Tim Merlier (Alpecin-Fenix) został w belgijskim Dour triumfatorem 53. edycji wyścigu Le Samyn.
Belg na finiszu z pierwszej grupy pokonał Rasmus Tiller»Uno-X Pro Cycling Team) i Andree Pasqualona (Intermarche – Wanty – Gobert Matériaux).
Łukasz Wiśniowski (Qhubeka Assos) został sklasyfikowany na 13. miejscu.
Trasa walońskiego wyścigu prowadziła z Quaregnon do Dour. Peleton po zaliczeniu 125-kilometrowej rundy rywalizował na trzech 27-kilometrowych okrążeniach. Leżało tam pięć sektorów brukowanych: Rue du vert Pignon (1600 m), Cote de la Roquette (550 m; 2%), Chemin de Wiheries (500 m), Cote de Nonettes (300 m; 3,4%) i na 3 kilometry przed kreską Rue de Belle Vue (700 m). Ostatnie metry przed linią mety prowadziły delikatnie w górę.
Wyścig przebiegał w dobrych warunkach atmosferycznych, było słonecznie i ciepło. Ucieczka długo nie potrafiła się zawiązać, w końcu jednak odskoczyli Thimo Willems (Sport Vlaanderen – Baloise), Joey Rosskopf (Rally Cycling), Jan-Willem van Schip (BEAT Cycling) i Enzo Leijnse (Development Team DSM). Czwórka pierwszą małą rundę rozpoczęła z przewagą około minuty.
W peletonie nie było spokoju, dlatego oderwała się od niego spora grupa, która 56 kilometrów przed metą powiększyła czołówkę do blisko 30 kolarzy. Byli tam m.in. Victor Campenaerts (Qhubeka Assos), Mark Cavendish (Deceuninck – Quick Step), Sep Vanmarcke (Israel Start-Up Nation) i Tim Merlier (Alpecin-Fenix).
Zrobiła się minuta różnicy. 44 kilometry przed finiszem ruszył na bruku Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix). Mistrz Holandii pociągną za sobą sporą grupę zawodników i dołączył z nią do ucieczki pod koniec przedostatniego okrążenia.
Odskoczył Campenaerts, zyskując 20 sekund, lecz praca sześciu kolarzy Deceuninck-Quick Step powstrzymały zapędy kolarza Qhubeka Assos. Kontrował mistrz Belgii Dries De Bondt (Alpecin-Fenix), a 11 kilometrów przed metą zdołał się oderwać Łukasz Wiśniowski.
Polak ostatnie 7 kilometrów rozpoczął z zapasem 12 sekund. Gonili kolarze Deceuninck Quick Step, gonił Van der Poel.
Na ostatniej sekcji bruku Wiśniowskiego wyprzedzili Florian Sénéchal ( Deceuninck Quick Step) i Van der Poel. Polak, Vanmaracke, zawodnik Intermarche-Wanty i Wiśniowski wrócili do dwójki po opuszczeniu bruku. Zabrakło jednak w tej piątce współpracy, dlatego przed ostatnim kilometrem na powrót powstała duża grupa.
Siłowy finisz należał do Merliera, który przeszedł obok Tillera.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Tim Merlier | Alpecin-Fenix | 4:34:29 |
2. | Rasmus Tiller | Uno-X Pro Cycling Team | |
3. | Andrea Pasqualon | Intermarche-Wanty-Gobert | |
4. | Sep Vanmarcke | Israel Start-Up Nation | |
5. | Hugo Hofstetter | Israel Start-Up Nation | |
6. | Amaury Capiot | Team Arkéa Samsic | |
7. | John Degenkolb | Lotto Soudal | |
8. | Dimitri Claeys | Team Qhubeka ASSOS | |
9. | Timothy Dupont | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
10. | Milan Menten | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
11. | Jordi Warlop | Sport Vlaanderen-Baloise | |
12. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | |
13. | Łukasz Wiśniowski | Team Qhubeka ASSOS | |
14. | Jempy Drucker | Cofidis, Solutions Crédits | |
15. | Fabio van Den Bossche | Sport Vlaanderen-Baloise | |
16. | Victor Campenaerts | Team Qhubeka ASSOS | |
17. | Olav Kooij | Jumbo-Visma | |
18. | Daan Hoole | SEG Racing Academy | |
19. | Piet Allegaert | Cofidis, Solutions Crédits | |
20. | Thimo Willems | Sport Vlaanderen-Baloise | |
21. | Clément Russo | Team Arkéa Samsic | |
22. | Lorrenzo Manzin | Team Total Direct Energie | |
23. | Danny van Poppel | Intermarche-Wanty-Gobert | |
24. | Gijs van Hoecke | AG2R Citroën Team | |
25. | Søren Waerenskjold | Uno-X Pro Cycling Team | |
26. | Tim Declercq | Deceuninck-Quick Step | |
27. | Aimé de Gendt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
28. | Florian Senechal | Deceuninck-Quick Step | 00:05 |
29. | Mark Cavendish | Deceuninck-Quick Step | |
30. | Martijn Budding | BEAT Cycling | |
31. | Jarno Mobach | Leopard Pro Cycling | 00:07 |
32. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | |
33. | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | 00:09 |
34. | Markus Hoelgaard | Uno-X Pro Cycling Team | |
35. | Dries de Bondt | Alpecin-Fenix | 00:12 |
36. | Cédric Beullens | Sport Vlaanderen-Baloise | |
37. | Mathieu van der Poel | Alpecin-Fenix | 00:16 |
38. | Jasper Philipsen | Alpecin-Fenix | |
39. | Jan-Willem van Schip | BEAT Cycling | 00:53 |
40. | Maurice Ballerstedt | Jumbo-Visma Development Team | |
41. | Antoine Raugel | Equipe continentale Groupama-FDJ | 01:05 |
42. | Tom Wirtgen | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
43. | Kobe Goossens | Lotto Soudal | |
44. | Brent van Moer | Lotto Soudal | |
45. | Carlos Barbero | Team Qhubeka ASSOS | |
46. | Jannik Steimle | Deceuninck-Quick Step | |
47. | Bert van Lerberghe | Deceuninck-Quick Step | |
48. | Joey Rosskopf | Rally Cycling | |
49. | Boy van Poppel | Intermarche-Wanty-Gobert | |
50. | Ludovic Robeet | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
51. | Tom van Asbroeck | Israel Start-Up Nation | 02:25 |
52. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Wanty-Gobert | |
53. | Rudy Barbier | Israel Start-Up Nation | 02:38 |
54. | Stan van Tricht | SEG Racing Academy | |
55. | Matis Louvel | Team Arkéa Samsic | |
56. | Marius Mayrhofer | Development Team DSM | |
57. | Frederik Backaert | B&B Hotels p/b KTM | |
58. | Jonas van Genechten | B&B Hotels p/b KTM | |
59. | Niki Terpstra | Team Total Direct Energie | 02:41 |
60. | Bert de Backer | B&B Hotels p/b KTM | |
61. | Alvaro José Hodeg | Deceuninck-Quick Step | |
62. | Erik Nordsaeter Resell | Uno-X Pro Cycling Team | |
63. | Adrien Petit | Team Total Direct Energie | 02:44 |
64. | Damien Gaudin | Team Total Direct Energie | |
65. | Guillaume Boivin | Israel Start-Up Nation | 04:40 |
66. | Alexis Gougeard | AG2R Citroën Team | 04:42 |
67. | Luuc Bugter | BEAT Cycling | |
68. | Rait Arm | Equipe continentale Groupama-FDJ | |
69. | Stijn Steels | Deceuninck-Quick Step | 04:43 |
70. | Colin Heiderscheid | Leopard Pro Cycling | 05:09 |
71. | Wessel Krul | SEG Racing Academy | |
72. | Hugo Page | Equipe continentale Groupama-FDJ | |
73. | Rory Townsend | Canyon dhb SunGod | |
74. | Justas Beniusis | Lviv Continental Cycling Team | |
75. | Lewis Askey | Equipe continentale Groupama-FDJ | |
76. | Dries de Pooter | SEG Racing Academy | |
77. | Tom Bohli | Cofidis, Solutions Crédits | |
78. | Axel van der Tuuk | Jumbo-Visma Development Team | |
79. | Marijn van Den Berg | Equipe continentale Groupama-FDJ | |
80. | Milan Paulus | SEG Racing Academy | |
81. | Andreas Goeman | Tarteletto-Isorex | |
82. | Rick Pluimers | Jumbo-Visma Development Team | |
83. | Mick van Dijke | Jumbo-Visma Development Team | |
84. | Marten Kooistra | BEAT Cycling | |
85. | Gianni Marchand | Tarteletto-Isorex | |
86. | Tim Torn Teutenberg | Leopard Pro Cycling | |
87. | Markus Pajur | Team Arkéa Samsic | |
88. | Stanisław Aniołkowski | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
89. | Colin Joyce | Rally Cycling | |
90. | Julien Duval | AG2R Citroën Team | |
91. | Szymon Sajnok | Cofidis, Solutions Crédits | |
92. | Pierre Barbier | DELKO | |
93. | Andreas Stokbro | Team Qhubeka ASSOS | |
94. | Leon Heinschke | Development Team DSM | |
95. | Nic Dlamini | Team Qhubeka ASSOS | |
96. | Alexander Richardson | Alpecin-Fenix | |
97. | August Jensen | DELKO | |
98. | Kristoffer Halvorsen | Uno-X Pro Cycling Team | |
99. | Anthony Jullien | AG2R Citroën Team | |
100. | Anders Skaarseth | Uno-X Pro Cycling Team | |
101. | Ludwig de Winter | Intermarche-Wanty-Gobert | |
102. | Christophe Noppe | Team Arkéa Samsic | |
103. | Reinardt Janse van Rensburg | Team Qhubeka ASSOS | |
104. | Marc Sarreau | AG2R Citroën Team | |
105. | Luca Mozzato | B&B Hotels p/b KTM | |
106. | Julien Trarieux | DELKO | |
107. | Yves Coolen | BEAT Cycling | |
108. | Evaldas Siskevicius | DELKO | |
109. | Pieter Vanspeybrouck | Intermarche-Wanty-Gobert | |
110. | Gerben Thijssen | Lotto Soudal | |
111. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | |
112. | Laurenz Rex | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
113. | Jelle Wallays | Cofidis, Solutions Crédits | |
114. | Julien Morice | B&B Hotels p/b KTM | |
115. | Kenny de Ketele | Sport Vlaanderen-Baloise | |
116. | Nickolas Zukowsky | Rally Cycling | |
117. | Stephen Bassett | Rally Cycling | |
118. | Florian Maitre | Team Total Direct Energie | |
119. | Geoffrey Soupe | Team Total Direct Energie | |
120. | Jacob Scott | Canyon dhb SunGod | 05:18 |
121. | Matthew Bostock | Canyon dhb SunGod | 07:14 |
122. | Magnus Sheffield | Rally Cycling | 10:15 |
123. | Pier-André Cote | Rally Cycling | |
124. | Paul Penhoet | Equipe continentale Groupama-FDJ | 15:12 |
125. | Finn Fisher-black | Jumbo-Visma Development Team |