Danielo - odzież kolarska

Diamenty są wieczne. Prezentacja Il Lombardia 2020

Majka na Muro di Sormano

Liście mocno trzymają się jeszcze na drzewach, a wszystkie Grand Toury wciąż przed nami. Monumentalność tegorocznego Il Lombardia przesłania natłok wyścigów wpakowanych w studniowy sezon, ale włoski klasyk w palmares zwycięzcy jaśniał będzie tak samo: 114. edycja to nie kolejny wyścig przygotowawczy.

W wyniku przetasowań, z powodu pandemii wirusa SARS-Cov-2, Il Lombardia pojedzie w sobotę, 15 sierpnia, a zatem na początku wznowionego sezonu. W kalendarzu krzyżuje się z Criterium du Dauphine. We Francji konkurują ze sobą kolarze przygotowujący się do Tour de France, natomiast na północy “włoskiego buta” zobaczymy bitwę pomiędzy zawodnikami, którzy w znacznej części o najwyższe cele ponownie powalczą między sobą podczas Giro d’Italia.

Na starcie pojawią się Rafał Majka i Paweł Poljański (Bora-hansgrohe), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), a w barwach polskiej grupy CCC Kamil Małecki i mistrz Polski Michał Paluta.

Trasa Il Lombardia 2020

mapka trasy Il Lombardia 2020

Kolarze wyruszą z Bergamo o 12:20. Pod Madonna del Ghisallo spodziewani są najwcześniej o 16:10, a przewidywana godzina finiszu w Como zamyka się w przedziale 18:09-18:53.

Trasa nie uległa większym zmianom, organizatorzy jedynie skrócili dystans z 243 kilometrów do 231, wycinając płaski odcinek po Colle Brianza.

Na całym dystansie wyrośnie sześć podjazdów, z tego na rozgrzewkę w pierwszej części Colle Gallo (55 km; 7,43 km; 6%) i Colle Brianza (115 km; 4 km; 6%).

Wyścig w zasadniczą fazę wejdzie z początkiem Madonna del Ghisallo (167 km; 8,58 km; 6,2%), zaraz za którą pojawi się bardzo stroma w ostatniej fazie przełęcz Colma di Sormano (181 km; początek – 5,1 km, 6,6%, końcówka – Muro di Sormano: 1,9 km; 15,8%, maks. 27%).

Po niebezpiecznym zjeździe pozostanie 15-kilometrowy płaski odcinek, następnie Civiglio (214 km; 4,2 km; 9,7%) – gdzie ostatnio miały początek decydujące akcje – oraz niespełna 6 kilometrów przed metą San Fermo Della Battaglia (2,85 km; 6,8%, maks. 10%).

profil trasy Il Lombardia 2020

Obsada

W barwach Trek-Segafredo zobaczymy ubiegłorocznego triumfatora wyścigu Bauke Mollemę. Holendra tym razem wesprze dwukrotny zwycięzca, Vincenzo Nibali, który na razie nie zaprezentował formy pozwalającej myśleć o zwycięstwie. Mollema w nogach ma już dwie etapówki i powinien ponownie spróbować solowej akcji.

Jakob Fuglsang (Astana) pokazał, że na rywali nie będzie czekał, jeśli zwycięstwo odjeżdża mu sprzed nosa. Duńczyk na trasie Tour de Pologne przegrał z Remco Evenepoelem i nie będzie chciał, aby młokos znów pokazał mu plecy w wyścigu tak prestiżowym jak Il Lombardia. Spodziewamy się ataków i grania na samotne rozstrzygnięcie, aczkolwiek w Astanie nie brak kolarzy mogących wykończyć robotę: z Fuglsangiem pojadą rewelacyjny podczas sierpniowych występów Aleksandr Vlasov, Alex Aranburu i Ion Izagirre.

Drugą szansę w sezonie dostanie George Bennett. Kolarz Jumbo-Visma wygrał Gran Piemonte i zdaje się być zdeterminowany, by przed powrotem do roli pomocnika wygrać kolejny wyścig. Jego drużynowy kolega, Antwan Tolhoek, także nie jest bez szans: jego samotna akcja może ujść uwadze wielkich tego wyścigu.

Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick Step) musi zostać zaliczony do faworytów, choć w Il Lombardia startuje po raz pierwszy. 20-latek wygrał wszystkie etapówki w jakich w obecnym sezonie startował, a na trasie Tour de Pologne “zjadł na sucho” dużo bardziej doświadczonych zawodników. Po Belgu należy się spodziewać samotnego odjazdu, najpewniej podjętego za Colma di Sormano. Wysoko może się również zameldować inny młody z Deceuninck-Quick-Step, Portugalczyk Joao Almeida.

Na dwóch liderów zagra Bora-hansgrohe. Maximilian Schachmann i Rafał Majka na Tour de Pologne nie błyszczeli jako współpracujący duet, ale obaj mają możliwości powalczenia o podium. Majka na podjazdach w Bukowinie pokazał agresywny styl jazdy: taki może zostać nagrodzony i we Włoszech.

Diego Ulissi o dziwo nigdy nie przyjechał w czołówce Il Lombardia. Kolarz UAE Team Emirates ostatnio był 5. w Tour de Pologne i 2. w Gran Piemonte, co może mu dać jakąś nadzieję. W tej samej drużynie może w końcu się przełamie Fabio Aru.

Na liście startowej jest kilka mniej oczywistych nazwisk, które wymienić warto w kontekście co najmniej walki podium. Na Tour de Pologne nieźle radził sobie Rudy Molard (Groupama-FDJ), w Polsce i w Hiszpanii solidnie przejechał Mikel Nieve (Mitchelton-Scott), któremu już zdarzało się przyjeżdżać tu w dziesiątce, obiecująco ostatnio pokazywali się Valerio Conti (UAE Team Emirates) i Simon Geschke (CCC Team), natomiast Tim Wellens to solidna firma, choć chyba jeszcze nie na pełnych obrotach.

Na radarze powinni pozostawać też Richard Carapaz i Ivan Sosa (Team Ineos), Wilco Kelderman (Team Sunweb), Michael Woods (EF Pro Cycling) oraz Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), który w wyścigu debiutuje i zapomnieć o sobie nie pozwoli.

Historia wyścigu

Il Lombardia/Giro di Lombardia należy do pięciu kolarskich monumentów, przy czym obok ardeńskiego Liege-Bastogne-Liege jest najbardziej górzysty.

Rozgrywany w historycznej krainie na północy Włoch po raz pierwszy został zorganizowany w 1905 roku. Wygrał wówczas nazywany Diavolo Rosso Giovanni Gerbi. Najwięcej zwycięstw – pięć – odniósł Fausto Coppi (1946-49, 1954), tuż za nim, z czterema, plasuje się Alfredo Binda (1925-27, 1931).

Na liście triumfatorów znajdziemy również tak wielkie nazwiska jak Eddy Merckx (1971-72), Roger De Vlaeminck (1974, 1976), Bernard Hinault (1979, 1984) czy Sean Kelly (1983, 1985, 1991).

Polski rekord należy od 2013 roku do Rafała Majki, który na mecie w Lecco wyszarpał 3. miejsce. W 2011 roku 5. przyjechał Przemysław Niemiec.

Organizator przed wyścigiem w 2011 roku przemianował historyczną nazwę Giro di Lombardia na Il Lombardia.

Z archiwum Rowery.org

2022Tadej PogacarEnric MasMikel Landa
2021Tadej PogacarFausto MasnadaAdam Yates
2020Jakob FuglsangGeorge BennettAleksandr Vlasov
2019Bauke MollemaAlejandro ValverdeEgan Bernal
2018Thibaut PinotVincenzo NibaliDylan Teuns
2017Vincenzo NibaliJulian AlaphilippeGianni Moscon
2016Esteban ChavesDiego RosaRigoberto Uran
2015Vincenzo NibaliDaniel MorenoThibaut Pinot
2014Daniel MartinAlejandro ValverdeRui Costa
2013Joaquin RodriguezAlejandro ValverdeRafał Majka
2012Joaquin RodriguezSamuel SanchezRigoberto Uran
2011Oliver ZauggDaniel MartinJoaquin Rodriguez
2010Philippe GilbertMichele ScarponiPablo Lastras
2009Philippe GilbertSamuel SanchezAleksandr Kolobnev
2008Damiano CunegoJanez BrajkovicRigoberto Uran
2007Damiano CunegoRiccardo RiccoSamuel Sanchez
2006Paolo BettiniSamuel SanchezFabian Wegmann
2005Paolo BettiniGilberto SimoniFrank Schleck
2004Damiano CunegoMichael BoogerdIvan Basso
2003Michele BartoliAngelo LopeboselliDario Frigo
2002Michele BartoliDavide RebellinOscar Camenzind
2001Danilo di LucaGuiliano FigureasMichael Boogerd
2000Raimondas RumsasFrancesco CasagrandeNiklas Axelsson
1999Mirko CelestinoDanilo di LucaEddy Mazzoleni

Transmisja

Relację z wyścigu przeprowadzi stacja Eurosport 2, początek o 16:50. Eurosport Player wejdzie z przekazem o 15:50.