Danielo - odzież kolarska

Z koroną i kremówkami. Zapowiedź Tour de Pologne 2020

Rozpędzająca się machina UCI WorldTour już jutro zawita nad Wisłę. Skrócony 77. Tour de Pologne (5-9 sierpnia) poprowadzi kolarzy po szosach południowej Polski.

Plakat Tour de Pologne 2020

Miał być ostatnim etapem przygotowujących do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ostatecznie Wyścig Dookoła Polski będzie dla jednych stanowił wprowadzenie w sezon, a dla innych przystanek na drodze do Tour de France, czy nawet do Giro d’Italia.

Choć pierwsze starty po wywołanej pandemią przerwie dały już pewne wskazówki co do wypracowanej formy w trakcie pandemii, to osiągnięte wyniki mają ograniczoną wartość analityczną. Czeka nas zatem nieprzewidywalne widowisko.

Tour de Pologne w tym roku będzie sprawdzianem ekip i organizatorów w nowych warunkach sanitarnych. Organizator, firma LangTeam, po zmianie terminu musiała wprowadzić zmiany na trasie, by dostosować go do pięciodniowego programu. Pozostały zatem dwa płaskie, dwa pagórkowate i jeden górski etap.

W wyścigu weźmie udział 14 Polaków: 7 w barwach kadry narodowej (Alan Banaszek, Adrian Banaszek, Paweł Bernas, Piotr Brożyna, Maciej Paterski, Przemysław Kasperkiewicz oraz Patryk Stosz) a także Michał Gołaś (Team Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), Rafał Majka i Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) oraz Szymon Sajnok, Kamil Gradek i Kamil Małecki (CCC Team).

Trasa Tour de Pologne 2020

5 sierpnia – etap 1: Stadion Śląski Chorzów – Katowice (195,8 km)

Start honorowy: 13:45, start ostry: 13:55 – meta: 18:16-18:34

Wyścig rozpocznie się płaskim etapem po terenach województwa śląskiego. Peleton wyruszy z płyty Stadionu Śląskiego i pokona dużą pętlę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Zagłębiu Dąbrowskim. Trudnych podjazdów brak, na wspinaczce do lotnej premii w Ogrodzieńcu nachylenie nie przekroczy 5%. W Katowicach, goszczących na trasie Tour de Pologne od 2010 roku, do pokonania są trzy 16-kilometrowe rundy, a o pierwszą koszulkę lidera powalczyć powinni sprinterzy.

6 sierpnia – etap 2: Opole – Zabrze (151,5 km)

Start honorowy: 14:50, start ostry: 15:05 – meta: 18:22-18:36

Drugiego dnia kolarze wystartują z Opola i skierują się na wschód, by powrócić do konurbacji górnośląskiej. W połowie etapu czeka przejazd przez Górę św. Anny (3,9 km; 4,8%, kat. 2), po czym teren stanie się nieco pofałdowany. Nie przeszkodzi to jednak najszybszym kolarzom w stawce, którzy w Zabrzu mogą znów szukać swoich szans.

7 sierpnia – etap 3: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)

Start honorowy: 11:15, start ostry: 11:25 – meta: 16:15-16:45

Trzeci etap będzie pierwszym, na którym możemy się spodziewać wyraźniejszych podziałów.

Start w Wadowicach ma uczcić setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, po czym trasa poprowadzi w kierunku Beskidu Małego. Kolarze najpierw dwukrotnie pokonają 40-kilometrową rundę naznaczoną podjazdami pod Kocierz (3,7 km; 6,3%, kat. 1) i Wielką Puszczę (1,25 km; 5,6%, kat. 2), a następnie drugą, niemal 39-kilometrową, na której wyrośnie Przełęcz Przegibek (6,6 km; 4,9%, maks. 11,9%, kat. 1).

W tym roku peleton nieco dłużej pokręci po ulicach Bielska-Białej, przez co najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest finisz z większej grupki. Kolarze początkowo zaliczą niewielki podjazd w centrum miasta (1,5 km, 3,6%), zaś droga na metę również poprowadzi pod górę (2,8 km; 3,9%). 

8 sierpnia – etap 4: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)

Start honorowy: 14:45, start ostry: 14:50 – meta: 18:39-18:57

W sobotę na kolarzy czeka królewski, górski etap po okolicach Bukowiny Tatrzańskiej. Jego lwią część stworzą trzy rundy o długości 48,5 kilometra, z czego każda zawiera podjazdy pod Rzepiska – Ściana Harnaś (2 km; 6,5%, maks. 17,7%, kat. 1) i Gliczarów Górny – Ściana Bukovina (5,5 km; 5,6%, maks. 22%, kat. 1).

Na metę prowadzi znany kibicom niekategoryzowany podjazd do centrum wsi (3 km; 4,8%, maks. 11,5%). Na tym odcinku można spodziewać się największych podziałów peletonu, a lider klasyfikacji generalnej na jego zakończenie stanie się niemal pewnym zwycięzcą wyścigu.

9 sierpnia – etap 5: Zakopane – Kraków (188 km)

Start honorowy: 14:10, start ostry: 14:15 – meta: 18:37-18:57

Rywalizację zwieńczy odcinek łączący Zakopane i Kraków. Na otwarcie czekają dwa podjazdy – niekategoryzowany Butorowy Wierch (3,2 km; 7,5%) i Ząb (4,5 km; 5,8%, maks. 11,4%, kat. 2) – następnie po płaskim odcinku wyrośnie Przełęcz Krowiarki (5 km; 4,9%, kat. 1).

Za Makowem Podhalańskim zaplanowano podjazd na bardzo wąską i stromą Górę Makowską (2,5 km; 9%, kat. 1). Im bliżej mety, tym łatwiejsza będzie jednak trasa, a w końcówce do pokonania są trzy rundy dookoła krakowskich Błoń. Możliwe są liczne scenariusze, w tym finisz peletonu, bądź dojazd ucieczki.

Obsada

Na starcie zobaczymy osiemnaście obowiązkowo zaproszonych ekip UCI WorldTour, biorące udział z “dzikimi kartami” Gazprom-Rusvelo i Team Novo Nordisk, a także reprezentację Polski.

W Polsce tym razem nie pojedzie Pavel Sivakov, ubiegłoroczny zwycięzca. Zamiast niego Team Ineos wystawi Richarda Carapaza, który na Vuelta a Burgos spisał się z dobrej strony, zajmując szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Ekwadorczyk celuje w tym roku w Giro d’Italia (3-25 października), zatem nie powinien jeszcze jechać na 100% swoich możliwości.

W podobnej sytuacji jest Jakob Fuglsang (Astana). Duńczyk rozpoczął wznowiony sezon od piątego miejsca w Strade Bianche, lecz na ponad miesiąc przed Giro, Tour de Pologne stanowi dla niego jeden z kroków do budowania formy. Kazachskiej ekipie mocny wynik może również zapewnić zwycięzca wyścigu Czesława Langa z 2015 roku, Ion Izagirre, szykujący się do Tour de France (29 sierpnia – 20 września).

Na faworyta wyrósł Remco Evenepoel (Deceuninck–Quick-Step), który z niczego potrafi nagle wyrobić sobie przewagę, zwłaszcza tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa. W każdym wyścigu, w którym wystartował w tym sezonie – czyli w Vuelta a San Juan, Volta ao Algarve, a po restarcie Vuelta a Burgos – odniósł sukces w klasyfikacji generalnej. Na polskich szosach 20-letni Belg może nieźle namieszać.

Ekipę Bora–hansgrohe przewodzić będą Maximilian Schachmann i Rafał Majka. Patrząc na kalendarze startowe, jak i aktualną dyspozycję, lepszym kandydatem wydaje się być Niemiec. Trzeci kolarz niedzielnego Strade Bianche ma jeszcze trzy tygodnie aby przygotować formę do Tour de France i ewidentnie jest na krzywej rosnącej, zaś Majka ma jeszcze czas przed Giro d’Italia (3-25 października).

Mocny skład przysyła Mitchelton Scott. Liderami będą Esteban Chaves i Simon Yates. W Burgos to Chaves okazał się lepszy od Brytyjczyka na górskim terenie i w klasyfikacji generalnej, ale polskie górki lepiej pasują Anglikowi.

Swoje trzy grosze wrzucić mogą m.in. lubiący polskie szosy zwycięzca z 2016 roku Tim Wellens (Lotto-Soudal), Wilco Kelderman (Team Sunweb) czy Diego Ulissi (UAE Team Emirates). W CCC Team zobaczymy Ilnura Zakarina. Rosjanin nie ścigał się od lutego, a zatem należy przy nim postawić duży znak zapytania.

Na starcie pojawi się również pokaźne grono sprinterów, którzy uznali start w Polsce za lepszą opcję niż walka w Mediolan-San Remo. Brylować powinni m.in. Pascal Ackermann (Bora–hansgrohe), Dylan Groenewegen (Jumbo–Visma), Fabio Jakobsen (Deceuninck–Quick-Step), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) i Luka Mezgec (Mitchelton Scott).

Pełna lista startowa (wkrótce)

Regulamin

Reżim sanitarny

Międzynarodowa Unia Kolarska zaordynowała specjalny protokół sanitarny, którego przestrzegać mają organizatorzy. Wyścig odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego, które ustala sposoby zachowania w warunkach stanu epidemii.

Wyścig odbywa się zatem przy zachowaniu wyjątkowych środków ostrożności: bez kibiców i przy wymogach testowania wszystkich uczestników (kolarzy i obsługi).

Omówienie protokołu UCI w języku polskim znajduje się tutaj.

Nagrody

MiejsceNagroda za miejsce na etapie
(w euro)
Nagroda za miejsce w generalce
(w euro)
1.400010000
2.20005000
3.10002500
4.5001250
5.4001000
6. i 7.300750
8. i 9.200500
10. do 20.100250

Za zwycięstwo w klasyfikacji najaktywniejszych LOTTO zawodnik zainkasuje 4 450 euro, natomiast na lotnych premiach do zdobycia są nagrody w wysokości odpowiednio 133, 89 i 45 euro.

Premia specjalna na trzecim etapie (bez punktów w klasyfikacji najaktywniejszych) pozwoli zarobić 440 euro.

Za zwycięstwo w klasyfikacji górskiej PZU zawodnik zainkasuje 3 340 euro, kolarz, który wygra w klasyfikacji sprinterskiej LOTOS, otrzyma 5 500 euro, natomiast zwycięstwo w klasyfikacji drużynowe ENERGA wycenione jest na 5 000 euro.

Nagrody czekają też dla najlepszego Polaka: 5 500 euro (Lotos) + 2 200 euro (TVP) złoży się na sumę około 34 693 zł.

Podawana wysokość nagród nie bierze pod uwagę opodatkowania.

Klasyfikacje

Klasyfikacja generalna

Lider wyścigu jedzie w żółtej koszulce sponsorowanej przez Carrefour.

Na mecie przyznawane będą bonifikaty czasowe: 10 – 6 – 4 sekundy dla pierwszej trójki, na lotnej premii odpowiednio 3 – 2 – 1 sekunda.

W przypadku kraksy czy defektu na końcowych trzech kilometrów etapów 1, 2, 3 czy 5 kolarz otrzyma czas grupy, w której jechał. Na tych przewidywany jest również sprint z całej grupy, a zatem różnice czasowe będą brane w przypadku kolarzy przyjeżdżających 3 sekundy po grupie.

Na etapach 1, 2 i 5 limit czasowy wynosi 10%, a na 3-4 aż 20%, chyba, że komisja sędziowska zadecyduje inaczej.

Klasyfikacja punktowa

Lider tej klasyfikacji jedzie w białej koszulce sponsorowanej przez Lotos.

Punkty przydzielane na mecie według następującego schematu:
1: 20 – 2: 19 – 3: 18 – 4: 17 – 5: 16 … 20: 1

 

Klasyfikacja najaktywniejszych

Lider tej klasyfikacji jedzie w granatowej koszulce sponsorowanej przez Lotto.

Na każdym etapie jest 1-3 premii lotnych, punkty przyznawane są według schematu 3-2-1.

 

Klasyfikacja górska

Lider tej klasyfikacji jedzie w koszulce białej w niebieskie grochy sponsorowanej przez PZU.

Na górskich premiach punkty są przydzielane według następującego schematu:

PremiaPunkty
Premia Joachima Halupczoka
(4. etap, Ściana Bukovina)
20 – 14 – 10 – 6 – 4
1. kategoria10 – 7 – 5 – 3 – 2
2. kategoria5 – 3 – 2 – 1
3. kategoria
(na trasie nie ma takowych)
3 – 2 – 1
4. kategoria1

Transmisja

DataTransmisja
5 sierpnia
(środa)
Eurosport 1: 17:15 – 18:30, następnie studio
TVP 1: 16:05 – 17:00 i 17:25 – 18:50
TVP Sport: 14:40 – 19:25
6 sierpnia
(czwartek)
Eurosport 1: 17:15 – 18:30, następnie studio
TVP 1: 16:05 – 17:00 i 17:25 – 18:50
TVP Sport: 14:35 – 19:30
7 sierpnia
(piątek)
Eurosport 1: 15:30 – 16:45, następnie studio
TVP 1: 14:20 – 15:00 i 15:20 – 17:00
TVP Sport: 11:30 – 17:30
8 sierpnia
(sobota)
Eurosport 1: 17:45 – 19:00, następnie studio
TVP 1: 17:25 – 19:25
TVP Sport: 14:20 – 19:45
9 sierpnia
(niedziela)
Eurosport 1: 18:00 – 19:00, następnie studio
TVP 1: 17:25 – 19:15
TVP Sport: 13:55 – 19:30

2 Comments

  1. reko

    4 sierpnia 2020, 15:24 o 15:24

    jak spitolić etap…patrz etap nr 5.

  2. mdrak

    4 sierpnia 2020, 16:41 o 16:41

    Piąty etap rzeczywiście ni w pięć, ni w dziesięć. Na wielkim tourze zostałby uznany za idealny dla ucieczki. Ale na pięcioetapowym wyścigu nie ma większego sensu. Jeżeli trzeba zakończyć wyścig w Krakowie to lepsza byłaby czasówka.