Duńczyk Andreas Kron (Lotto Soudal), po finiszu z czteroosobowej grupy, wygrał etap otwierający 100. edycję Wyścigu Dookoła Katalonii, Volta a Catalujnya.
Drugie miejsce zajął mistrz Hiszpanii Luis Leon Sanchez (Astana-Premier Tech), a trzecim zadowolił się Remy Rochas (Cofidis).
Odcinek z metą i startem w Calella (178 km) prowadził po pagórkowatym terenie. W połowie trasy leżały dwie górskie premie Port de les Guilleries (104 km; 3,7 km; 4,5%) i Port de Santa Fe del Montseny (124 km; 12,2 km; 4%), a 18 kilometrów przed metą wyrastał dodatkowo Port de Collsacreu (1,6 km; 5,5%).
Ucieczkę zawiązali Gotzon Martín (Euskaltel-Euskadi), Rein Taaramäe (Intermarche-Wanty Gobert), Natnael Berhane (Cofidis) i Sylvain Moniquet (Lotto Soudal), odskakując początkowo na 4 minuty.
Premię jubileuszową, zlokalizowaną na 100 kilometrze i na pierwszym etapie poświęconą Alejandro Valverde, wygrał Berhane. Pościg napędzali kolarze Bora-hansgrohe, zbliżając się na 3 minuty na Port de les Guilleries (104 km).
Prowadzenie w głównej grupie przejął na Port de Santa Fe del Montseny (124 km) zespół Movistar. Tempo wyraźnie wzrosło, dlatego m. in. odpadł Peter Sagan (Bora-hansgrohe), a Chris Froome (Israel Start-Up Nation) dzielnie trzymał się ogona. Z przodu pozostał Moniquet, doścignięty zaraz po zapunktowaniu na górskiej premii.
Po długim zjeździe nastąpiło zwolnienie. Zaczęły się skoki, po których odjechali Lennard Kämna (Bora-hansgrohe), Luis Leon Sanchez (Astana-Premier Tech), Andreas Kron (Lotto Soudal) i Remy Rochas (Cofidis). Czwórka wjechała na Port de Collsacreu z przewagą 28 sekund.
Ostatnie 10 kilometrów uciekinierzy rozpoczęli z zapasem pół minuty, następnie różnica wzrosła do 44 sekund. Pościg Team BikeExchange, EF Education-Nippo i Ineos Grenadiers okazał się nieskuteczny.
Na finiszu najszybszy okazał się 22-letni Kron, który ograł starego wygę Luisa Sancheza.
🇩🇰Andreas Kron of 🇧🇪@Lotto_Soudal wins stage 1 of 🇪🇸@VoltaCatalunya #VoltaCatalunya100 (📺@esport3) pic.twitter.com/XsQP1bM0M5
— World Cycling Stats (@wcsbike) March 22, 2021
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Andreas Kron | Lotto Soudal | 4:20:15 |
2. | Luis León Sanchez | Astana-Premier Tech | |
3. | Rémy Rochas | Cofidis, Solutions Crédits | |
4. | Lennard Kamna | Bora-hansgrohe | |
5. | Dion Smith | Team BikeExchange | 00:16 |
6. | Matej Mohoric | Bahrain-Victorious | |
7. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | |
8. | Alejandro Valverde | Movistar Team | |
9. | Alexander Kamp | Trek-Segafredo | |
10. | Michael Valgren | EF Education-Nippo | |
11. | Maxim van Gils | Lotto Soudal | |
12. | Daryl Impey | Israel Start-Up Nation | |
13. | Ruben Guerreiro | EF Education-Nippo | |
14. | Francisco Galvan | Equipo Kern Pharma | |
15. | Nairo Quintana | Team Arkéa Samsic | |
16. | Nicolas Roche | Team DSM | |
17. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | |
18. | Enric Mas | Movistar Team | |
19. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | |
20. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | |
21. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
22. | Richard Carapaz | Ineos Grenadiers | |
23. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
24. | Mattias Skjelmose Jensen | Trek-Segafredo | |
25. | Jai Hindley | Team DSM | |
26. | Callum Scotson | Team BikeExchange | |
27. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | |
29. | Robert Power | Qhubeka Assos | |
30. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | |
31. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | |
32. | Oscar Rodriguez | Astana-Premier Tech | |
33. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | |
34. | Dan Martin | Israel Start-Up Nation | |
35. | Esteban Chaves | Team BikeExchange | |
36. | Michael Woods | Israel Start-Up Nation | |
37. | Clément Champoussin | AG2R Citroën Team | |
38. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | |
39. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
40. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
41. | Adam Yates | Ineos Grenadiers | |
42. | Wilco Kelderman | Bora-hansgrohe | |
43. | Fausto Masnada | Deceuninck-Quick Step | |
44. | Chris Hamilton | Team DSM | |
45. | Carlos Verona | Movistar Team | |
46. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
47. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
48. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | |
49. | Stefan de Bod | Astana-Premier Tech | |
50. | Steff Cras | Lotto Soudal | |
51. | Ilnur Zakarin | Gazprom-RusVelo | |
52. | Sébastien Reichenbach | Groupama-FDJ | |
53. | Richie Porte | Ineos Grenadiers | |
54. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
55. | Hugh Carthy | EF Education-Nippo | |
56. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | |
57. | Simon Yates | Team BikeExchange | |
58. | Rigoberto Uran | EF Education-Nippo | |
59. | Roman Kreuziger | Gazprom-RusVelo | |
60. | Jaime Castrillo | Equipo Kern Pharma | |
61. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | |
62. | Michael Storer | Team DSM | |
63. | Roger AdriÀ | Equipo Kern Pharma | |
64. | Lucas Hamilton | Team BikeExchange | |
65. | Santiago Buitrago | Bahrain-Victorious | |
66. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
67. | David de La Cruz | UAE Team Emirates | |
68. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | |
69. | Daniel Alejandro Mendez | Equipo Kern Pharma | |
70. | José Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
71. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
72. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-Nippo | |
73. | Chris Harper | Jumbo-Visma | |
74. | Tanel Kangert | Team BikeExchange | |
75. | George Bennett | Jumbo-Visma | |
76. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
77. | Chad Haga | Team DSM | |
78. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | |
79. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | |
80. | Marc Soler | Movistar Team | |
81. | Stephen Williams | Bahrain-Victorious | 00:34 |
82. | Brent Bookwalter | Team BikeExchange | 01:04 |
83. | Rohan Dennis | Ineos Grenadiers | 02:16 |
84. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | 02:51 |
85. | Rob Britton | Rally Cycling | 05:35 |
86. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | |
87. | Matis Louvel | Team Arkéa Samsic | 08:30 |
88. | Simon Guglielmi | Groupama-FDJ | |
89. | Jeremy Bellicaud | Intermarche-Wanty-Gobert | |
90. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | |
91. | Merhawi Kudus | Astana-Premier Tech | |
92. | Joey Rosskopf | Rally Cycling | |
93. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | |
94. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | |
95. | Joe Dombrowski | UAE Team Emirates | |
96. | Chris Froome | Israel Start-Up Nation | |
97. | Clément Venturini | AG2R Citroën Team | |
98. | Thomas Champion | Cofidis, Solutions Crédits | |
99. | François Bidard | AG2R Citroën Team | |
100. | Colin Joyce | Rally Cycling | |
101. | Dario Cataldo | Movistar Team | |
102. | Gavin Mannion | Rally Cycling | |
103. | Sean Bennett | Qhubeka Assos | |
104. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
105. | Marti Marquez | Equipo Kern Pharma | |
106. | Domen Novak | Bahrain-Victorious | |
107. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Victorious | |
108. | Andrés Camilo Ardila | UAE Team Emirates | |
109. | Juan Sebastián Molano | UAE Team Emirates | |
110. | Tejay van Garderen | EF Education-Nippo | |
111. | Bob Jungels | AG2R Citroën Team | |
112. | Nathan Brown | Rally Cycling | |
113. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | |
114. | Dries Devenyns | Deceuninck-Quick Step | |
115. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | |
116. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
117. | Michel Ries | Trek-Segafredo | 11:08 |
118. | Natnael Berhane | Cofidis, Solutions Crédits | |
119. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
120. | Reto Hollenstein | Israel Start-Up Nation | |
121. | Luis Angel Mate | Euskaltel-Euskadi | |
122. | Sylvain Moniquet | Lotto Soudal | |
123. | Antonio Jesus Soto | Euskaltel-Euskadi | |
124. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
125. | Juan José Lobato | Euskaltel-Euskadi | |
126. | Alexander Cataford | Israel Start-Up Nation | |
127. | Savva Novikov | Equipo Kern Pharma | |
128. | Reinardt Janse van Rensburg | Qhubeka Assos | |
129. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | 13:04 |
130. | Max Kanter | Team DSM | |
131. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | |
132. | Omer Goldstein | Israel Start-Up Nation | |
133. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | |
134. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
135. | Thymen Arensman | Team DSM | |
136. | Sander Armee | Qhubeka Assos | 14:34 |
137. | Fernando Barcelo | Cofidis, Solutions Crédits | |
138. | Kilian Frankiny | Qhubeka Assos | |
139. | Nickolas Zukowsky | Rally Cycling | |
140. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | |
141. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
142. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | |
143. | Ben Gastauer | AG2R Citroën Team | |
144. | William Bonnet | Groupama-FDJ | |
145. | Laurent Pichon | Team Arkéa Samsic | |
146. | Ben King | Rally Cycling | |
147. | Sergei Chernetski | Gazprom-RusVelo | |
148. | Vadim Pronskiy | Astana-Premier Tech | |
149. | Diego Andrés Camargo | EF Education-Nippo | |
150. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
151. | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | |
152. | Josef Cerny | Deceuninck-Quick Step | |
153. | Dmitry Strakhov | Gazprom-RusVelo | |
154. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | |
155. | Wout Poels | Bahrain-Victorious | |
156. | Jonas Gregaard | Astana-Premier Tech | |
157. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
158. | Luke Rowe | Ineos Grenadiers | |
159. | Alan Riou | Team Arkéa Samsic | 19:42 |
160. | Frederik Wandahl | Bora-hansgrohe | |
161. | Connor Brown | Qhubeka Assos | 20:18 |
162. | Alexander Evans | Intermarche-Wanty-Gobert | 21:02 |
163. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
164. | Jan Bakelants | Intermarche-Wanty-Gobert | 23:17 |
165. | Karel Vacek | Qhubeka Assos |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Andreas Kron | Lotto Soudal | 4:20:05 |
2. | Luis León Sanchez | Astana-Premier Tech | 00:04 |
3. | Rémy Rochas | Cofidis, Solutions Crédits | 00:06 |
4. | Lennard Kamna | Bora-hansgrohe | 00:10 |
5. | Dion Smith | Team BikeExchange | 00:26 |
6. | Matej Mohoric | Bahrain-Victorious | |
7. | Ide Schelling | Bora-hansgrohe | |
8. | Alejandro Valverde | Movistar Team | |
9. | Alexander Kamp | Trek-Segafredo | |
10. | Michael Valgren | EF Education-Nippo | |
11. | Maxim van Gils | Lotto Soudal | |
12. | Daryl Impey | Israel Start-Up Nation | |
13. | Ruben Guerreiro | EF Education-Nippo | |
14. | Francisco Galvan | Equipo Kern Pharma | |
15. | Nairo Quintana | Team Arkéa Samsic | |
16. | Nicolas Roche | Team DSM | |
17. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | |
18. | Enric Mas | Movistar Team | |
19. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | |
20. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | |
21. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
22. | Richard Carapaz | Ineos Grenadiers | |
23. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
24. | Mattias Skjelmose Jensen | Trek-Segafredo | |
25. | Jai Hindley | Team DSM | |
26. | Callum Scotson | Team BikeExchange | |
27. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | |
28. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty-Gobert | |
29. | Robert Power | Qhubeka Assos | |
30. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | |
31. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | |
32. | Oscar Rodriguez | Astana-Premier Tech | |
33. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | |
34. | Dan Martin | Israel Start-Up Nation | |
35. | Esteban Chaves | Team BikeExchange | |
36. | Michael Woods | Israel Start-Up Nation | |
37. | Clément Champoussin | AG2R Citroën Team | |
38. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | |
39. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
40. | Joan Bou | Euskaltel-Euskadi | |
41. | Adam Yates | Ineos Grenadiers | |
42. | Wilco Kelderman | Bora-hansgrohe | |
43. | Fausto Masnada | Deceuninck-Quick Step | |
44. | Chris Hamilton | Team DSM | |
45. | Carlos Verona | Movistar Team | |
46. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
47. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
48. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | |
49. | Stefan de Bod | Astana-Premier Tech | |
50. | Steff Cras | Lotto Soudal | |
51. | Ilnur Zakarin | Gazprom-RusVelo | |
52. | Sébastien Reichenbach | Groupama-FDJ | |
53. | Richie Porte | Ineos Grenadiers | |
54. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
55. | Hugh Carthy | EF Education-Nippo | |
56. | Mikel Iturria | Euskaltel-Euskadi | |
57. | Simon Yates | Team BikeExchange | |
58. | Rigoberto Uran | EF Education-Nippo | |
59. | Roman Kreuziger | Gazprom-RusVelo | |
60. | Jaime Castrillo | Equipo Kern Pharma | |
61. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | |
62. | Michael Storer | Team DSM | |
63. | Roger AdriÀ | Equipo Kern Pharma | |
64. | Lucas Hamilton | Team BikeExchange | |
65. | Santiago Buitrago | Bahrain-Victorious | |
66. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
67. | David de La Cruz | UAE Team Emirates | |
68. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | |
69. | Daniel Alejandro Mendez | Equipo Kern Pharma | |
70. | José Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
71. | Juan Pedro Lopez | Trek-Segafredo | |
72. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-Nippo | |
73. | Chris Harper | Jumbo-Visma | |
74. | Tanel Kangert | Team BikeExchange | |
75. | George Bennett | Jumbo-Visma | |
76. | Mikel Bizkarra | Euskaltel-Euskadi | |
77. | Chad Haga | Team DSM | |
78. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | |
79. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | |
80. | Marc Soler | Movistar Team | |
81. | Stephen Williams | Bahrain-Victorious | 00:44 |
82. | Brent Bookwalter | Team BikeExchange | 01:14 |
83. | Rohan Dennis | Ineos Grenadiers | 02:26 |
84. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | 03:01 |
85. | Rob Britton | Rally Cycling | 05:45 |
86. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | |
87. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | 08:37 |
88. | Matis Louvel | Team Arkéa Samsic | 08:40 |
89. | Simon Guglielmi | Groupama-FDJ | |
90. | Jeremy Bellicaud | Intermarche-Wanty-Gobert | |
91. | Ben Zwiehoff | Bora-hansgrohe | |
92. | Merhawi Kudus | Astana-Premier Tech | |
93. | Joey Rosskopf | Rally Cycling | |
94. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | |
95. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | |
96. | Joe Dombrowski | UAE Team Emirates | |
97. | Chris Froome | Israel Start-Up Nation | |
98. | Clément Venturini | AG2R Citroën Team | |
99. | Thomas Champion | Cofidis, Solutions Crédits | |
100. | François Bidard | AG2R Citroën Team | |
101. | Colin Joyce | Rally Cycling | |
102. | Dario Cataldo | Movistar Team | |
103. | Gavin Mannion | Rally Cycling | |
104. | Sean Bennett | Qhubeka Assos | |
105. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
106. | Marti Marquez | Equipo Kern Pharma | |
107. | Domen Novak | Bahrain-Victorious | |
108. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Victorious | |
109. | Andrés Camilo Ardila | UAE Team Emirates | |
110. | Juan Sebastián Molano | UAE Team Emirates | |
111. | Tejay van Garderen | EF Education-Nippo | |
112. | Bob Jungels | AG2R Citroën Team | |
113. | Nathan Brown | Rally Cycling | |
114. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | |
115. | Dries Devenyns | Deceuninck-Quick Step | |
116. | Antonio Pedrero | Movistar Team | |
117. | Natnael Berhane | Cofidis, Solutions Crédits | 11:09 |
118. | Sylvain Moniquet | Lotto Soudal | 11:12 |
119. | Michel Ries | Trek-Segafredo | 11:18 |
120. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
121. | Reto Hollenstein | Israel Start-Up Nation | |
122. | Luis Angel Mate | Euskaltel-Euskadi | |
123. | Antonio Jesus Soto | Euskaltel-Euskadi | |
124. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
125. | Juan José Lobato | Euskaltel-Euskadi | |
126. | Alexander Cataford | Israel Start-Up Nation | |
127. | Savva Novikov | Equipo Kern Pharma | |
128. | Reinardt Janse van Rensburg | Qhubeka Assos | |
129. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | 13:14 |
130. | Max Kanter | Team DSM | |
131. | Gotzon Martin | Euskaltel-Euskadi | |
132. | Omer Goldstein | Israel Start-Up Nation | |
133. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | |
134. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
135. | Thymen Arensman | Team DSM | |
136. | Sander Armee | Qhubeka Assos | 14:44 |
137. | Fernando Barcelo | Cofidis, Solutions Crédits | |
138. | Kilian Frankiny | Qhubeka Assos | |
139. | Nickolas Zukowsky | Rally Cycling | |
140. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | |
141. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
142. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | |
143. | Ben Gastauer | AG2R Citroën Team | |
144. | William Bonnet | Groupama-FDJ | |
145. | Laurent Pichon | Team Arkéa Samsic | |
146. | Ben King | Rally Cycling | |
147. | Sergei Chernetski | Gazprom-RusVelo | |
148. | Vadim Pronskiy | Astana-Premier Tech | |
149. | Diego Andrés Camargo | EF Education-Nippo | |
150. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
151. | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | |
152. | Josef Cerny | Deceuninck-Quick Step | |
153. | Dmitry Strakhov | Gazprom-RusVelo | |
154. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | |
155. | Wout Poels | Bahrain-Victorious | |
156. | Jonas Gregaard | Astana-Premier Tech | |
157. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
158. | Luke Rowe | Ineos Grenadiers | |
159. | Alan Riou | Team Arkéa Samsic | 19:52 |
160. | Frederik Wandahl | Bora-hansgrohe | |
161. | Connor Brown | Qhubeka Assos | 20:28 |
162. | Alexander Evans | Intermarche-Wanty-Gobert | 21:12 |
163. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
164. | Jan Bakelants | Intermarche-Wanty-Gobert | 23:27 |
165. | Karel Vacek | Qhubeka Assos |