Arnaud Demare (Groupama-FDJ) wygrał na przedmieściach Turynu 101. edycję klasyku Mediolan-Turyn.
Francuz na finiszu wyprzedził Caleba Ewana (Lotto Soudal). Na trzecim stopniu podium zameldował się Wout van Aert (Team Jumbo-Visma).
W tym roku trasa najstarszego wyścigu świata premiowała sprinterów. Kolarze wystartowali z miejscowości Mesero, położonej 25 kilometrów od Mediolanu. Finisz po 198 kilometrach zaplanowano przed rezydencją myśliwską w Stupingi, należącą niegdyś do króla Sycylii i Sardynii Wiktora Amadeusza II. Po drodze na zawodników czekały jedynie małe hopki w środkowej części trasy. Kluczowym punktem był ostatni zakręt usytuowany 400 metrów przed linią mety.
Odjazd dnia zawiązali: Manuele Boaro (Astana Pro Team), Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF-Faizane), Gijs van Hoecke (CCC Team), Davide Villella (Movistar Team), Samuele Rivi (Reprezentacja Włoch) i Andrea Garosio (Vini Zabu-KTM). Uciekinierzy szybko zyskali prawie 7 minut przewagi, ale od tego momentu z kilometra na kilometr ich przewaga zaczęła spadać.
W peletonie zawiązał się sprinterski sojusz. Na czele grupy pojawili się przedstawiciele zespołów zainteresowanych masowym finiszem, którzy kontrolowali sytuację.
35 kilometrów przed metą swoje harce zakończył Garosio, który wyraźnie opadł z sił.
Gdy przewaga ucieczki stopniała w granice 30 sekund, na akcję zdecydowali się: Rivi i Boaro. Po chwili współpracy kolarz Astany samotnie ruszył w bój z rozpędzonym peletonem.
8 kilometrów przed linią mety doszło do kraksy w środkowej części grupy, a rządy w rozbitym peletonie objęli kolarze Lotto Soudal. Najwięcej sił na ostatnim kilometrze zachowali jednak kolarze Groupamy-FDJ, którzy zostawili swojego sprintera na dogodnej pozycji.
Jako pierwszy finisz rozpoczął Peter Sagan (Bora-hansgrohe), ale Słowak ruszył nieco za wcześniej. Demare wyczuł dogodny moment do kontry, wyszedł zza pleców byłego mistrza świata i pewnie sięgnął po zwycięstwo. Na drugim miejscu przyjechał Caleb Ewan, który minimalnie wyprzedził, atakującego z dalszych szeregów Wout van Aerta.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | 4:18:57 |
2. | Caleb Ewan | Lotto Soudal | |
3. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | |
4. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | |
5. | Danny van Poppel | Circus-Wanty Gobert | |
6. | Nacer Bouhanni | Team Arkéa Samsic | |
7. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
8. | Manuel Belletti | Androni Giocattoli-Sidermec | |
9. | Dion Smith | Mitchelton-Scott | |
10. | Ben Swift | Team Ineos | |
11. | Andrea Vendrame | AG2R La Mondiale | |
12. | Lawrence Naesen | AG2R La Mondiale | |
13. | Mathieu van der Poel | Alpecin-Fenix | |
14. | Davide Cimolai | Israel Start-Up Nation | |
15. | Oliver Naesen | AG2R La Mondiale | |
16. | Umberto Marengo | Vini Zabù-KTM | |
17. | Alexander Konychev | Mitchelton-Scott | |
18. | Pieter Vanspeybrouck | Circus-Wanty Gobert | |
19. | Sam Bennett | Deceuninck-Quick Step | |
20. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Fenix | |
21. | Martin Marcellusi | Włochy | |
22. | Mikkel Frølich Honore | Deceuninck-Quick Step | |
23. | Jacopo Guarnieri | Groupama-FDJ | 00:05 |
24. | Jacopo Mosca | Trek-Segafredo | |
25. | Filippo Ganna | Team Ineos | |
26. | Vincenzo Nibali | Trek-Segafredo | |
27. | Rick Zabel | Israel Start-Up Nation | |
28. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | 00:08 |
29. | Daniel Oss | Bora-hansgrohe | 00:15 |
30. | Ramon Sinkeldam | Groupama-FDJ | 00:18 |
31. | Boy van Poppel | Circus-Wanty Gobert | 00:22 |
32. | Marco Marcato | UAE Team Emirates | |
33. | Christian Knees | Team Ineos | 00:25 |
34. | Iuri Filosi | Bardiani-CSF-Faizanè | |
35. | Julien Duval | AG2R La Mondiale | |
36. | Reto Hollenstein | Israel Start-Up Nation | |
37. | Michele Gazzoli | Włochy | |
38. | Salvatore Puccio | Team Ineos | |
39. | Leonardo Marchiori | Włochy | |
40. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
41. | Jasper de Buyst | Lotto Soudal | 00:28 |
42. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
43. | Dries de Bondt | Alpecin-Fenix | 00:32 |
44. | Sacha Modolo | Alpecin-Fenix | 00:35 |
45. | Shane Archbold | Deceuninck-Quick Step | 00:39 |
46. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | 00:45 |
47. | Leonardo Basso | Team Ineos | 00:47 |
48. | Amund Grøndahl Jansen | Jumbo-Visma | 00:49 |
49. | Tosh van der Sande | Lotto Soudal | 01:24 |
50. | Marco Frapporti | Vini Zabù-KTM | |
51. | Nicola Venchiarutti | Androni Giocattoli-Sidermec | |
52. | Nicola Bagioli | Androni Giocattoli-Sidermec | |
53. | Giovanni Visconti | Vini Zabù-KTM | 01:27 |
54. | Damiano Cima | Gazprom-RusVelo | |
55. | Nathan van Hooydonck | CCC Team | |
56. | Filippo Conca | Włochy | |
57. | Juri Hollmann | Movistar Team | |
58. | Giovanni Aleotti | Włochy | |
59. | Jhonatan Restrepo | Androni Giocattoli-Sidermec | |
60. | Jonas Koch | CCC Team | |
61. | Alex Dowsett | Israel Start-Up Nation | |
62. | Senne Leysen | Alpecin-Fenix | |
63. | Daniil Fominykh | Astana Pro Team | |
64. | Gregor Muhlberger | Bora-hansgrohe | |
65. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | |
66. | Stepan Kurianov | Gazprom-RusVelo | |
67. | Tsgabu Grmay | Mitchelton-Scott | |
68. | Alexander Kristoff | UAE Team Emirates | |
69. | Stijn Vandenbergh | AG2R La Mondiale | |
70. | Gabriel Cullaigh | Movistar Team | |
71. | Daniel Savini | Bardiani-CSF-Faizanè | |
72. | Philippe Gilbert | Lotto Soudal | |
73. | Andreas Schillinger | Bora-hansgrohe | |
74. | Jhonatan Narvaez | Team Ineos | |
75. | Kevin Colleoni | Włochy | |
76. | Nicolas Dalla Valle | Bardiani-CSF-Faizanè | |
77. | Dario Cataldo | Movistar Team | |
78. | Michael Morkov | Deceuninck-Quick Step | |
79. | Nikolas Maes | Lotto Soudal | |
80. | Zhandos Bizhigitov | Astana Pro Team | |
81. | Imerio Cima | Gazprom-RusVelo | |
82. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | |
83. | Larry Warbasse | AG2R La Mondiale | |
84. | Francisco José Ventoso | CCC Team | |
85. | Lorenzo Fortunato | Vini Zabù-KTM | |
86. | Michael Albasini | Mitchelton-Scott | |
87. | Alessandro Iacchi | Vini Zabù-KTM | |
88. | Ian Garrison | Deceuninck-Quick Step | |
89. | Cameron Meyer | Mitchelton-Scott | |
90. | Omer Goldstein | Israel Start-Up Nation | |
91. | Alex Aranburu | Astana Pro Team | |
92. | Tim Declercq | Deceuninck-Quick Step | |
93. | Davide Martinelli | Astana Pro Team | |
94. | Gorka Izagirre | Astana Pro Team | |
95. | Manuele Boaro | Astana Pro Team | |
96. | Andrea Garosio | Vini Zabù-KTM | |
97. | Alessandro Tonelli | Bardiani-CSF-Faizanè | |
98. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | |
99. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | |
100. | Louis Vervaeke | Alpecin-Fenix | |
101. | Jasper de Plus | Circus-Wanty Gobert | |
102. | Matteo Moschetti | Trek-Segafredo | |
103. | Antonio Nibali | Trek-Segafredo | |
104. | Pavel Kochetkov | CCC Team | |
105. | Simone Velasco | Gazprom-RusVelo | |
106. | Marco Canola | Gazprom-RusVelo | |
107. | Alfdan de Decker | Circus-Wanty Gobert | |
108. | Paul Martens | Jumbo-Visma | |
109. | Bert-Jan Lindeman | Jumbo-Visma | |
110. | Jakub Mareczko | CCC Team | |
111. | Nicola Conci | Trek-Segafredo | |
112. | Florian Vermeersch | Lotto Soudal | |
113. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
114. | Scott Thwaites | Alpecin-Fenix | |
115. | Clément Russo | Team Arkéa Samsic | |
116. | Florian Vachon | Team Arkéa Samsic | |
117. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
118. | Daniel Mclay | Team Arkéa Samsic | |
119. | Laurent Pichon | Team Arkéa Samsic | 01:37 |
120. | Thomas Boudat | Team Arkéa Samsic | |
121. | Alessandro de Marchi | CCC Team | 01:40 |
122. | Oscar Gatto | Bora-hansgrohe | 01:44 |
123. | Marcus Burghardt | Bora-hansgrohe | 01:49 |
124. | Mattia Viel | Androni Giocattoli-Sidermec | 02:45 |
125. | Francjasco Gavazzi | Androni Giocattoli-Sidermec | |
126. | Alessandro Pessot | Bardiani-CSF-Faizanè | |
127. | Lorenzo Rota | Vini Zabù-KTM | |
128. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
129. | Davide Villella | Movistar Team | |
130. | Jan Bakelants | Circus-Wanty Gobert | 03:04 |
131. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | 04:07 |
132. | Robert Stannard | Mitchelton-Scott | |
133. | Romain Le Roux | Team Arkéa Samsic | |
134. | Samuele Rivi | Włochy | 04:32 |
135. | Frederik Frison | Lotto Soudal | |
136. | Gijs van Hoecke | CCC Team | |
137. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | 05:07 |
138. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | |
139. | Fabio Mazzucco | Bardiani-CSF-Faizanè | 05:19 |
140. | Guillaume Boivin | Israel Start-Up Nation | 05:55 |
141. | Igor Boev | Gazprom-RusVelo | 06:20 |
142. | Timothy Dupont | Circus-Wanty Gobert | 06:59 |
143. | Luca Pacioni | Androni Giocattoli-Sidermec | 07:09 |
144. | Ethan Hayter | Team Ineos | 12:05 |
145. | Tom Bohli | UAE Team Emirates | 14:41 |