Tour de Pologne 2020. CPA domaga się wyjaśnień

Związek Kolarzy Zawodowych (CPA) wystosował pismo do Komisji ds. kolarstwa szosowego Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie wypadku na mecie pierwszego etapu Tour de Pologne.

Sześć osób trafiło do szpitala po tym jak kraksę na ostatnich metrach otwierającego odcinka Tour de Pologne spowodował Dylan Groenewegen. Najbardziej poszkodowany jest Fabio Jakobsen, którego kolarz Jumbo-Visma zepchnął na barierki.

Mocno poszkodowanego zawodnika Deceuninck-Quick-Step reanimowano na miejscu, po czym przetransportowano karetką do szpitala w Sosnowcu. Lekarzom po kilku godzinach udało się ustabilizować stan kolarza, na tyle by w nocy z 5 na 6 sierpnia przeszedł skomplikowany zabieg. Operacja zakończyła się bez powikłań, a lekarze określają jego stan jako stabilny.

W piśmie sygnowanym przez prezydenta Związku, Gianniego Bugno, CPA prosi o sprawdzenie czy "wszystkie środki ostrożności przewidziane przepisami zostały poprawnie zastosowane".

CPA chce sprawdzenia barierek stosowanych na ostatniej prostej w Katowicach, przemyślenia organizacji finiszy z peletonu na zjazdach i przykładnego ukarania winnych łamania przepisów.

Na nagraniu barierki zdają się być zbyt niskie by zagwarantować realną ochronę w przypadku kraksy. Zdają się też być niewystarczająco przymocowane

– czytamy w piśmie.

CPA podnosi także, że w ramach obrad grupy roboczej ds. kwestii technicznych i przepisów prosiła już UCI o wymaganie od organizatorów stosowania zatwierdzonych i zestandaryzowanych barierek na finiszach i w kluczowych momentach wyścigów.

W świetle niektórych wypadków, uznajemy za właściwe oraz pilne by zaakceptowany został postulat "zatwierdzonych barierek", by nie pozwalać już na stosowanie niespełniających wymogów barier i by nie dawać organizatorom wolnej ręki w ich wyborze

– napisał Bugno.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: