Danielo - odzież kolarska

Tour de Pologne 2021: etap 2 – przekroje/mapki

Zapowiedź 2. etapu Tour de Pologne 2021. 10 sierpnia (wtorek): Zamość – Przemyśl (200,8 km).

Jeden z ciekawiej zapowiadających się etapów na trasie Tour de Pologne. Trasa poprowadzi zawodników po pagórkach na Pogórzu Przemyskim, a finisz wyznaczono na małym podjeździe w Przemyślu. Odcinek powinien wymieszać klasyfikację generalną i wskazać, kto w tegorocznym wyścigu powinien liczyć się w walce o zwycięstwo. 

Start zorganizuje renesansowy Zamość, miasto ufundowane w 1580 roku przez jedną z jaśniejszych postaci w polskiej historii, Jana Zamoyskiego. Stare Miasto, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Morando, wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolarze wyruszą z rynku, przy którym stoi ratusz, ponadto w okolicach znajduje się Pałac Zamoyskich i katedra. Na trasie Tour de Pologne figurowało jako miasto startu i mety w 1966, 1970, 1987 i 1993, a w 1980 roku tylko jako miasto mety. Z kolei w 1995 roku, gdy polski wyścig gościł w Zamościu po raz ostatni, na metę jako pierwszy wpadł Łotysz Andris Naudužs. Następnego dnia odbyło się za to miejskie kryterium, którego zwycięzcą został Amerykanin Eddy Gragus.

Początek etapu jest dość łatwy. Na pierwszych kilkunastu kilometrach czekają lotne premie w Krasnobrodzie i Józefowie, przedzielone górską premią w Wólce Husińskiej (2,6 km; 3,3%, kat. 3). Następnie kolarze będą jechali na południe, omijając większe miejscowości, aż do Radymna, gdzie ślady obecności ludzkości sięgają czasów neolitu. Za Przemyślem kolarze wjadą w bardziej pagórkowaty teren, począwszy od niekategoryzowanego wzgórza.

Najtrudniejszym podjazdem dnia będzie podjazd do Kalwarii Pacławskiej, gdzie w XVIII-wiecznym kościele Franciszkanów znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wspinaczę można podzielić na dwie części – pierwszy kilometr to średnio 11%, następnie szosa ustępuje na około 250 metrów, by przez kolejny kilometr znów regularnie poprowadzić do góry po stromiźnie 10%. Organizatorzy maksymalną stromiznę w tym miejscu podają jako 16,5%. Sama premia pojawi się niemal 30 kilometrów przed metą, dlatego też o samotne akcje w tym miejscu może być ciężko. Kolejnym punktem jest górska premia w Gruszowej (3,2 km; 6,1%), sześciokilometrowy zjazd i kilkunastokilometrowy, pofałdowany dojazd do Przemyśla.

Miasto to jest jednym z najstarszych miast południowej Polski, pochodząc z X wieku. Znajdują się tu pozostałości wybudowanej pod koniec XIX wieku Twierdzy, ważnymi budynkami są również katedra, mający pochodzenie w XIV wieku Zamek Kazimierzowski i pałac. W Przemyślu Tour de Pologne gościł sporadycznie – w 1967 i 1975 roku miasto organizowało metę i następnego dnia start (zwycięzcami byli kolejno Andrzej Bławdzin i Stanisław Boniecki), a w 1980 metę piątego etapu, którego triumfatorem został Lechosław Michalak. Kolarze będą kończyć na przemyskim zniesieniu, przy wzniesionym w IX wieku Kopcu Tatarskim, dawnym miejscu kultu bogów słowiańskich. 

Cały niekategoryzowany podjazd na przemyskie Zniesienie to 1500 metrów o średniej stromiźnie 7,3%. Początek to wąska i brukowana ulica Basztowa, 350 metrów o średnim nachyleniu ponad 9%. Następnie kolarze pokonają 300 metrów mocno w dół. Końcowe 800 metrów to niemal ciągłe nachylenie ponad 10%, a im wyżej, tym trudniej. Kulminacja nastąpi 300 metrów przed kreską, gdzie można spróbować oderwać się od grupki. 55 metrów przed metą kolarze wpadną na końcową prostą.

Grono faworytów na tym etapie tworzą przede wszystkim klasykowcy oraz lubiący strome wspinaczki górale. Tworzą je m.in. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), Tim Wellens (Lotto Soudal), Dylan Teuns (Bahrain Victorious), Tony Gallopin (AG2R Citroen Team), Giovanni Aleotti (Bora-hansgrohe), Diego Ulissi (UAE Team Emirates) czy być może Matteo Sobrero (Astana-Premier Tech), George Bennett (Jumbo-Visma) i Tanel Kangert (BikeExchange). 

Premie górskie:
Wólka Husińska (25,9 km – 147,9 km przed metą; 2,6 km; 3,3%, kat. 3)
Kalwaria Pacławska (171,3 km – 29,5 km przed metą; 2,2 km; 8,9%, maks. 16,5% kat. 2)

Gruszowa (177,3 km – 23,5 km przed metą; 3,2 km; 6,1%, kat. 3)

Lotne premie:
Krasnobród (21,2 km – 179,6 km przed metą)
Józefów (37,3 km – 163,5 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:50, start ostry – 14:00 po 4,6-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 18:33-18:53.

mapki i profile: LangTeam

Dane podjazdu pod Kalwarię Pacławską pochodzą od organizatora. Pomiary pozostałych podjazdów zostały dokonane przez portal Rowery.org i mają charakter nieoficjalny.

1 Comments

  1. Łukasz Karczewski

    9 sierpnia 2021, 22:48 o 22:48

    Wreszcie Michał może ugrać coś dla siebie. Trasa jak skrojona pod niego. Mam nadzieję że nawiąże do formy z Tokio i zapisze TdP w swoim palmares po raz drugi.