Tour de France kobiet w 2022 roku?

Christian Prudhomme

Peleton kobiet na trasie wyścigu Tour de France pojawić się może już w 2022 roku. Plan taki rozważać ma Amaury Sport Organisation (ASO).

Dyrektor Tour de France Christian Prudhomme po raz kolejny zaznaczył, że ASO pracuje nad przeprowadzeniem wyścigu etapowego dla kobiet.

Chcemy, krok po kroku, zwiększać liczbę wyścigów kobiet i zapewniać im medialną ekspozycję. Musimy znaleźć rozwiązanie na przyszłość, dostosowywać się

– powiedział agencji "AFP".

Szef worldtourowych wyścigów organizowanych przez ASO w marcu tego roku mówił już o pracach nad wyścigiem etapowym, wykluczając jednak jego organizację w tym samym czasie co męski wyścig Tour de France.

Tour de France kobiet zorganizowany został po raz pierwszy w 1955 roku. ASO wyścig przywróciło do kalendarza w latach 1984-1989, a ten po zmianach organizacyjnych i pod inną nazwą odbywał się jeszcze do 1993 roku. W latach 1992 – 2009 w kalendarzu pojawiały się kolejno Tour Cycliste Feminin czy Grand Boucle Feminin, ale żaden z nich nie zdobył prestiżu, większych środków czy rozgłosu.

ASO do pomysłu organizacji kobiecych wyścigów wróciło pod naciskami kolarskiego środowiska. Od 2014 roku w zamian organizowana jest jedno lub dwudniowa namiastka pod nazwą Le Course by le Tour de France.

Międzynarodowa Unia Kolarska wczoraj przedstawiła plan kalendarza Women's WorldTour, w którym znalazły się cztery wyścigi etapowe, w tym 9-etapowy Giro Rosa. W planie jest przeprowadzenie tych wyścigów między sierpniem a końcem października, w w programie po raz pierwszy w historii pojawi się Paryż-Roubaix kobiet.

ASO potwierdziło te plany, a chociaż szczegóły organizacji tego wyścigu zostaną dopiero podane, Prudhomme wspomniał już o szerszych planach.

Naszym celem pozostaje organizacja wyścigu [etapowego] po Tour de France. Nowy kalendarz jest oczywiście mocno poprzestawiany, w 2021 roku mamy igrzyska olimpijskie, więc logicznym byłoby rozważanie takiego wyścigu w kontekście roku 2022

– wyjaśnił.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: