Davide Formolo: "Musiałem ruszyć na Madeleine i modlić się, żeby się udało"

Modlił się, krzywił, zwijał na rowerze pod wpływem wysiłku, do jakiego ciało zmuszał na rowerze marki Colnago. Davide Formolo jako jedyny osiągnął metę na Saint-Martin-De-Belleville przed grupą liderów wyścigów.

27-latek po drugim miejscu w Strade Bianche i 16. lokacie w Mediolan-San Remo na trasie Criterium du Dauphine wywalczył pierwsze zwycięstwo w barwach ekipy UAE Team Emirates i pierwsze w koszulce mistrza Włoch.

To zwycięstwo przychodzi po tygodniach treningów na wysokości i pierwszych startach sezonu. Powetowałem sobie błąd z Mediolan-San Remo: tam byłem za daleko na Poggio i nie mogłem odpowiedzieć na atak Van Aerta

– mówił na mecie.

Formolo po zwycięstwo na trzecim odcinku ruszył z ucieczki, w perspektywie mając 17-kilometrowe wspinaczki na Col de la Madeleine i 15-kilometrowy podjazd finałowy.

Jadący z nim w odjeździe Pierre Latour po etapie stwierdził, że Formolo pierwszą z tych wspinaczek szturmował "na pełnym gazie", choć ta rozpoczynała się 71 kilometrów przed metą.

Włoch na szczycie miał 5:20 przewagi nad peletonem i mimo katuszy na ostatniej wspinaczce, zdołał się obronić, na metę wjeżdżając 33 sekundy przed pościgiem.

Do ucieczki zabrałem się wcześnie, ale wiedziałem, że przewaga u stóp Col de la Madeleine nie pozwoli nam dojechać na metę. Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i powiększyć przewagę. Sporo sił zainwestowałem w jazdę w dolinie, 10 kilometrów jechałem sam przed ostatnim podjazdem. Na ostatnim podjeździe nie miałem pewności, że dojadę. Musiałem ruszyć na Madeleine i modlić się, żeby się udało

– tłumaczył mistrz Włoch.

Paweł Gadzała

Zobacz komentarze

  • "Modlił się, krzywił, zwijał na rowerze pod wpływem wysiłku, do jakiego ciało zmuszał na rowerze marki Colnago." A kask? Jakiej firmy kask chronił głowę, która do wysiłku zmuszała ciało na rowerze?

Recent Posts

Giro Rosa 2020. Niewiadoma: "miejsce na podium byłoby zwycięstwem"

Katarzyna Niewiadoma przejechać musi jeszcze jeden etap Giro Rosa by prestiżowy wyścig skończyć na podium. "Czuję się dobrze przed ostatnim…

18 września 2020, 21:41

Tour de France 2020: etap 20 – przekroje/mapki

Zapowiedź 20. etapu Tour de France. 19 września: Lure – La Planche des Belles Filles (36,2 km; jazda indywidualna na…

18 września 2020, 18:25

Tour de France 2020: etap 19. Søren Kragh Andersen po raz drugi

Søren Kragh Andersen (Team Sunweb) wygrał w Champagnole dziewiętnasty odcinek wyścigu Tour de France.

18 września 2020, 17:21

Małopolski Wyścig Górski 2020: etap 1. Aniołkowski wleciał na Górę Chełm

Małopolski Wyścig Górski. Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team) wygrał na Górze Chełm pierwszy etap wyścigu.

18 września 2020, 17:03

Tour de France 2020. Trentin: "to taka generalka na punkty"

Matteo Trentin o walce w klasyfikacji punktowej i poziomie Tour de France.

18 września 2020, 16:29

Thibaut Pinot chce uratować sezon na Vuelta a Espana

Thibaut Pinot odmówił powołania do reprezentacji na mistrzostwa świata w Imoli. Francuz chce odpocząć po Tour de France i przygotować…

18 września 2020, 15:52