Trzeci etap "odmrażania" sportu. Na rowerze nadal w masce

Nairo Quintana

Trening kolarski w warunkach stanu epidemii możliwy jest nadal pojedynczo i z zasłoniętą twarzą. Rząd od 18 maja wprowadza jednak kolejne zmiany w przepisach ograniczających poruszanie się i aktywność zawodową.

Premier Mateusz Morawiecki 13 maja przedstawił szczegóły trzeciego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w walce z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Te wchodzić w życie mają zacząć w poniedziałek, 18 maja.

Podstawa prawna nowych regulacji, rozporządzenie Rady Ministrów, nie została jeszcze opublikowane.

Zmian nie będzie w przepisach dotyczących miłośników jazdy rowerem lub na rowerze trenujących.

Kolarstwo szosowe można uprawiać tylko indywidualnie, należy zasłonić usta i nos, zasada ta nie obowiązuje podczas jazdy w lesie

czytamy w interpretacji rozporządzenia Rady Ministrów na stronie Ministerstwa Sportu.

Ministerstwo opublikowało na swojej stronie internetowej sekcję pytań-odpowiedzi dotyczących wprowadzanych regulacji. Przeczytać tam można, iż:

Jazda na rowerze możliwa jest bez maseczki jedynie na terenach leśnych.

Decyzji nie podjęto jeszcze w zakresie organizacji imprez masowych: tych póki co nie można przeprowadzać.

Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności będą mogły być organizowane po wprowadzeniu IV etapu „odmrażania” sportu

wyjaśnia komunikat.

Ogłaszane przez premiera zmiany są częścią trzeciego etapu "odmrażania" gospodarki. Regulacje w stosunku do poszczególnych dziedzin życia społecznego zostaną poluzowane, ale nadal wymagają zachowywania zasad dystansu społecznego, zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych oraz pozostawiania w domu w miarę możliwości.

Od 18 maja (poniedziałek) stopniowo i przy zachowaniu wytycznych sanitarnych, korzystać będzie można z kawiarni, restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Otwarte zostaną także schroniska, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Od 17 maja dzieci poniżej 13-go roku życia wychodzić z domu będą mogły bez opieki dorosłych, a od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz pierwsze konsultacje z nauczycielami (dla maturzystów i uczniów 8. klasy), a także pierwszych zajęć uniwersyteckich.

Do 12 czerwca obowiązywała będzie też kontrola graniczna przy wjeździe na terytorium krajów Unii Europejskiej: Słowacji, Czech, Litwy i Niemiec.

Zmiany obejmują także stopniowe znoszenie restrykcji w transporcie publicznym oraz podczas uroczystości religijnych. W przypadku aktywności sportowej, rząd pozwala na zwiększenie liczby osób przebywającej równocześnie na terenie otwartych obiektów sportowych.

18 maja organizowane będą mogły być także zajęcia sportowe w obiektach zamkniętych (przy zachowaniu ograniczeń ze względu na powierzchnię).

Szczegóły: strona Ministerstwa Sportu

Od 18 maja na otwartych torach kolarskich przebywać będzie mogło maksymalnie 14 osób i dwóch trenerów. Ministerstwo Sportu poinformowało także, że pracuje nad tym, by sportowcy mogli korzystać ze specjalistycznych ośrodków, jak Arena Pruszków.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: