Danielo - odzież kolarska

Vuelta a Espana 2021: etap 2 – przekroje/mapki

Zapowiedź 2. etapu Vuelta a Espana 2021. 15 sierpnia (niedziela): Caleruega – Burgos-Gamonal (166,7 km).

 

Drugi etap rywalizacji w Hiszpanii to okazja dla najszybszych zawodników w stawce. Trasa pozbawiona jest premii górskich, w Burgos powinniśmy się dowiedzieć, którzy sprinterzy na tegorocznym Vuelta a Espana będą zbierać zwycięstwa.

Na start zawodnicy zjadą około 70 kilometrów na południe od Burgos, do miejscowości Caleruega. 24 czerwca 1170 roku urodził się tu św. Dominik Guzmán, który w 1216 roku utworzył katolicki zakon Dominikanów. Vuelta a Espana na tym etapie wspomina 800-lecie jego śmierci (6 sierpnia 1221). Kilka kilometrów na południe znajduje się Opactwo św. Dominika z Silos, wybudowane w VII wieku, w samym mieście stoją dwie budowle z XII wieku – kościół św. Sebastiana i wieża obronna.

Trasa przez pierwsze 20 kilometrów poprowadzi na południe, do Aranda de Duero. Tutejszy kościół jest z XVI wieku, w sierpniu co roku odbywa się festiwal muzyczny. W tym miejscu kolarze odbiją na północny-zachód, kręcąc przez winny region Ribera del Duero, ustanowiony w 1982 roku. Plantacje zajmują tu ponad 22 tysięcy hektarów. Jak często bywa na Vuelcie, kolejne kilometry prowadzą po odsłoniętych drogach, z dala od większych miejscowości. W Villahoz, ponad 70 kilometrów przed metą, stoi kolejna XVI-wieczna świątynia.

Lotna premia zaplanowana dopiero 17 kilometrów przed metą, w miejscowości Tardajos, pochodzącej z czasów Celtyckich i VIII wieku p.n.e. Sprinterzy zatem będą musieli zadecydować, czy poświęcić punkty na premii i powalczyć na finiszu, czy tu też szukać punktów do klasyfikacji punktowej.

Finisz drugi dzień z rzędu zaplanowano w Burgos, dotąd figurującego na trasie Vuelta a Espana w osiemnastu różnych edycjach. Do grona zwycięzców w mieście, w którego okolic pochodził XI-wieczny rycerz El Cyd, należą m.in. Mark Cavendish, Alessandro Petacchi i Paolo Bettini.

W przeciwieństwie do sobotniej czasówki, zawodnicy tym razem pokierują się do Gamonal, rozwijającej się dzielnicy mieszkaniowej. 10 listopada 1808 roku rozegrała się tu bitwa pomiędzy wojskami Hiszpanii i Francji pod wodzą Napoleona, gdzie zwycięzcy okazali się ci drudzy. W 2014 roku z kolei odbyły się demonstracje z powodu decyzji władz miasta, aby główną arterię, Calle Vitoria, przekształcić w bulwar. Projekt ostatecznie upadł.

To właśnie na Calle Vitoria będą finiszować zawodnicy. Wjazd do miasta jest nieco kręty, pomiędzy 7000 a 2500 metrów do mety czeka siedem rond, gdzie na trzech należy skręcić, a także kolejne 1800 metrów przed metą. Ostatni skręt – w lewo – pojawi się półtora kilometra przed metą, następnie droga będzie prosta, płaska i szeroka aż do końca.

Etap zatem powinien należeć do najszybszych zawodników w stawce Vuelta a Espana. Na Wielkim Tourze po raz pierwszy od 2019 roku pojawi się będący ostatnio w formie Fabio Jakobsen (Deceuninck–Quick-Step), po nieudanym Tour de France do ścigania wraca Arnaud Demare (Groupama–FDJ). Wysoko stoją również szanse Michaela Matthewsa (BikeExchange). Oprócz nich walczyć będą Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix), Martin Laas, Jordi Meeus (obaj Bora-hansgrohe), Luka Mezgec (BikeExchange) a także być może Jon Aberasturi (Caja Rural – Seguros RGA).

Lotna premia:
Tardajos (150 km – 16,7 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:32, start ostry – 13:38 po 3,1-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:20-17:41.

grafiki: Unipublic