MŚ Hoogerheide 2023. Fem van Empel mistrzynią świata w przełajach

Szczęśliwa Fem van Empel na mecie mistrzostw świata

Fem van Empel została w holenderskim Hoogerheide mistrzynią świata w kolarstwie przełajowym.

20-letnia zawodniczka gospodarzy nie znalazła sobie równiej, wyprzedzając swoje rodaczki Puck Pieterse i Lucindę Brand.

Polskę w Hoogerheide reprezentowała Antonina Białek, która zajęła ostatnie, 28. miejsce.

Runda mistrzostw świata była szybka, z kilkoma technicznymi fragmentami, w tym dwoma płotkami, o wysokości aż 41 centymetrów. Po opadach deszczu podłoże miejscami było nieco rozmiękczone.

Od początku wyścigu na prowadzenie wyszła Fem van Empel, do której pierwsza dojechała Puck Pieterse, a na początku drugiej rundy również Lucinda Brand i Włoszka Silvia Persico.

Brand i Persico długo nie nacieszyły się jednak prowadzeniem. Drugie okrążenie ukończyły ze stratą 8 sekund, a piąta na trasie, Holenderka Ceylin del Carmen Alvarado, była spóźniona o 17 sekund.

Z przodu Pieterse pozwoliła prowadzić Van Empel. Brand odskoczyła od Persico, zbliżając się do prowadzącej dwójki na 5 sekund. Po chwili była już na drugiej pozycji, wyprzedzając Pieterse, która niegroźnie upadła na zakręcie.

Nie wzruszona Van Empel robiła swoje, po czterech kółkach odskoczyła od Pieterse na 18 sekund i 29 sekund od Brand.

W drugiej części wyścigu na pozycjach medalowych zmiany nie zaszły. Zawodniczki bez przygód dojechały na metę, zgodnie z przewidywaniami zdobywając dla Holandii komplet medali w rywalizacji elity kobiet.

Wyniki mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2023 - elita kobiet, Hoogerheide: