Kategorie: Wiadomości

Rowerem na samolot. Carapaz planuje nietypową podróż do Europy

Richard Carapaz i Jhonatan Narváez nie przeładują walizek. Nie chodzi tym razem o regulacje linii lotniczych, a o drogę, jaką pokonać muszą do Europy.

Dwójka kolarzy z Ekwadoru chce wznowić ściganie i przygotowania do wyścigów pod koniec lipca w Europie, ale z ich kraju ani okolicy w tym kierunku nie odlatuje żaden samolot.

Prawie żaden. 19 lipca z kolumbijskiej Bogoty do hiszpańskiego Madrytu poleci wyczarterowany lot humanitarny, zabierający na Stary Kontynent sportowców, w tym kolarzy, którzy pod koniec lipca planują wznowić sezon i we wrześniu wystąpić w Tour de France. Carapaz i Narváez, obaj reprezentujący zespół Ineos, chcą się na pokład załapać.

Problemów jest jednak kilka, w tym kwestia przekraczania granic, dokumentów uprawniających do wjazdu do Hiszpanii oraz samego dostania się na lotnisko w Bogocie.

Według "El Tiempo", ekwadorski duet czeka na pozwolenia od ministerstw spraw zagranicznych obu krajów aby samochodem i potencjalnie rowerem dojechać na lotnisko i zabrać się do Europy. Kolumbijski dziennik podaje, że obaj posiadają ważne wizy by pracować na terenie Unii Europejskiej, ale potrzebują dokumentów uprawniających ich do lądowania w Madrycie.

Z miejscowości Rumichaca na granicy ekwadorsko-kolumbijskiej do Bogoty jest 940 kilometrów. Cała podróż, planowana na dwa dni, liczyła będzie zapewne około 1000 kilometrów.

Kolumbia, której granice pozostają zamknięte od połowy marca, nadal objęta jest ogólnokrajową kwarantanną, która póki co obowiązuje do 15 lipca. Władze regularnie przedłużały okres jej obowiązywania, a liczba przypadków zarażenia przekroczyła ostatnio 110 tysięcy przy ponad 3700 przypadkach śmiertelnych.

Podobna sytuacja ma miejsce w Ekwadorze, kraju, który silnie odczuł pandemię wobec słabego systemu ochrony zdrowia i spadku cen ropy. W 17-milionowym kraju oficjalna liczba zarażonych to ponad 60 tysięcy, a zmarłych już ponad 4700.

Podobnie jak inne kraje regionu, Kolumbia do 31 sierpnia zatrzymała międzynarodowe loty. Nadal obsługiwany jest jednak ruch cargo, a także loty humanitarne do i z kraju.

Co więcej, na terenie Unii Europejskiej od marca obowiązuje zakaz wjazdu dla obywateli krajów spoza Wspólnoty. 1 lipca Unia dopuściła wprawdzie podróżnych z 15 krajów, ale na liście znalazł się tylko jeden kraj Ameryki Południowej, Urugwaj.

Kolumbijscy i ekwadorscy kolarze, którzy przylecą do Europy, będą najpewniej traktowani wyjątkowo. Na mocy uzgodnień krajów członkowskich, jeden z wyjątków od obowiązujących reguł obejmuje osoby "pełniące niezbędne funkcje".

Carapaz niezbędny jest ekipie Ineos na trasie Vuelta a Burgos (28 lipca – 1 sierpnia), a następnie podczas Tour de Pologne (5-9 sierpnia), Tirreno-Adriatico (7-14 września) oraz Giro d'Italia (3-25 października). 27-latek we Włoszech bronił będzie tytułu i poprowadzi brytyjski zespół. Narváez z kolei w planie ma start w Vuelta a Espana (20 października – 8 listopada).

Paweł Gadzała

Recent Posts

Tour de Pologne 2020. Kamil Małecki w bajecznym debiucie

Kamil Małecki wyjeżdża z Tour de Pologne z szóstym miejscem w klasyfikacji generalnej. Kolarz CCC Team zaskoczył praktycznie wszystkich śledzących…

10 sierpnia 2020, 18:03

Tour de France 2021 wystartuje z Bretanii

Tour de France 2021 rozpocznie się w Bretanii. Informację potwierdził organizator imprezy, ASO.

10 sierpnia 2020, 17:45

Chris Froome drży o występ w Tour de France

Na 19 dni do rozpoczęcia Tour de France wciąż wisi w powietrzu pytanie „zrobią mu to, czy nie zrobią?”. Czterokrotny…

10 sierpnia 2020, 15:39

11. Memoriał Stanisława Królaka za nami

11. Memoriał Stanisława Królaka w Warszawie ponownie okazał się prawdziwym świętem kolarstwa.

10 sierpnia 2020, 15:37

Ivan Garcia Cortina zakotwiczy w Movistarze

Hiszpański kolarz Ivan Garcia Cortina z ekipy Bahrain-McLaren przeniesie się do zespołu Movistar.

10 sierpnia 2020, 13:36

Romain Bardet wybrał Team Sunweb

Romain Bardet od stycznia 2021 roku reprezentował będzie niemiecki zespół Sunweb.

10 sierpnia 2020, 11:32