Egan Bernal wygrał po szutrowej wspinaczce do Campo Felice dziewiąty etap wyścigu Giro d’Italia.
Zawodnik Ineos Grenadiers odebrał różową koszulkę wyścigu od Węgra Attili Valtera (Groupama-FDJ), meldując się na mecie 7 sekund przed Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) i Aleksandrem Vlasovem (Astana-Premier Tech).
Niedzielne spotkanie z Apeninami prowadziło przez sześć, stosunkowo łagodnych podjazdów, o przewyższeniu blisko 3500 metrów, a to wszystko na dystansie 158 kilometrów.
Na starcie do etapu zabrakło Tomasz Marczyńskiego, który został wycofany przez lekarza Lotto Soudal z powodu utrzymujących się jeszcze od zeszłej jesieni dolegliwości pocovidowych. Droga już od kilometra zero szła w górę, w kierunku Colle della Croce (13 km; 7,9 km; 3,3%), gdzie ucieczka jeszcze się nie zawiązała.
Podobnie było na Passo Godi (36 km; 13,9 km; 4,1%, kat. 2). Wprawdzie odjechało na tej przełęczy 22 kolarzy, w tym lider klasyfikacji górskiej Gino Mader, siódmy zawodnik klasyfikacji generalnej Damiano Caruso i Matej Mohoric (wszyscy Bahrain-Victorious), ale peleton nie zaprzestał pościgu. Co gorsza, Mohoric – chyba najlepiej zjeżdżający obecnie zawodnik – właśnie na zjeździe wykonał salto, upadając na głowę i w usztywniającym kołnierzu został zabrany do szpitala.
Akcja dnia poszła dopiero na Fonte Ciarlotto (77 km; 11,6 km; 4,9%).Odjechali wówczas Tony Gallopin, Geoffrey Bouchard (obaj AG2R Citroen), Luis Leon Sanchez (Astana-Premier Tech), Giovanni Visconti, Filippo Zana (obaj Bardiani-CSF), Matteo Fabbro (Bora-hansgrohe), Nicolas Edet (Cofidis), Simon Carr, Ruben Guerreiro (obaj EF Education-Nippo), George Bennett, Koen Bouwman (obaj Jumbo-Visma), Einer Augusto Rubio (Movistar Team), Tanel Kangert (Team BikeExchange), Michael Storer (Team DSM), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Diego Ulissi (UAE Team Emirates) i Eduardo Sepulveda (Androni Giocattoli Sidermec).
Siedemnasta na Forca Caruso (56 km przed metą; 12,7 km; 4,5%, kat. 3) prowadziła o 3 minuty i taką samą różnicę zanotowano na lotnej premii w Celano (36 km przed metą).
Na Ovindoli (23 km przed metą; 12,4 km; 5,1%, kat. 2) wciąż były 3 minuty, ale czołówka podzieliła się. Z przodu pozostali Bouchard i Carr, utrzymując kilkanaście sekund przed następnymi. Kolarz AG2R odskoczył od Carra na Rocca di Cambio (8 km przed metą, 2,5 km; 4,7%). Peleton był spóźniony o 2 minuty.
Sama końcówka prowadziła pod Campo Felice (6,6 km; 5,9%, kat. 1), z tym że ostatnie 1600 metrów miało szutrowe podłoże i nachylenie 8,6%.
29-letni Francuz powoli zbliżał się do mety, szybciej to robił Bouwman, który dopadł Boucharda 1100 metrów przed metą. Nieco dalej cisnęli kolarze Ineos Grenadiers. Kontakt z grupą zasadniczą stracił lider wyścigu Attila Valter.
Zaatakował Egan Bernal, przy którym i to tylko przez krótki moment, utrzymał się Ciccone. Kolumbijczyk 400 metrów przed kreską przemknął obok prowadzącej dotąd dwójki, chwilę później finiszując po etap i różową koszulkę.
📽️ Put your feet up and enjoy cycling at its very best!
📽️ Mettetevi comodi e godevi il grande ciclismo!
📽️ Ponte cómodo y disfruta del gran ciclismo!Powered by @supersapiensinc #Giro pic.twitter.com/MFQB39mgC2
— Giro d'Italia (@giroditalia) May 16, 2021
Wyniki 9. etapu Giro d'Italia 2021 (2.UWT); Castel di Sangro – Campo Felice (158 km):
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | 4:08:23 |
2. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 00:07 |
3. | Aleksandr Vlasov | Astana-Premier Tech | |
4. | Remco Evenepoel | Deceuninck-Quick Step | 00:10 |
5. | Dan Martin | Israel Start-Up Nation | |
6. | Damiano Caruso | Bahrain-Victorious | 00:12 |
7. | Romain Bardet | Team DSM | |
8. | Marc Soler | Movistar Team | |
9. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | |
10. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | |
11. | Davide Formolo | UAE Team Emirates | |
12. | Hugh Carthy | EF Education-Nippo | |
13. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
14. | Simon Yates | Team BikeExchange | |
15. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 00:31 |
16. | Gianni Moscon | Ineos Grenadiers | |
17. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | |
18. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | 00:35 |
19. | Nick Schultz | Team BikeExchange | |
20. | Alberto Bettiol | EF Education-Nippo | |
21. | Vincenzo Nibali | Trek-Segafredo | |
22. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 00:38 |
23. | Lorenzo Fortunato | EOLO-Kometa | 00:49 |
24. | Louis Vervaeke | Alpecin-Fenix | |
25. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
26. | Sébastien Reichenbach | Groupama-FDJ | |
27. | Jai Hindley | Team DSM | 00:53 |
28. | Edward Ravasi | EOLO-Kometa | 01:00 |
29. | Pello Bilbao | Bahrain-Victorious | 01:01 |
30. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | |
31. | Mikel Nieve | Team BikeExchange | 01:07 |
32. | Ruben Guerreiro | EF Education-Nippo | 01:13 |
33. | Felix Grossschartner | Bora-hansgrohe | 01:16 |
34. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | 01:18 |
35. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | 01:34 |
36. | George Bennett | Jumbo-Visma | 01:44 |
37. | Antonio Pedrero | Movistar Team | 01:47 |
38. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | 01:49 |
39. | Tanel Kangert | Team BikeExchange | 01:50 |
40. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
41. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | 02:13 |
42. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | 02:21 |
43. | Quinten Hermans | Intermarche-Wanty-Gobert | 02:25 |
44. | Michael Storer | Team DSM | 02:27 |
45. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | |
46. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | 02:34 |
47. | Rémy Rochas | Cofidis, Solutions Crédits | 02:45 |
48. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | 02:51 |
49. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | |
50. | Simon Carr | EF Education-Nippo | 02:57 |
51. | Fausto Masnada | Deceuninck-Quick Step | |
52. | Vadim Pronskiy | Astana-Premier Tech | 03:13 |
53. | Jimmy Janssens | Alpecin-Fenix | 03:14 |
54. | Chris Hamilton | Team DSM | 03:21 |
55. | Kilian Frankiny | Qhubeka Assos | 04:02 |
56. | Simone Petilli | Intermarche-Wanty-Gobert | 04:08 |
57. | Lars van Den Berg | Groupama-FDJ | 04:28 |
58. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | 05:14 |
59. | Jacopo Mosca | Trek-Segafredo | |
60. | Yukiya Arashiro | Bahrain-Victorious | |
61. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | 05:25 |
62. | Giovanni Carboni | Bardiani-CSF-Faizanè | 05:28 |
63. | Gorka Izagirre | Astana-Premier Tech | 06:42 |
64. | Luis León Sanchez | Astana-Premier Tech | |
65. | Davide Villella | Movistar Team | 06:49 |
66. | Jens Keukeleire | EF Education-Nippo | 07:09 |
67. | Guy Niv | Israel Start-Up Nation | 07:24 |
68. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | 07:31 |
69. | Nicolas Roche | Team DSM | |
70. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | 07:44 |
71. | Dario Cataldo | Movistar Team | |
72. | Jonathan Klever Caicedo | EF Education-Nippo | |
73. | Pieter Serry | Deceuninck-Quick Step | 07:46 |
74. | Filippo Zana | Bardiani-CSF-Faizanè | 07:56 |
75. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | 07:58 |
76. | Alessandro de Marchi | Israel Start-Up Nation | |
77. | Nelson Oliveira | Movistar Team | 08:42 |
78. | Simon Pellaud | Androni Giocattoli-Sidermec | |
79. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Fenix | 08:44 |
80. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 08:45 |
81. | Giovanni Visconti | Bardiani-CSF-Faizanè | |
82. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
83. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | 08:49 |
84. | Tejay van Garderen | EF Education-Nippo | |
85. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | 08:55 |
86. | Simon Guglielmi | Groupama-FDJ | 09:02 |
87. | Rafael Valls | Bahrain-Victorious | 09:08 |
88. | Callum Scotson | Team BikeExchange | |
89. | Jan Tratnik | Bahrain-Victorious | 09:16 |
90. | Eduardo Sepulveda | Androni Giocattoli-Sidermec | 09:33 |
91. | Fabio Felline | Astana-Premier Tech | 10:44 |
92. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | 14:54 |
93. | Gino Mader | Bahrain-Victorious | |
94. | Matteo Sobrero | Astana-Premier Tech | |
95. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | 14:56 |
96. | Christopher Juul-jensen | Team BikeExchange | 15:11 |
97. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | 16:44 |
98. | Francjasco Gavazzi | EOLO-Kometa | 16:54 |
99. | Patrick Bevin | Israel Start-Up Nation | |
100. | Natnael Berhane | Cofidis, Solutions Crédits | |
101. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
102. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | 17:01 |
103. | Iljo Keisse | Deceuninck-Quick Step | 17:42 |
104. | Andrea Pasqualon | Intermarche-Wanty-Gobert | |
105. | Dries de Bondt | Alpecin-Fenix | |
106. | Mauro Schmid | Qhubeka Assos | |
107. | Nico Denz | Team DSM | 17:46 |
108. | Senne Leysen | Alpecin-Fenix | 17:52 |
109. | Romain Seigle | Groupama-FDJ | 18:17 |
110. | Paul Martens | Jumbo-Visma | 18:23 |
111. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | |
112. | Samuele Battistella | Astana-Premier Tech | |
113. | Samuele Zoccarato | Bardiani-CSF-Faizanè | |
114. | Enrico Battaglin | Bardiani-CSF-Faizanè | |
115. | Filippo Fiorelli | Bardiani-CSF-Faizanè | |
116. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | 18:28 |
117. | Edoardo Affini | Jumbo-Visma | 18:59 |
118. | Victor Lafay | Cofidis, Solutions Crédits | 22:22 |
119. | Márton Dina | EOLO-Kometa | |
120. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | |
121. | Kobe Goossens | Lotto Soudal | |
122. | Julius van Den Berg | EF Education-Nippo | 22:24 |
123. | Michael Hepburn | Team BikeExchange | |
124. | Max Kanter | Team DSM | |
125. | Mark Christian | EOLO-Kometa | |
126. | Natnael Tesfatsion | Androni Giocattoli-Sidermec | |
127. | Simone Ravanelli | Androni Giocattoli-Sidermec | 22:30 |
128. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | |
129. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Fenix | |
130. | Daniel Oss | Bora-hansgrohe | |
131. | Alexis Gougeard | AG2R Citroën Team | |
132. | Davide Cimolai | Israel Start-Up Nation | |
133. | Vincenzo Albanese | EOLO-Kometa | |
134. | Albert Torres | Movistar Team | |
135. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Wanty-Gobert | 22:34 |
136. | Cameron Meyer | Team BikeExchange | |
137. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | 22:52 |
138. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | |
139. | Nikias Arndt | Team DSM | 24:51 |
140. | Roger Kluge | Lotto Soudal | |
141. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | 25:10 |
142. | Mikkel Frølich Honore | Deceuninck-Quick Step | 25:12 |
143. | Davide Gabburo | Bardiani-CSF-Faizanè | |
144. | Alex Dowsett | Israel Start-Up Nation | 25:14 |
145. | Umberto Marengo | Bardiani-CSF-Faizanè | |
146. | Matthias Brandle | Israel Start-Up Nation | |
147. | Andrii Ponomar | Androni Giocattoli-Sidermec | |
148. | Lawrence Naesen | AG2R Citroën Team | |
149. | Fabio Sabatini | Cofidis, Solutions Crédits | |
150. | Nicola Venchiarutti | Androni Giocattoli-Sidermec | 25:23 |
151. | Bert-Jan Lindeman | Qhubeka Assos | |
152. | Łukasz Wiśniowski | Qhubeka Assos | |
153. | Wesley Kreder | Intermarche-Wanty-Gobert | |
154. | David Dekker | Jumbo-Visma | 25:26 |
155. | Attilio Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | 25:37 |
156. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | 25:53 |
157. | Max Walscheid | Qhubeka Assos | 25:55 |
158. | Jefferson Alexander Cepeda | Androni Giocattoli-Sidermec | 25:57 |
159. | Filippo Tagliani | Androni Giocattoli-Sidermec | |
160. | Juan Sebastián Molano | UAE Team Emirates | |
161. | Riccardo Minali | Intermarche-Wanty-Gobert | |
162. | Tim Merlier | Alpecin-Fenix | |
163. | Alexander Krieger | Alpecin-Fenix | |
