Giro Rosa 2020: etap 2. Van Vleuten w swojej lidze, Niewiadoma na podium

Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) wywalczyła zwycięstwo na drugim etapie Giro Rosa.

Holenderka na mecie zameldowała się samotnie, ponad minutę przed Anną van der Breggen (Boels Dolmans) i Katarzyną Niewiadomą (Canyon-SRAM).

Van Vleuten objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Wszystko poszło dziś dobrze. Ruszyłam 16 kilometrów przed metą, aby zyskać jak najwięcej czasu, ponieważ na trasie Giro nie mamy górskiego finiszu. Wyścig może rozegrać się na sekundy, każda zdobyta się liczy

– powiedziała po zakończeniu zmagań.

Drugi odcinek wyścigu był jednym z dwóch najpoważniejszych wyzwań Giro Rosa. Na 125 kilometrach w Toskanii zebrało się ponad 3000 metrów przewyższenia, a osiem wspinaczek miało utrudnić życie faworytkom wyścigu. Podjazdy, z dwoma wyjątkami, nie przekraczały jednak 4,5 kilometra, a średnie ich nachylenie oscylowało wokół 5%. Wyjątek stanowił drugi podjazd dnia (7,5 km, 5,3%) oraz szutrowa wspinaczka na górską premię Seggiano, kończąca się 11 kilometrów przed metą (5,8 km, 6,5%). W finale o zwycięstwo zawodniczki rywalizowały na niewielkim podjeździe (800 m, 6%).

Tempo w pierwszej fazie etapu dyktowały zawodniczki CCC-Liv, a cenne sekundy na lotnym finiszu zgarnęła Emma Norsgaard (Equipe Paule Ka). W ołowie odcinka, 63 kilometry przed metą, na atak z grupy około 50 zawodniczek zdecydowała się za to Julie van der Velde (Lotto Soudal Ladies). 

Belgijka zyskała 50 sekund przewagi i wygrała kolejny lotny finisz, ale nie poprzestała na tym. Peleton w tym punkcie nie spieszył się z zakończeniem jej akcji, co zawodniczce ekipy Lotto Soudal pozwolił na samotne pokonanie płaskowyżu i rozpoczęcie zjazdów ku dwóm kluczowym wspinaczkom etapu.

W pościg ruszyły Ruth Winder (Trek-Segafredo), Elise Chabbey (Equipe Paule Ka), Lisa Brennauer (Canyon-SRAM) i Alison Jackson (Team Sunweb), ale cała akcja została szybko skasowana. Poprawka ze strony Lizzy Banks (Equipe Paule Ka) także została powstrzymana i na wąskiej drodze na górską premię zmieścić się próbowała cała grupa.

Po natychmiastowym  ataku Annemiek van Vleuten tylko przez moment utrzymała się za nią Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ Nouvelle Aquitaine).

Mistrzyni świata na podjeździe upadła i kawałek musiała podbiec, ale nawet to nie przeszkodziło jej w utrzymaniu prowadzenia. Podjazd opuściła z przewagą 36 sekund nad Van der Breggen i 52 sekund nad Niewiadomą i Ludwig.

Na dojeździe do mety liderka powiększyła tę różnicę, natomiast Niewiadoma z Dunką utrzymywała kilkunastosekundową różnicę do Van der Breggen. Polka przeskoczyła do Holenderki na ostatniej pochyłości, 300 metrów przed kreską.

Sekcję szutru chciałem rozpocząć jako pierwsza. Tak zrobiłam i tam zaatakowałam. Zrobiłyśmy rekonesans tego etapu, wiedziałam więc, że ta sekcja jest trudna i techniczna, że istniej ryzyko zwolnienia i konieczności wypięcia się. Dlatego ruszyłam u podnóża

– tłumaczyła mistrzyni świata.

Wyniki 2. etapu Giro Rosa Iccrea – Giro d'Italia Femminile Internazionale 2020 (2.WWT), Paganico – Arcidosso (124,8 km):

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Annemiek van VleutenMitchelton-Scott3:53:20
2.Anna van der BreggenBoels-Dolmans Cycling Team01:16
3.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing
4.Cecilie Uttrup LudwigFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope01:29
5.Ashleigh MoolmanCCC-Liv03:07
6.Mavi GarciaAlé BTC Ljubljana
7.Mikayla HarveyEquipe Paule Ka03:11
8.Soraya PaladinCCC-Liv03:52
9.Erica MagnaldiCeratizit-WNT Pro Cycling03:55
10.Amanda SprattMitchelton-Scott03:57
11.Elise ChabbeyEquipe Paule Ka04:00
12.Ane SantestebanCeratizit-WNT Pro Cycling04:11
13.Chantal van Den Broek-blaakBoels-Dolmans Cycling Team04:22
14.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo Women
15.Marianne VosCCC-Liv04:28
16.Elizabeth BanksEquipe Paule Ka06:10
17.Paula Andrea PatinoMovistar Team
18.Nadine Michaela GillBizkaia Durango
19.Marta CavalliValcar-Travel & Service06:14
20.Juliette LabousTeam Sunweb
21.Eugenia BujakAlé BTC Ljubljana07:04
22.Elena FranchiEurotarget-Bianchi-Vittoria08:04
23.Katia RagusaAstana Womens Team08:16
24.Floortje MackaijTeam Sunweb
25.Ellen van DijkTrek-Segafredo Women
26.Liane LippertTeam Sunweb
27.Omer ShapiraCanyon SRAM Racing
28.Katrine AalerudMovistar Team
29.Brodie ChapmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
30.Evita MuzicFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
31.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing
32.Spela KernLviv Cycling Team women08:24
33.Sabrina StultiensCCC-Liv
34.Niamh Fisher-blackEquipe Paule Ka08:26
35.Noemi RueggCogeas-Mettler Pro Cycling Team09:16
36.Mariia NovolodskaiaCogeas-Mettler Pro Cycling Team09:17
37.Ievgeniia VysotskaLviv Cycling Team women09:24
38.Rachel NeylanCronos Casa Dorada Women Cycling09:29
39.Tatiana GuderzoAlé BTC Ljubljana
40.Alena AmialiusikCanyon SRAM Racing
41.Leah KirchmannTeam Sunweb
42.Lone MeertensLotto Soudal Ladies10:59
43.Silvia ValsecchiBepink11:04
44.Ilaria SanguinetiValcar-Travel & Service
45.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans Cycling Team
46.Tayler WilesTrek-Segafredo Women
47.Amy PietersBoels-Dolmans Cycling Team
48.Emma Cecilie NorsgaardEquipe Paule Ka
49.Elizabeth DeignanTrek-Segafredo Women
50.Teuntje BeekhuisLotto Soudal Ladies12:46
51.Silvia ZanardiBepink
52.Debora SilvestriTop Girls Fassa Bortolo
53.Coryn RiveraTeam Sunweb
54.Sofia BertizzoloCCC-Liv
55.Alison JacksonTeam Sunweb
56.Urška ZigartAlé BTC Ljubljana
57.Lotte KopeckyLotto Soudal Ladies
58.Maria Giulia ConfalonieriCeratizit-WNT Pro Cycling13:10
59.Lisa BrennauerCeratizit-WNT Pro Cycling
60.Jolien D'hooreBoels-Dolmans Cycling Team13:44
61.Lisa KleinCanyon SRAM Racing
62.Stine BorgliFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
63.Barbara MalcottiValcar-Travel & Service
64.Sara CasasolaServetto-Piumate-Beltrami TSA
65.Vittoria GuazziniValcar-Travel & Service
66.Teniel CampbellValcar-Travel & Service
67.Rasa LeleivyteAromitalia Vaiano
68.Blanca Liliana MorenoAstana Womens Team
69.Elena CecchiniCanyon SRAM Racing
70.Emilia FahlinFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
71.Grace BrownMitchelton-Scott
72.Beatrice RossatoEurotarget-Bianchi-Vittoria14:16
73.Lucy KennedyMitchelton-Scott15:45
74.Maaike BoogaardAlé BTC Ljubljana16:20
75.Marketa HajkovaBepink17:34
76.Eugénie DuvalFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
77.Sarah RoyMitchelton-Scott
78.Ruth WinderTrek-Segafredo Women17:39
79.Julie van de VeldeLotto Soudal Ladies17:42
80.Pauliena RooijakkersCCC-Liv20:00
81.Aude BiannicMovistar Team25:08
82.Simona FrapportiBepink
83.Gloria RodriguezMovistar Team25:09
84.Jelena EricMovistar Team
85.Audrey Cordon-ragotTrek-Segafredo Women25:15
86.Abby-Mae ParkinsonLotto Soudal Ladies25:17
87.Greta MarturanoTop Girls Fassa Bortolo
88.Elizabeth HoldenBizkaia Durango
89.Vania CanvelliBepink
90.Anna PotokinaServetto-Piumate-Beltrami TSA25:42
91.Alice Maria ArzuffiBizkaia Durango25:44
92.Giorgia CatarziBepink26:08
93.Elena PirroneValcar-Travel & Service
94.Letizia BorghesiAromitalia Vaiano
95.Francjasca BaroniServetto-Piumate-Beltrami TSA
96.Nadia QuagliottoCronos Casa Dorada Women Cycling26:11
97.Małgorzata JasińskaCronos Casa Dorada Women Cycling
98.Barbara GuarischiMovistar Team26:18
99.Kirsten WildCeratizit-WNT Pro Cycling26:22
100.Lara VieceliCeratizit-WNT Pro Cycling
101.Ainara ElbustoCronos Casa Dorada Women Cycling26:26
102.Diana KlimovaCogeas-Mettler Pro Cycling Team26:49
103.Marlen ReusserEquipe Paule Ka27:28
104.Anna TrevisiAlé BTC Ljubljana
105.Carla OberholzerBizkaia Durango27:34
106.Julia BiryukovaLviv Cycling Team women28:46
107.Carmela CiprianiAromitalia Vaiano28:51
108.Olena ShargaLviv Cycling Team women
109.Arlenis SierraAstana Womens Team
110.Olga ZabelinskayaCogeas-Mettler Pro Cycling Team
111.Olga ShekelAstana Womens Team
112.Giulia MarchesiniAromitalia Vaiano
113.Eva BuurmanBoels-Dolmans Cycling Team
114.Moniek TennigloMitchelton-Scott
115.Laura TomasiTop Girls Fassa Bortolo
116.Giorgia BarianiTop Girls Fassa Bortolo
117.Lucía GonzalezBizkaia Durango29:08
118.Arianna SessiEurotarget-Bianchi-Vittoria29:20
119.Francjasca PiscialiEurotarget-Bianchi-Vittoria
120.Asja PaladinCronos Casa Dorada Women Cycling31:07
121.Arianna FidanzaLotto Soudal Ladies
122.Ariana GilabertBizkaia Durango33:09
123.Sandra AlonsoCronos Casa Dorada Women Cycling33:39
124.Elisa Dalla ValleTop Girls Fassa Bortolo34:06
125.Michela BalducciTop Girls Fassa Bortolo
126.Olivija BaleisyteAstana Womens Team40:52
127.Sofia CollinelliAromitalia Vaiano
128.Gemma SernissiAromitalia Vaiano
129.Martina FidanzaEurotarget-Bianchi-Vittoria
130.Alice GaspariniEurotarget-Bianchi-Vittoria40:54
131.Kseniya DobryninaServetto-Piumate-Beltrami TSA43:45
132.Francjasca PattaroAstana Womens Team56:18
OTLOlivija BaleisyteAstana Womens Team
OTLKseniya DobryninaServetto-Piumate-Beltrami TSA
OTLFrancjasca PattaroAstana Womens Team
OTLNicole FedeServetto-Piumate-Beltrami TSA
OTLMia RadoticCogeas-Mettler Pro Cycling Team
OTLRosalia OrtizServetto-Piumate-Beltrami TSA
OTLSofia CollinelliAromitalia Vaiano
OTLAlice GaspariniEurotarget-Bianchi-Vittoria
OTLGemma SernissiAromitalia Vaiano
OTLMartina FidanzaEurotarget-Bianchi-Vittoria
DNFNaomi de RoeckLviv Cycling Team women
DNFFiona TurnbullLviv Cycling Team women

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Annemiek van VleutenMitchelton-Scott4:13:20
2.Anna van der BreggenBoels-Dolmans Cycling Team01:18
3.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing01:33
4.Cecilie Uttrup LudwigFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope02:54
5.Mikayla HarveyEquipe Paule Ka03:26
6.Ashleigh MoolmanCCC-Liv03:54
7.Mavi GarciaAlé BTC Ljubljana04:01
8.Amanda SprattMitchelton-Scott04:07
9.Elise ChabbeyEquipe Paule Ka04:15
10.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo Women04:27
11.Chantal van Den Broek-blaakBoels-Dolmans Cycling Team04:30
12.Soraya PaladinCCC-Liv04:39
13.Erica MagnaldiCeratizit-WNT Pro Cycling04:43
14.Ane SantestebanCeratizit-WNT Pro Cycling04:59
15.Marianne VosCCC-Liv05:15
16.Elizabeth BanksEquipe Paule Ka06:25
17.Juliette LabousTeam Sunweb06:33
18.Marta CavalliValcar-Travel & Service07:10
19.Paula Andrea PatinoMovistar Team07:37
20.Eugenia BujakAlé BTC Ljubljana07:58
21.Ellen van DijkTrek-Segafredo Women08:21
22.Floortje MackaijTeam Sunweb08:35
23.Liane LippertTeam Sunweb
24.Omer ShapiraCanyon SRAM Racing08:37
25.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing
26.Nadine Michaela GillBizkaia Durango09:05
27.Sabrina StultiensCCC-Liv09:11
28.Brodie ChapmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope09:41
29.Evita MuzicFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
30.Katrine AalerudMovistar Team09:43
31.Leah KirchmannTeam Sunweb09:48
32.Alena AmialiusikCanyon SRAM Racing09:50
33.Tatiana GuderzoAlé BTC Ljubljana10:23
34.Katia RagusaAstana Womens Team10:34
35.Elena FranchiEurotarget-Bianchi-Vittoria11:00
36.Elizabeth DeignanTrek-Segafredo Women11:09
37.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans Cycling Team11:12
38.Amy PietersBoels-Dolmans Cycling Team
39.Emma Cecilie NorsgaardEquipe Paule Ka11:15
40.Noemi RueggCogeas-Mettler Pro Cycling Team11:17
41.Mariia NovolodskaiaCogeas-Mettler Pro Cycling Team11:18
42.Tayler WilesTrek-Segafredo Women11:22
43.Spela KernLviv Cycling Team women11:29
44.Rachel NeylanCronos Casa Dorada Women Cycling11:54
45.Ilaria SanguinetiValcar-Travel & Service12:00
46.Ievgeniia VysotskaLviv Cycling Team women12:29
47.Niamh Fisher-blackEquipe Paule Ka12:31
48.Silvia ValsecchiBepink12:32
49.Coryn RiveraTeam Sunweb13:05
50.Alison JacksonTeam Sunweb
51.Sofia BertizzoloCCC-Liv13:33
52.Jolien D'hooreBoels-Dolmans Cycling Team13:52
53.Grace BrownMitchelton-Scott13:54
54.Maria Giulia ConfalonieriCeratizit-WNT Pro Cycling13:58
55.Lisa BrennauerCeratizit-WNT Pro Cycling
56.Lisa KleinCanyon SRAM Racing14:03
57.Elena CecchiniCanyon SRAM Racing
58.Silvia ZanardiBepink14:14
59.Lotte KopeckyLotto Soudal Ladies14:29
60.Vittoria GuazziniValcar-Travel & Service14:40
61.Barbara MalcottiValcar-Travel & Service14:42
62.Teniel CampbellValcar-Travel & Service
63.Lone MeertensLotto Soudal Ladies14:51
64.Debora SilvestriTop Girls Fassa Bortolo15:04
65.Emilia FahlinFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope15:09
66.Rasa LeleivyteAromitalia Vaiano16:21
67.Urška ZigartAlé BTC Ljubljana16:33
68.Teuntje BeekhuisLotto Soudal Ladies16:38
69.Sara CasasolaServetto-Piumate-Beltrami TSA16:54
70.Lucy KennedyMitchelton-Scott16:57
71.Beatrice RossatoEurotarget-Bianchi-Vittoria17:12
72.Maaike BoogaardAlé BTC Ljubljana17:14
73.Sarah RoyMitchelton-Scott17:43
74.Ruth WinderTrek-Segafredo Women17:44
75.Stine BorgliFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope17:55
76.Eugénie DuvalFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope18:59
77.Julie van de VeldeLotto Soudal Ladies19:22
78.Blanca Liliana MorenoAstana Womens Team19:30
79.Marketa HajkovaBepink19:34
80.Pauliena RooijakkersCCC-Liv20:48
81.Aude BiannicMovistar Team26:35
82.Simona FrapportiBepink26:36
83.Gloria RodriguezMovistar Team
84.Abby-Mae ParkinsonLotto Soudal Ladies27:00
85.Elena PirroneValcar-Travel & Service27:04
86.Kirsten WildCeratizit-WNT Pro Cycling27:10
87.Greta MarturanoTop Girls Fassa Bortolo27:35
88.Giorgia CatarziBepink27:36
89.Marlen ReusserEquipe Paule Ka27:43
90.Jelena EricMovistar Team27:44
91.Elizabeth HoldenBizkaia Durango28:12
92.Małgorzata JasińskaCronos Casa Dorada Women Cycling28:36
93.Alice Maria ArzuffiBizkaia Durango28:39
94.Barbara GuarischiMovistar Team28:42
95.Letizia BorghesiAromitalia Vaiano28:45
96.Audrey Cordon-ragotTrek-Segafredo Women28:46
97.Diana KlimovaCogeas-Mettler Pro Cycling Team28:50
98.Ainara ElbustoCronos Casa Dorada Women Cycling28:51
99.Anna PotokinaServetto-Piumate-Beltrami TSA28:52
100.Vania CanvelliBepink28:54
101.Eva BuurmanBoels-Dolmans Cycling Team28:59
102.Francjasca BaroniServetto-Piumate-Beltrami TSA29:18
103.Lara VieceliCeratizit-WNT Pro Cycling29:22
104.Anna TrevisiAlé BTC Ljubljana29:52
105.Nadia QuagliottoCronos Casa Dorada Women Cycling30:20
106.Carla OberholzerBizkaia Durango30:29
107.Moniek TennigloMitchelton-Scott30:45
108.Olga ZabelinskayaCogeas-Mettler Pro Cycling Team30:52
109.Arlenis SierraAstana Womens Team31:09
110.Olga ShekelAstana Womens Team
111.Laura TomasiTop Girls Fassa Bortolo
112.Giorgia BarianiTop Girls Fassa Bortolo
113.Carmela CiprianiAromitalia Vaiano31:28
114.Giulia MarchesiniAromitalia Vaiano
115.Julia BiryukovaLviv Cycling Team women31:51
116.Olena ShargaLviv Cycling Team women31:56
117.Arianna SessiEurotarget-Bianchi-Vittoria32:16
118.Francjasca PiscialiEurotarget-Bianchi-Vittoria
119.Arianna FidanzaLotto Soudal Ladies32:50
120.Asja PaladinCronos Casa Dorada Women Cycling33:32
121.Lucía GonzalezBizkaia Durango33:53
122.Sandra AlonsoCronos Casa Dorada Women Cycling36:04
123.Elisa Dalla ValleTop Girls Fassa Bortolo38:01
124.Ariana GilabertBizkaia Durango39:43
125.Michela BalducciTop Girls Fassa Bortolo40:10

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: