Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) wywalczyła zwycięstwo na drugim etapie Giro Rosa.
Holenderka na mecie zameldowała się samotnie, ponad minutę przed Anną van der Breggen (Boels Dolmans) i Katarzyną Niewiadomą (Canyon-SRAM).
Van Vleuten objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.
Wszystko poszło dziś dobrze. Ruszyłam 16 kilometrów przed metą, aby zyskać jak najwięcej czasu, ponieważ na trasie Giro nie mamy górskiego finiszu. Wyścig może rozegrać się na sekundy, każda zdobyta się liczy
– powiedziała po zakończeniu zmagań.
Drugi odcinek wyścigu był jednym z dwóch najpoważniejszych wyzwań Giro Rosa. Na 125 kilometrach w Toskanii zebrało się ponad 3000 metrów przewyższenia, a osiem wspinaczek miało utrudnić życie faworytkom wyścigu. Podjazdy, z dwoma wyjątkami, nie przekraczały jednak 4,5 kilometra, a średnie ich nachylenie oscylowało wokół 5%. Wyjątek stanowił drugi podjazd dnia (7,5 km, 5,3%) oraz szutrowa wspinaczka na górską premię Seggiano, kończąca się 11 kilometrów przed metą (5,8 km, 6,5%). W finale o zwycięstwo zawodniczki rywalizowały na niewielkim podjeździe (800 m, 6%).
Tempo w pierwszej fazie etapu dyktowały zawodniczki CCC-Liv, a cenne sekundy na lotnym finiszu zgarnęła Emma Norsgaard (Equipe Paule Ka). W ołowie odcinka, 63 kilometry przed metą, na atak z grupy około 50 zawodniczek zdecydowała się za to Julie van der Velde (Lotto Soudal Ladies).
Belgijka zyskała 50 sekund przewagi i wygrała kolejny lotny finisz, ale nie poprzestała na tym. Peleton w tym punkcie nie spieszył się z zakończeniem jej akcji, co zawodniczce ekipy Lotto Soudal pozwolił na samotne pokonanie płaskowyżu i rozpoczęcie zjazdów ku dwóm kluczowym wspinaczkom etapu.
W pościg ruszyły Ruth Winder (Trek-Segafredo), Elise Chabbey (Equipe Paule Ka), Lisa Brennauer (Canyon-SRAM) i Alison Jackson (Team Sunweb), ale cała akcja została szybko skasowana. Poprawka ze strony Lizzy Banks (Equipe Paule Ka) także została powstrzymana i na wąskiej drodze na górską premię zmieścić się próbowała cała grupa.
Po natychmiastowym ataku Annemiek van Vleuten tylko przez moment utrzymała się za nią Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ Nouvelle Aquitaine).
Even @AvVleuten had a hard time on the challenging course today. Incredible she managed to keep such big time gaps despite this incident with just 12 km to go!
🎥 PMG Sport #GiroRosa pic.twitter.com/N7cRRlF8Ik
— Mikkel Condé v2.0 (@mrconde) September 12, 2020
Mistrzyni świata na podjeździe upadła i kawałek musiała podbiec, ale nawet to nie przeszkodziło jej w utrzymaniu prowadzenia. Podjazd opuściła z przewagą 36 sekund nad Van der Breggen i 52 sekund nad Niewiadomą i Ludwig.
Na dojeździe do mety liderka powiększyła tę różnicę, natomiast Niewiadoma z Dunką utrzymywała kilkunastosekundową różnicę do Van der Breggen. Polka przeskoczyła do Holenderki na ostatniej pochyłości, 300 metrów przed kreską.
Sekcję szutru chciałem rozpocząć jako pierwsza. Tak zrobiłam i tam zaatakowałam. Zrobiłyśmy rekonesans tego etapu, wiedziałam więc, że ta sekcja jest trudna i techniczna, że istniej ryzyko zwolnienia i konieczności wypięcia się. Dlatego ruszyłam u podnóża
– tłumaczyła mistrzyni świata.
Seconda tappa del Giro Rosa 2020! https://t.co/L6Sogf6erD
— GiroRosaIccrea (@GiroRosaIccrea) September 12, 2020
Poz. | Zawodniczka | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Annemiek van Vleuten | Mitchelton-Scott | 3:53:20 |
2. | Anna van der Breggen | Boels-Dolmans Cycling Team | 01:16 |
3. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon SRAM Racing | |
4. | Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 01:29 |
5. | Ashleigh Moolman | CCC-Liv | 03:07 |
6. | Mavi Garcia | Alé BTC Ljubljana | |
7. | Mikayla Harvey | Equipe Paule Ka | 03:11 |
8. | Soraya Paladin | CCC-Liv | 03:52 |
9. | Erica Magnaldi | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 03:55 |
10. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott | 03:57 |
11. | Elise Chabbey | Equipe Paule Ka | 04:00 |
12. | Ane Santesteban | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 04:11 |
13. | Chantal van Den Broek-blaak | Boels-Dolmans Cycling Team | 04:22 |
14. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo Women | |
15. | Marianne Vos | CCC-Liv | 04:28 |
16. | Elizabeth Banks | Equipe Paule Ka | 06:10 |
17. | Paula Andrea Patino | Movistar Team | |
18. | Nadine Michaela Gill | Bizkaia Durango | |
19. | Marta Cavalli | Valcar-Travel & Service | 06:14 |
20. | Juliette Labous | Team Sunweb | |
21. | Eugenia Bujak | Alé BTC Ljubljana | 07:04 |
22. | Elena Franchi | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | 08:04 |
23. | Katia Ragusa | Astana Womens Team | 08:16 |
24. | Floortje Mackaij | Team Sunweb | |
25. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo Women | |
26. | Liane Lippert | Team Sunweb | |
27. | Omer Shapira | Canyon SRAM Racing | |
28. | Katrine Aalerud | Movistar Team | |
29. | Brodie Chapman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
30. | Evita Muzic | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
31. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | |
32. | Spela Kern | Lviv Cycling Team women | 08:24 |
33. | Sabrina Stultiens | CCC-Liv | |
34. | Niamh Fisher-black | Equipe Paule Ka | 08:26 |
35. | Noemi Ruegg | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 09:16 |
36. | Mariia Novolodskaia | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 09:17 |
37. | Ievgeniia Vysotska | Lviv Cycling Team women | 09:24 |
38. | Rachel Neylan | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 09:29 |
39. | Tatiana Guderzo | Alé BTC Ljubljana | |
40. | Alena Amialiusik | Canyon SRAM Racing | |
41. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | |
42. | Lone Meertens | Lotto Soudal Ladies | 10:59 |
43. | Silvia Valsecchi | Bepink | 11:04 |
44. | Ilaria Sanguineti | Valcar-Travel & Service | |
45. | Karol-Ann Canuel | Boels-Dolmans Cycling Team | |
46. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo Women | |
47. | Amy Pieters | Boels-Dolmans Cycling Team | |
48. | Emma Cecilie Norsgaard | Equipe Paule Ka | |
49. | Elizabeth Deignan | Trek-Segafredo Women | |
50. | Teuntje Beekhuis | Lotto Soudal Ladies | 12:46 |
51. | Silvia Zanardi | Bepink | |
52. | Debora Silvestri | Top Girls Fassa Bortolo | |
53. | Coryn Rivera | Team Sunweb | |
54. | Sofia Bertizzolo | CCC-Liv | |
55. | Alison Jackson | Team Sunweb | |
56. | Urška Zigart | Alé BTC Ljubljana | |
57. | Lotte Kopecky | Lotto Soudal Ladies | |
58. | Maria Giulia Confalonieri | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 13:10 |
59. | Lisa Brennauer | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
60. | Jolien D'hoore | Boels-Dolmans Cycling Team | 13:44 |
61. | Lisa Klein | Canyon SRAM Racing | |
62. | Stine Borgli | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
63. | Barbara Malcotti | Valcar-Travel & Service | |
64. | Sara Casasola | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
65. | Vittoria Guazzini | Valcar-Travel & Service | |
66. | Teniel Campbell | Valcar-Travel & Service | |
67. | Rasa Leleivyte | Aromitalia Vaiano | |
68. | Blanca Liliana Moreno | Astana Womens Team | |
69. | Elena Cecchini | Canyon SRAM Racing | |
70. | Emilia Fahlin | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
71. | Grace Brown | Mitchelton-Scott | |
72. | Beatrice Rossato | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | 14:16 |
73. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | 15:45 |
74. | Maaike Boogaard | Alé BTC Ljubljana | 16:20 |
75. | Marketa Hajkova | Bepink | 17:34 |
76. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
77. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | |
78. | Ruth Winder | Trek-Segafredo Women | 17:39 |
79. | Julie van de Velde | Lotto Soudal Ladies | 17:42 |
80. | Pauliena Rooijakkers | CCC-Liv | 20:00 |
81. | Aude Biannic | Movistar Team | 25:08 |
82. | Simona Frapporti | Bepink | |
83. | Gloria Rodriguez | Movistar Team | 25:09 |
84. | Jelena Eric | Movistar Team | |
85. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | 25:15 |
86. | Abby-Mae Parkinson | Lotto Soudal Ladies | 25:17 |
87. | Greta Marturano | Top Girls Fassa Bortolo | |
88. | Elizabeth Holden | Bizkaia Durango | |
89. | Vania Canvelli | Bepink | |
90. | Anna Potokina | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | 25:42 |
91. | Alice Maria Arzuffi | Bizkaia Durango | 25:44 |
92. | Giorgia Catarzi | Bepink | 26:08 |
93. | Elena Pirrone | Valcar-Travel & Service | |
94. | Letizia Borghesi | Aromitalia Vaiano | |
95. | Francjasca Baroni | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
96. | Nadia Quagliotto | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 26:11 |
97. | Małgorzata Jasińska | Cronos Casa Dorada Women Cycling | |
98. | Barbara Guarischi | Movistar Team | 26:18 |
99. | Kirsten Wild | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 26:22 |
100. | Lara Vieceli | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
101. | Ainara Elbusto | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 26:26 |
102. | Diana Klimova | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 26:49 |
103. | Marlen Reusser | Equipe Paule Ka | 27:28 |
104. | Anna Trevisi | Alé BTC Ljubljana | |
105. | Carla Oberholzer | Bizkaia Durango | 27:34 |
106. | Julia Biryukova | Lviv Cycling Team women | 28:46 |
107. | Carmela Cipriani | Aromitalia Vaiano | 28:51 |
108. | Olena Sharga | Lviv Cycling Team women | |
109. | Arlenis Sierra | Astana Womens Team | |
110. | Olga Zabelinskaya | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | |
111. | Olga Shekel | Astana Womens Team | |
112. | Giulia Marchesini | Aromitalia Vaiano | |
113. | Eva Buurman | Boels-Dolmans Cycling Team | |
114. | Moniek Tenniglo | Mitchelton-Scott | |
115. | Laura Tomasi | Top Girls Fassa Bortolo | |
116. | Giorgia Bariani | Top Girls Fassa Bortolo | |
117. | Lucía Gonzalez | Bizkaia Durango | 29:08 |
118. | Arianna Sessi | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | 29:20 |
119. | Francjasca Pisciali | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | |
120. | Asja Paladin | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 31:07 |
121. | Arianna Fidanza | Lotto Soudal Ladies | |
122. | Ariana Gilabert | Bizkaia Durango | 33:09 |
123. | Sandra Alonso | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 33:39 |
124. | Elisa Dalla Valle | Top Girls Fassa Bortolo | 34:06 |
125. | Michela Balducci | Top Girls Fassa Bortolo | |
126. | Olivija Baleisyte | Astana Womens Team | 40:52 |
127. | Sofia Collinelli | Aromitalia Vaiano | |
128. | Gemma Sernissi | Aromitalia Vaiano | |
129. | Martina Fidanza | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | |
130. | Alice Gasparini | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | 40:54 |
131. | Kseniya Dobrynina | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | 43:45 |
132. | Francjasca Pattaro | Astana Womens Team | 56:18 |
OTL | Olivija Baleisyte | Astana Womens Team | |
OTL | Kseniya Dobrynina | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
OTL | Francjasca Pattaro | Astana Womens Team | |
OTL | Nicole Fede | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
OTL | Mia Radotic | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | |
OTL | Rosalia Ortiz | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | |
OTL | Sofia Collinelli | Aromitalia Vaiano | |
OTL | Alice Gasparini | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | |
OTL | Gemma Sernissi | Aromitalia Vaiano | |
OTL | Martina Fidanza | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | |
DNF | Naomi de Roeck | Lviv Cycling Team women | |
DNF | Fiona Turnbull | Lviv Cycling Team women |
Poz. | Zawodniczka | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Annemiek van Vleuten | Mitchelton-Scott | 4:13:20 |
2. | Anna van der Breggen | Boels-Dolmans Cycling Team | 01:18 |
3. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon SRAM Racing | 01:33 |
4. | Cecilie Uttrup Ludwig | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 02:54 |
5. | Mikayla Harvey | Equipe Paule Ka | 03:26 |
6. | Ashleigh Moolman | CCC-Liv | 03:54 |
7. | Mavi Garcia | Alé BTC Ljubljana | 04:01 |
8. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott | 04:07 |
9. | Elise Chabbey | Equipe Paule Ka | 04:15 |
10. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo Women | 04:27 |
11. | Chantal van Den Broek-blaak | Boels-Dolmans Cycling Team | 04:30 |
12. | Soraya Paladin | CCC-Liv | 04:39 |
13. | Erica Magnaldi | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 04:43 |
14. | Ane Santesteban | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 04:59 |
15. | Marianne Vos | CCC-Liv | 05:15 |
16. | Elizabeth Banks | Equipe Paule Ka | 06:25 |
17. | Juliette Labous | Team Sunweb | 06:33 |
18. | Marta Cavalli | Valcar-Travel & Service | 07:10 |
19. | Paula Andrea Patino | Movistar Team | 07:37 |
20. | Eugenia Bujak | Alé BTC Ljubljana | 07:58 |
21. | Ellen van Dijk | Trek-Segafredo Women | 08:21 |
22. | Floortje Mackaij | Team Sunweb | 08:35 |
23. | Liane Lippert | Team Sunweb | |
24. | Omer Shapira | Canyon SRAM Racing | 08:37 |
25. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | |
26. | Nadine Michaela Gill | Bizkaia Durango | 09:05 |
27. | Sabrina Stultiens | CCC-Liv | 09:11 |
28. | Brodie Chapman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 09:41 |
29. | Evita Muzic | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
30. | Katrine Aalerud | Movistar Team | 09:43 |
31. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | 09:48 |
32. | Alena Amialiusik | Canyon SRAM Racing | 09:50 |
33. | Tatiana Guderzo | Alé BTC Ljubljana | 10:23 |
34. | Katia Ragusa | Astana Womens Team | 10:34 |
35. | Elena Franchi | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | 11:00 |
36. | Elizabeth Deignan | Trek-Segafredo Women | 11:09 |
37. | Karol-Ann Canuel | Boels-Dolmans Cycling Team | 11:12 |
38. | Amy Pieters | Boels-Dolmans Cycling Team | |
39. | Emma Cecilie Norsgaard | Equipe Paule Ka | 11:15 |
40. | Noemi Ruegg | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 11:17 |
41. | Mariia Novolodskaia | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 11:18 |
42. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo Women | 11:22 |
43. | Spela Kern | Lviv Cycling Team women | 11:29 |
44. | Rachel Neylan | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 11:54 |
45. | Ilaria Sanguineti | Valcar-Travel & Service | 12:00 |
46. | Ievgeniia Vysotska | Lviv Cycling Team women | 12:29 |
47. | Niamh Fisher-black | Equipe Paule Ka | 12:31 |
48. | Silvia Valsecchi | Bepink | 12:32 |
49. | Coryn Rivera | Team Sunweb | 13:05 |
50. | Alison Jackson | Team Sunweb | |
51. | Sofia Bertizzolo | CCC-Liv | 13:33 |
52. | Jolien D'hoore | Boels-Dolmans Cycling Team | 13:52 |
53. | Grace Brown | Mitchelton-Scott | 13:54 |
54. | Maria Giulia Confalonieri | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 13:58 |
55. | Lisa Brennauer | Ceratizit-WNT Pro Cycling | |
56. | Lisa Klein | Canyon SRAM Racing | 14:03 |
57. | Elena Cecchini | Canyon SRAM Racing | |
58. | Silvia Zanardi | Bepink | 14:14 |
59. | Lotte Kopecky | Lotto Soudal Ladies | 14:29 |
60. | Vittoria Guazzini | Valcar-Travel & Service | 14:40 |
61. | Barbara Malcotti | Valcar-Travel & Service | 14:42 |
62. | Teniel Campbell | Valcar-Travel & Service | |
63. | Lone Meertens | Lotto Soudal Ladies | 14:51 |
64. | Debora Silvestri | Top Girls Fassa Bortolo | 15:04 |
65. | Emilia Fahlin | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 15:09 |
66. | Rasa Leleivyte | Aromitalia Vaiano | 16:21 |
67. | Urška Zigart | Alé BTC Ljubljana | 16:33 |
68. | Teuntje Beekhuis | Lotto Soudal Ladies | 16:38 |
69. | Sara Casasola | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | 16:54 |
70. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | 16:57 |
71. | Beatrice Rossato | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | 17:12 |
72. | Maaike Boogaard | Alé BTC Ljubljana | 17:14 |
73. | Sarah Roy | Mitchelton-Scott | 17:43 |
74. | Ruth Winder | Trek-Segafredo Women | 17:44 |
75. | Stine Borgli | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 17:55 |
76. | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 18:59 |
77. | Julie van de Velde | Lotto Soudal Ladies | 19:22 |
78. | Blanca Liliana Moreno | Astana Womens Team | 19:30 |
79. | Marketa Hajkova | Bepink | 19:34 |
80. | Pauliena Rooijakkers | CCC-Liv | 20:48 |
81. | Aude Biannic | Movistar Team | 26:35 |
82. | Simona Frapporti | Bepink | 26:36 |
83. | Gloria Rodriguez | Movistar Team | |
84. | Abby-Mae Parkinson | Lotto Soudal Ladies | 27:00 |
85. | Elena Pirrone | Valcar-Travel & Service | 27:04 |
86. | Kirsten Wild | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 27:10 |
87. | Greta Marturano | Top Girls Fassa Bortolo | 27:35 |
88. | Giorgia Catarzi | Bepink | 27:36 |
89. | Marlen Reusser | Equipe Paule Ka | 27:43 |
90. | Jelena Eric | Movistar Team | 27:44 |
91. | Elizabeth Holden | Bizkaia Durango | 28:12 |
92. | Małgorzata Jasińska | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 28:36 |
93. | Alice Maria Arzuffi | Bizkaia Durango | 28:39 |
94. | Barbara Guarischi | Movistar Team | 28:42 |
95. | Letizia Borghesi | Aromitalia Vaiano | 28:45 |
96. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | 28:46 |
97. | Diana Klimova | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 28:50 |
98. | Ainara Elbusto | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 28:51 |
99. | Anna Potokina | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | 28:52 |
100. | Vania Canvelli | Bepink | 28:54 |
101. | Eva Buurman | Boels-Dolmans Cycling Team | 28:59 |
102. | Francjasca Baroni | Servetto-Piumate-Beltrami TSA | 29:18 |
103. | Lara Vieceli | Ceratizit-WNT Pro Cycling | 29:22 |
104. | Anna Trevisi | Alé BTC Ljubljana | 29:52 |
105. | Nadia Quagliotto | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 30:20 |
106. | Carla Oberholzer | Bizkaia Durango | 30:29 |
107. | Moniek Tenniglo | Mitchelton-Scott | 30:45 |
108. | Olga Zabelinskaya | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 30:52 |
109. | Arlenis Sierra | Astana Womens Team | 31:09 |
110. | Olga Shekel | Astana Womens Team | |
111. | Laura Tomasi | Top Girls Fassa Bortolo | |
112. | Giorgia Bariani | Top Girls Fassa Bortolo | |
113. | Carmela Cipriani | Aromitalia Vaiano | 31:28 |
114. | Giulia Marchesini | Aromitalia Vaiano | |
115. | Julia Biryukova | Lviv Cycling Team women | 31:51 |
116. | Olena Sharga | Lviv Cycling Team women | 31:56 |
117. | Arianna Sessi | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | 32:16 |
118. | Francjasca Pisciali | Eurotarget-Bianchi-Vittoria | |
119. | Arianna Fidanza | Lotto Soudal Ladies | 32:50 |
120. | Asja Paladin | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 33:32 |
121. | Lucía Gonzalez | Bizkaia Durango | 33:53 |
122. | Sandra Alonso | Cronos Casa Dorada Women Cycling | 36:04 |
123. | Elisa Dalla Valle | Top Girls Fassa Bortolo | 38:01 |
124. | Ariana Gilabert | Bizkaia Durango | 39:43 |
125. | Michela Balducci | Top Girls Fassa Bortolo | 40:10 |