Danielo - odzież kolarska

Giro d’Italia 2021: etap 13 – przekroje/mapki

Zapowiedź 13. etapu Giro d’Italia 2021. 21 maja (piątek): Rawenna – Werona (198 km ★☆☆☆☆).

Kolejna wizyta w Dolinie Padu i powrót na północ Włoch. Organizatorzy na papierze faworytom zaserwowali czynny odpoczynek, a sprinterom – ostatnią szansę na etapowe zwycięstwo. W sobotę nazwiska wielu z nich powinny zamknąć listę wyników, z dopiskiem “nie wystartował”.

Etap upamiętni 700. rocznicę urodzin autora Boskiej Komedii, która pomogła stworzyć język toskański i następnie włoski, a także traktatu językowego O języku pospolitym. Dante Aligheri zmarł na malarię w Rawennie 14 września 1521 roku, a wcześniej mieszkał w Weronie. Tegoroczna “Corsa Rosa” przejeżdża również przez inne miejsca powiązane z życiem poety – dziesiąty etap zakończył się w Foligno, gdzie Comedia Divina została po raz pierwszy opublikowana po włosku, zaś w czwartek peleton pojawił się na przedmieściach jego rodzinnego miasta, Florencji, z której został dożywotnio wygnany i do której nigdy nie powrócił.

Ponadto odcinek wpisuje się w obchody 90. urodzin maglia rosa, która na Giro d’Italia pojawiła się w 1931. Kolarze zawitają m.in. do Mantui, gdzie Learco Guerra odebrał pierwszy różowy trykot dzięki zwycięstwu na otwierającym rywalizację etapie, i Bagnolo San Vito, skąd pochodził Guerra. W Rawennie, gdzie w tym roku rozpocznie się etap, Guerra w 1931 roku etap drugi wygrał w różowej koszulce.

Rawenna przez lata należała do różnych królestw, w tym rzymskiego, bizantyjskiego, longobardzkiego i weneckiego. W VI wieku miejscowi biskupi zarządzili budowę licznych miejsc sakralnych, które dziś znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako przykłady architektury rzymskiej i bizantyjskiej. Najważniejszym z nich jest pokryta mozaikami bazylika św. Witalisa.

Kolarze ruszą na północny-zachód, początkowo omijając wielkie miasta, aż do Ferrary, 70 kilometrów po starcie. Przez lata rządził tu ród d’Este – przez to miejscowi dziś są znani nie tylko jako Ferraresi, ale również jako Estensi – aż do 1598, gdy stracił miasto na rzecz Państwa Królewskiego. W XV wieku książę Herkules I d’Este zlecił rozbudowę Ferrary architektowi Biagio Rossettiemu, a jego praca stała się przykładem renesansowej urbanistyki. Dzięki temu miasto, w którym znajduje się zamek z fosą z XIV wieku, a także XII-wieczna katedra św. Jerzego, trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na kolarzy tu czeka lotna premia.

Kolejna część trasy, po drodze wzdłuż Padu, wprowadzi kolarzy do Lombardii. Druga lotna premia znajduje się w miejscowości pochodzenia Guerry, Bagnolo San Vito, a następnie kolarze pojawią się w Mantui. Choć Romeo i Julia kojarzona jest z Weroną, gdzie znajdzie się meta, część akcji ma miejsce również tu – wygnany z Werony za zabicie Tybalta Romeo trafia do Mantui. Z jego okolic pochodził także słynny poeta okresu schyłku Republiki rzymskiej: Wergiliusz. Włoska Stolica Kultury z 2016 roku dziś oferuje Palazzo Te z XVI wieku, bazylikę św. Andrzeja, której budowa rozpoczęła się w 1472, a zakończyła dopiero w 1790, a także katedrę św. Piotra i szósty największy pałac w Europie, Pałac Książęcy.

Finisz rywalizacji zaplanowano w Weronie, gdzie dwa lata temu kończyło się całe Giro d’Italia. W jego centrum znajdują się place Erbe i Bra, XII-wieczna katedra, bazylika św. Zenona, a także amfiteatr rzymski, ukończony w 30 roku naszej ery. W 2026 roku odbędzie się w nim ceremonia zamknięcia zimowych igrzysk olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo – oba miasta-gospodarze również znajdują się na trasie tegorocznej “Corsa Rosa”.

Końcówka etapu łatwiejsza być nie może – ostatnie trzy kilometry prowadzą po niemal całkowicie prostej i szerokiej jezdni, o dobrej jakości asfaltu. Jedynym, skromnym utrudnieniem będzie konieczność objechania Porta Nuova, bramy miejskiej, przy której znajduje się dworzec kolejowy.

Czołówka wyścigu powinna mieć przed sobą spokojny dzień, chyba, że na płaszczyźnie Padu zawieje wiatr. W końcówce o etap zmierzą się Giacomo Nizzolo (Qhubeka Assos), Elia Viviani (Cofidis), Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma), Fernando Gaviria (UAE Team Emirates), a także Matteo Moschetti (Trek-Segafredo), Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation) czy Peter Sagan (Bora-hansgrohe).

Premie górskie:
brak

Lotne premie:
Ferrara (68 km – 130 km przed metą)
Bagnolo San Vito (145 km – 53 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 12:25, start ostry – 12:35 po 5,3-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 16:59-17:25

mapki i profile: RCS Sport