Danielo - odzież kolarska

Giro d’Italia 2022: etap 14 – przekroje/mapki

Zapowiedź 14. etapu Giro d’Italia 2022. 21 maja (sobota): Santena – Turyn (147 km ★★★★☆).

Profil 14. etapu Giro d'Italia 2022

Etap w trzech zdaniach

Górzyste starcie w okolicach stolicy Piemontu i gospodarza ubiegłorocznego Grande Partenza, Turynu. Etap jest krótki, ale treściwy, z kilkoma stromymi ściankami. Peleton w całości nie dojedzie, zmiana na czele wyścigu jest bardzo prawdopodobna.

Briefing przed startem

Zawodnicy wyruszą z Santeny, niewielkim miasteczku znanym na Półwyspie Apenińskim z produkcji szparagów. Stoi tu zamek rodziny Cavour, a także grób Camillo Cavoura, pierwszego premiera Włoch po zjednoczeniu kraju, do którego się znacząco przyczynił.

Trasa w pierwszej, najłatwiejszej części prowadzi na północny-wschód, przejeżdżając przez małe miejscowości na drodze nad Pad. Po 40 kilometrach pojawi się pierwsza premia górska dnia – Il Pilonetto. Jeżeli do tego punktu nie utworzy się ucieczka, 6 kilometrów o średnim nachyleniu 5,4% powinno wyjaśnić sprawę. Zjazd doprowadzi do Chieri, gdzie stoi XVIII-wieczna katedra, a około 20 kilometrów dalej, 72,9 kilometra przed metą, zawodnicy przetną po raz pierwszy linię mety.

Gospodarzem głównej części rywalizacji jest Turyn, dawna stolica Księstwa Sabaudii i pierwsza stolica zjednoczonych Włoch, lepiej poznany w ubiegłym roku w ramach Grande Partenza. W centrum stoi XVI-wieczne Pałac Królewski i katedra, przy czym w tej drugiej znajduje się słynny Całun. Ponadto stoją tu inne pałace dawniej należące do książąt i hrabiów, a także brama sięgająca czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Przez znaczną część dnia kolarze będą kręcić po pagórkach na wschód od Turynu. Runda, którą pojadą zawodnicy, różni się dość znacząco od tej zaprezentowanej w listopadzie ubiegłego roku. Otworzy ją przejazd obok monumentu Fausto Coppiego, przy którym na pierwszej pętli zaplanowano lotny finisz.

Pierwszą wspinaczką jest Superga, pojawiająca się regularnie – z wyjątkiem 2020 i 2022 roku – na trasie Mediolan-Turyn. Podjazd prowadzi do XVIII-wiecznego sanktuarium, w okolicach którego 4 maja 1949 roku doszło do tragedii lotniczej – w teren wleciał samolot z piłkarzami i członkami sztabu drużyny Torino, powodując śmierć 31 osób. Kolarze mają do pokonania 5 kilometrów wspinaczki o ciągłym nachyleniu prawie 9%, następnie krótkim zjazdem trafią na płaskowyż, by potem wznowić drogę w dół do Pecetto Torinese, mijając przy okazji nieczynny dziś XVII-wieczny konwent.

Drugim pagórkiem na rundzie jest Colle della Maddalena. Otwiera go półtorakilometrowy odcinek ze średnią stromizną 11,6%, gdzie stawka z całą pewnością powinna się rozciągnąć. Następnie, po delikatnym zjeździe, czeka kilometrowa poprawka przy nachyleniu ponad 6%. Łatwo nie będzie, a równie wymagający jest zjazd, prowadzący po szerokiej, lecz przepełnionej łukami i ciasnymi zakrętami drodze.

Ostatnim wyzwaniem jest krótka, 1700-metrowa hopka w okolice Parco del Nobile, przy stromiźnie niemal 8%. Tu premii górskiej nie ma, jedynie na ostatniej rundzie zostanie rozegrany drugi lotny finisz. Z tego miejsca do końca rundy zostanie ponad cztery kilometry, z czego tylko ostatnie 650 metrów prowadzi po płaskim terenie, w okolice kościoła Gran Madre di Dio. W tym samym miejscu w ubiegłym roku kończyła się czasówka, wygrana przez Filippo Gannę.

Choć w niedzielę czeka wysokogórski etap, dwie pętle pokonane przy wysokim tempie mogą mocno przedzielić stawkę, a strome ścianki dają również okazję do zyskania czasu. W klasyfikacji generalnej możliwe są przetasowania, a Juan Pedro Lopez (Trek-Segafredo) stanie przez poważną próbą w kontekście obrony maglia rosa. Pytanie tylko, który z faworytów będzie chciał zamieszać razem ze swoją drużyną.

mapa przejazdu 14. etapu Giro d'Italia 2022

Premie górskie:
Il Pilonetto (43,3 km – 103,7 przed metą; 6,4 km; 5,4%, maks. 5,4%, kat. 3)
Superga (Bric del Duca) (83,2 km – 63,8 przed metą; 5 km; 8,6%, maks. 14%, kat. 2)

Superga

Colle della Maddalena (98,7 km – 48,3 przed metą; 3,5 km; 8,1%, maks. 20%, kat. 2)

Colle della Maddalena

Superga (Bric del Duca) (119,7 – 27,3 km przed metą; 5 km; 8,6%, maks. 14%, kat. 2)
Colle della Maddalena (135,2 – 11,8 km przed metą; 3,5 km; 8,1%, maks. 20%, kat. 2)

Lotne premie:
Mon. Fausto Coppi (76,2 km – 70,8 km przed metą)
Parco del Nobile (142,5 km – 4,5 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:00, start ostry – 13:15 po 7,3-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:00-17:30.

ostatnie kilometry Giro d'Italia 2022

mapki i profile: RCS Sport