Danielo - odzież kolarska

Tour de Pologne 2022: etap 3 – przekroje/mapki

Zapowiedź 3. etapu Tour de Pologne 2022. 1 sierpnia (poniedziałek): Kraśnik – Przemyśl (237,9 km).

Profil 3. etapu Tour de Pologne 2022

Etap w trzech zdaniach

Najdłuższy etap tegorocznego Tour de Pologne i wymagający finisz na podjeździe, poprzedzony trzema innymi wspinaczkami na Pogórzu Przemyskim. Ubiegłoroczny finisz na Zniesieniu padł łupem João Almeidy, a kolarze finiszowali w przedzielonych kilkoma sekundami grupkach. Tym razem sytuacja powinna być podobna, a etap ustawi klasyfikację generalną.

Briefing przed startem

Etap rozpocznie się w Kraśniku, który zamieszkiwany jest od XIII wieku, jednak w obecnej formie istnieje od 1975 roku. Wtedy połączone zostały miasta Kraśnik Lubelski i Kraśnik Fabryczny, a także wsie Piaski i Budzyń. Oprócz XV-wiecznego kościoła znajduje się tu synagoga z XVII wieku. Jako miasto etapowe Kraśnik gościł na trasie Tour de Pologne w trzech edycjach – w 1962, 1974 i 1993 roku.

Warto również wspomnieć, że trzeci etap wyścigu Tour de Pologne jest najdłuższym etapem jakiejkolwiek etapówki UCI WorldTour sezonu 2022. Spośród pozostałych jedenastu wyścigów najdłuższy etap przewidział Tour de France – 220-kilometrową próbę z Binche do Longwy.

Przez lwią część rywalizacji kolarze będą kręcić na południe, początkowo po jedynie ledwo wznoszącym się terenie. Droga stanie się łatwiejsza za lotną premią w Janowie Lubelskim, gdzie jedynie można się spodziewać wzrostu przewagi ucieczki. Po minięciu Lasów Janowskich kolarze wjadą do województwa podkarpackiego, a od Ulanowa trasa poprowadzi równolegle do biegu rzeki San.

Druga lotna premia przewidziana jest w Leżajsku, gdzie stoi otwarta w XVI wieku bazylika. Stąd kolarze pojadą na południowy wschód, w kierunku Jarosławia, powołanego w XI wieku przez księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego. Tu zostanie rozegrany ostatni lotni finisz. Za Radymnem zawodnicy opuszczą główną drogę i dojadą do Przemyśla, a następnie podążą w kierunku Pogórza Przemyskiego.

Tu czeka widziany przed rokiem „trójząb” podjazdów, które powinny wprowadzić pierwsze różnice w peletonie.

Pierwsza hopka to podjazd we wsi Sólca (2,8 km; 6,3%), trudniej za to będzie na ściance pod XVIII-wieczną bazylikę w Kalwarii Pacławskiej. Przez dwa kilometry nachylenie średnio wyniesie 8,9%, a regularnie będzie doskakiwać do dwucyfrowych wartości. Dla sprinterów raczej będzie to za dużo, a jeżeli ktoś zechce podyktować mocne tempo, grupa może pęknąć.

Tempo można też podtrzymać na drodze do Gruszowej (3,2 km; 6,1%). Akcje zneutralizować może jedynie kilkunastokilometrowy dojazd do Przemyśla – nawet jeżeli kolumna się podzieli, ta część trasy pozwoli części zawodnikom dociągnąć do przodu.

Meta na Kopcu

Meta znajdzie się w Przemyślu, założonym w X wieku i dawniej będący stolicą ziemi przemyskiej. Tour de Pologne gościł tu w 1967, 1975 i 1980 roku, a powrócił na trasę polskiej imprezy w 2021 roku. Etap zdobył tu João Almeida, który później odniósł sukces w klasyfikacji generalnej imprezy.

Finisz znajduje się, tak jak w ubiegłym roku, na Zniesieniu/Kopcu Tatarskim. Dawniej znajdowało się miejsce kultu bogów słowiańskich. Do mety prowadzi podjazd o długości 1500 metrów i średnim nachyleniu 7,3%. Rozpoczyna go brukowana ulica Basztowa, gdzie można się spodziewać zwiększenia tempa, zaś po krótkim zjeździe czeka decydująca część wspinaczki.

Przy 800 metrach o średnim nachyleniu 10% decydować będzie siła w nogach i jej rozłożenie na całym dystansie, a także znalezienie odpowiedniego momentu do przyspieszenia. Droga ustąpi 300 metrów przed metą, gdzie kluczowe stanie się przygotowanie dynamicznego finiszu.

Trasa 3. etapu Tour de Pologne 2022

Etap powinien sprzyjać mocnym klasykowcom lubiącym strome ścianki i dynamiczne przyspieszenia – zmiany w klasyfikacji generalnej są niemal pewne. Faworytami będą min. Ethan Hayter (Ineos Grenadiers), Thymen Arensman (Team DSM), a także Pello Bilbao (Bahrain Victorious), Sergio Higuita (Bora-hansgrohe), Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), Davide Formolo (UAE Team Emirates) czy Tobias Halland Johannessen (Uno-X).

Premie górskie:
Sólca (202,6 km – 35,3 km przed metą; 2,8 km; 6,3%, kat. 3)
Kalwaria Pacławska (208,8 km – 29,1 km przed metą; 2,2 km; 8,9%, kat. 2)
Gruszowa (215,8 km – 22,1 km przed metą; 3,2 km; 6,1%, kat. 3)

Lotne premie:
Janów Lubelski (33,4 km – 204,9 km przed metą)
Leżajsk (103 km – 134,,9 km przed metą)
Jarosław (145,6 km – 92,3 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 10:45, start ostry – 11:00 po 8,8-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 16:10-16:56.

mapki i profile: LangTeam