Danielo - odzież kolarska

Tour de France 2021: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Tour de France 2021. 26 czerwca (sobota): Brest – Landerneau (197,8 km).

Otwarciem tegorocznej “Wielkiej Pętli” będzie pagórkowaty etap w zachodniej części Bretanii, a dokładniej w departamencie Finestre. W finale czeka 3-kilometrowy podjazd, co w walce o koszulkę lidera sprawdzi klasykowców.

Organizatorzy ponownie postawili na rozpoczęcie etapem ze startu wspólnego – po latach prologów i krótkich czasówek (1967-2007), przyjście Christiana Prudhomme’a na stanowisko dyrektora wyścigów oznaczyło zmianę. Pierwszy wyścig Francuza na kluczowym stanowisku, w 2007 roku, otworzyła samotna walka z czasem w Londynie, lecz kolejna edycja, po raz pierwszy od kilkunastu edycji, rozpoczęła się od etapu po pagórkach Bretanii, pomiędzy Brest a Plumelec. Od tego czasu trzy edycje otworzył prolog (2009, Monako; 2010, Rotterdam; 2012, Liège), dwie – krótka czasówka, dłuższa niż osiem kilometrów (2015, Utrecht, 2017, Dusseldorf), ale siedem właśnie etapem ze startu wspólnego (2011 i 2018, Wandea; 2013, Korsyka; 2014, Yorkshire; 2016, Normandia; 2019, Bruksela; 2020, Nicea).

Tym razem podjazdy może nie są trudne i nie sprawdzą faworytów, jednak wspinaczka na metę powinna być deskami teatru dla specjalistów od pagórkowatego terenu i klasyków. Faworyci zaś nie będą mogli podejść do rywalizacji spokojnie. Kraksy i podziały na wietrze dotknęły pierwsze etapy w 2016 roku, gdy upadł Alberto Contador, w 2018 roku, gdzie oba czynniki utrudniły życie kilku faworytom, w tym m.in. broniącemu tytułu Chrisowi Froome’owi, a także w ubiegłym sezonie, na deszczowych szosach w okolicach Nicei.

Tak jak w 2008 roku, przy ostatnim Grand Départ, to Brest, ugości start całego wyścigu. Od XVII wieku, decyzją kardynała Richelieu, jest portem wojennym i siedzibą Akademii Francuskiej Marynarki; stąd pochodzi największy okręt morskiego kraju, napędzany energią nuklearną lotniskowiec Charles de Gaulle. Przez miasto przepływa rzeka Penfeld, a w okolicach ujścia do morza znajduje się średniowieczna wieża Tanguy, a także fortyfikacje i zamek. Za sprawą uniwersytetu Zachodniej Bretanii (Université de Bretagne Occidentale), Brest stało się również miastem uniwersyteckim. Tu urodził się m.in. Valentin Madouas (obaj Groupama–FDJ), a swoje siedziby mają sponsorzy dwóch kolarskich grup kontynentalnych – bank Arkea i sieć hoteli B&B.

Kolarze ruszą najpierw na południowy wschód, tuż po starcie ostrym mijając znaną z produkcji truskawek miejscowości Plougastel-Daoulas. Pierwsza premia górska dnia to delikatny Côte de Trébéolin (900 m; 5,1%), a następnie, przez kolejne kilkadziesiąt kilometrów, kolarze przejadą przez regionalny park naturalny Armorique, będąc narażonym na nadmorski wiatr, mogący podzielić grupę.

Za podjazdem pod Côte de Rosnoën (3 km; 4%, kat. 4) stawka przejedzie przez znajdujący się nad rzeką Aulne most Térénez, którego pierwsza wersja, z 1925 roku, była największym mostem wiszącym Europy. Obecną konstrukcję do użytku oddano w 1925 roku. Kierując się na południe kolarze przez stromy, lecz krótki Côte de Locronan (900 m; 9,3%) dojadą do Quimper, “miasta sztuki i historii”, w którym stoi XIII-wieczna katedra, z dwiema wieżami wysokimi na 75 metrów. Tu trasa skręci ponownie na północ, doprowadzając do rozwiniętego za sprawą połowów łososi miasteczka Chateaulin i do Côte de Stang Ar Garront (2 km; 3,4%). W Pleyben do zobaczenia jest XVI-wieczny kościół, a lotna premia zaplanowana jest we wsi Brasparts, gdzie 88 menhirów wskazuje na obecność ludzi już w czasach mezolitu w epoce kamienia.

Trasa tu będzie prowadzić przez wietrzny region Monts d’Arrée, na którym pogoda potrafi się zmienić w oka mgnieniu. Kolarze wjadą m.in. na Wzgórze św. Michała, na którym znajduje się kapliczka z XVII wieku, odbudowana po Rewolucji Francuskiej. W tych okolicach do pokonania jest Côte de Saint-Rivoal (2,5 km; 3,9%), następnie trasa poprowadzi na zachód.

Rywalizacja zakończy się w “Mieście księżyca”, Landerneau, debiutującym na trasie Tour de France. W XVI i XVII wieku było ono ważnym punktem na mapie produkcji lnu i tkanin, a z tego czasu pochodzi główny most nad rzeką Élorn, Pont de Rohan, wzdłuż którego rozciągają się domy i budynki. W sierpniu odbywa się tu muzyczny “festiwal dźwięku w Landerneau”, ponadto stąd pochodził m.in. Edouard Leclerc, twórca sieci sklepów obecnie będącej sponsorem klasyfikacji górskiej Tour de France.

Kolarze przez centrum jednak tylko przejadą, obierając następnie kurs na podjazd pod Fossé aux Loups – “rów na wilki”, czerpiący nazwę z dawnych lasów i obecności pułapek na wilki w XVII i XVIII wieku. W Landerneau do pokonania są dwa przejazdy kolejowe, trzeba pokonać most i dwa zakręty, a następnie trasa zacznie się wznosić, początkowo wyraźnie – pierwszy kilometr ma średnie nachylenie 9%, a maksymalna stromizna wynosi 14%, lecz im dalej, tym łatwiej.

O pierwszą żółtą koszulkę powinni zatem walczyć przede wszystkim specjaliści od pagórkowatego terenu, a głównymi faworytami wydają się być Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), Wout Van Aert (Jumbo-Visma) i Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), walczący ze sobą na tegorocznych wiosennych klasykach.

Oprócz nich w czołówce zameldować się powinni m.in. Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious), Peter Sagan (Bora-hansgrohe), Marc Hirschi (UAE Team Emirates) czy Greg Van Avermaet (AG2R Citroen Team), a także być może szybsi zawodnicy, tacy jak Michael Matthews (Team BikeExchange). Warto jednak podkreślić, że niektórzy zawodnicy, tacy jak Van Aert czy Hirschi, na tym wyścigu będą jechać w ekipach mocno skupionych na klasyfikacji generalnej, a zatem mogą być zmuszeni do powstrzymania osobistych ambicji.

Premie górskie:
Côte de Trébéolin (8,6 km – 189,2 km przed metą; 900 m; 5,1%, kat. 4)
Côte de Rosnoën (27,2 km – 170,6 km przed metą; 3 km; 4%, kat. 4)
Côte de Locronan (61,5 km – 136,3 km przed metą; 900 m; 9,3%, kat. 3)
Côte de Stang Ar Garront (116,5 km – 81,3 km przed metą; 2 km; 3,4%, kat. 4)
Côte de Saint-Rivoal (150,7 km – 47,1 km przed metą; 2,5 km; 3,9%, kat. 4)


Côte de la Fosse aux Loups (meta; 3 km; 5,7%, kat. 3)

Lotna premia:
Brasparts (141,5 km – 56,3 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:10, start ostry – 12:30 po 11,1-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:00-17:27.

mapki i profile: ASO/Geoatlas