Bryan Coquard (Cofidis) pokonał rywali w sprinterskim finiszu w Willunga Township i zwyciężył na czwartym etapie Santos Tour Down Under.
Za Francuzem finiszował Alberto Bettiol (UAE Team Emirates), zaś etapowe podium domknął Hugo Page (Intermarché-Circus-Wanty). Z trzech Polaków najwyżej finiszował Łukasz Wiśniowski (EF Education-EasyPost), sklasyfikowany na 44. miejscu.
Wywalczone wczoraj prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Jay Vine (UAE Team Emirates). Za sprawą sekundowej bonifikaty na jednej z lotnych premii na drugie miejsce awansował Simon Yates (Team Jayco AlUla).
Tour Down Under jak co roku zawitał w okolice miasteczka Willunga, ale w innym formacie, niż zwykle. Tym razem organizatorzy ograniczyli się wyłącznie do niższych partii znanego Old Willunga Hill, a poza tym krążąc niemalże wyłącznie po płaskim terenie. Finisz prowadził za to łagodnie pod górę – na końcowych 2400 metrach średnie nachylenie wynosiło 2,9%.
Ton rywalizacji nadawał mocny, nadmorski wiatr. Peleton kontrolował każdy ruch w pierwszej części i, pomimo serii ataków, nie pozwolił na utworzenie ucieczki. Dopiero po ponad 30 kilometrach skutecznie zaatakowali Jonas Rutsch (EF Education-EasyPost) i Daryl Impey (Israel-Premier Tech). Duet odjechał od głównej grupy maksymalnie na cztery minuty.
Peleton utrzymywał wysokie tempo, szybko ograniczając przewagę liderów. 75 kilometrów przed metą podmuchy wiatru podzieliły kolumnę – utworzyły się dwie grupy, a różnica pomiędzy nimi maksymalnie przekroczyła minutę. Liderujący Jay Vine (UAE Team Emirates) znalazł się w pierwszej, gdzie chronili go jego zespołowi koledzy. Szybka jazda wyznaczyła los Rutscha i Impeya, którzy zostali złapani 60 kilometrów przed metą.
Goniąca grupa powoli kasowała stratę, lecz nie wystarczająco szybko, aby doskoczyć do mocno kręcącego peletonu. Jej sytuację skomplikowało także pojawienie się z przodu sprinterskich pociągów, które jeszcze bardziej zwiększyły tempo. Ciągnęło m.in. czterech kolarzy Intermarche-Wanty-Gobert-Materiaux, pojawiły się także koszulki Cofidis i Israel-Premier Tech. Pościg ostatecznie skapitulował, a jego członkowie wpadli na kreskę spóźnieni o 4 minuty.
Z przodu 250 metrów przed metą jako pierwszy sprint otworzył Bryan Coquard (Cofidis), który w momencie uzyskał wyraźną przewagę nad rywalami. Pewny Francuz utrzymał sprint najdłużej ze wszystkich i nie dał żadnych szans rywalom, wpadając na kreskę jako pierwszy.
Zwycięstwem na Tour Down Under Coquard zapisał również pierwszy w karierze sukces na wyścigu z cyklu UCI WorldTour, jak i 49. triumf w karierze.
Wyniki 4. etapu Tour Down Under 2023 (2.UWT), Port Willunga – Willunga Township (133,2 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Bryan Coquard | Cofidis | 2:53:41 |
2. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | |
3. | Hugo Page | Intermarche-Circus-Wanty | |
4. | Paul Penhoet | Groupama-FDJ | |
5. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | |
6. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | |
7. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | |
8. | Marius Mayrhofer | Team DSM | |
9. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | |
10. | Caleb Ewan | UniSA-Australia | |
11. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | |
12. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
13. | Erik Bystrom Sven | Intermarche-Circus-Wanty | |
14. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | |
15. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
16. | Milan Vader | Jumbo-Visma | |
17. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
18. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | |
19. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
20. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | |
21. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | |
22. | Jay Vine | UAE Team Emirates | |
23. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | |
24. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
25. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | |
26. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
27. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | |
28. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | |
29. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
30. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
31. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
32. | George Bennett | UAE Team Emirates | |
33. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | |
34. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
35. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
36. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
37. | Kevin Ledanois | Team Arkea Samsic | |
38. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | |
39. | Lluis Mas | Movistar Team | |
40. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
41. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 0:14 |
42. | Jens Keukeleire | EF Education-EasyPost | 0:23 |
43. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | |
44. | Łukasz Wiśniowski | EF Education-EasyPost | 0:31 |
45. | Ivan Romeo | Movistar Team | |
46. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
47. | Alexis Renard | Cofidis | 0:38 |
48. | Paul Lapeira | AG2R Citroën Team | |
49. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
50. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | |
51. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | 0:42 |
52. | Martijn Tusveld | Team DSM | |
53. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | |
54. | Jannik Steimle | Soudal-Quick Step | 1:05 |
55. | Martin Svrcek | Soudal-Quick Step | |
56. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 1:33 |
57. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | |
58. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | |
59. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 1:36 |
60. | Sjoerd Bax | UAE Team Emirates | |
61. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Circus-Wanty | 1:42 |
62. | Jarrad Drizners | UniSA-Australia | |
63. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | 2:00 |
64. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 2:02 |
65. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | |
66. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | 4:14 |
67. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
68. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | |
69. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | |
70. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | |
71. | Tim van Dijke | Jumbo-Visma | |
72. | León Sanchez Luis | Astana Qazaqstan Team | |
73. | Victor Lafay | Cofidis | |
74. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
75. | Chris Hamilton | Team DSM | |
76. | Davide Cimolai | Cofidis | |
77. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
78. | Stan van Tricht | Soudal-Quick Step | |
79. | Chris Froome | Israel-Premier Tech | |
80. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
81. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | |
82. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
83. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
84. | Boy van Poppel | Intermarche-Circus-Wanty | |
85. | Asbjørn Hellemose | Trek-Segafredo | |
86. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | |
87. | Julius Johansen | Intermarche-Circus-Wanty | |
88. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | |
89. | François Bidard | Cofidis | |
90. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | |
91. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | |
92. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | |
93. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | |
94. | Lucas Hamilton | Team Jayco AlUla | |
95. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | |
96. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | |
97. | Samuel Gaze | Alpecin-Deceuninck | |
98. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | |
99. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 5:54 |
100. | Frølich Honore Mikkel | EF Education-EasyPost | 6:02 |
101. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | |
102. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | |
103. | Matthew Dinham | Team DSM | |
104. | Sergio Samitier | Movistar Team | |
105. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | |
106. | Michael Storer | Groupama-FDJ | |
107. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | 6:57 |
108. | Jensen Plowright | Alpecin-Deceuninck | 9:07 |
109. | Mathis Le Berre | Team Arkea Samsic | |
110. | Luis-joe Luhrs | Bora-hansgrohe | 9:27 |
111. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | 9:33 |
112. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | 9:45 |
113. | Liam Walsh | UniSA-Australia | 9:59 |
114. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | 12:42 |
115. | Harrison Wood | Cofidis | 15:51 |
116. | Romain Combaud | Team DSM | |
117. | Andre Carvalho | Cofidis | |
118. | Lorenzo Germani | Groupama-FDJ | |
119. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | |
120. | Zac Marriage | UniSA-Australia | |
121. | Alessandro Verre | Team Arkea Samsic | |
122. | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | |
123. | Tim Naberman | Team DSM | |
124. | Gerben Thijssen | Intermarche-Circus-Wanty | |
125. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | |
126. | Martin Laas | Astana Qazaqstan Team | |
127. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | |
128. | Taj Jones | Israel-Premier Tech | |
129. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe | |
DNF | Filippo Baroncini | Trek-Segafredo |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jay Vine | UAE Team Emirates | 13:26:31 |
2. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 0:15 |
3. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
4. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | 0:45 |
5. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | 0:46 |
6. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 0:50 |
7. | Erik Bystrom Sven | Intermarche-Circus-Wanty | 0:54 |
8. | Hugo Page | Intermarche-Circus-Wanty | 0:56 |
9. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | 0:58 |
10. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 1:00 |
11. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 1:01 |
12. | Bryan Coquard | Cofidis | |
13. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
14. | Milan Vader | Jumbo-Visma | 1:03 |
15. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | |
16. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | 1:04 |
17. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | 1:05 |
18. | Marius Mayrhofer | Team DSM | 1:06 |
19. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
20. | George Bennett | UAE Team Emirates | 1:08 |
21. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | 1:11 |
22. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | 1:32 |
23. | Paul Penhoet | Groupama-FDJ | |
24. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | 1:39 |
25. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 1:44 |
26. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | 1:45 |
27. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | 1:52 |
28. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | 2:37 |
29. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 2:58 |
30. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 3:30 |
31. | Kevin Ledanois | Team Arkea Samsic | 3:46 |
32. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 4:46 |
33. | Imanol Erviti | Movistar Team | 4:57 |
34. | Ivan Romeo | Movistar Team | 5:03 |
35. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | 5:04 |
36. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | 5:15 |
37. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | 5:16 |
38. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | |
39. | Victor Lafay | Cofidis | 5:18 |
40. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | 5:21 |
41. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | 5:22 |
42. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | 5:25 |
43. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | 5:26 |
44. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | 5:27 |
45. | León Sanchez Luis | Astana Qazaqstan Team | 5:31 |
46. | Chris Hamilton | Team DSM | 5:32 |
47. | Asbjørn Hellemose | Trek-Segafredo | 5:48 |
48. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | 5:53 |
49. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 5:59 |
50. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | 6:07 |
51. | François Bidard | Cofidis | 6:53 |
52. | Jens Keukeleire | EF Education-EasyPost | 6:56 |
53. | Paul Lapeira | AG2R Citroën Team | 7:05 |
54. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 7:19 |
55. | Lucas Hamilton | Team Jayco AlUla | 7:21 |
56. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 7:24 |
57. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | 7:32 |
58. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 7:36 |
59. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 7:53 |
60. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | 7:59 |
61. | Caleb Ewan | UniSA-Australia | 8:21 |
62. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 8:42 |
63. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | 8:45 |
64. | Lluis Mas | Movistar Team | 8:58 |
65. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | |
66. | Martin Svrcek | Soudal-Quick Step | 9:01 |
67. | Matthew Dinham | Team DSM | 9:04 |
68. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | 9:13 |
69. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | |
70. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | 9:28 |
71. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | 9:54 |
72. | Samuel Gaze | Alpecin-Deceuninck | 10:25 |
73. | Stan van Tricht | Soudal-Quick Step | |
74. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | 10:43 |
75. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | 10:56 |
76. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | 10:57 |
77. | Boy van Poppel | Intermarche-Circus-Wanty | 11:13 |
78. | Julius Johansen | Intermarche-Circus-Wanty | 11:31 |
79. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | 11:35 |
80. | Sjoerd Bax | UAE Team Emirates | 11:47 |
81. | Tim van Dijke | Jumbo-Visma | 12:15 |
82. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 12:41 |
83. | Martijn Tusveld | Team DSM | 12:45 |
84. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | 13:18 |
85. | Jannik Steimle | Soudal-Quick Step | 13:52 |
86. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | 14:30 |
87. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
88. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | 14:39 |
89. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | 14:45 |
90. | Alexis Renard | Cofidis | 14:48 |
91. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 14:51 |
92. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | 14:52 |
93. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | 15:24 |
94. | Frølich Honore Mikkel | EF Education-EasyPost | 15:44 |
95. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 16:06 |
96. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | 16:11 |
97. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | 16:23 |
98. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 16:24 |
99. | Jarrad Drizners | UniSA-Australia | 17:04 |
100. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | 17:56 |
101. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | 18:14 |
102. | Luis-joe Luhrs | Bora-hansgrohe | 18:28 |
103. | Mathis Le Berre | Team Arkea Samsic | 18:50 |
104. | Alessandro Verre | Team Arkea Samsic | 19:23 |
105. | Lorenzo Germani | Groupama-FDJ | 19:43 |
106. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | 19:58 |
107. | Liam Walsh | UniSA-Australia | 20:10 |
108. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | 20:19 |
109. | Filippo Baroncini | Trek-Segafredo | 19:14 |
109. | Sergio Samitier | Movistar Team | 20:24 |
110. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | 20:29 |
111. | Łukasz Wiśniowski | EF Education-EasyPost | 20:50 |
112. | Davide Cimolai | Cofidis | 21:13 |
113. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | 21:49 |
114. | Jensen Plowright | Alpecin-Deceuninck | 22:19 |
115. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Circus-Wanty | 23:18 |
116. | Romain Combaud | Team DSM | 23:38 |
117. | Chris Froome | Israel-Premier Tech | 24:38 |
118. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | 24:53 |
119. | Andre Carvalho | Cofidis | 26:14 |
120. | Tim Naberman | Team DSM | |
121. | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | 27:52 |
122. | Taj Jones | Israel-Premier Tech | 30:21 |
123. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe | 30:26 |
124. | Harrison Wood | Cofidis | 30:36 |
125. | Zac Marriage | UniSA-Australia | 31:43 |
126. | Gerben Thijssen | Intermarche-Circus-Wanty | 31:58 |
127. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | 34:34 |
128. | Martin Laas | Astana Qazaqstan Team | 36:01 |
129. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | 36:07 |