Danielo - odzież kolarska

Tour de Pologne 2022: etap 2 – przekroje/mapki

Zapowiedź 2. etapu Tour de Pologne 2022. 31 lipca (niedziela): Chełm – Zamość (205,6 km).

Profil 2. etapu Tour de Pologne 2022

Etap w trzech zdaniach

Po nieco kłopotliwym sprinterskim otwarciu, na niedzielę organizatorzy Tour de Pologne przygotowali klasyczny sprinterski etap z płaskim finiszem. Najszybsi kolarze będą mogli się wykazać, a kandydatów do generalnego zwycięstwa czeka łatwiejszy dzień, choć uważać należy – jak zwykle – na kraksy i defekty.

Briefing przed startem

Start ugości leżące na kredowym zboczu miasto Chełm, w którym w ubiegłym roku pierwszy etap Wyścigu Dookoła Polski padł łupem Phila Bauhausa. Dawne miasto królewskie na trasie Tour de Pologne wcześniej figurowało również w 1972 i 1984 roku. Na górze zamkowej stoi XVIII-wieczna bazylika, inną atrakcją są tunele wśród kredowych podziemi.

Peleton początkowo skieruje się na południowy wschód, niemal prostopadle do granicy z Ukrainą. Po minięciu Strzeleckiego Parku Krajobrazowego kolarze dojadą do Hrubieszowa, najdalej wysuniętego na wschód polskiego miasta, gdzie przewidziano pierwszą lotną premię. Tu trasa zacznie prowadzić bardziej na południowy-zachód.

W połowie etapu pojawią się jedyne pofałdowania, aczkolwiek żadne z nich nie zmusi faworytów do szczególnie mocniejszej pracy. Organizatorzy wyznaczyli tu dwie górskie premie – Michałów-Kolonia (1,1 km; 2%, kat. 4) i Sabaudia (950 m; 3,6%, kat. 4). Tuż za tą drugą figuruje lotna premia, w Tomaszowie Lubelskim, czerpiącym swoją nazwę od syna Jana Zamoyskiego, Tomasza.

Lekkie pagórki Roztocza zaprowadzą do Józefowa, skąd zawodnicy przybiorą kurs na Szczebrzeszyn i ostatnią lotną premię dnia. Za nią trasa poprowadzi prosto od Zamościa.

Miasto to będzie gościć metę etapu Tour de Pologne po raz ósmy w historii, wcześniej czyniąc to w 1966, 1970, 1980, 1987, 1993 i dwukrotnie w 1995 roku. W ubiegłym roku wystartował stąd etap do Przemyśla. Dawne miasto szlacheckie zostało zaprojektowane przez Włocha Bernardo Morando na życzenie Jana Zamoyskiego, który udzielił Zamościu praw miejskich w XVI wieku. W centrum znajduje się rynek Wielki, zaś kilka ulic dalej – Pałac Zamoyskich.

Po dojeździe na zawodników czeka 8600-metrowa runda po ulicach miasta, zahaczająca o wpisane w 1992 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Stare Miasto. Pętla nie jest szczególnie trudna technicznie, nie pojawiają się również newralgiczne momenty, za wyjątkiem chwilowego pogorszenia stanu jezdni trzy kilometry przed kreską. Na tą wprowadzi długa na kilometr prosta, przedzielona rondem do objechania na wprost.

Mapa 2. etapu Tour de Pologne 2022

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują zatem na pojedynek najszybszych kolarzy i łatwiejszy dzień dla faworytów. O sukces walczyć powinni ci sami zawodnicy, co w sobotę – Arnaud Demare (Groupama-FDJ), Pascal Ackermann, Juan Molano (obaj UAE Team Emirates), Phil Bauhaus (Bahrain Victorious), Sam Bennett (Bora-hansgrohe), Nikias Arndt (Team DSM), Olav Kooij (Jumbo-Visma) czy Mark Cavendish (Quick-Step Alpha Vinyl).

Premie górskie:
Michałów-Kolonia (91,9 km – 113,7 km przed metą; 1,1 km; 2%, kat. 4)
Sabaudia (105,2 km – 100,4 km przed metą; 950 m; 3,6%, kat. 4)

Lotne premie:
Hrubieszów (50,6 km – 155 km przed metą)
Tomaszów Lubelski (109,5 km – 96,1 km przed metą)
Szczebrzeszyn (167,4 km – 38,2 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 11:55, start ostry – 12:05 po 5,4-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 16:22-16:58.

mapki i profile: LangTeam