Mistrzostwa świata MTB 2020 w październiku

Mistrzostwa świata w kolarstwie górskim cross-country odbędą się w dniach 5-11 października 2020 roku.

Gospodarzem imprezy będzie austriackie miasteczko Leogang, które w tym samym terminie organizować miało już mistrzostwa świata w konkurencji downhill oraz w konkurencji pump track. Informacje te potwierdziła Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).

Początkowo zmagania o tęczowe koszulki odbyć miały się w czerwcu w niemieckim Albstadt, ale z organizacji zrezygnowano wobec środków wprowadzanych by walczyć z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

UCI potwierdziła, że 23 sierpnia w belgijskim Leuven odbędą się mistrzostwa świata w eliminatorze MTB, 10-11 września (dwa dni przed Pucharem Świata) we włoskim Val di Sole poznamy mistrzów świata w four-crossie, a turecka miejscowość Sakarya ugości mistrzostwa świata w maratonie MTB (24-25 października).

Krajowe mistrzostwa w kolarstwie górskim i BMX pozostają w geście narodowych federacji, którym Unia przyznała prawo organizowania tych imprez w wygodnym dla nich terminie.

Unia opublikowała także kalendarz Pucharu Świata MTB, który początkowo składać się miał 10 rund i oferować miał sześć wyścigów cross-country (XCO) oraz osiem downhill (DHI). W ostatnich tygodniach zawody z powodu pandemii odwołali jednak organizatorzy wyścigów w chorwackim Losinj, brytyjskim Fort William, Vallnord w Andorze oraz Mont-Sainte-Anne w Kanadzie.

W tych warunkach, w nowym kalendarzu znalazło się miejsce dla sześciu organizatorów, z czego trzech zorganizuje po dwa wyścigi.

stan na 8 lipca
DataMiejsceKokurencje
5-6 wrześniaLenzerheide
(Szwajcaria)
cross-country (XCO)
downhill (DHI)
12-13 wrześniaVal di Sole
(Włochy)
cross-country (XCO)
downhill (DHI)
19-20 wrześniaLes Gets
(Francja)
cross-country (XCO)
downhill (DHI)
29 września – 4 październikaNove Mesto na Morave
(Czechy)
cross-country (XCO)
(dwa wyścigi)
15-18 październikaMaribor
(Słowenia)
downhill (DHI)
(dwa wyścigi)
29 października – 1 listopadaLousa
(Portugalia)
downhill (DHI)
(dwa wyścigi)

Unia podała też uzgodnione z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim zasady kwalifikacji olimpijskich zawodników i zawodniczek chcących wystartować w wyścigu cross-country w Tokio.

O ile niezmienione pozostają kwoty miejsc dla szosowców i torowców, kolarze górscy ranking kwalifikacyjny dokończą w 2021 roku: do punktów zdobytych do 3 marca 2020 roku (moment oficjalnego przerwania sezonu) doliczone zostaną punkty z dwóch rund Pucharu Świata, które rozegrane zostaną w 2021 roku. Póki co nie jest jasne, które odsłony cyklu Unia wybierze.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: