Danielo - odzież kolarska

Vuelta a Espana 2022: etap 6 – przekroje/mapki

Zapowiedź 6. etapu Vuelta a Espana 2022. 25 sierpnia (czwartek): Bilbao – Ascensión al Pico Jano. San Miguel de Aguayo (181,2 km).

Profil 6. etapu Vuelta a Espana 2022

Etap w trzech zdaniach

Szóstego dnia Wyścig Dookoła Hiszpanii zaserwuje kolarzom pierwszy górski finisz, na miejscami stromym podjeździe Pico Jano. Faworyci dostaną okazję na sprawdzenie nogi w wymagającym terenie, różnice na mecie nie powinny jednak być znaczne.

Briefing przed startem

Rywalizacja rozpocznie się tam, gdzie zakończyła się poprzedniego dnia – w Bilbao. Choć tak jak w 2019 roku zawodnicy wystartują sprzed stadionu San Mames, tym razem nie okrążą płyty boiska, a od razu opuszczą miasto.

Peleton pomknie na zachód, początkowo trzymając się płaskich dróg Kraju Basków i jadąc po terenach, które dawniej okupowali Rzymianie. Po 30 kilometrach zawodnicy wjadą do Kantabrii, gdzie wyrośnie nieskategoryzowany podjazd pod Alto de la Escrita (5,5 km; 4,5%). Kolejna część prowadzi w dolinach, m.in. przez Ramales de la Victoria, gdzie znajdują się jaskinie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki zawartym w nich starożytnych historycznych malowidłom i grawerom, a także XVI-wieczny pałac.

Za miejscowością Arredondo, słynącą z wpasowanego w skałę dawnego kościoła, droga zacznie wyraźniej prowadzić pod górę. Tu czeka bowiem Puerto de Alisas (8,7 km; 5,8%, kat. 2), który za wiele nie zmieni, poza tym, że wejdzie w nogi. Wszystko za sprawą następującego po nim płaskiego odcinka, prowadzącego, m.in. przez Los Corrales de Buelna, gdzie co roku odbywa się festiwal wspominający wojny kantabryjskie pomiędzy Rzymianami a żołnierzami z Kantabrii i Asturii.

Decydujące momenty rozpoczną się 40 kilometrów przed metą. Wstępem do ostatniej próby będzie Collada de Brenes, dość krótki, lecz stromy podjazd, ze średnim nachyleniem ponad 8%. Odcinki z nachyleniem 6-8% są przeplatane ściankami o stromiźnie 9-10%, a momentami nachylenie przekracza 15%.

To dobre miejsce do selekcji, jeżeli któraś grupa będzie w stanie wyraźnie zwiększyć tempo i zechce zdjąć z czoła pociąg Jumbo-Visma. Momentami stromy i bardzo kręty zjazd zaprowadzi na lotną premię w Santa Cruz de Iguña.

Finałowa wspinaczka na Pico Jano debiutuje na trasie Vuelta a Espana. Jest podjazdem, który można podzielić na trzy części. Najtrudniejsza jest ta pierwsza – przez 6 kilometrów nachylenie oscyluje w okolicach 8-9%, a w pewnym momencie dochodzi do 12%. Kolejne 2 kilometry to dający chwilę na złapanie oddechu płaskowyż, a ostatnie 3,5 kilometra to rampa o regularnym nachyleniu 7%. Jeżeli ktoś chciałby spróbować odskoczyć od grupki, powinien zrobić to w tym miejscu – wszelkie ataki w pierwszej części mogą być skasowane na płaskowyżu.

Mapa 6. etapu Vuelta a Espana 2022

Na tym etapie nikt wyścigu nie wygra, ale może przegrać, zwłaszcza, jeżeli tempo będzie forsowane przed ostatnim podjazdem. We wtorek nogę pokazał Primoz Roglic (Jumbo-Visma), być może dowiemy się, który z kolarzy Ineos Grenadiers powinien błyszczeć w górach. Do wypatrywania są ponadto Jai Hindley, Wilco Kelderman, Sergio Higuita (cała trójka Bora-hansgrohe), Simon Yates (BikeExchange-Jayco), Enric Mas, Alejendro Valverde (obaj Movistar Team), Miguel Angel Lopez (Astana Qazaqstan) i João Almeida (UAE Team Emirates).

Ciekawe też, jak wysoko na metę dociągną młode gwiazdy, czyli m.in. Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl) i Juan Ayuso (UAE Team Emirates).

Premie górskie:
Puerto de Alisas (77,7 km – 103,5 km przed metą; 8,7 km; 5,8%, kat. 2)
Collada de Brenes (145,8 km – 35,4 km przed metą; 6,8 km; 8,2%, maks. 15%, kat. 1)

Collada de Brenes

Ascensión al Pico Jano. San Miguel de Aguayo (meta; 12,6 km; 6,55%, maks. 12%, kat. 1)

Ascensión al Pico Jano. San Miguel de Aguayo

Lotna premia:
Santa Cruz de Iguña (162 km – 19,2 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:20, start ostry – 12:37 po 8-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:15-17:47.

mapki i profile: Unipublic