Nowy kalendarz Women's WorldTour na sezon 2020

Lizzie Deignan

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przedstawiła plan kalendarza wyścigów Women's WorldTour na sezon 2020. W programie, po raz pierwszy w historii, znalazł się Paryż-Roubaix.

Wobec pandemii wirusa SARS-Cov-2 kolarska centrala zmuszona została do zawieszenia wyścigów kolarskich: do 1 lipca w przypadku wyścigów międzynarodowych i do 1 sierpnia w przypadku wyścigów WorldTour.

UCI planuje wznowienie ścigania przy zachowaniu jak największej liczby wyścigów cyklu WorldTour, w których występują najlepiej finansowane zespoły. Ich rozegranie zależy od sytuacji sanitarno-epidemiologicznej i postępów w powstrzymywaniu pandemii wirusa SARS-Cov-2. UCI podkreśliła w opublikowanym komunikacie, że realizacja przedstawionego kalendarza zależała będzie od zgody wyrażonej przez lokalne władze oraz rządy poszczególnych państw, które ustalają zasady organizacji imprez masowych.

Cykl Women's WorldTour w sezonie 2020 miał być platformą dla pokazania strukturalnych zmian w kolarstwie kobiet. UCI zmieniła zasady, regulując peleton kobiet i przyznając najzamożniejszym ekipom w stawce status ekip WorldTeam, w zamian wymagając wprowadzenia m.in. pensji minimalnej oraz szeregu zabezpieczeń socjalnych, które przyczynić się miały do zwiększenia profesjonalizacji w rywalizacji kobiet.

Przed wybuchem pandemii udało się rozegrać jeden wyścig, Cadel Evans Great Ocean Road Race. Ten padł łupem Liany Lippert (Team Sunweb).

W ostatnich kilku miesiącach na odwołanie wyścigów w 2020 roku zdecydowali się organizatorzy Ronde van Drenthe, Trofeo Alfredo Binda – Comune di Cittiglio oraz OVO Energy Women’s Tour.

Przedstawiony przez UCI nowy projekt kalendarza jest skoordynowany z męskim kalendarzem WorldTour. I tak pierwszym wyścigiem serii będzie Strade Bianche Donne (1 sierpnia). 8 i 9 sierpnia peleton przenieść się ma do szwedzkiej Vargardy, by rozegrać najpierw wyścig jazdy drużynowej na czas, a dzień później wyścig ze startu wspólnego.

W Skandynawii zawodniczki zabawią dłużej, gdyż w dniach 13-16 sierpnia planowany jest Ladies Tour of Norway. W miarę możliwości narodowych federacji, weekend 21-23 sierpnia przydzielony jest mistrzostwom krajów (choć tu UCI widzi możliwość przesunięcia). Sierpień zakończą francuskie wyścigi: organizowany dzień po imprezie mężczyzn GP de Plouay – Lorient Agglomération Trophée WNT (26 sierpnia) oraz w dniu startu Tour de France: La Course by le Tour de France (29 sierpnia).

Wrzesień peleton rozpocząć ma na trasie Boel Ladies Tour w Holandii (1-6 września), a głównym punktem kalendarza ma być Giro Rosa: 9-dniowy wyścig etapowy we Włoszech (11-19 września). Impreza ta będzie ostatnim aktem przygotowań przed mistrzostwami świata, które w Szwajcarii odbyć się mają w dniach 23-27 września.

Wyścigi ardeńskiego tryptyku: La Flèche Wallonne Féminine (30 września), Liège-Bastogne-Liège Femmes (4 października) i Amstel Gold Race Ladies (10 października) odbędą się w te same dni co ich odpowiedniki w kalendarzu męskim.

Podobnie skoordynowane zostało ściganie na brukach, choć w peletonie kobiet na poziomie WorldTour zawodniczki wystąpią tylko w Gandawa-Wevelgem (11 października) oraz Ronde van Vlaanderen (18 października).

Rewelacją jest za to zapowiedź organizacji Paryż-Roubaix. Zamiar przeprowadzenia pierwszej w historii edycji dla kobiet potwierdził organizator wyścigu mężczyzn, Amaury Sport Organisation (ASO). Szczegóły nie zostały podane, ale wyścig do kalendarza wpisany został na 25 października.

Cykl zakończy 3-dniowy wyścig Ceratizit Madrid Challenge by La Vuelta w Madrycie.

OdDoWyścig
1 sierpniaStrade Bianche
8 sierpniaPostnord UCI WWT Vårgårda West Sweden TTT
9 sierpniaPostnord UCI WWT Vårgårda West Sweden RR
13 sierpnia16 sierpniaLadies Tour of Norway
21 sierpnia23 sierpniamistrzostwa krajów w kolarstwie szosowym
26 sierpniaGP de Plouay – Lorient Agglomération Trophée WNT
29 sierpniaLa Course by Le Tour de France
1 września6 wrześniaBoels Ladies Tour
11 września19 wrześniaGiro d’Italia Internazionale Femminile
23 września27 wrześniamistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
30 wrześniaLa Flèche Wallonne Féminine
4 październikaLiege-Bastogne-Liege Femmes
10 październikaAmstel Gold Race Ladies
11 październikaGandawa-Wevelgem
18 październikaRonde van Vlaanderen
20 październikaDriedaagse Brugge-De Panne
20 październikaTour of Guangxi Women’s WorldTour
24 października25 październikaTour of Chongming Island
25 październikaParyż-Roubaix
6 listopada8 listopadaCeratizit Madrid Challenge by La Vuelta

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: