Tour de France 2020: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Tour de France. 29 sierpnia: Nicea – Nicea (156 km).

Profil 1. etapu Tour de France 2020

Fascynujący początek na pętli przez Niceę. Na Promenadzie Anglików najprawdopodobniej zobaczymy sprinterów, ale ci będą się musieli najpierw namęczyć.

Kolarze po starcie, jeszcze w ramach dojazdu neutralnego, przejadą zapoznawczo górską premię Côte de Rimiez (5,8 km; 5,1%; kat. 3), a po starcie lotnym znajdą się od razu na niekategoryzowanym Aspremont (6 km; 5%). Układ ten zaliczą później jeszcze dwa razy.

Pierwsze kilometry powinny pozwolić na wyłonienie ucieczki, która raczej znacznej przewagi nie zdobędzie.

Na ostatniej rundzie, po Aspremont, trasa odbije na północ, ku Levens. Z ostatniej trudności do mety na Promenadzie Anglików jest 38 kilometrów. Sprinterzy mogą mieć kłopoty z pozostaniem w głównej grupie, ale będą mieli trochę czasu na przegrupowanie i powrót przed finiszem. Nie każdemu to się jednak powiedzie.

Kogo widzimy na finiszu takiego etapu? Sprinterzy nie będą chcieli pokpić sprawy, gdyż okazji do walki z peletonu w tym roku nie będzie wielu. Silniki grzeją zatem Peter Sagan (Bora-hansgrohe), mistrz świata Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Wout van Aert (Jumbo-Visma), ewentualnie świeżo upieczony mistrz Europy Giacomo Nizzolo (NTT Pro Cycling) czy Caleb Ewan (Lotto Soudal). 

Ciekawostka

A co to Promenada Anglików? Jeśli nie pamiętacie z trasy Paryż-Nicea, tym mianem określany jest szeroki nadmorski trakt prowadzący wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w Nicei.

Powstał w XIX wieku, a pomysłodawcami jego budowy mieli być angielscy arystokraci, ówcześnie nieprzyjazne zimy spędzający na Lazurowym Wybrzeżu. Inicjatywa wyspiarzy by wąską drogę nad morzem rozbudować został podchwycony przez lokalne władze i w dekadach następujących po roku 1820 drogę wydłużano i rozbudowywano. Dziś 7-kilometrowa promenada naznaczona jest też pasem zieleni, co czyni ją dość eleganckim bulwarem. Ciągnie się ona od położonego na zachód od centrum lotniska do Quai des États-Unis na wschodzie, doków także przez XVIII i XIX wiek przebudowywanych na bardziej odpowiadające wymagającym oczom arystokratów nadmorskie ulice.

mapa 1. etapu Tour de France 2020

Premie górskie na trasie
Côte de Rimiez (48,5 km – 107,5 km przed metą; 5,8 km; 5,1%, kat. 3)
Côte de Rimiez (97 km – 59 km przed metą; 5,8 km; 5,1%, kat. 3)

Lotna premia
Bessans (88 km – 68 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 14:00, start ostry o godz. 14:15, po dojeździe o długości 8,2 kilometra.

Planowany finisz: 17:47-18:09.

Końcówka 1. etapu Tour de France 2020
mapki: ASO/Geoatlas

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: