Carlos Verona (Movistar Team) po podjeździe do stacji narciarskiej Vaujany triumfował na mecie siódmego etapu Criterium du Dauphine.
Hiszpan po ucieczce na ostatniej wspinaczce zdołał uciec Primozowi Roglicowi (Jumbo-Visma). Podium dnia dopełnił drugi lider holenderskiej ekipy, Duńczyk Jonas Vingegaard.
Roglic został nowym liderem wyścigu i w klasyfikacji generalnej wyprzedza o 44 sekundy Vingegaarda i o 1:24 Bena O’Connora (AG2R Citroën).
Siódmego dnia wyścig wjechał w wysokie góry w departamencie Isère. Etap liczył tylko 135 kilometrów, od razu po starcie prowadząc na Col du Galibier (23 km; 5,1%). Kolarze znaleźli się na wysokości 2642 metrów nad poziomem morza, skąd czekał ich 50-kilometrowy zjazd (z krótkim przerywnikiem na Col du Telegraphe), a następnie drugi dwutysięcznik (2067 m n.p.m.) Croix-de-Fer (31 km przed metą; 29 km; 5,2%). Na koniec pozostał zjazd i wspinaczka do ośrodka narciarskiego Vaujany (5,7 km; 7,2%).
Większa część trasy etapu pokrywała się się trasą 12. odcinka tegorocznego Tour de France.
Na Col du Galibier odjechać chciał Pierre Rolland (B&B Hotels – KTM), a jego ambicje podzielali też Andrey Amador (Ineos Grenadiers), Matteo Fabbro (Bora-hansgrohe), Luis Leon Sanchez (Bahrain Victorious), Gregor Mühlberger, Carlos Verona (Movistar), Bruno Armirail (Groupama-FDJ), Omer Goldstein (Israel-Premier Tech), Dries Devenyns (Quick-Step Alpha Vinyl), Andres Ardila (UAE Team Emirates), Kenny Elissonde, Toms Skujins i Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Victor Lafay (Cofidis), Simon Guglielmi (Arkea Samsic), Laurens Huys (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), Mark Donovan i Kevin Vermaerke (Team DSM).
Doświadczony Francuz jako pierwszy wjechał na Galibier i na zjeździe znalazł się w 18-osobowej grupie. Peleton w tym punkcie notował stratę 2 minut i pod dyktando Jumbo-Visma jechał dość spokojnie.
Przed wspinaczką na Croix-de-Fer do ataku ruszył Donovan, a w grupce goniącej pracował Stuyven. Chwilę później do ataku wyskoczył Mühlberger, za którym pojechali Elissonde, Rolland, Lafay i Sanchez.
Donovan w połowie wspinaczki zdobył minutę przewagi, ale skapitulował na 7 kilometrów przed szczytem. Grupka goniąca rzedła w miarę upływu kilometrów, podobnie jak peleton. Praca ekip Uno-X, Jumbo-Visma i Bahrain Victorious zredukowała grupę lidera, oczepiając Enrica Masa (Movistar Team), a w końcu także Wouta van Aerta.
Rolland jako pierwszy zdobył premię górską, ale na zjeździe na czoło wyszli Verona i Elissonde. Za ich plecami przed szczytem zaatakował Damiano Caruso, chcąc dołączyć do Luisa Leona Sancheza. Z tej akcji nie wyszło wiele.
Verona i Elissonde 20 kilometrów przed metą notowali 25 sekund na Lafayem, Rollandem i Mühlbergerem i 1:40 nad grupą faworytów wyścigu. Verona spróbował odczepić Elissonde’a 14 kilometrów prze metą, a gdy to się nie powiodło, ponowił atak w pierwszym zakręcie ostatniego podjazdu. Kolarz Trek-Segafredo nie dał rady i to
W grupie faworytów popracowali zawodnicy Groupama-FDJ, zaatakował Ruben Guerreiro (EF Education-EasyPost), ale grupa pękła dopiero, gdy przyspieszył Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma).
Duńczyk zabrał ze sobą m.in. Bena O’Connora (AG2R Citroën), Primoza Roglica, Louisa Meintjesa (Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux), Estebana Chavesa (EF Education-EasyPost) oraz Davida Gaudu (Groupama-FDJ), Tobiasa Hallanda Johannessena (Uno-X) i nadawał mocne tempo, na ostatnich 3 kilometrach próbując odrobić minutę straty do prowadzącego Verony.
Kłopoty mieli Tao Geoghegan Hart (Ineos Grenadiers) i Damiano Caruso, natomiast Verona na 1500 metrów przed metą walczył o przetrwanie z 34 sekundami przewagi.
Roglic zaatakował półtora kilometra przed metą, łatwo odjeżdżając rywalom. Słoweniec rzucił się w pogoń za prowadzącym Hiszpanem, ale ten walczył do końca i zdołał wygrać pierwszy alpejski etap Criterium du Dauphine. Roglicowi na mecie zabrakło 13 sekund, ale lider Jumbo-Visma z komfortową przewagą objął powadzenie w klasyfikacji generalnej.
Wyniki 7. etapu Criterium du Dauphine 2022 (2.UWT), Saint-Chaffrey – Vaujany (134,8 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Carlos Verona | Movistar Team | 3:53:35 |
2. | Primoz Roglic | Jumbo-Visma | 00:13 |
3. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 00:25 |
4. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 00:27 |
5. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | 00:39 |
6. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 00:40 |
7. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
8. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | |
9. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | 00:48 |
10. | Jack Haig | Bahrain Victorious | 00:56 |
11. | Damiano Caruso | Bahrain Victorious | |
12. | Ruben Guerreiro | EF Education-EasyPost | 01:13 |
13. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 01:19 |
14. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
15. | Kevin Vermaerke | Team DSM | 01:26 |
16. | Steff Cras | Lotto Soudal | 01:30 |
17. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 01:34 |
18. | Nick Schultz | Team BikeExchange-Jayco | 02:07 |
19. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
20. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 02:27 |
21. | Simon Geschke | Cofidis | |
22. | Mattia Cattaneo | Quick-Step Alpha Vinyl | |
23. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | 02:39 |
24. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | 03:03 |
25. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | 03:15 |
26. | Wilco Kelderman | Bora-hansgrohe | 03:24 |
27. | James Piccoli | Israel-Premier Tech | 03:40 |
28. | Andrea Bagioli | Quick-Step Alpha Vinyl | |
29. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 04:10 |
30. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 04:28 |
31. | Mikkel Frølich Honore | Quick-Step Alpha Vinyl | 04:30 |
32. | Luis León Sanchez | Bahrain Victorious | |
33. | George Bennett | UAE Team Emirates | 05:16 |
34. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 05:25 |
35. | Hugo Toumire | Cofidis | 06:24 |
36. | Eliot Lietaer | B&B Hotels-KTM | 06:31 |
37. | Andrey Zeits | Astana Qazaqstan Team | |
38. | Stefan de Bod | Astana Qazaqstan Team | |
39. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | |
40. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | 07:35 |
41. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | |
42. | Victor Lafay | Cofidis | 07:38 |
43. | Michael Storer | Groupama-FDJ | |
44. | Anders Skaarseth | Uno-X Pro Cycling Team | |
45. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 07:47 |
46. | Pierre Rolland | B&B Hotels-KTM | 08:33 |
47. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | 08:43 |
48. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | |
49. | Mark Donovan | Team DSM | |
50. | Sebastian Schonberger | B&B Hotels-KTM | |
51. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | 08:48 |
52. | Benjamin Thomas | Cofidis | 09:19 |
53. | Kobe Goossens | Intermarche-Wanty-Gobert | 09:25 |
54. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | 09:41 |
55. | Maxime Bouet | Team Arkea Samsic | 09:53 |
56. | Alexis Vuillermoz | TotalEnergies | |
57. | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | |
58. | Romain Combaud | Team DSM | |
59. | Maxim van Gils | Lotto Soudal | 10:04 |
60. | Laurens Huys | Intermarche-Wanty-Gobert | 12:58 |
61. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | 13:07 |
62. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | 14:09 |
63. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
64. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | |
65. | Torjus Sleen | Uno-X Pro Cycling Team | |
66. | Nils Politt | Bora-hansgrohe | |
67. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 16:38 |
68. | Enric Mas | Movistar Team | |
69. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | |
70. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 18:13 |
71. | Franck Bonnamour | B&B Hotels-KTM | |
72. | Filippo Conca | Lotto Soudal | 18:56 |
73. | Kevin Colleoni | Team BikeExchange-Jayco | |
74. | James Shaw | EF Education-EasyPost | |
75. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | |
76. | Miguel Heidemann | B&B Hotels-KTM | |
77. | Thomas Champion | Cofidis | |
78. | Remi Cavagna | Quick-Step Alpha Vinyl | |
79. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | |
80. | Fabien Grellier | TotalEnergies | |
81. | Thibault Guernalec | Team Arkea Samsic | |
82. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | |
83. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
84. | Guy Niv | Israel-Premier Tech | |
85. | Omer Goldstein | Israel-Premier Tech | |
86. | Antwan Tolhoek | Trek-Segafredo | |
87. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | |
88. | Jan Bakelants | Intermarche-Wanty-Gobert | |
89. | Dylan Teuns | Bahrain Victorious | |
90. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | |
91. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | |
92. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | |
93. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | |
94. | Javier Romo | Astana Qazaqstan Team | |
95. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | |
96. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | |
97. | Edvald Boasson Hagen | TotalEnergies | |
98. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | |
99. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | |
100. | Luke Durbridge | Team BikeExchange-Jayco | |
101. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | |
102. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | |
103. | François Bidard | Cofidis | |
104. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
105. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
106. | Amund Grøndahl Jansen | Team BikeExchange-Jayco | |
107. | Yuriy Natarov | Astana Qazaqstan Team | 19:36 |
108. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | 20:11 |
109. | Idar Andersen | Uno-X Pro Cycling Team | 20:13 |
110. | Alex Edmondson | Team BikeExchange-Jayco | 20:32 |
111. | Eddy Fine | Cofidis | |
112. | Andres Camilo Ardila | UAE Team Emirates | |
113. | Harry Sweeny | Lotto Soudal | |
114. | Sebastien Grignard | Lotto Soudal | 20:41 |
115. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | 21:31 |
116. | Dries Devenyns | Quick-Step Alpha Vinyl | |
117. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | 21:56 |
118. | Jens Keukeleire | EF Education-EasyPost | 22:08 |
119. | Dries van Gestel | TotalEnergies | |
120. | Fabien Doubey | TotalEnergies | |
121. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | |
122. | Alexandr Riabushenko | Astana Qazaqstan Team | 22:17 |
123. | Valentin Ferron | TotalEnergies | |
124. | Marco Brenner | Team DSM | 22:41 |
125. | Jannik Steimle | Quick-Step Alpha Vinyl | 22:44 |
126. | Hugo Page | Intermarche-Wanty-Gobert | 22:51 |
127. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | |
128. | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange-Jayco | |
129. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | 22:58 |
130. | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | 23:33 |
131. | Mark Padun | EF Education-EasyPost | 23:46 |
132. | Heinrich Haussler | Bahrain Victorious | 24:41 |
133. | Carlos Barbero | Lotto Soudal | 26:40 |
134. | Julius Johansen | Intermarche-Wanty-Gobert | 26:59 |
135. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | 28:10 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Primoz Roglic | Jumbo-Visma | 25:22:08 |
2. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | 00:44 |
3. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 01:24 |
4. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | 01:30 |
5. | Damiano Caruso | Bahrain Victorious | 01:32 |
6. | David Gaudu | Groupama-FDJ | 01:40 |
7. | Tobias Halland Johannessen | Uno-X Pro Cycling Team | 02:05 |
8. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | 02:06 |
9. | Jack Haig | Bahrain Victorious | 02:12 |
10. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | 02:16 |
11. | Mattia Cattaneo | Quick-Step Alpha Vinyl | 02:17 |
12. | Esteban Chaves | EF Education-EasyPost | 02:19 |
13. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 02:28 |
14. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 02:43 |
15. | Ruben Guerreiro | EF Education-EasyPost | 02:49 |
16. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 03:06 |
17. | Steff Cras | Lotto Soudal | 03:45 |
18. | Wilco Kelderman | Bora-hansgrohe | 04:23 |
19. | Carlos Verona | Movistar Team | 04:52 |
20. | Andrea Bagioli | Quick-Step Alpha Vinyl | 05:00 |
21. | Simon Geschke | Cofidis | 05:19 |
22. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | 05:33 |
23. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | 06:01 |
24. | Luis León Sanchez | Bahrain Victorious | 06:02 |
25. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 06:40 |
26. | Kevin Vermaerke | Team DSM | 06:44 |
27. | Simon Guglielmi | Team Arkea Samsic | 07:03 |
28. | Mikkel Frølich Honore | Quick-Step Alpha Vinyl | 07:46 |
29. | George Bennett | UAE Team Emirates | 07:50 |
30. | Nick Schultz | Team BikeExchange-Jayco | 09:06 |
31. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | 09:11 |
32. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | 09:41 |
33. | Stefan de Bod | Astana Qazaqstan Team | 09:44 |
34. | Andrey Zeits | Astana Qazaqstan Team | 10:41 |
35. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | 11:24 |
36. | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | 11:42 |
37. | Eliot Lietaer | B&B Hotels-KTM | 11:51 |
38. | Kobe Goossens | Intermarche-Wanty-Gobert | 11:53 |
39. | Valentin Madouas | Groupama-FDJ | |
40. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 11:58 |
41. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | 12:44 |
42. | Maxime Bouet | Team Arkea Samsic | 12:49 |
43. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | 12:56 |
44. | Maxim van Gils | Lotto Soudal | 13:06 |
45. | Hugo Toumire | Cofidis | 13:13 |
46. | Alexis Vuillermoz | TotalEnergies | 14:15 |
47. | Jonas Gregaard | Uno-X Pro Cycling Team | 14:57 |
48. | Benjamin Thomas | Cofidis | |
49. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | 15:22 |
50. | Sebastian Schonberger | B&B Hotels-KTM | 15:35 |
51. | Mark Donovan | Team DSM | 16:08 |
52. | Enric Mas | Movistar Team | 17:42 |
53. | Anders Skaarseth | Uno-X Pro Cycling Team | 18:17 |
54. | Nils Politt | Bora-hansgrohe | 18:37 |
55. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 18:38 |
56. | Pierre Rolland | B&B Hotels-KTM | 19:18 |
57. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 19:39 |
58. | Dylan Teuns | Bahrain Victorious | 20:08 |
59. | Jan Bakelants | Intermarche-Wanty-Gobert | 21:39 |
60. | Remi Cavagna | Quick-Step Alpha Vinyl | 22:17 |
61. | Franck Bonnamour | B&B Hotels-KTM | 22:23 |
62. | Gregor Muhlberger | Movistar Team | 22:28 |
63. | Victor Lafay | Cofidis | 22:33 |
64. | Javier Romo | Astana Qazaqstan Team | 22:42 |
65. | Omer Goldstein | Israel-Premier Tech | 22:55 |
66. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 23:04 |
67. | Romain Combaud | Team DSM | 23:23 |
68. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 23:25 |
69. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 23:52 |
70. | Tiesj Benoot | Jumbo-Visma | 24:35 |
71. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | 25:33 |
72. | Laurens Huys | Intermarche-Wanty-Gobert | 25:40 |
73. | Andres Camilo Ardila | UAE Team Emirates | 26:04 |
74. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | 26:23 |
75. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | 26:31 |
76. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | 26:40 |
77. | Greg van Avermaet | AG2R Citroën Team | 26:44 |
78. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | 26:47 |
79. | James Piccoli | Israel-Premier Tech | 27:17 |
80. | Alexandr Riabushenko | Astana Qazaqstan Team | 27:47 |
81. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | |
82. | Hugo Page | Intermarche-Wanty-Gobert | 27:53 |
83. | Fabien Doubey | TotalEnergies | 27:58 |
84. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | 28:33 |
85. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | 28:37 |
86. | Torjus Sleen | Uno-X Pro Cycling Team | 28:49 |
87. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | 29:35 |
88. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | 29:36 |
89. | Anthony Delaplace | Team Arkea Samsic | 29:37 |
90. | Edvald Boasson Hagen | TotalEnergies | 29:40 |
91. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | 30:44 |
92. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | 30:46 |
93. | Oliver Naesen | AG2R Citroën Team | 30:54 |
94. | Filippo Conca | Lotto Soudal | 31:10 |
95. | Dries Devenyns | Quick-Step Alpha Vinyl | 31:22 |
96. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | 31:25 |
97. | Harry Sweeny | Lotto Soudal | 31:28 |
98. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | 31:52 |
99. | James Shaw | EF Education-EasyPost | 32:37 |
100. | Thibault Guernalec | Team Arkea Samsic | 32:55 |
101. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | 32:59 |
102. | François Bidard | Cofidis | 35:49 |
103. | Guy Niv | Israel-Premier Tech | 36:20 |
104. | Jannik Steimle | Quick-Step Alpha Vinyl | 36:46 |
105. | Sebastien Grignard | Lotto Soudal | 36:55 |
106. | Jens Keukeleire | EF Education-EasyPost | 37:52 |
107. | Yuriy Natarov | Astana Qazaqstan Team | 42:48 |
108. | Christophe Laporte | Jumbo-Visma | 43:03 |
109. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | 43:06 |
110. | Eddy Fine | Cofidis | 44:24 |
111. | Mark Padun | EF Education-EasyPost | 44:34 |
112. | Fabien Grellier | TotalEnergies | 45:20 |
113. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | 45:45 |
114. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | 49:32 |
115. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 49:42 |
116. | Anthon Charmig | Uno-X Pro Cycling Team | 49:57 |
117. | Kevin Colleoni | Team BikeExchange-Jayco | 50:15 |
118. | Valentin Ferron | TotalEnergies | 50:25 |
119. | Marco Brenner | Team DSM | 51:09 |
120. | Miguel Heidemann | B&B Hotels-KTM | 52:55 |
121. | Amund Grøndahl Jansen | Team BikeExchange-Jayco | 52:56 |
122. | Thomas Champion | Cofidis | 53:12 |
123. | Antwan Tolhoek | Trek-Segafredo | 53:21 |
124. | Alex Edmondson | Team BikeExchange-Jayco | 53:58 |
125. | Carlos Barbero | Lotto Soudal | 56:38 |
126. | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange-Jayco | 56:50 |
127. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | 57:22 |
128. | Luke Durbridge | Team BikeExchange-Jayco | 58:22 |
129. | Idar Andersen | Uno-X Pro Cycling Team | 1:01:07 |
130. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | 1:02:04 |
131. | Dries van Gestel | TotalEnergies | 1:05:59 |
132. | Heinrich Haussler | Bahrain Victorious | 1:06:59 |
133. | Julius Johansen | Intermarche-Wanty-Gobert | 1:09:31 |
134. | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | 1:16:31 |
135. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | 1:20:15 |
Mikado
12 czerwca 2022, 06:32 o 06:32
Brawo Carlos Verona!