Bastien Tronchon (AG2R Citroën), po dniu spędzonym w uciecze, pierwszy przeciął końcową linię trzeciego etapu Vuelta a Burgos.
20-latek finiszował tuż przed Pavlem Sivakovem (Ineos Grenadiers), który przejął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
Spóźnioną grupę zasadniczą przyprowadził Alejandro Valverde (Movistar Team).
Kluczowym punktem na trasie do Villarcayo była leżąca 36 kilometrów przed metą przełęcz Picon Blanco (7,8 km; 9%).
U podnóża wspinaczki, z przewagą 3 minut, prowadzili Edoardo Affini (Jumbo-Visma), Bastien Tronchon (AG2R Citroën), Jesus Ezquerra (Burgos-BH), Joel Nicolau (Caja Rural-Seguros RGA) i Vojtech Repa (Equipo Kern Pharma).
Na stromym podjeździe z przodu pozostali Nicolau, Repa i nieco dalej, wypożyczony z młodzieżowej drużyny AG2R, Tronchon. W grupie lidera tempo kontrolowała ekipa Bahrain Victorious, do czasu aż nie przyspieszyła formacja EF Education-EasyPost.
Szybko odpadł Mikel Landa (Bahrain Victorious), kłopoty z utrzymaniem miał João Almeida (UAE Team Emirates). Zaatakował Tao Geoghegan Hart (Ineos Grenadiers), a następnie poprawił jego kolega z zespołu Pavel Sivakov. Do Francuza przeskoczył Miguel Angel Lopez (Astana Qazaqstan).
Nicolau i Repa zameldowali się na górskiej premii 27 sekund przed Tronchonem, a tuż za nim byli już Lopez i Sivakov. Grupa zasadnicza traciła około minuty.
Na zjeździe trójka dojechała do prowadzącej dwójki, a następnie Sivakov, Tronchon i Nicolau odskoczyli. 15 kilometrów przed metą mieli nad grupą lidera wyścigu Santiago Buitrago (Bahrain Victorious) 1:09 przewagi.
Pościg prowadzili kolarze Bora-hansgrohe, lecz nie szło im to najlepiej. Zmęczony Nicolau odpadł z czołówki.
20-letni Tronchon przetrzymał na kole Sivakova ostatni podjazd, Alto de Bocos (2,1 km; 5,6%) i razem, z bezpiecznym zapasem, dwójka dojechała na finisz. Tu, bez walki, po zwycięstwo sięgnął młodszy z Francuzów.
Wyniki 3. etapu Vuelta a Burgos 2022 (2.Pro), Quintana Martín Galindez - Villarcayo (156 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Bastien Tronchon | AG2R Citroën Team | 3:42:17 |
2. | Pavel Sivakov | Ineos Grenadiers | |
3. | Alejandro Valverde | Movistar Team | 00:28 |
4. | Ruben Guerreiro | EF Education-EasyPost | |
5. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | |
6. | Ilan van Wilder | Quick-Step Alpha Vinyl | |
7. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | |
8. | Vincenzo Nibali | Astana Qazaqstan Team | |
9. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | |
10. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | |
11. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
12. | Wilco Kelderman | Bora-hansgrohe | |
13. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
14. | Jose Manuel Diaz | Burgos-BH | |
15. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
16. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | |
17. | João Almeida | UAE Team Emirates | |
18. | Clement Champoussin | AG2R Citroën Team | |
19. | Ivan Ramiro Sosa | Movistar Team | |
20. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
21. | Miguel Angel Lopez | Astana Qazaqstan Team | |
22. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
23. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 00:33 |
24. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 01:15 |
25. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | 01:44 |
26. | Hugh Carthy | EF Education-EasyPost | |
27. | Vojtech Repa | Equipo Kern Pharma | |
28. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 03:13 |
29. | James Piccoli | Israel-Premier Tech | |
30. | Rui Costa | UAE Team Emirates | |
31. | Jonathan Lastra | Caja Rural-Seguros RGA | |
32. | Matthew Riccitello | Israel-Premier Tech | |
33. | Jesus Ezquerra | Burgos-BH | |
34. | Jose Felix Parra | Equipo Kern Pharma | |
35. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | |
36. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | |
37. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
38. | Fausto Masnada | Quick-Step Alpha Vinyl | |
39. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | |
40. | Mikel Nieve | Caja Rural-Seguros RGA | |
41. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | |
42. | Gino Mader | Bahrain Victorious | |
43. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
44. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | 04:48 |
45. | Carlos Canal | Euskaltel-Euskadi | |
46. | Jetse Bol | Burgos-BH | 05:17 |
47. | Pieter Serry | Quick-Step Alpha Vinyl | |
48. | Alex Martin | EOLO-Kometa | |
49. | Marco Frigo | Israel-Premier Tech | |
50. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | |
51. | Mason Hollyman | Israel-Premier Tech | |
52. | Hector Carretero | Equipo Kern Pharma | |
53. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | |
54. | Omer Goldstein | Israel-Premier Tech | |
55. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | 05:20 |
56. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | 06:37 |
57. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | 07:17 |
58. | Lorenzo Fortunato | EOLO-Kometa | |
59. | Sergio Garcia | EOLO-Kometa | 08:54 |
60. | Lilian Calmejane | AG2R Citroën Team | |
61. | Fernando Barcelo | Caja Rural-Seguros RGA | 11:02 |
62. | Jon Barrenetxea | Caja Rural-Seguros RGA | |
63. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | |
64. | Ben Hermans | Israel-Premier Tech | |
65. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | |
66. | Simon Pellaud | Trek-Segafredo | |
67. | Raul Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | |
68. | James Shaw | EF Education-EasyPost | |
69. | Igor Arrieta | Equipo Kern Pharma | |
70. | Ander Okamika | Burgos-BH | |
71. | Dario Cataldo | Trek-Segafredo | |
72. | Wout Poels | Bahrain Victorious | |
73. | Edoardo Affini | Jumbo-Visma | |
74. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | 14:00 |
75. | Lluis Mas | Movistar Team | |
76. | Iñigo Elosegui | Movistar Team | 14:25 |
77. | Yuriy Natarov | Astana Qazaqstan Team | |
78. | Oliver Knight | UAE Team Emirates | |
79. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | |
80. | Stefan de Bod | Astana Qazaqstan Team | |
81. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | |
82. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 16:59 |
83. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
84. | Ibon Ruiz | Equipo Kern Pharma | |
85. | Ivan Garcia Cortina | Movistar Team | |
86. | Jon Aberasturi | Trek-Segafredo | |
87. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | |
88. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
89. | Manuel Penalver | Burgos-BH | |
90. | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | |
91. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
92. | Angel Fuentes | Burgos-BH | |
93. | Valentin Retailleau | AG2R Citroën Team | |
94. | Diego Pablo Sevilla | EOLO-Kometa | |
95. | Joel Suter | UAE Team Emirates | |
96. | David Martin | EOLO-Kometa | |
97. | Edward Ravasi | EOLO-Kometa | |
98. | Alessandro Fedeli | EOLO-Kometa | |
99. | Martin Laas | Bora-hansgrohe | |
100. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | |
101. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | |
102. | James Knox | Quick-Step Alpha Vinyl | |
103. | Matevz Govekar | Bahrain Victorious | |
104. | Yukiya Arashiro | Bahrain Victorious | |
105. | Ibai Azurmendi | Euskaltel-Euskadi | |
106. | Xabier Mikel Azparren | Euskaltel-Euskadi | |
107. | Rudy Barbier | Israel-Premier Tech | 23:52 |
108. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | 24:43 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Pavel Sivakov | Ineos Grenadiers | 11:14:36 |
2. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | 00:23 |
3. | Ruben Guerreiro | EF Education-EasyPost | 00:26 |
4. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | |
5. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
6. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 00:28 |
7. | Vincenzo Nibali | Astana Qazaqstan Team | |
8. | Wilco Kelderman | Bora-hansgrohe | |
9. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
10. | Ilan van Wilder | Quick-Step Alpha Vinyl | |
11. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | 00:33 |
12. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
13. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 00:42 |
14. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | |
15. | João Almeida | UAE Team Emirates | |
16. | Miguel Angel Lopez | Astana Qazaqstan Team | |
17. | Clement Champoussin | AG2R Citroën Team | |
18. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
19. | Ivan Ramiro Sosa | Movistar Team | |
20. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 00:47 |
21. | Alejandro Valverde | Movistar Team | 01:13 |
22. | Jose Manuel Diaz | Burgos-BH | 01:17 |
23. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 01:20 |
24. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-EasyPost | 01:58 |
