Danielo - odzież kolarska

Tour de France 2021: etap 21 – przekroje/mapki

Zapowiedź 21. etapu Tour de France 2021. 18 lipca (niedziela): Chatou – Paryż (108,4 km).

Ostatni akord rywalizacji na Tour de France i pożegnanie na paryskich ulicach. Końcówka dobrze nam znana, sprinterzy będą się mieli gdzie popisać, zaś wcześniej czekają śmiechy, pogawędki w peletonie i podsumowanie trzytygodniowej walki na przedmieściach stolicy Francji.

Honor zorganizowania startu ostatniego etapu tegorocznej “Wielkiej Pętli” przypadł miasteczku Chatou, w zachodniej części paryskich przedmieści. Rozrosło się ono w połowie XIX wieku za sprawą wybudowania w 1837 roku pierwszej linii kolejowej w okolicach Paryż. Ta łączyła stację Saint-Lazare z niewielkim Le Pecq, z którego wydzielono Chatou. W połowie XIX wieku wielu malarzy impresjonizmu gromadziło się tu w restauracji Maison Fournaise, leżącej nad Sekwaną, aby malować. Sam start honorowy zostanie umiejscowiony na leżącej na Sekwanie Wyspie Impresjonistów, lubianej m.in. przez Claude Moneta.

W ramach strefy neutralnej trasa poprowadzi przez Saint-Germain-en-Laye, gdzie XII-wieczny zamek dawniej pełnił funkcję pałacu królewskiego. Trzy czwarte terytorium miasteczka to las. Po minięciu Poissy i ostatniej górskiej premii wyścigu, Côte des Grès (1,9 km; 5%) następnym punktem jest Saint-Cyr-L’École. Tu znajduje się była francuska szkoła wojskowa, stworzona przez Napoleona, dziś będąca liceum wojskowym.

Wersal to przede wszystkim XVII-wieczny pałac i rezydencja królewska do czasów Rewolucji Francuskiej, z potężnymi ogrodami i kanałem. Tu podpisano traktat na zakończenie I Wojny Światowej, a dziś jest to drugie najbardziej popularne miejsce turystyczne w regionie Ile-de-France. W Meudon znajduje się paryskie obserwatorium, zaś tradycyjnie kolarze pojawią się również w Issy-les-Moulineaux, przy siedzibie organizatora wyścigu, spółki ASO.

Granice miejskie Paryża – ogólnie wytyczone wzdłuż obwodnicy i lasów Boulogne i Vincennes – kolarze przekroczą przy Quai d’Issy. Następnie bulwarem dojadą do lokalizacji jednej z bram w XIX-wiecznym murze miejskim, Porte de Chatillon, skąd ruszą w głąb miasta. Po drodze miną wejście do paryskich katakumb, ogród luksemburski z XVII-wiecznym pałacem i dzisiejszą siedzibą francuskiego Senatu, a także Dzielnicę Łacińską (Quartier Latin), w której stoi Sorbona i paryski Panteon. W nim pochowana jest Maria Skłodowska-Curie, wraz z mężem Pierrem Curie.

Na drugą stronę Sekwany przejazd zaplanowano przez Pont Neuf, niedaleko odbudowywanej katedry Notre-Dame. Kolarze znów pojawią się na placu w centrum Luwru i miną słynną piramidę, a następnie zaczną kręcić znane rundy pomiędzy ogrodami Tuileries, placem Concorde i Łukiem Triumfalnym. Tu dopiero rywalizacja powinna nieco nabrać tempa, 800 metrów po rozpoczęciu trzeciego okrążenia przewidziano ostatnią lotną premię wyścigu.

Meta, choć na brukowanych Polach Elizejskich, jest w nieco innym miejscu, niż zazwyczaj. Organizatorzy przesunęli ją o 300 metrów, w okolice skrzyżowania z ulicami Matignon i Franklina Roosevelta. Ta druga swoją nazwę przyjęła po II Wojnie Światowej, w ramach hołdu dla prezydenta sprzymierzonych z Francją Stanów Zjednoczonych. Wcześniejszą nazwę, króla Wiktora Emanuela III, władcy Włoch i sojusznika podczas I Wojny Światowej, straciła w 1945 roku, biorąc pod uwagę dołączenie Włoch do państw osi.

Lista faworytów dobrze jest nam znana, a otwiera ją dotychczas czterokrotny zdobywca Paryża, Mark Cavendish. Kolarz Deceuninck–Quick-Step wyścig może zakończyć bijąc rekord zwycięstw etapowych, ponadto powinien przypieczętować drugi po 2011 roku sukces w klasyfikacji punktowej, a jednocześnie jeszcze bardziej wyśrubować rekord sukcesów na słynnej alei.

Oprócz niego o etapie marzą Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix), Wout van Aert (Jumbo-Visma), a także Andre Greipel (Israel Start-Up Nation), Cees Bol (Team DSM) i Michael Matthews (BikeExchange). Wymienić należy też Danny’ego van Poppela (Intermarche Wanty-Gobert Materiaux) i Sonny’ego Colbrellego (Bahrain Victorious). Tegoroczny Tour de France przyniósł jak dotąd zaledwie pięć etapów sprinterskich, w tym ostatni na trzynastym odcinku. Jedynym zaś triumfatorem etapowym oprócz Cavendisha jest wycofany już Tim Merlier (Alpecin-Fenix).

Premie górskie:
Côte des Grès (7,4 km – 101 km przed metą; 1,9 km; 5%, kat. 4)

Lotna premia:
Paryż – Góra Pól Elizejskich (68,3 km – 40,1 km przed metą; tuż po początku trzeciego okrążenia)

Start honorowy do etapu o godz. 16:15, start ostry – 16:30 po 8,5-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 19:01-19:17.

mapki i profile: ASO/Geoatlas