UCI zmienia system antydopingowy

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zatwierdziła przekazanie odpowiedzialności za procedury antydopingowe Międzynarodowej Agencji Kontroli (ITA).

Od 1 stycznia 2021 roku za kontrole antydopingowe oraz walkę z zorganizowanymi formami zabronionego wspomagania prowadziła będzie zatem agencja zewnętrzna, nie jak dotychczas Kolarska Agencja Antydopingowa (CADF).

Decyzja podjęta została w lutym, natomiast Komitet Wykonawczy UCI zatwierdził taki kurs podczas posiedzenia w dniach 10-11 czerwca.

Międzynarodowa Agencja Kontroli (ITA) to organizacja działająca od połowy 2018 roku w Lozannie. Założona została z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) przy aprobacie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i prezentuje się jako organizacja non-profit, niezależna od jakichkolwiek federacji sportowych i organizatorów imprez.

W swoim portfolio ITA ma prowadzenie programów antydopingowych, planowanie testów, zarządzanie badaniami próbek i systemem wyłączeń dla celów terapeutycznych, a także wymianę informacji z innymi agencjami antydopingowymi i zbieranie informacji o naruszeniach przepisów antydopingowych czy konfliktach interesów.

Zainteresowanie UCI zmianami w prowadzeniu walki z dopingiem silniej wyrażone zostało po tym jak austriackie i niemieckie organy ścigania przeprowadziły tzw. "Operation Aderlass". W jej ramach w 2019 roku rozbita została siatka dopingowa wokół doktora Marka Schmidta. Materiał dowodowy, na podstawie którego UCI zdyskwalifikowała siedmioro sportowców, pokazał, że w walce z dopingowym procederem wzmożony wysiłek musi zostać podjęty na polu nie tyle testowania, co wywiadowczym.

Kolarska Fundacja Antydopingowa (CADF) powstała w 2008 roku jako organizacja z ramienia UCI odpowiadająca za strategię antydopingową i jej wdrażanie. Jej pojawienie się odzwierciedlało zmiany w krajobrazie walki z dopingiem: w latach 2008/2009 lepsze testy dopingowe oraz wprowadzenie paszportu biologicznego pozwoliło UCI na pewniejsze działania przeciwko zorganizowanym formom dopingu.

CADF, której roczny budżet to około 6,5 miliona franków szwajcarskich, opłacana jest przez ekipy (135 tys. euro lub 90 tys. euro rocznie, w zależności od szczebla), organizatorów wyścigów (17,5% nagród) oraz UCI.

Organizacja od 2013 pozostaje formalnie niezależna od UCI.

W ramach tranzycji w łonie ITA powstanie jednostka zajmująca się tylko kolarstwem, złożona z byłych pracowników CADF, których wesprą struktury nowej agencji. Środki przeznaczane dotychczas przez kolarski światek na walkę z dopingiem fundować mają działania tylko tej jednostki, nie innych oddziałów ITA.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: