UEC proponuje reformę kategorii wiekowych

Europejska Unia Kolarska (UEC) proponuje zmiany w klasyfikowaniu kategorii wiekowych we wszystkich kolarskich dyscyplinach.

UEC w czasie pandemii pochyliła się nad systemem organizowania imprez mistrzowskich i kategoriami wiekowymi, w jakich kolarze i kolarki startują we wszystkich dyscyplinach.

Propozycje zmian, dotyczące kolarstwa szosowego, górskiego, torowego i przełajowego, przedstawiła Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

W ich ramach audytem objęte zostałyby sposoby kategoryzowania zawodników i zawodniczek ze względu na wiek.

I tak UEC chciałoby utworzenia kategorii U16 (14-15 lat), U18 (16-17 lat), U20 (18-19 lat) oraz U24 (20-23 lata). Zmiany wprowadzone miałyby zostać także na froncie technicznym, gdyż UEC proponuje ponowne przyjrzenie się limitom nakładanym na używane przez młodszych zawodników i zawodniczki przełożenia.

UEC po wprowadzeniu takich zmian chciałaby także przemyślenia formatu mistrzostw świata. Zawodowe mistrzostwa odbywałyby się w gronie kolarzy ekip WorldTour i ProTeams, mistrzostwa kategorii młodzieżowej (U24) otwarte byłyby dla wszystkich kolarzy poniżej 24-go roku życia, którzy nie są zakontraktowani przez ekipy WorldTour czy ProTeam.

W planie byłyby też mistrzostwa dla kategorii U20 (dziś juniorzy), a także mistrzostwa "krajów wschodzących", w których startowaliby kolarze powyżej 23-go roku życia, którzy nie są zakontraktowani przez ekipy WorldTour czy ProTeam.

Komunikat nie precyzuje, ale domyślać się można, że takie schematy UEC chciałaby widzieć zarówno w peletonie mężczyzn, jak kobiet.

Takie zmiany, twierdzi UEC, wymagałyby również zmian w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich. Tu komunikat wskazuje na możliwość dopuszczenia szosowców, torowców i kolarzy górskich do rywalizacji od 18. roku życia, a zawodników BMX od 16. roku życia.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: