Tour de Pologne 2020. Dylan Groenewegen zdyskwalifikowany

Holender Dylan Groenewegen został wykluczony z wyścigu Tour de Pologne.

Kolarz Jumbo-Visma, który na finiszu pierwszego etapu w Katowicach zepchnął na barierki Fabio Jakobsena i spowodował olbrzymią kraksę, przez komisję sędziowską został zdyskwalifikowany.

Jury nie miało wątpliwości i holenderskiego sprintera do domu odesłało za "zmianę toru jazdy w sposób przeszkadzający lub zagrażający innemu zawodnikowi" i nakazali zapłatę 500 franków szwajcarskich kary.

Jakobsen po reanimacji na miejscu wypadku trafił do szpitala w Sosnowcu, gdzie lekarzom po kilku godzinach udało się ustabilizować jego stan zdrowia. Młody Holender wprowadzony został w śpiączkę farmakologiczną.

W kraksie ucierpiało kilku innych zawodników, a także jeden z sędziów. Żaden z nich nie jest tak poważnie poszkodowany jak Jakobsen.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w komunikacie opublikowanym krótko po zakończeniu etapu potępiła zachowanie Groenewegena, nazywając je "niebezpiecznym". Zapowiedziała też podjęcie kroków dyscyplinarnych.

UCI uznaje takie zachowanie za niedopuszczalne i natychmiast skierowała sprawę do komisji dyscyplinarnej z prośbą nałożenia kary współmiernej do powagi sytuacji

– napisano w oświadczeniu.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Możliwe niemożliwe. 21-letni Tadej Pogacar zwycięzcą Tour de France

Tadej Pogacar wygrał Tour de France w wieku 21 lat. Trudno oceniać go wedle znanych kategorii. Być może potrzebne są…

20 września 2020, 21:47

Tour de France 2020. Sam Bennett w krainie sprinterskich marzeń

Paryż ma nowego króla, zielona koszulka ma nowego właściciela. Sam Bennett sięgnął po drugie etapowe zwycięstwo na tegorocznym Tour de…

20 września 2020, 20:21

Tour de France 2020: etap 21. Bennett w Paryżu, Pogacar w blasku zwycięstwa

Słoweniec Tadej Pogacar został zwycięzcą 107. wyścigu Tour de France. Ostatni etap na Polach Elizejskich w Paryżu wygrał Sam Bennett.

20 września 2020, 19:09

MŚ Imola 2020. Alaphilippe dla Francji, Valverde dla Hiszpanii

Julian Alaphilippe poprowadzi kadrę narodową Francji wyścigu ze startu wspólnego podczas Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym w Imoli.

20 września 2020, 18:16

Rafał Majka w UAE Team Emirates?

„La Gazzetta dello Sport” informuje, że Rafał Majka w przyszłym sezonie może trafić do UAE Team Emirates, zespołu zwycięzcy Tour…

20 września 2020, 17:36

Małopolski Wyścig Górski 2020: etap 3. Træen na Przehybie, Řepa w generalce

Małopolski Wyścig Górski. Torstein Træen wygrał na Przehybie trzeci etap, a drugi Vojtěch Řepa triumfował w klasyfikacji generalnej.

20 września 2020, 14:29