164. | Matteo Moschetti | Trek-Segafredo | 26:02 |
165. | Elia Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | 26:03 |
166. | Simone Consonni | Cofidis, Solutions Crédits | |
167. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
168. | Victor Campenaerts | Qhubeka Assos | |
169. | Samuele Rivi | EOLO-Kometa | |
170. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | 26:08 |
171. | Dylan Groenewegen | Jumbo-Visma | 26:11 |
172. | Giacomo Nizzolo | Qhubeka Assos | 26:30 |
DNF | Clément Champoussin | AG2R Citroën Team | |
DNF | Matej Mohoric | Bahrain-Victorious | |
DNF | Jasper de Buyst | Lotto Soudal | |
DNS | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | 35:19:22 |
2. | Remco Evenepoel | Deceuninck-Quick Step | 00:15 |
3. | Aleksandr Vlasov | Astana-Premier Tech | 00:21 |
4. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 00:36 |
5. | Attila Valter | Groupama-FDJ | 00:43 |
6. | Hugh Carthy | EF Education-Nippo | 00:44 |
7. | Damiano Caruso | Bahrain-Victorious | 00:45 |
8. | Dan Martin | Israel Start-Up Nation | 00:51 |
9. | Simon Yates | Team BikeExchange | 00:55 |
10. | Davide Formolo | UAE Team Emirates | 01:01 |
11. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | 01:12 |
12. | Marc Soler | Movistar Team | 01:20 |
13. | Romain Bardet | Team DSM | |
14. | Louis Vervaeke | Alpecin-Fenix | 01:33 |
15. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | 01:46 |
16. | Vincenzo Nibali | Trek-Segafredo | 02:12 |
17. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | 02:15 |
18. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | 02:22 |
19. | Gianni Moscon | Ineos Grenadiers | 02:28 |
20. | Nick Schultz | Team BikeExchange | 02:30 |
21. | Pello Bilbao | Bahrain-Victorious | 03:26 |
22. | Jai Hindley | Team DSM | 04:27 |
23. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | 04:55 |
Klasyfikacja punktowa | punkty | ||
---|---|---|---|
1. | Tim Merlier | Alpecin-Fenix | 83 |
2. | Giacomo Nizzolo | Qhubeka Assos | 76 |
3. | Elia Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | 69 |
4. | Davide Cimolai | Israel Start-Up Nation | 66 |
5. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | 57 |
6. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | 56 |
7. | Matteo Moschetti | Trek-Segafredo | 42 |
8. | Filippo Tagliani | Androni Giocattoli-Sidermec | 39 |
9. | Filippo Fiorelli | Bardiani-CSF-Faizanè | 39 |
10. | Dylan Groenewegen | Jumbo-Visma | 36 |
Klasyfikacja górska | punkty | ||
1. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 51 |
2. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | 48 |
3. | Gino Mader | Bahrain-Victorious | 44 |
4. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | 23 |
5. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 20 |
6. | Kobe Goossens | Lotto Soudal | 18 |
7. | Francjasco Gavazzi | EOLO-Kometa | 17 |
8. | Vincenzo Albanese | EOLO-Kometa | 16 |
9. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | 13 |
10. | Remco Evenepoel | Deceuninck-Quick Step | 13 |
Klasyfikacja młodzieżowa | czas | ||
1. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | 35:19:22 |
2. | Remco Evenepoel | Deceuninck-Quick Step | 00:15 |
3. | Aleksandr Vlasov | Astana-Premier Tech | 00:21 |
4. | Attila Valter | Groupama-FDJ | 00:43 |
5. | Daniel Felipe Martinez | Ineos Grenadiers | 01:12 |
6. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | 02:22 |
7. | Jai Hindley | Team DSM | 04:27 |
8. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | 04:55 |
9. | Harold Tejada | Astana-Premier Tech | 07:34 |
10. | Lorenzo Fortunato | EOLO-Kometa | 08:27 |
Klasyfikacja drużynowa | czas | ||
1. | Ineos Grenadiers | 6:01:14 | |
2. | Team BikeExchange | 03:26 | |
3. | Trek-Segafredo | 05:47 | |
4. | Bahrain-Victorious | 06:49 | |
5. | Deceuninck-Quick Step | 07:44 | |
6. | EF Education-Nippo | 10:49 | |
7. | Team DSM | 11:05 | |
8. | Movistar Team | 14:07 | |
9. | Jumbo-Visma | 20:07 | |
10. | Astana-Premier Tech | 26:40 | |
11. | UAE Team Emirates | 37:19 | |
12. | Bora-hansgrohe | 39:00 | |
13. | Groupama-FDJ | 49:52 | |
14. | Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 50:30 | |
15. | Israel Start-Up Nation | 55:37 | |
16. | EOLO-Kometa | 59:46 | |
17. | AG2R Citroën Team | 1:01:19 | |
18. | Alpecin-Fenix | 1:39:47 | |
19. | Cofidis, Solutions Crédits | 1:40:01 | |
20. | Bardiani-CSF-Faizanè | 1:47:48 | |
21. | Team Qhubeka ASSOS | 2:19:10 | |
22. | Androni Giocattoli-Sidermec | 2:26:18 | |
23. | Lotto Soudal | 2:49:54 |