25. | Hugh Carthy | EF Education-EasyPost | 02:17 |
26. | Bastien Tronchon | AG2R Citroën Team | 02:21 |
27. | Rui Costa | UAE Team Emirates | 03:13 |
28. | Jonathan Lastra | Caja Rural-Seguros RGA | 03:18 |
29. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
30. | Gino Mader | Bahrain Victorious | |
31. | Brandon Smith Rivera | Ineos Grenadiers | |
32. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
33. | Fausto Masnada | Quick-Step Alpha Vinyl | |
34. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | 03:27 |
35. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | |
36. | Jose Felix Parra | Equipo Kern Pharma | |
37. | James Piccoli | Israel-Premier Tech | |
38. | Mikel Nieve | Caja Rural-Seguros RGA | |
39. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | |
40. | Jesus Ezquerra | Burgos-BH | 04:14 |
41. | Matthew Riccitello | Israel-Premier Tech | 04:18 |
42. | Jetse Bol | Burgos-BH | 05:17 |
43. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | 05:22 |
44. | Omer Goldstein | Israel-Premier Tech | 05:31 |
45. | Mason Hollyman | Israel-Premier Tech | |
46. | Hector Carretero | Equipo Kern Pharma | |
47. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | 05:34 |
48. | Carlos Canal | Euskaltel-Euskadi | 05:37 |
49. | Alex Martin | EOLO-Kometa | 05:58 |
50. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | 06:02 |
51. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | 06:08 |
52. | Marco Frigo | Israel-Premier Tech | 06:13 |
53. | Pieter Serry | Quick-Step Alpha Vinyl | |
54. | Lorenzo Fortunato | EOLO-Kometa | 07:31 |
55. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | |
56. | Matteo Trentin | UAE Team Emirates | 08:00 |
57. | Lilian Calmejane | AG2R Citroën Team | 09:08 |
58. | Mikel Landa | Bahrain Victorious | 09:14 |
59. | Vojtech Repa | Equipo Kern Pharma | 09:23 |
60. | Fernando Barcelo | Caja Rural-Seguros RGA | 11:16 |
61. | Wout Poels | Bahrain Victorious | |
62. | Jon Barrenetxea | Caja Rural-Seguros RGA | |
63. | Ben Hermans | Israel-Premier Tech | |
64. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | |
65. | Ander Okamika | Burgos-BH | 11:36 |
66. | Simon Pellaud | Trek-Segafredo | 11:47 |
67. | Raul Garcia Pierna | Equipo Kern Pharma | 12:36 |
68. | James Shaw | EF Education-EasyPost | 12:38 |
69. | Edoardo Affini | Jumbo-Visma | 13:48 |
70. | Dario Cataldo | Trek-Segafredo | 14:05 |
71. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | 14:14 |
72. | Stefan de Bod | Astana Qazaqstan Team | 14:39 |
73. | Iñigo Elosegui | Movistar Team | 14:58 |
74. | Yuriy Natarov | Astana Qazaqstan Team | 15:03 |
75. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | 16:57 |
76. | Ivan Garcia Cortina | Movistar Team | 16:59 |
77. | Alessandro Fedeli | EOLO-Kometa | 17:04 |
78. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | 17:13 |
79. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
80. | Ibai Azurmendi | Euskaltel-Euskadi | |
81. | Jon Aberasturi | Trek-Segafredo | 18:41 |
82. | Igor Arrieta | Equipo Kern Pharma | |
83. | Patrick Gamper | Bora-hansgrohe | 18:46 |
84. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | 19:03 |
85. | Yukiya Arashiro | Bahrain Victorious | 19:06 |
86. | David Martin | EOLO-Kometa | 19:18 |
87. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 19:54 |
88. | Sergio Garcia | EOLO-Kometa | 20:12 |
89. | Martin Laas | Bora-hansgrohe | 21:07 |
90. | Lluis Mas | Movistar Team | 21:39 |
91. | Oliver Knight | UAE Team Emirates | 22:04 |
92. | Diego Pablo Sevilla | EOLO-Kometa | 24:19 |
93. | Edward Ravasi | EOLO-Kometa | 24:38 |
94. | Valentin Retailleau | AG2R Citroën Team | |
95. | Ibon Ruiz | Equipo Kern Pharma | |
96. | Matevz Govekar | Bahrain Victorious | |
97. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | 25:00 |
98. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 25:08 |
99. | Joel Suter | UAE Team Emirates | 25:52 |
100. | James Knox | Quick-Step Alpha Vinyl | 28:22 |
101. | Xabier Mikel Azparren | Euskaltel-Euskadi | 30:57 |
102. | Angel Fuentes | Burgos-BH | 31:38 |
103. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | 31:51 |
104. | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | 33:15 |
105. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | 33:33 |
106. | Manuel Penalver | Burgos-BH | |
107. | Rudy Barbier | Israel-Premier Tech | 40:26 |
108. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | 47:33 |