Jolien d’Hoore (Boels-Dolmans) po finiszu z niewielkiej grupki triumfowała na trasie 9. edycji wyścigu Gandawa-Wevelgem kobiet.
Holenderka pokonała w końcówce Lotte Kopecky (Lotto Soudal Ladies), czołową trójkę domknęła Lisa Brennauer (Ceratizit-WNT Pro Cycling).
Na zawodniczki czekała 145-kilometrowa trasa łącząca Ypres z Wevelgem, zawierająca siedem podjazdów, w tym dwukrotnie Monteberg i Kemmelberg. Szczyt tego ostatniego znalazł się 35 kilometrów przed kreską.
Po starcie mnożyły się ataki, lecz żaden z nich nie doprowadził do utworzenia skutecznej ucieczki. Kilka sekund uzyskały początkowo Marie-Soleil Blais (Cogeas-Mettler), Rozemarijn Ammerlaan (NXTG Racing), Leah Dixon (TIBCO-SVB) i Heidi Franz (Rally Cycling Women), a następnie akcji spróbowały Ann-Sophie Duyck (Parkhotel Valkenburg), Lucy van der Haar (Hitec Products), Cathalijne Hoolwerf (NXTG Racing), Shannon Malseed (TIBCO-SVB), Leigh Ann Ganzar i Sara Poidevin (obie Rally Cycling). Peleton jednak nie był gotów nikogo odpuścić.
Główna grupa jechała mocnym tempem przez pierwsze podjazdy – Scherpenberg (700 m; 3,1%), Vidaigneberg (1200 m; 5,3%) i Baneberg (1410 m; 5,5%) – lecz z przodu nikt nie chciał przypuścić ataku. Z tyłu zostawały jednak słabsze zawodniczki, przez co peleton stawał się coraz mniej liczebny. Kolarki Trek-Segafredo, Parkhotel Valkenburg i Boels Dolmans dyktowały wysokie tempo na Montebergu (1 km; 7,3%) i Kemmelbergu (Belvedère) (1510 m; 6,5%), podobnie jak na wąskich odcinkach zielonych dróg – “plugstreets”.
Dopiero po powrocie na Monteberg zaatakowała Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo), dalej dzieląc rozszarpany peleton. Na Kemmelbergu z kolei wytworzyła się niewielka grupka – razem z Włoszką w jej skład weszły Lisa Brennauer (Ceratizit-WNT), Sarah Roy (Mitchelton-Scott), Elizabeth Deignan, Ellen van Dijk (obie Trek-Segafredo), Jolien D’Hoore, Amy Pieters (obie Boels Dolmans), Lotte Kopecky (Lotto Soudal Ladies), Demi Vollering (Parkhotel Valkenburg), Marta Cavalli (Valcar-Travel & Service) i Lauren Stephens (TIBCO-SVB). Jedenastka kolarek wyrobiła sobie 30 sekund przewagi na zjeździe. 24-osobowy pościg pracował mocno, aby zniwelować przewagę, lecz robił to ogólnie nieskutecznie – różnica cały czas oscylowała w okolicach 30-45 sekund, a gdy malała, to zbyt delikatnie.
3,5 kilometra przed metą zaatakowała van Dijk, lecz szybko została złapana. Kilometr dalej skontrowała Pieters. Czarowanie się pomagało pościgowi, którego strata momentalnie zaczęła maleć, lecz nie wystarczająco szybko, aby móc liczyć się w końcówce.
Z czołówki jako pierwsza sprint otworzyła Kopecky, lecz za nią podążyła D’Hoore. 30-latka z Gandawy osiągnęła najlepszą prędkość i wypracowała sobie przewagę, dzięki której sięgnęła po pierwsze zwycięstwo od ponad roku.
🇧🇪@JolienDhoore of 🇳🇱@boelsdolmansct wins 🇧🇪@GentWevelgem Women #GWEwomen (📺@sporza) pic.twitter.com/UX7qeXYSFZ
— World Cycling Stats (@wcsbike) October 11, 2020
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jolien D'hoore | Boels-Dolmans Cycling Team | 3:33:15 |
2. | Lotte Kopecky | Lotto Soudal Ladies | |
3. | Lisa Brennauer | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
4. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | |
5. | Marta Cavalli | Valcar-Travel & Service | |
6. | Lauren Stephens | Team TIBCO-SVB | |
7. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | |
8. | Elizabeth Deignan | Trek-Segafredo Women | |
9. | Amy Pieters | Boels-Dolmans Cycling Team | 00:05 |
10. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo Women | 00:08 |
11. | Lorena Wiebes | Team Sunweb | |
12. | Christine Majerus | Boels-Dolmans Cycling Team | |
13. | Vittoria Guazzini | Valcar-Travel & Service | |
14. | Emma Cecilie Norsgaard | Equipe Paule Ka | |
15. | Ilaria Sanguineti | Valcar-Travel & Service | |
16. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | |
17. | Karlijn Swinkels | Parkhotel Valkenburg | |
18. | Maria Giulia Confalonieri | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
19. | Jelena Eric | Movistar Team | |
20. | Jeanne Korevaar | CCC-Liv | |
21. | Grace Brown | Mitchelton-Scott | |
22. | Riejanne Markus | CCC-Liv | |
23. | Stine Borgli | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
24. | Aude Biannic | Movistar Team | |
25. | Silvia Pollicini | Valcar-Travel & Service | |
26. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo Women | |
27. | Elise Chabbey | Equipe Paule Ka | |
28. | Valerie Demey | CCC-Liv | |
29. | Tiffany Cromwell | Canyon SRAM Racing | |
30. | Marlen Reusser | Equipe Paule Ka | 00:23 |
31. | Floortje Mackaij | Team Sunweb | 00:28 |
32. | Alison Jackson | Team Sunweb | 00:40 |
33. | Alena Amialiusik | Canyon SRAM Racing | |
34. | Pauliena Rooijakkers | CCC-Liv | 02:04 |
35. | Diana Klimova | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 03:48 |
36. | Jesse Vandenbulcke | Lotto Soudal Ladies | |
37. | Julie Leth | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
38. | Lily Williams | Rally Cycling Women | |
39. | Arlenis Sierra | Astana Womens Team | |
40. | Julia Borgstrom | NXTG Racing | |
41. | Katia Ragusa | Astana Womens Team | |
42. | Lonneke Uneken | Boels-Dolmans Cycling Team | |
43. | Emilia Fahlin | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
44. | Amalie Dideriksen | Boels-Dolmans Cycling Team | |
45. | Silvia Persico | Valcar-Travel & Service | |
46. | Kathrin Hammes | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
47. | Gloria Rodriguez | Movistar Team | |
48. | Abby-Mae Parkinson | Lotto Soudal Ladies | |
49. | Vita Heine | Hitec Products | |
50. | Chloe Hosking | Rally Cycling Women | |
51. | Nicole Steigenga | Doltcini-Van Eyck Sport | 05:46 |
52. | Valeriya Kononenko | Ciclotel | |
53. | Alexis Ryan | Canyon SRAM Racing | |
54. | Anouska Koster | Parkhotel Valkenburg | |
55. | Dani Christmas | Lotto Soudal Ladies | |
56. | Mikayla Harvey | Equipe Paule Ka | |
57. | Sharlotte Lucas | Team TIBCO-SVB | |
58. | Maëlle GrossetÊte | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
59. | Arianna Fidanza | Lotto Soudal Ladies | |
60. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
61. | Evy Kuijpers | CCC-Liv | |
62. | Liane Lippert | Team Sunweb | |
63. | Alice Barnes | Canyon SRAM Racing | |
64. | Niamh Fisher-black | Equipe Paule Ka | |
65. | Gracie Elvin | Mitchelton-Scott | |
66. | Natalie van Gogh | Chevalmeire Cycling Team | 08:12 |
67. | Coryn Rivera | Team Sunweb | |
68. | Eva Buurman | Boels-Dolmans Cycling Team | |
69. | Marit Raaijmakers | Parkhotel Valkenburg | |
70. | Aigul Gareeva | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 09:21 |
71. | Franziska Koch | Team Sunweb | |
72. | Mieke Kroger | Hitec Products | 10:33 |
73. | Olga Shekel | Astana Womens Team | |
74. | Kelly van Den Steen | Chevalmeire Cycling Team | |
75. | Kylie Waterreus | Multum Accountants-LSK Ladies Cycling Team | |
76. | Céline van Houtum | Multum Accountants-LSK Ladies Cycling Team | |
77. | Marieke de Groot | Doltcini-Van Eyck Sport | |
78. | Olha Kulynych | Ciclotel | |
79. | Nathalie Bex | Chevalmeire Cycling Team | |
80. | Alice Sharpe | Ciclotel | |
81. | Ann-Sophie Duyck | Parkhotel Valkenburg | |
82. | Leah Dixon | Team TIBCO-SVB | |
83. | Clara Copponi | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
84. | Marie-Soleil Blais | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | |
85. | Charlotte Kool | NXTG Racing | |
86. | Esther van Veen | Parkhotel Valkenburg | |
87. | Minke Bakker | Doltcini-Van Eyck Sport | |
88. | Christina Schweinberger | Doltcini-Van Eyck Sport | |
89. | Heidi Franz | Rally Cycling Women | |
90. | Lara Vieceli | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
91. | Sarah Rijkes | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
92. | Kathrin Schweinberger | Doltcini-Van Eyck Sport | |
93. | Emily Newsom | Team TIBCO-SVB | |
94. | Lauren Kitchen | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
95. | Barbara Guarischi | Movistar Team | |
96. | Alicia Gonzalez | Movistar Team | |
97. | Alba Teruel | Movistar Team | 10:40 |
98. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | |
99. | Trixi Worrack | Trek-Segafredo Women | 10:45 |
100. | Roxane Fournier | Chevalmeire Cycling Team | |
101. | Janneke Ensing | Mitchelton-Scott | |
102. | Hanna Johansson | Multum Accountants-LSK Ladies Cycling Team | 19:00 |
103. | Noemi Ruegg | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 19:03 |
104. | Jessica Allen | Mitchelton-Scott | |
105. | Jessica Roberts | Mitchelton-Scott | |
106. | Maria Vittoria Sperotto | Equipe Paule Ka |