Danielo - odzież kolarska

Vuelta a Espana 2022: etap 21 – przekroje/mapki

Zapowiedź 21. etapu Vuelta a Espana 2022. 11 września (niedziela): Las Rozas – Madryt (96,7 km).

Profil 21. etapu Vuelta a Espana 2022

Etap w dwóch zdaniach

Ściganie na tegorocznej Vuelta a Espana zakończy się w sposób tradycyjny, czyli na rundach w stolicy Hiszpanii, Madrycie. Pierwsza część trasy posłuży do wspominania trzech tygodni rywalizacji i świętowania sukcesów, w drugiej połowie do głosu dojdą ekipy sprinterów, chcące doprowadzić swoich liderów do ostatniej walki.

Co na trasie?

Honor goszczenia startu przypadł miasteczku Las Rozas, podobnie, jak w 2016 roku. W jego okolicach widoczne są fortyfikacje wybudowane podczas hiszpańskiej wojny domowej, gdy ataki całkowicie zniszczyły kościół i wiele domów. Odbudowa nastąpiła w latach 60. XX wieku, a dzisiejsze miasteczko jest przede wszystkim satelitą, którego mieszkańcy jeżdżą do pracy w Madrycie. Znajduje się tu siedziba Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej.

Po starcie i pętli po mieście kolarze ruszą na północ i wjadą na autostradę, by przejechać pod wybudowanym w 2007 roku 100-metrowym mostem, prowadzącym nad jezdnią jedną z lokalnych dróg. Następnie stawka nawróci i tą samą drogą powróci do Las Rozas, po czym pokieruje się do rozwiniętego ekonomicznie miasteczka Majadahonda. Szeroka dwupasmówka doprowadzi do potężnego Casa de Campo, rozciągającego się na 1,722 hektarów parku miejskiego, leżącego na przedmieściach stolicy Hiszpanii.

Madryt, do którego następnie wjadą zawodnicy, pełni funkcję najważniejszego miasta kraju na Półwyspie Iberyjskim niemal nieprzerwanie od XVI wieku. Atrakcji tu nie brakuje – głównymi są budowany w XVI wieku plac, Plaza Mayor i Pałac Królewski. Miasto mocno urosło w drugiej części XX wieku, a dziś jego mieszkańcy mają najdłuższą oczekiwaną długość życia w Unii Europejskiej. 29 kwietnia 1935 roku rozpoczęła się tu pierwsza edycja Vuelta a Espana – inaugurujący odcinek do Valladolid padł łupem Belga Antoine’a Dignefa. Z kolei 15 maja pierwszym triumfatorem wyścigu został tu ogłoszony Gustaaf Deloor. W 2005 roku stolica Hiszpanii gościła kolarskie mistrzostwa świata.

Finisze Vuelta a Espana

Tour de France słynie z finiszów w Paryżu, a Giro d’Italia co roku potrafi kończyć się w innych miastach. Tymczasem Vuelta a Espana dość często ma za cel Madryt, choć i od tego zdarzają się wyjątki. W stolicy kończyło się pierwsze dziewięć edycji, rozgrywane nieregularnie – z powodu hiszpańskiej wojny domowej i II wojny światowej – w latach 1935-1950. Przez kolejne lata częściej metą było Bilbao, a następnie San Sebastian, po czym w 1979 roku niemal na stałe powrócił Madryt, z pięcioma wyjątkami.

Łącznie w Madrycie zakończyło się 51 z 76 edycji wyścigu. Trzynastokrotnie zawodnicy jechali do Bilbao (1955-1957, 1959-1962, 1965-1970), a sześciokrotnie (1972-1976, 1978) do San Sebastian. Trzykrotnie celem było Santiago de Compostela (1993, 2014, 2021), ponadto rywalizacja kończyła się w Miranda de Ebro (1977), Salamance (1985) i Jerez de la Frontera (1986).

W końcówce zawodnicy mają do pokonania dziewięć rund o długości 5800 metrów. Jest to widziane kilkukrotnie w ostatnich latach okrążenie w kształcie litery “T”, z trzema nawrotami i dwoma zakrętami w prawo.

Kreska zostanie namalowana na placu Cibeles, przy XVIII-wiecznej fontannie i pałacu o tej samej nazwie – dawnym urzędzie pocztowym, a dziś siedzibie władz miasta. Po krótkiej prostej pierwszy nawrót czeka przed pomnikiem Krzysztofa Kolumba, następnie zawodnicy wrócą na plac Cibeles i skręcą w prawo, na Gran Vía – jedną z głównych ulic miasta, pełnej sklepów, restauracji i kin. Druga agrafka czeka przy placu Callao, 3500 metrów przed metą.

Po skręcie w prawo, 2200 metrów przed metą, kolarze miną fontannę Neptuna i dojadą przed miejski dworzec kolejowy, przed którym zawrócą po raz ostatni. Za zakrętem pojawi się czerwony trójkąt, a droga poprowadzi prosto na linię mety.

Pytanie jest jedno: czy jest ktoś w stawce, kto może zagrozić Madsowi Pedersenowi (Trek-Segafredo)? Z obecnie jadących sprinterów jedynym, który zdołał wywalczyć etapowe zwycięstwo, jest Kaden Groves (BikeExchange-Jayco), bez triumfu na koncie pozostają póki co Pascal Ackermann (UAE Team Emirates), Tim Merlier (Alpecin-Deceuninck) i Danny van Poppel (Bora-hansgrohe).

Lotna premia:
Madryt – początek drugiego okrążenia (50,3 km – 46,4 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 17:10, start ostry – 17:26 po 6,7-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 19:51-20:07.

mapki i profile: Unipublic