Mistrzostwa Europy 2020. Trasy wyścigów w Plouay

Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym we francuskim Plouay zaoferują trasy odpowiadające silnym sprinterom i klasykowcom.

Europejska Unia Kolarska (UEC) potwierdziła program oraz trasy mistrzostw Starego Kontynentu w kolarstwie szosowym.

Czempionat odbędzie się we francuskiej miejscowości Plouay w dniach 24-28 sierpnia. Bretania imprezę ugości w tym samym tygodniu co dwa worldtourowe klasyki: GP de Plouay i Bretagne Classic.

Mistrzostwa pierwotnie miały odbyć się we włoskim Trydencie, ale w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2 i zmianami w kalendarzu, imprezę przeniesiono na koniec sierpnia.

W programie wprowadzono zmiany: wyścigi ze startu wspólnego elity mężczyzn i kobiet odbędą się odpowiednio 26 i 27 sierpnia by zawodnicy i zawodniczki, którzy wystartować chcą w Tour de France lub La Course (oba wyścigi z Nicei startują 29 sierpnia), mieli szansę dojechania na start.

Nie jest jednak jasne jak połączenie tych startów miałoby wyglądać. UCI wymaga przeprowadzenia testów w ostatnich 10 dniach przed startem wyścigu WorldTour, natomiast niektóre ekipy wprowadziły jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy wewnętrzne: ekipa Lotto Soudal na przykład zabroniła swoim zawodnikom wyjazdu na mistrzostwa.

Dla dużej grupy reprezentacji problemem będzie też wybór składu i dojazd do Plouay: w dniach 21-23 rozgrywane mają być mistrzostwa krajowe, których wyniki zwykle decydują o składach kadry.

Trasy

Jazda indywidualna na czas

Wszystkie wyścigi jazdy indywidualnej na czas odbędą się na tej samej trasie, na dystansie 25,6 kilometra.

Profil zmarszczony jest sześcioma niewielkimi podjazdami: każdy z nich liczy one około kilometra i nie są to przeszkody zbyt strome. Pierwsza wspinaczka to 1300 metrów przy średnim nachyleniu 4,7%, natomiast po serii trzech mniejszych hopek, na 16. kilometrze wyrośnie bardziej stromy podjazd (900 metrów, 6%).

Ostatnia wspinaczka zakończy się niecałe 3 kilometry przed metą. Kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 5% jest stromy na początku, a za szczytem czeka wypłaszczenie i zjazd do mety. 

Wyścigi ze startu wspólnego

Trasa wyścigu ze startu wspólnego poprowadzi częściowo drogą znaną z wyścigów w Plouay, a start i finisz znane będzie z rozgrywanych uprzednio czasówek.

Runda liczy 13,65 kilometra i jest mocno pofałdowana: droga wznosi się już po starcie (1,3 km, średnio 4,7%), a najtrudniejsza wspinaczka zakończy się niecałe 3 kilometry przed metą. Kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 5% jest stromy na początku, a za szczytem czeka lekko pofałdowana sekcja, która przedłuży wysiłek i da mało czasu na złapanie oddechu przed rozgrywką na finiszu.

Program

Poniedziałek, 24 sierpnia

indywidualna jazda na czas juniorek (25,6 km)
indywidualna jazda na czas juniorów (25,6 km)
indywidualna jazda na czas U23 kobiet (25,6 km)
indywidualna jazda na czas elity kobiet (25,6 km)
indywidualna jazda na czas U23 mężczyzn (25,6 km)
indywidualna jazda na czas elity mężczyzn (25,6 km)

Wtorek 25, sierpnia

GP de Plouay – Lorient Agglomération Trophée WNT (120 km)
Bretagne Classic (250 km)

Środa, 26 sierpnia

start wspólny U23 kobiet (6 × 13,6 km – 81,6 km)
start wspólny elity mężczyzn (13 × 13,6 km – 176,8 km)

Czwartek, 27 sierpnia

start wspólny U23 mężczyzn (10 × 13,6 km – 136,5 km)
start wspólny elity kobiet (8 × 13,6 km – 108,8 km)

Piątek, 28 sierpnia

start wspólny juniorek (5 × 13,6 km – 68 km)
start wspólny juniorów (8 × 13,6 km – 108,8 km)
wyścig drużyn mieszanych elity (2 × 13,6 km + 2 × 13,6 km – 54,4 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: