Danielo - odzież kolarska

Vuelta a Espana 2022: etap 19 – przekroje/mapki

Zapowiedź 19. etapu Vuelta a Espana 2022. 9 września (piątek): Tavalera de la Reina – Tavalera de la Reina (138,3 km).

Profil 19. etapu Vuelta a Espana 2022

Etap w dwóch zdaniach

Trzeci od końca etap tegorocznej edycji rywalizacji w Hiszpanii został poprowadzony w sposób niecodzienny – po rundach wokół Tavalera de la Reina. Pagórkowata trasa nie powinna za bardzo wpłynąć na końcowy ranking wyścigu, a może dać szansę śmiałkom, do powalczenia o sukces.

Co na trasie?

Etap będzie się toczył wokół Tavalera de la Reina, pamiętającego czasy rzymskie, arabskie, z których rąk zostało w 1085 odzyskana przez króla Alfonsa Kastylijskiego. Z tego miasta pochodzi David Arroyo, drugi kolarz Giro d’Italia z 2010 roku.

Głównym wyzwaniem na pętli jest Puerto del Piélago, a wprowadzeniem do niego są dwa “ząbki”, przedzielone krótkim zjazdem. Pierwszy, do Hinojosa de San Vicente, to około 4 kilometry przy średniej stromiźnie 6%, a drugi, tuż za nią, to niemal dwa kilometry o nachyleniu 5%.

Za kolejnym zjazdem rozpocznie się właściwa wspinaczka – ponad 9 kilometrów średniej stromiźnie 5,6%. Podjazd jest dość regularny, jedynie w pierwszej części na jednym z kilometrów droga sięga 8%, pozostała część to około 5-6% nachylenia. Nic specjalnego, a ze szczytu do kreski zostaje jeszcze kilkanaście kilometrów – ciężko zatem spodziewać się zdecydowanych podziałów w grupie.

Finisz usytuowano w Tavalera de la Reina, mieście, które etapy Vuelty gościło w latach 2007 i 2009, a zwycięzcami zostawali Daniele Bennati i Anthony Roux.

Trudno spodziewać się innego rozwiązania niż rywalizacja uciekinierów, jako że sam podjazd nie jest wystarczająco trudny, aby zmusić do poważniejszych ruchów czekających na sobotnie wspinaczki faworytów.

Mapka 19. etapu Vuelta a Espana 2022

W gronie uciekinierów powinni znaleźć się kolarze tacy jak Lawson Craddock (BikeExchange-Jayco), Clément Champoussin (AG2R Citroën), Gino Mäder (Bahrain Victorious) czy Quentin Pacher (Groupama-FDJ). Na mecie należy się spodziewać niewielkiej grupki, z której sprint wygra najmniej zmęczony zawodnik.

W gronie faworytów Remco Evenepoel nie wygląda na zagrożonego, a układ podjazdów nie faworyzuje plasujących się za jego plecami rywali.

Premie górskie:
Puerto del Piélago (30,3 km – 108 km przed metą; 9,3 km; 5,6%, kat. 2)
Puerto del Piélago (96,1 km – 42,2 km przed metą; 9,3 km; 5,6%, kat. 2)

Lotna premia:
Hinojosa de San Vicente (81,7 km – 56,6 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:55, start ostry – 14:03 po 3,4-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:20-17:41

mapki i profile: Unipublic