Kategorie: WiadomościZ kraju

Stulecie polskiego kolarstwa. Obchody rozpisane na cały sezon

Arena Pruszków przy współpracy Polskiego Związku Kolarskiego i pod patronatem PKN Orlen w roku 2020 organizuje akcję świętowania stulecia struktur organizacyjnych polskiego kolarstwa.

27 czerwca minęło 100 lat od powstania organizacji dziś znanej jako Polski Związek Kolarski. Akcje świętujące stulecie oraz przypominający drogi polskich zawodniczek i zawodników na przestrzeni dekad organizuje spółka stojąca za pruszkowskim welodromem, Arena Pruszków.

Przy pomocy i we współpracy z Polskim Związkiem Kolarskim, a także koncernem PKN Orlen, całość rozpisana jest na liczne inicjatywy w trakcie sezonu 2020.

30 czerwca odbyła się konferencja prezentująca plan obchodów, które zwieńczyć ma gala na koniec sezonu. Obecna była minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk, która pod okiem Urszuli Łoś i Marleny Karwackiej jeździła po raz pierwszy na torze kolarskim, a następnie reprezentantki Polski zaznajamiała ze swoją dyscypliną, szermierką.

Dla Polskiego Związku Kolarskiego to jasny punkt na ciemnym niebie: organizacja jest zadłużona na ponad 15 milionów złotych. Brak środków na normalne funkcjonowanie struktur sparaliżowało organizację, a finansowanie kadry narodowej, na mocy porozumienia z Ministerstwem Sportu, przejęły częściowo struktury Wielkopolskiego Związku Kolarskiego, a także Polski Komitet Olimpijski i programy ministerialne: team100 oraz stypendia dla członków kadry narodowej. Takie finansowanie kontynuowane jest do dziś.

Rowery.org są jednym z patronów medialnych inicjatywy "Stulecie Polskiego Kolarstwa".

fot. Piotr Kucza/FotoPyK
fot. Piotr Kucza/FotoPyK
fot. Piotr Kucza/FotoPyK
fot. Piotr Kucza/FotoPyK
fot. Piotr Kucza/FotoPyK
fot. Piotr Kucza/FotoPyK

Wszystko zaczęło się 27 czerwca 1920 roku, na warszawskich Dynasach. Na początku pod nazwą: Związek Polskich Towarzystw Kolarskich. W 1938 roku zmieniono ją na Polski Związek Kolarski.

W 1924 roku czwórka kolarzy torowych: Szymczyk, Łazarski, Lange, Stankiewicz zdobyła pierwszy w całej naszej historii olimpijski medal – srebro w Paryżu. Pierwszy z wielu. Biała koszulka z czerwonym pasem i orzełkiem na piersi stała się symbolem waleczności. Królak, Szurkowski, Lang, Piasecki, Włoszczowska, Kwiatkowski, Majka – te nazwiska zna każdy kibic sportu. Niemal w każdej odmianie kolarstwa doczekaliśmy się mistrzów świata.

Trasę historycznych sukcesów polskiego kolarstwa przypominają od początku roku media społecznościowe „100-lecia”. Mistrzowie wracają tu wspomnieniami do swoich wielkich chwil i czasów, w których je odnosili. Podkreślają jak wielką szkołą życia było dla nich kolarstwo, a jaką dumą jazda z orzełkiem na piersi.

Koszulkę z Orzełkiem – symbolicznie przyznawaną mistrzom Polski – chcemy w tym wyjątkowym sezonie uczcić w wyjątkowy sposób. Dlatego wszystkie krajowe mistrzostwa zostały włączone w obchody Jubileuszu. Pierwsze już się odbyły. W styczniu, w Szczekocinach, przy wyjątkowej oprawie poznaliśmy mistrzów Polski w przełajach. Kalendarz obchodów zmodyfikowało życie i koronawirus, ale przed nami wciąż mnóstwo imprez z cyklu "100-lecia".

Imprezy ujęte w obchodach Jubileuszu:

DataMiejsceImpreza
5 lipcaWarszawaWarsaw Cup
z cyklu Orlen Grand Prix Poland MTB
5 lipcaStryszkówMistrzostwa Polski w trialu
25 lipcaDzierżoniówMistrzostwa Polski w BMX
20-23 sierpniaBusko-Zdrój
Kazimierza Wielka
Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym
5 wrześniaJelenia GóraMaja Włoszczowska Trophy
z cyklu Orlen Grand Prix Poland MTB
13 wrześniaWałbrzychGórale na start
z cyklu Orlen Grand Prix Poland MTB
27 wrześniaSzczawno-ZdrójMistrzostwa Polski w 4Cross
1-4 październikaPruszkówMistrzostwa Polski w kolarstwie torowym
10 październikaKluczewskoPuchar Polski w przełajach
30 października - 1 listopadaPruszkówOrlen Grand Prix Poland

Mecenasem jubileuszu „100-lecia polskiego kolarstwa” został PKN Orlen, natomiast patronem honorowym są Ministerstwo Sportu oraz Polski Komitet Olimpijski.

Ambasadorami jubileuszu zostali najwięksi mistrzowie. Najwybitniejsza z kobiet – Maja Włoszczowska, mistrzyni świata, dwukrotna medalistka olimpijska. Listę współtworzą – trzykrotna mistrzyni świata na torze, Katarzyna Pawłowska i zwycięzca Pucharu Świata w sprincie, nasza wielka nadzieja na Tokio 2021, Mateusz Rudyk. Są wreszcie twórcy sukcesów z lat 80., Lech Piasecki i Czesław Lang. Ten ostatni rozsławia polskie kolarstwo po dziś, organizując największe sportowe wydarzenie w kraju, czyli Tour de Pologne.

Oto drużyna "100-lecia". Gorąco zapraszamy do wspólnego peletonu. Obchody śledzić można na naszym Facebooku, Instagramie i Twitterze.

informacja prasowa + własne

Redakcja rowery.org

Recent Posts

Tour Bitwa Warszawska 1920: etap 2. Tesfatsion zwycięzcą skróconego odcinka

Natnael Tesfatsion (NTT Continental Cycling Team) został w Serocku zwycięzcą drugiego etapu zmagań na trasie Tour Bitwa Warszawska 1920.

14 sierpnia 2020, 18:28

Kto zostanie królem Il Lombardia anno domini 2020?

Kto wygra Il Lombardia? Kto w tym roku jako pierwszy wedrze się na mury lombardzkiej twierdzy?

14 sierpnia 2020, 17:50

Criterium du Dauphine 2020: etap 3. Udany rajd Davide Formolo

Mistrz Włoch Davide Formolo, po ataku rozpoczętym na Col de la Madeleine, wygrał trzeci etap Criterium du Dauphine.

14 sierpnia 2020, 16:33

Criterium du Dauphine 2020. Dan Martin kontuzjowany

Dan Martin nie przystąpił do trzeciego etapu Criterium du Dauphine, poinformował zespół Israel Start-Up Nation.

14 sierpnia 2020, 12:46

Diamenty są wieczne. Prezentacja Il Lombardia 2020

Monumentalność tegorocznego Il Lombardia przesłania natłok wyścigów wpakowanych w studniowy sezon, ale włoski klasyk to nie kolejny wyścig przygotowawczy.

14 sierpnia 2020, 11:36

Il Lombardia 2020. Majka i Schachmann na czele Bora-hansgrohe

Rafał Majka i Maximilian Schachmann poprowadzą formację Bora-hansgrohe w monumencie Il Lombardia.

14 sierpnia 2020, 09:04