Danielo - odzież kolarska

Giro d’Italia 2023: etap 5 – przekroje/mapki

Zapowiedź 5. etapu Giro d’Italia 2023. 10 maja (środa): Atripalda – Salerno (171 km ★★☆☆☆).

Przelotowy etap na południe, w pierwszej części prowadzący 2 pofałdowanym terenie, stający się łatwiejszy z każdym kilometrem. Ciężko przewidzieć dokładny jego przebieg – wiele będzie zależeć od tempa peletonu i woli grupy lidera. Odcinek może się zakończyć zarówno sprintem, jak i walką uciekinierów.

profil 5. etapu Giro d'Italia 2023

Start przewidziano w miejscowości Atripalda, sięgającej pochodzeniem czasów starożytnych. Znajdują się tu ruiny rzymskiego miasta Abellinum, zaś plac Umberto I był jednym z głównych punktów handlowych w Królestwie Neapolu.

Za startem droga szybko zacznie się wznosić, prowadząc na Passo Serra (4 km; 6,5%, maks. 14%). Profil pozostanie pofałdowany także przez kolejne kilometry, a na kolarzy czekać będzie seria 2-3 kilometrowych podjazdów. Peleton przemknie przez kilka starożytnych miasteczek, takich jak Fontanarosa czy Paternopoli. Pierwszą lotną premię przewidziano w ulokowanym na wzgórzu miasteczku Sant’Angelo dei Lombardi, utworzonym przez Longobardów, w którym znajdują się XII-wieczne opactwo i katedra.

Zdecydowanie łatwiejsza jest druga część etapu. Po zjeździe za półmetkiem na kolarzy czeka jedynie krótki podjazd pod Oliveto Citra (2,6 km; 7,6%, maks. 13%), zaś następnie peleton znajdzie się w okolicach poziomu morzu. Tu czekają miasteczka Eboli, sięgające czasów prehistorycznych centrum rolnicze, a także druga lotna premia – w Battipaglia, znanego we Włoszech z produkcji mozzarelli z mleka bawolego. Okolice te zostały mocno zniszczone w 1943 roku, podczas II wojny światowej

Celem dla zawodników jest leżące nad Morzem Tyrreńskim miasteczko Salerno, które w roku 1944 przez kilka miesięcy było siedzibą prowizorycznego rządu. Tu rok wcześniej miała również miejsce aliancka operacja desantowa, w której udział brali polscy żołnierze. Miasto rozwinęło się w czasach Longobardów. W IX wieku utworzono tu szkołę medyczną uznawaną za poprzedniczkę współczesnych uniwersytetów. Ta bogata historia sprawia, że centrum zawiera liczne zabytki, w tym górujący nad nim zamek, a także katedrę z XI wieku. Ostatni finisz etapu Giro d’Italia miał tu miejsce w 1995 roku, gdy etap wygrał Rolf Sørensen.

mapka 5. etapu Giro d'Italia 2023

Dojazd na metę nie jest wymagający – końcowe kilometry prowadzą po prostym i szerokim nadmorskim bulwarze.

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem na rozstrzygnięcie tego etapu wydaje się być sprint, choć inne scenariusze są także niewykluczone. O czołowe lokaty mogą się bić zarówno Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Fernando Gaviria (Movistar Team), Pascal Ackermann (UAE Team Emirates), Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck), David Dekker (Arkea Samsic), Alberto Dainese (Team DSM) czy Jonathan Milan (Bahrain Victorious), jak i uciekinierzy.

Premie górskie:
Passo Serra (11,6 km –159,4 km przed metą; 4 km; 6,5%, maks. 14%, kat. 3)
Oliveto Citra (113,9 km – 57,1 km przed metą; 2,6 km; 7,6%, maks. 13%, kat. 3)

Lotne premie:
Sant’Angelo dei Lombardi (65,3 km – 105,7 km przed metą)
Battipaglia (145,3 km – 25,7 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:40, start ostry – 12:55 po 9-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 16:58-17:26.

dojazd do mety 5. etapu Giro d'Italia 2023

mapki i profile: RCS Sport