilde | Fenix-Deceuninck | |
14. | Arianna Fidanza | Ceratizit-WNT | |
15. | Christine Majerus | Team SD Worx | |
16. | Ilaria Sanguineti | Trek-Segafredo | |
17. | Marta Lach | Ceratizit-WNT | |
18. | Letizia Borghesi | EF Education-TIBCO-SVB | 0:05 |
19. | Valerie Demey | Liv Racing TeqFind | |
20. | Chiara Consonni | UAE Team ADQ | |
21. | Anneke Dijkstra | GT Krush Rebellease | |
22. | Lauretta Hanson | Trek-Segafredo | |
23. | Elise Uijen | Team DSM | |
24. | Clara Lundmark | GT Krush Rebellease | |
25. | Noemi Ruegg | Jumbo-Visma | |
26. | Lily Williams | Human Powered Health | |
27. | Agnieszka Skalniak-Sójka | Canyon//SRAM Racing | |
28. | Nina Buijsman | Human Powered Health | |
29. | Femke Markus | Team SD Worx | |
30. | Maud Rijnbeek | AG Insurance-Soudal Quick-Step | |
31. | Eugenia Bujak | UAE Team ADQ | |
32. | Ingvild GÅskjenn | Team Jayco AlUla | |
33. | Sarah Roy | Canyon//SRAM Racing | |
34. | Thật Nguyen Thị | Israel Premier Tech Roland | 0:09 |
35. | Cecilia van Zuthem | Fenix-Deceuninck | 0:10 |
36. | Julia Borgstrom | AG Insurance-Soudal Quick-Step | |
37. | Daniek Hengeveld | Team DSM | |
38. | Mischa Bredewold | Team SD Worx | 0:12 |
39. | Christina Schweinberger | Fenix-Deceuninck | |
40. | Marith Vanhove | Parkhotel Valkenburg | |
41. | Evy Kuijpers | Fenix-Deceuninck | |
42. | Amalie Lutro | Uno-X Pro Cycling Team | 0:16 |
43. | Lin Teutenberg Lea | Ceratizit-WNT | |
44. | Elizabeth Stannard | Zaaf Cycling Team | |
45. | Marta Bastianelli | UAE Team ADQ | |
46. | Nina Kessler | Team Jayco AlUla | |
47. | Amalie Dideriksen | Uno-X Pro Cycling Team | 0:20 |
48. | Elynor Backstedt | Trek-Segafredo | 0:31 |
49. | Amber Pate | Team Jayco AlUla | |
50. | Camilla Gasparrini Eleonora | UAE Team ADQ | 0:39 |
51. | Marjolein van 't Geloof | Human Powered Health | 0:43 |
52. | Sofie van Rooijen | Parkhotel Valkenburg | |
53. | Loes Adegeest | FDJ-SUEZ | 2:28 |
54. | Coryn Labecki | Jumbo-Visma | |
55. | Anouska Koster | Uno-X Pro Cycling Team | |
56. | Katia Ragusa | Liv Racing TeqFind | |
57. | Lieke van Zeelst | GT Krush Rebellease | |
58. | Anniek Mos | GT Krush Rebellease | 2:31 |
59. | Lieke Nooijen | Parkhotel Valkenburg | 3:43 |
60. | Rosalie van der Wolf | Parkhotel Valkenburg | 3:45 |
61. | Hannah Buch | Israel Premier Tech Roland | |
62. | Heidi Franz | Zaaf Cycling Team | |
63. | Lourdes Oyarbide | Movistar Team | |
64. | Sara Poidevin | EF Education-TIBCO-SVB | |
65. | Sheyla Gutierrez | Movistar Team | |
66. | Fien Delbaere | Israel Premier Tech Roland | |
67. | Rachele Barbieri | Liv Racing TeqFind | |
68. | Thalita de Jong | Liv Racing TeqFind | 3:50 |
69. | Riejanne Markus | Jumbo-Visma | |
70. | Maeve Plouffe | Team DSM | 6:07 |
71. | Gloria Rodriguez | Movistar Team | |
72. | Pien Limpens | Parkhotel Valkenburg | |
73. | Franziska Koch | Team DSM | |
74. | Eva Buurman | Liv Racing TeqFind |