Kogo testują najbardziej? CADF opublikowała raport

Kolarska Agencja Antydopingowa (CADF) opublikowała raport przedstawiający jej działalność w 2019 roku, w tym dane o testowaniu w poszczególnych dyscyplinach.

CADF została stworzona w 2008 roku i wykonuje w imieniu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) badania antydopingowe w kolarstwie. Współpracuje ona ze Światową Organizacją Antydopingową (WADA) i narodowymi agencjami antydopingowymi. Zatrudnia ona 55 oficerów kontroli dopingowych.

Opublikowany raport wskazuje, że w porównaniu do 2018 roku liczba przeprowadzonych testów antydopingowych delikatnie spadła. Podczas gdy dwa lata temu przeprowadzono 15 281 testów, w ubiegłym sezonie było ich 14 333. Większy spadek odnotowano w przypadku testów w trakcie zawodów (7 335 – 6 704; różnica 631) niż poza zawodami (7 946 – 7 629; różnica 317).

Według raportu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), w 2018 roku kolarzy badano ponad 25 tysięcy razy, a w świetle raportu CADF, organizacja ta odpowiadała za większość tych wysiłków.

Warto zwrócić również uwagę na podział testów pomiędzy dyscypliny kolarskie. W 2019 roku spośród testów przeprowadzonych w trakcie zawodów większość, bo 64,2%, została przeprowadzona w kolarstwie szosowym. 13,1% przeprowadzono przy imprezach kolarstwa torowego, 12,4% przy zawodach MTB, 5% w kolarstwie przełajowym, a pozostałe 5% przy okazji innych konkurencji, w tym w BMX i parakolarstwie.

W porównaniu do 2018 roku proporcje testów w poszczególnych dyscyplinach zostały zasadniczo zachowane. Jedynie w testach przeprowadzanych podczas zawodów o 3% spadła ich liczba przy wyścigach szosowych zaś o tyle samo wzrosła w kolarstwie torowym.

Z kolei przy testach poza zawodami dysproporcja jest zauważalna – aż 90,9% testów przeprowadzono na kolarzach szosowych. Spośród innych kategorii poziom 3% przekroczyło tylko kolarstwo torowe – o 0,9%. Mimo to różnice są nieco mniejsze niż w 2018 roku, gdy szosa obejmowała 92% testów poza zawodami.

Liczba testów przeprowadzonych wśród profesjonalnych kolarzy w peletonie mężczyzn wyniosła 9943 – jest to o 462 mniej niż w 2018 roku.

Raport zawiera również informacje odnośnie finansowania agencji. Wynika z nich, że choć nieco wzrosły wpłaty ze strony UCI i organizatorów wyścigów, o 340 tysięcy franków zmalały wpływy ze strony ekip UCI WorldTeam i UCI Professional Continental. Jest to wytłumaczalne w znacznej części spadkiem liczby tych drugich o dwie.

Raport Kolarskiej Agencji Antydopingowej dotyczący działalność w 2019 roku.

Informacja prasowa podkreśla również, że agencja zamierza możliwie najszybciej wznowić przeprowadzanie testów poza zawodami. Zostały one częściowo zawieszone z powodu pandemii COVID-19 i powiązanymi z nią restrykcjami, a także chęci ograniczenia kontaktów i ryzyka zarażenia. Przez pierwsze 5 miesięcy 2020 roku liczba wykonanych testów wyniosła zaledwie nieco ponad 2200, a tych poza zawodami zmalała o 90%.

Przewidziany jest również skondensowany plan badań po powrocie imprez kolarskich.

UCI potwierdziła kilka dni temu, że od 1 stycznia 2021 CADF nie będzie już odpowiedzialna za przeprowadzanie testów antydopingowych w kolarstwie. Jej obowiązki przejmie Międzynarodowa Agencja Kontroli (ITA), założona została z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) przy aprobacie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: