Doktor matematyki mistrzynią olimpijską. Kim jest Anna Kiesenhofer?

Kim jest nowa mistrzyni olimpijska Anna Kiesenhofer?

Anna Kiesenhofer zdobyła olimpijskie złoto w wyścigu ze startu wspólnego po całodniowej ucieczce i utrzymaniu się przed grupką faworytek. 30-letnia Austriaczka jako pierwsza zaatakowała na 137-kilometrowej trasie, ucieczkę tworząc z czterema innymi mniej znanymi zawodniczkami.

Grupka wobec brak zdecydowania peletonu zyskała 10 minut przewagi, co Austriaczce pozwoliło wyprowadzić atak na Kagosaka Pass. Samotny rajd do mety kwalifikuje się do miana jednej z najbardziej niespodziewanych akcji w historii kolarstwa. Zaskoczenie potęguje obraz sytuacji na trasie: część najlepszych zawodniczek, w tym kadry Holandii i Wielkiej Brytanii, nie wiedziała, że Austriaczka wciąż znajduje się na czele.

Brak komunikacji i radia skończył się gestem zwycięstwa drugiej na mecie Annemiek van Vleuten, która myślała, że to jej przypadło złoto.

Kim jest Anna Kiesenhofer?

Kiesenhofer kolarskiemu światkowi objawiła się we wrześniu 2016 roku, gdy podczas Tour de l’Ardeche wygrywając etap z metą na Mont Ventoux. Nieznana nikomu Austriaczka nie miała zespołu, jechała wówczas w tzw. mixed team, czyli zespole zebranym z zawodniczek bez ekipy. Wtedy w ucieczce również jechała z Anną Plichtą.

Sukces etapowy i miejsce na podium wyścigu dały jej kontrakt z Lotto Soudal Ladies na rok 2017, ale ten nie został przedłużony. W 2017 roku Austriaczka nie kończyła wyścigów, w 2018 w ogóle nie startowała. Jak zdawkowo mówiła austriackiej prasie, czuła się wypalona.

Wróciła do ścigania w 2019 roku, zdobywając dwa złote medale krajowych mistrzostw i zajmując 5. miejsce w mistrzostwach Europy w jeździe indywidualnej na czas. Rok temu w tej samej imprezie zapisała 11. wynik, na trzecim miejscu skończyła też Tour de l’Ardeche, ale wciąż była to jazda na obrzeżach zawodowego peletonu. W tym roku jej jedynym notowanym w kalendarzu UCI startami były krajowe mistrzostwa, w których ponownie zdobyła tytuł w jeździe indywidualnej na czas.

Kiesenhofer, która na rower trafiła przez triathlony, w wieku 30 lat ma za sobą także zupełnie inną ścieżkę kariery. Austriaczka skończyła matematykę i fizykę na Uniwersytecie Technologicznym w Wiedniu, studia magisterskie na wydziale matematyki ukończyła na Uniwersytecie w Cambridge, a przed rozpoczęciem na dobre kariery kolarskiej ukończyła studia doktoranckie na Universitat Politècnica de Catalunya w Barcelonie.

Dziś pracuje na Politechnice Federalnej w Lozannie (EPFL), gdzie zajmuje się cząstkowymi równaniami różniczkowymi. Ściga się w lokalnym austriackim zespole Cookina Graz.

Historyczny wymiar

Dla Austrii to pierwszy w historii medal olimpijski w kolarstwie szosowym. Dotychczas reprezentanci tego kraju medale zdobyli tylko na pierwszych nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich: w 1896 roku na torze złoto w wyścigu dwunastogodzinnym i brązowe medale w wyścigu na jedno okrążenie i na 10 kilometrów zdobył Adolf Schmal.